Sari la conținut

Bucuresti - Bucuresti


BlackDirt
 Share

Postări Recomandate

Sunt in Boljevac... asa cum s-a spus si mai sus. Ma simt destul de naspa si de plouat, dar avand in vedere circumstantele poate ca e de inteles...

 

Cel mai devreme pot ajunge in tara undeva pe sambata seara. Imi pare rau, dar nu se poate pune problema de intampinat, pentru ca nu ma intorc calare, ci priveghiind mortul in spatele unei dube...

 

Sunt... jos. :hurt:

 

Ce sfarsit basit al unei calatorii atat de frumoase... Si sfarsitul e inca departe...

Sal!

Uite un nr de telefon +38163284250,il cheama IGOR este un super motorist din clubul Xtream Smederevo...ii zici de DADDY (e o porecla pe care mi-a dat-o el...Florin ma cheama pe mine),eu am mers cu el anul asta in Grecia si daca poate sa te ajute o va face sigur.

0726174764 e nr meu,daca nu raspund sunt pe moto si te rog sa imi lasi un mesaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 852
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

radu, un bun prieten de-al lui a reusit sa aranjeze o masina si vom merge dupa el.

 

acum ma gandesc ca varianta propusa de Dan Popescu este destul de pragmatica. Daca ar fi sa calculam costurile de aducere motoreta + costurile de reparatie (cu tot ce-i trebuie ca sai fie ok de drum lung - desi eu cu o cutie reparata nu m-as mai incumeta la un tur al europei) minus valoare de piata, probabil ar iesi in castig cu 3-400 euro cu pretul a luni de chin si riscuri.

Eu as vinde-o cu 300 eur la service-ul din colt.

 

@tuning - daca reuseste sarbul sa il ajute sa ajunga in Drobeta, avem la cine repara motoreta la tine acolo in Drobeta?

 

bambiloid1

Editat de bambiloid1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

radu, un bun prieten de-al lui a reusit sa aranjeze o masina si vom merge dupa el.

 

acum ma gandesc ca varianta propusa de Dan Popescu este destul de pragmatica. Daca ar fi sa calculam costurile de aducere motoreta + costurile de reparatie (cu tot ce-i trebuie ca sai fie ok de drum lung - desi eu cu o cutie reparata nu m-as mai incumeta la un tur al europei) minus valoare de piata, probabil ar iesi in castig cu 3-400 euro cu pretul a luni de chin si riscuri.

Eu as vinde-o cu 300 eur la service-ul din colt.

 

@tuning - daca reuseste sarbul sa il ajute sa ajunga in Drobeta, avem la cine repara motoreta la tine acolo in Drobeta?

 

bambiloid1

 

 

mai, dar la tren v-ati gandit? eventual din drobeta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt in Boljevac... asa cum s-a spus si mai sus. Ma simt destul de naspa si de plouat, dar avand in vedere circumstantele poate ca e de inteles...

 

Cel mai devreme pot ajunge in tara undeva pe sambata seara. Imi pare rau, dar nu se poate pune problema de intampinat, pentru ca nu ma intorc calare, ci priveghiind mortul in spatele unei dube...

 

Sunt... jos. :hurt:

 

Ce sfarsit basit al unei calatorii atat de frumoase... Si sfarsitul e inca departe...

 

 

esti un tampit. cum adica dracu, esti... jos?

eu n-as fi avut curajul tau. pentru tine asta nu e sfarsitul, e inceputul.

am citit tot postul.

bravo!

 

sterge-ti lacrimile si la lupta. ai o viata de trait! si-o s-o faci! ca altfel sar fulgii din tine!

vino acasa, o sa-ti trimit si eu ceva pentru mobra s-o repari.

nice journey!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EÂşti rău degeaba, dar eÂşti rău degeaba.

 

inc-o chestie, nu-i mai baga in seama pe toti.

am mai scris parca. cand cauti aur, dai peste mult gunoi. depinde de tine catre ce-ti indrepti atentia, catre gunoi ca-i mult, sau catre aur, pe care ai vrut sa-l gasesti.

 

intotdeauna cand te autoexpui asa cum ai facut tu, or sa apara manelari care stau sa comenteze din spatele monitorului. e in firea legii. tu te-ai pus in prim-plan. tu esti expus, trebuie sa-ti iei riscul. peste tot o sa gasesti rautate. ai fost la zoo? tu stai ca leul in cusca, iar ei de afara te inteapa cu tepusa sa te auda cum ragi pentru ca ei sa rada. asta-i viata. fii barbat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata povestea ta merge inglobata intr-o carte, oricum poti sa o dezvolti si mai mult cand ajungi acasa, bafta si te asteptam in tara cat mai curand, trebuie sa ai un final frumos pt ca toata aventura asta merita un final frumos

 

chiar nu se gasesesc niste sponsori si pentu baiatul asta? FMM de treaba, macar la final un mic ajutor de la ONG-urile astea motociclistice

 

AMR, hai fratilor ca sunt atatea firme in Bucurestiul asta, poate gasiti un sponsor undeva...nu intereseaza nici o televiziune ceva un reportaj o emisiune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu in situatia ta, la mii de km distanta si cu mobra in pom. E nasol sentimentul, insa, pt. orice problema exista si o rezolvare.

Esti aproape de casa, solutiile vor veni :hurt:

Iar cu mobra, nici eu nu sunt adeptul abandonarii, chit ca ai fi fost in congo. Mobra se repara si vei avea un avantaj major apoi : vei stii exact ce e in ea si pe ce te poti baza. Si sincer, in cel mai rau caz cu 3-400 euro iei un motor complet si funtional de cb din germania si il inlocuiesti sau canibalizezi piese din el.

Iar cuvintele invingator sau invins nu-si au locul. O excursie nu ar trebui facuta ca o competitie sau de un mod de a-ti arata muschii. O faci pt. tine. O faci ca ai nevoie tu si nu altii. Cu tine insuti nu exista invingator sau invins. Iar neplacerile de pe drum, o data depasite, ti le vei aduce aminte cu placere .

Oricum, daca te incalzeste cu ceva, daca iti vei alege mobra cu mai multa atentie data viitoare, sincer, iti dau sanse de reusita pt. bucuresti-bucuresti :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata povestea ta merge inglobata intr-o carte, oricum poti sa o dezvolti si mai mult cand ajungi acasa, bafta si te asteptam in tara cat mai curand, trebuie sa ai un final frumos pt ca toata aventura asta merita un final frumos

 

chiar nu se gasesesc niste sponsori si pentu baiatul asta? FMM de treaba, macar la final un mic ajutor de la ONG-urile astea motociclistice

 

AMR, hai fratilor ca sunt atatea firme in Bucurestiul asta, poate gasiti un sponsor undeva...nu intereseaza nici o televiziune ceva un reportaj o emisiune?

 

n-as merge atat de departe.

excursia nu a fost mare lucru vazuta din afara, dar pentru el a fost o aventura serioasa.

si e de apreciat pentru curajul pe care-l are.

 

finalul frumos este altul. un inceput mai tentant, nu cartea. cartea e pentru pensie. acum roata trebuie sa se invarta. si sa se invarta mult.

pentru mine e un erou. pentru ca a invins in lupta cu el insusi, nu pentru traseu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am priceput ce vrei sa spui.

ai mers frumos pina acum toat lumea s-a bucurat, ai scris frumos. Acuma s-a intamplat sa se strice motoreta. Asta e.

Nu mi-e foarte clar de ce ai plecat si cred ca inca nici tie.

 

Din cum te comporti dai impresia ca doar finalul era important pentru tine. Asta e singurul lucru pt care ai plecat in calatorie oare? Aveai ceva de demonstrat?

Pentru oamenii care te-au admirat pina acum "makes no difference" daca ajungi pe moto sau pe linga moto. Sunt unii care vor plinge de fericire ca te vor vedea acasa ...

 

Sincer, toata lumea te intelege si fara sa te plangi, dar vaicarela e naspa si imi lasa un gust amar.

Fii barbat! Maturizeaza-te! Asta inseamna sa tii capul sus cand ai probleme si sa te lupti cu ele. Tu si nu altii!

Si pina la urma ce cacao de probleme ai cand toata lumea a sarit sa te ajute si vei ajunge in bucuresti bine mersi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am priceput ce vrei sa spui.

ai mers frumos pina acum toat lumea s-a bucurat, ai scris frumos. Acuma s-a intamplat sa se strice motoreta. Asta e.

Nu mi-e foarte clar de ce ai plecat si cred ca inca nici tie.

 

Din cum te comporti dai impresia ca doar finalul era important pentru tine. Asta e singurul lucru pt care ai plecat in calatorie oare? Aveai ceva de demonstrat?

Pentru oamenii care te-au admirat pina acum "makes no difference" daca ajungi pe moto sau pe linga moto. Sunt unii care vor plinge de fericire ca te vor vedea acasa ...

 

Sincer, toata lumea te intelege si fara sa te plangi, dar vaicarela e naspa si imi lasa un gust amar.

Fii barbat! Maturizeaza-te! Asta inseamna sa tii capul sus cand ai probleme si sa te lupti cu ele. Tu si nu altii!

Si pina la urma ce cacao de probleme ai cand toata lumea a sarit sa te ajute si vei ajunge in bucuresti bine mersi?

 

bambiloidule, el nu pentru lume se plange. e mahnit asa in sufletul lui.

tu n-ai fi?

mie mi s-ar inceca toate corabiile pentru o zi.

e okay, e normal, lasa-l ca-si revine el.

o sa inteleaga ca a castigat prima cursa cu el insusi.

fiecare castigator are in spate zeci de esecuri. ala e drumul catre victorie. se caleste el, n-ai grijanie. trebuie numai trezit si orientata atentia catre ce e important

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu', tsunami... zici ca esti coborat din telenovelele alea de prost gust de pe acasa. Hai, du-te mai incolo si boceste, ca aici n-a murit nimeni.

 

Orlando tata, ai tinut sa demonstrezi ca esti baiat mare, dar nu era cazul, erai deja. Ai plecat in excursia asta ca sa-ti demonstrezi tie ca poti, eu unul chiar zic ca ai reusit si ai avut bulan cu caru'. L-ai avut in primul rand cand n-ai gasit resurse suficiente sa faci ocolul pamantului. De ce zic asta? Pentru ca-s de acord cu ce zicea un nene mai sus, trebuie multa atentie in alegerea mobrei pt o astfel de calatorie. In al doilea rand, trebuia o mai atenta pregatire. Modelul asta n-a fost conceput sa faca ture mari si sa duca in carca atatia kilometri multa incarcatura. Uleiul neschimbat la timp, greutatea si mai ales mersul la vale cu motorul oprit ti-au facut cutia zdrente.

Poti sa-mi multumesti lu' Dumnezeu ca ti-a intors planurile de atatea ori si ti-a crapat mobra aproape de casa si nu undeva pe alt continent, la dracu-n praznic. Nu-s rau deloc privind afirmatia cu Honda-i Honda. Nu poti sa te increzi in mituri d-astea fara sa-i dai fierului ce-i trebuie si anume, ungere. Si apropo de romanisme, totul a fost un soi de "las-o ba ca merge asa".

Nu trebuie sa-ti fac eu morala, dar alta data nu-ti mai forta norocul. Oricum ai facut o mare treaba si ai respectul meu sincer pentru asta. Putini sunt in stare sa-si realizeze visele.

Nu toti care te critica iti doresc raul, mai pagubos e sa pui botu' la incurajarile celor care te pupa la oua, pentru ca ei nu vor fi langa tine cand va fi groasa, la mii de kilometri departare.

Ai castigat din momentul in care ai plecat. Bun venit acasa.

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa-mi multumesti lu' Dumnezeu ca ti-a intors planurile de atatea ori si ti-a crapat mobra aproape de casa si nu undeva pe alt continent, la dracu-n praznic. Nu-s rau deloc privind afirmatia cu Honda-i Honda. Nu poti sa te increzi in mituri d-astea fara sa-i dai fierului ce-i trebuie si anume, ungere. Si apropo de romanisme, totul a fost un soi de "las-o ba ca merge asa".

 

De unde ai dedus tu acum repede ca honda-i honda, ca x e y si asa mai departe?

Ca nu a avut ungere, ca nu a schimbat uleiul la timp, etc etc.. sii tu de ce i s-a stricat motocicleta?

 

Daca vrei totusi o diagnoza dupa ureche - uite una mai aproape de adevar:

Cand ti se strica pinionul de la arborele secundar concluzia e una singura - acel ax a fost solicitat mai mult decat trebuie - ce duce la solicitarea lui - a mers cu lantul PREA INTINS multa vreme.. pana cand acel rulment a inceput sa se uzeze..

 

Poti sa mergi cu Minskul in jurul lumii daca te tine, Honda CB500 deja e parfum.. lasa alegerea mobrei ca nu are nici o relevanta.. fiecare merge cu ce are.. Ori mergi cate 100 de km in oras zilnic, ori mergi pana unde a mers el e exact acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai a ajuns omul asta acasa? Ca deja ma ingrijorez ...

Copy&paste din ce i-am scris pe blog :

 

'Lasa bre … ceea ce ai facut nu poate sa iti ia nimeni. Si ai facut multe, crede-ma pe cuvant.Maine seara o sa fii acasa, si o sa mananci ciorba ‘ca la mama acasa’, si cu burta plina o sa fie mai bine. Motocicletele se mai strica, s-a stricat si a ta … nu-i bai. Se repara.

Hai noroc si sa mai postezi o ‘Concluzie’ dupa ce ai ajuns acasa. Numai bine.'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai dedus tu acum repede ca honda-i honda, ca x e y si asa mai departe?

Ca nu a avut ungere, ca nu a schimbat uleiul la timp, etc etc.. sii tu de ce i s-a stricat motocicleta?

 

Daca vrei totusi o diagnoza dupa ureche - uite una mai aproape de adevar:

Cand ti se strica pinionul de la arborele secundar concluzia e una singura - acel ax a fost solicitat mai mult decat trebuie - ce duce la solicitarea lui - a mers cu lantul PREA INTINS multa vreme.. pana cand acel rulment a inceput sa se uzeze..

 

mai vrei una dupa o alta ureche mai surda?

mobra a fost incarcata mai mult decat in mod normal, coef de aerodinamicitate stricat si asta la viteze mari se simte... cu patratul vitezei. acum,

parca am citit ca a mers si cu 150 sau peste prin europa, mai mult timp,

pai la viteza aia chiar sa nu fi fost lantul prea intins, rulmentul tot e solicitat mai mult decat in mod normal (frecarea pieselor in miscare si rezistenta aerului).

daca explicatia mea e veridica, situatia asta idioata nu se putea intampla decat dupa solicitarea transmisiei din cauza vitezei mari. pot spune ca a avut noroc ca nu a pleznit in mers

 

asta daca e sa speculam si sa evitam insultele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...