Sari la conținut

Bucuresti - Bucuresti


BlackDirt
 Share

Postări Recomandate

Ma, nustiu... am citit topicul asta cap-coada. I-am blamat nitel in mintea mea pe Nepreacuviiciosul si pe Axor, am acceptat schimbarile de situatie din cauza planului initial nerealist, insa dupa ce am citit ca ai dat cu piciorul celor 4000 de euro pe luna, bani care ti-ar fi indeplinit visul in mai putin de un an, in mintea mea a incoltit ideea ca doar ai vrut sa epatezi cu aceasta calatorie, doar sa-ti demonstrezi tie ca esti baiat mare si doar sa dai peste nas celorlalti. Eu in secunda doi m-as fi dus sa scot matele alea de peste, numai ca sa fac ocolul lumii. Dar na, eu sunt doar un motociclist de tastatura... nu ma bagati in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 852
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt implicatii ceva mai adanci decat "spinteca burtile alea pentru ocolul lumii". Dar nu ma astept sa le stii, pentru ca nu esti in locul meu. Insa pot sa inteleg cum ca dinafara vazand pot incolti asa idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In total, am implinit frumoasa varsta de 10.000 de kilometri pe drum, undeva langa un crater unde a cazut un meteorit.

 

Mi-e rusine sa recunosc ca blogul are de suferit. Am prins iar un fir de net la o cafenea, dar nu ma pot desfasura in voie, trebuie sa ridic ancora, e scump al dracu campingul (25 de euro). Am promis ca plec la 4 (checkout-ul e la 2!) si e deja ora 4:15, iar eu sunt la dracu-n praznic in Oslo, vizitand statuile lui Vigeland. Asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine...

 

In seara asta ma indrept spre Suedia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Doru,

 

Nu pot spune decat atat: multumesc. I'll somehow make it worthwhile.

 

@Belbody

 

NU IN NORVEGIA! Aici am impresia ca daca am scapat un fas, mi s-au mai dus 10NOK din cont. Trebuie sa fug cat mai repede din tara asta, imi topeste banii cum topeste sauna untul.

 

Uleiul il verific saptamanal (pana acum am completat aproximativ 100 ml), lantul il ung la 1000 de km cu 80W90 SAE. Faza lunga / scurta e ok, pur si simplu pusesem lumina pe Parking (si ma miram de ce-mi fac aia cu farul de pe sens opus). Incepator, deh...

 

Cauciucul fata e mai neted ca un prezervativ mititel rulat pe o p...a de negru. Cum ajung intr-o tara in care se poate respira financiar (Germania?), il dau la cos.

 

Alte probleme nu am. De fapt, mint, e un mister pentru mine cum ingerasele (?) blonde si tinere se transforma mai tarziu in niste grasane buhaite. Dumnezeu a gresit ceva in planul sau ceresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt prin Goteborg. E urat si ploua, deci e o vreme ideala de facut copii sau postat pe blog. Intrucat cu prima parte e ceva mai greut, ma delectez cu a doua.

 

Multam tuturor pentru donatii, mi-am facut bugetul si mi-a venit un pic rau. Pierzi contactul cu banii cand ai un card pe care-l tot folosesti :laugh:

Editat de BlackDirt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in Lucerna de mai bine de 18 ore, dar n-am apucat sa vad nimic, din cauza chestiilor administrative, a scrisului etc.... Oricum, mai stau o noapte p-aci, e foarte frumos.

 

Sunt bine, motorul la fel, a primit un cauciuc pe fata nou la Lubeck. Nivelul de ulei e OK (mi-a consumat ceva ulei in Rusia, dar e normal, pe caldurile alea...), iar de restul, ce sa mai zic... Ptiu, sa nu-l deochi!

 

Obiectiv vorbind, mi-am luat prea multe bagaje. De jumate din lucurile pe care le am la mine abia ma ating. Si de jumate din jumate din lucurile pe care le am la mine ma bucur ca nu ma ating, fiindca sunt scule.

 

Eu zic ca 150kmph pe Autobahn e ok pentru melcusorul meu, cu atata amar de bagaje. Consumul ramane, in continuare, sub 5l la 100km.

 

Am mers pe niste drumuri superbe prin Munții Pădurea Neagră, de unde izvorăÂşte Dunărea. Am văzut Dunărea acolo unde e un râu băÂşit.

 

AÂştept cu nerăbdare Alpii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in Lucerna de mai bine de 18 ore, dar n-am apucat sa vad nimic, din cauza chestiilor administrative, a scrisului etc.... Oricum, mai stau o noapte p-aci, e foarte frumos.

 

Tare frumos Lucerna! Neaparat fa o plimbare pe podul de lemn, eventual si la lacul din apropiere, Vierwaldstättersee.

Incearca si Berna, e f aproape si merita! Mergand spre casa (est) poate dai o fuga si la Schaffhausen, la cascada Reinfall, spectaculos.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* da, bre, si tu o veste cand te returnezi la locul de bastina, sa te-asteptam cu o bere rece si un zambet cald in prag, ca suntem toti nerabdatori si dornici de povesti prin viu grai.

eu una plec joi in "tura anului", sper sa te intorci pana atunci..., daca nu, asta e. te gasesc eu la intoarcere :laugh:

 

manaaaaaaa, broscuto!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum aflu Âşi eu de aventura lui Blackdirt Âşi-mi zic, hm, uite cum l-a apucat pe încă unul dorul de ducă ! Pretene, îmi faci poftă ! Succes Âşi ai grijă !

Am avut Âşi eu o Honda CB500 pe care trebuit să o dau, presat fiind financiar. Da, este o moto credincioasă, cum spunea cineva mai sus !

Mă bucur să te văd susținut de unii domni care intră pe acest forum, restul e can-can... enjoy the trip !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am ales cu ceva din toata excursia lui Orlando, bineinteles de pe blog.

Am descoperit-o pe ..

. :P :P

Mmmm.. zi de zi o ascult.

 

Hai Orlando, zi prin ce tari ai mai ajuns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am ales cu ceva din toata excursia lui Orlando, bineinteles de pe blog.

Am descoperit-o pe ..

. :P :P

Mmmm.. zi de zi o ascult.

 

Hai Orlando, zi prin ce tari ai mai ajuns!

 

Pai, am luat-o cam asa: D - CH - I - A, iar acum sunt in SLO, in Trenta, intr-o caldare. Cu parere de rau, nu te pot vizita la Brno... O iau spre Hrvatska, apoi spre Crna Gora, apoi spre Srpska. Iar apoi, fi-r-ar mama ei de treaba, inapoi in RO...

 

Dar fu frumos, mi-am facut plinul de motociclism montan, aproape.

 

E si un update ridicat acolosa, pentru cine doreste, cine mai pofteste.

 

Ca sa nu mai deschid topic: aud o bataie cand merg cu motorul. Din cate percep, e ritmica. Nu e de la motor in sine, cand e la punctul mort si il turez nu se aude. Nu e nici de la lant, l-am uns bine si tot nu scap de troncanit. Basca, cand ma dau la vale fara motor, nu aud nimic suspect.

 

Mai multe detalii: se aude cu precadere in treapta 1 si a 2-a, deci la viteze mici. Dar la viteze mai mari, poate fi mascat de zgomotul vantului. Mai mult, se aude cand urc la deal, nu cand ma dau la vale (in frana de motor). Devine mai pregnant cand merg subturat (2500-3000 rpm).

 

Mie, asa nestiutor cum sunt, imi miroase a probleme la transmisie. Sfaturi, hint-uri, tips & tricks?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...