Sari la conținut

Accident Bucuresti 28.04 zona Budapesta


anonymous
 Share

Postări Recomandate

Nu o mai frecati atata cu pe unde trebuie mers prin intersectie cand faci stanga sau daca ala avea gume sau opinci cand de fapt la acest accident motociclistul avea verde pentru mers inainte si un cocalar care s-a bagat in fata randului fara sa stie ca acolo sunt semafoare separate l-a cosit facant stanga peste el cand pentru facut stanga era rosu. Pentru detalii recititi aceasta replica:

 

Salutare pt toata lumea

 

Scriu destul de rar pe aici tocmai din cauza ca discutiile despre accidente, in loc sa acopere situatia riderului, ajung sa se transforme in replici schimbate intre mecanici de la boxele lui Rossi..trist..

Acum ref. la accident...Motociclistul venea pe banda a doua dinspre Tineretului inspre Unirii pe banda a doua pe culoarea verde a semaforului..din directia opusa avand semafor dedicat pt stanga a plecat pe rosu un VW care pe deasupra si oprise la semafor dupa trecerea de pietoni, exact in mijlocul intersectiei..riderul a fost luat in plin, dar , slava domnului, impactul nu a fost mortal..Putea sa mearga si sa vorbeasca dupa accident, smurdul si politia au venit destul de repede,a plecat cu salvarea la spital pentru investigatii, de motor a ajuns si s-a ocupat fratele lui...

De unde stiu toate astea? Eram exact acolo, tocmai imi parcasem motorul inainte de semafor pe trotuar, riderul era in spatele meu si totul s-a intamplat in fata mea, am ajuns primul la accident..pozele le pastrez pt rider in caz ca are nevoie de ele, are nr meu de fone..Sanatate...

In rest, bafta pt mecanici, cand o sa am nevoie de imi schimb o bujie, o sa postez la rubrica de accidente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Partial gresit.

in cazul in care exista banda separata cu semafor separat pentru virajul la stanga, se trece inainte de centrul intersectiei.

in cazul in care virajul la stanga se face pe acelasi semafor cu directia inainte atunci virajul trebuie facute ocolind pe dupa centrul imaginar al intersectiei.

 

in legatura cu intesectia, cum cel cu vw a venit dinspre unirii (asa am inteles) probabil nu s'a incadrat pe banda de langa axul drumului pentru a face la stanga, si s-a bagat in fata coloanei fara a putea vedea semaforul.

probabil in acel moment s-a facut verde pe directia inainte, iar la stanga era inca rosu si nevazand semaforul o fi crezut ca se fac in acelasi timp, dar cel penrtu la stanga se face verde dupa ce se face rosu pentru inainte.

 

sanatate motociclistului

 

 

Buna dimineata, soare!

Ultima legislatie rutiera in vigoare spune clar ca TREBUIE ocolit centrul imaginar al intersectiei. Oare nu ar fi cazul sa te duci sa-ti predai de buna voie permisul pana te mai pui la punct cu legislatia? Sunt satul de convins (cuvinte jignitoare) ca tine sa fluidizeze traficul in intersectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partial gresit.

in cazul in care exista banda separata cu semafor separat pentru virajul la stanga, se trece inainte de centrul intersectiei.

in cazul in care virajul la stanga se face pe acelasi semafor cu directia inainte atunci virajul trebuie facute ocolind pe dupa centrul imaginar al intersectiei.

 

in legatura cu intesectia, cum cel cu vw a venit dinspre unirii (asa am inteles) probabil nu s'a incadrat pe banda de langa axul drumului pentru a face la stanga, si s-a bagat in fata coloanei fara a putea vedea semaforul.

probabil in acel moment s-a facut verde pe directia inainte, iar la stanga era inca rosu si nevazand semaforul o fi crezut ca se fac in acelasi timp, dar cel penrtu la stanga se face verde dupa ce se face rosu pentru inainte.

 

sanatate motociclistului

TU NU INTELEGI CA VW A TRECUT PE ROSU?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partial gresit.

in cazul in care exista banda separata cu semafor separat pentru virajul la stanga, se trece inainte de centrul intersectiei.

in cazul in care virajul la stanga se face pe acelasi semafor cu directia inainte atunci virajul trebuie facute ocolind pe dupa centrul imaginar al intersectiei.

In ce articol al Codului Rutier este mentionat acest lucru ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partial gresit.

in cazul in care exista banda separata cu semafor separat pentru virajul la stanga, se trece inainte de centrul intersectiei.

in cazul in care virajul la stanga se face pe acelasi semafor cu directia inainte atunci virajul trebuie facute ocolind pe dupa centrul imaginar al intersectiei.

 

in legatura cu intesectia, cum cel cu vw a venit dinspre unirii (asa am inteles) probabil nu s'a incadrat pe banda de langa axul drumului pentru a face la stanga, si s-a bagat in fata coloanei fara a putea vedea semaforul.

probabil in acel moment s-a facut verde pe directia inainte, iar la stanga era inca rosu si nevazand semaforul o fi crezut ca se fac in acelasi timp, dar cel pentru la stanga se face verde dupa ce se face rosu pentru inainte.

 

sanatate motociclistului

Beliti ochii bine la ce va spun aici, posesori de permise !

-Schimbarea directiei de mers spre stanga, in cazul autovehiculelor care intra intr-o intersectie circuland pe acelasi drum in aliniament, dar din sensuri opuse, se efectueaza prin STANGA CENTRULUI INTERSECTIEI, fara intersectarea traiectoriei acestora.

 

 

 

Mesaj completat

Ce am spus mai sus este valabil pentru atunci cand intri in intersectie si cand cel din fata si tu vreti sa virati fiecare stanga

O alta situatie este cand vrei sa virezi stanga pe o strada si normal dupa ce te asiguri fata, spate, ocolesti centrul intersectiei stazii de pe care vii cu strada laterala pe care vei intra. E simplu. Nu confundati cele doua situatii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partial gresit.

in cazul in care exista banda separata cu semafor separat pentru virajul la stanga, se trece inainte de centrul intersectiei.

in cazul in care virajul la stanga se face pe acelasi semafor cu directia inainte atunci virajul trebuie facute ocolind pe dupa centrul imaginar al intersectiei.

 

Moama ce imaginatie au unii si cum mai inventeaza ei legi si reglementari... Si dupa aia ne miram ca se blocheaza intersectii si ca de misca lumea ca ochiul mortului.

A, despre accidentul asta se mai vorbeste ceva?! Ca vad ca s-a facut ceva curatenie, dar numai asa, prin locurile esentiale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fast arrow - :)

 

Dar, eu tot nu inteleg ce relevanta are in cazul de fata pe unde se face stanga, prin stanga centrului, prin dreapta centrului... :laugh:

 

Pe oriunde ar fi facut nenea cu VW stanga pe motociclist tot in bot l-ar fi luat.... pentru ca motociclistul ar fi mers inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@fast arrow - :)

 

Dar, eu tot nu inteleg ce relevanta are in cazul de fata pe unde se face stanga, prin stanga centrului, prin dreapta centrului... :laugh:

 

Pe oriunde ar fi facut nenea cu VW stanga pe motociclist tot in bot l-ar fi luat.... pentru ca motociclistul ar fi mers inainte.

Intr-adevar este cam offtopic in cazul de fata, dar este are relevanta , daca tot a fost adusa in discutie. De ce ? Pentru ca, daca tu vrei sa schimbi directia la stanga ocolind prin stanga centrul intersectiei iar altul este pe "invers" incercand sa-l ocoleasca prin dreapta, iar totul se petrece la o viteza maricica te ia in bot, pana "negociezi" treaba din volan si ghidon. Mi s-a intamplat asta de foarte multe ori. Nu cred ca sunt singurul. Am renuntat de mult sa mai incerc sa ocolesc prin stanga cum este legal, logic si normal...si ma bag, fentandu-i, intre bizonii care se blocheaza in intersectii din cauza asta. Este mai safe asa decat sa faci educatie rutiera printre injuraturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu

OFF: am citit 7 pagini si inafara de cauciuce, centre de intersetii, coduri rutiere, si nush mai ce; am observat ca doar vreo 3-4 postari is legate de accident. sa mute cineva topicu la service sau curse interne(se se vorbeste de gume. ca nu vad nimic legat de starea lui, de vina cui e , sau altele.

si ca sa fiu in rand cu cei ce au scris aici: ce cauta motociclistu la ora aia acolo? trebuia sa stea acasa sa scrie pe forum. eeeeeeeeeeeeeee. sai fie rusine.

 

 

ON: sanatate lui si mai scrieti baieti de gume pe aici. apropo: ce guma sa pun pe roaba lu mama(ca trag tare pe curbe) sa-i iau slick sau mai bine ii dau lu rossi un mail sa-mi zica el ce sa-i pun :laugh: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF: am citit 7 pagini si inafara de cauciuce, centre de intersetii, coduri rutiere, si nush mai ce; am observat ca doar vreo 3-4 postari is legate de accident. sa mute cineva topicu la service sau curse interne(se se vorbeste de gume. ca nu vad nimic legat de starea lui, de vina cui e , sau altele.

si ca sa fiu in rand cu cei ce au scris aici: ce cauta motociclistu la ora aia acolo? trebuia sa stea acasa sa scrie pe forum. eeeeeeeeeeeeeee. sai fie rusine.

 

 

ON: sanatate lui si mai scrieti baieti de gume pe aici. apropo: ce guma sa pun pe roaba lu mama(ca trag tare pe curbe) sa-i iau slick sau mai bine ii dau lu rossi un mail sa-mi zica el ce sa-i pun :laugh: :lol:

Pune la roaba ce guma vrei tu, dar vezi sa nu fie din aia lame ca nu merg cine stie ce. :) Daca nu scris nimeni despre starea pilotului nimic, inseamna ca nu a aparut nimeni care sa stie ceva de starea pilotului. Poate apare . Daca nu apare totusi si mori de curiozitate, suna pe la spitale si vezi cum sta treaba. La fel, la Udriste sa te interesezi a cui a fost vina. Apoi vino si da-ne informatii ontopic.

Pana atunci noi mai aberam pe tema cauciucurilor si a legislatiei. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo la vreo 1 ora si inca era semnalizat accidentul.

Oricum multa'' cerneala'' pe langa subiect. Exista camere de luat vederi si sigur o sa se afle cine a trecut pe rosu.

Acolo nu se poate trece pe galben din experienta mea, stau de 15 ani in zona pe bulevard pentru ca secventele sunt lungi.

Cineva sigur a trecut pe rosu si exista 50% pentru fiecare implicat.

La ora aia era aglomeratie si daca era vrede pt moto mai treceau si masinile inainte spre unirii, asa ca hai sa vedem cine a gresit.

Multa sanatate biker-ului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Belbody Nu are relevanta in cazul de fata, dar are in ceea ce priveste postul 53 randul 3 si nu as fi vrut ca cineva sa ia de bun ceea ce se spune acolo. Intr-adevar, mai de mult centrul intersectiei se ocolea prin dreapta dar e veche ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauciucuri, franare de urgenta, point fixation si alte tampenii.

astea sunt ultimele lucruri pe care un motociclist trebuie sa le aiba in reflex. altfel ce am mai posta p-aci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moshnegutzu
Pune la roaba ce guma vrei tu, dar vezi sa nu fie din aia lame ca nu merg cine stie ce. :laugh: Daca nu scris nimeni despre starea pilotului nimic, inseamna ca nu a aparut nimeni care sa stie ceva de starea pilotului. Poate apare . Daca nu apare totusi si mori de curiozitate, suna pe la spitale si vezi cum sta treaba. La fel, la Udriste sa te interesezi a cui a fost vina. Apoi vino si da-ne informatii ontopic.

Pana atunci noi mai aberam pe tema cauciucurilor si a legislatiei. :)

sper sa nu te superi dar totusi de la accident sa ajuns la gume, la nush mai ce. cred ca trebuie facuta curatenie de un moderator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo de cauciucuri si alte aspecte tehnice care se dicuta p-aci. sub rubrica "accidente" scrie, "sa invatam din greselile altora" deci se poate discuta ce s-a facut bine si ce nu, din ce cauza. chiar daca se mai spun si prostii e foarte bine pt ca poate se gaseste cineva sa lamureasca pe cei care nu stim tocmai exact. astfel poate invatam ceva.acest lucru poate fi chiar un mare castig.

 

referitor la cauciucuri ca sunt mult aduse in discutie.....un cauciuc de curse "super glue" nu te ajuta cu nimic sa franezi mai repede decat o "opinca" daca nici cu opinca nu stii sa actionezi cum trebuie franele. Altfel spus, daca nu sunt in stare sa ating limita aderentei cu "opinca" degeaba imi pun alte gume.

Eu mai intai mi-as pune intrebarea: pot specula diferenta pe franare dintre o guma mai tocita si/sau mai veche ca ani din acelasi brand sau gume noi din branduri diferite? daca nu....la antrenament ca asta ma va face sa aiba sens sa schimb cauciucurile.

zic si eu, nu vreau sa ofensez pe nimeni. cei care stiu stiu cei care nu, poate se gandesc la chestia asta.

 

personal am franat odata violent pe sosea la o trecere de pietoni, motoru meu fiind echipat cu gume de cross si am fost lovit din spate de un supermoto la vreo 2 secunde dupa ce m-am oprit complet.

Am fost lovit din 2 motive: FIXATION POINT(singur pe 2 benzi pe sens) + CAUCIUCURI mai neadecvate ca ale mele pe supermoto :laugh: ????

 

Sa invatam din greselile altora si/sau din ''prostiile" pe care le debitam p-aci. e mai ieftin!

Editat de adiy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur unii nu vor sa admita "mica" problema a GSXR-urilor cu cadrul; nici eu n-as vrea

 

Nu te obliga nimeni.

Mesaj completat

si daca tot am vazut ca ai kawasaki....uite aici niste link-uri de "fiabilitate" a cadrelor marcii verzi

 

http://www.kawiforums.com/zx-10r/20629-zx1...rame-crack.html

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=350671

http://kawasakiworld.com/zx-14/40406-crack-frame.html

 

Iubesc discutia asta cu cadruri rupte de gsx-r. Mai cautati fratilor pe netul asta sa vedeti ca toate firmele au avut rechemari pentru probleme de cadru sau altele. Cea in legatura cu k5 a fost asa mediatizata pentru ca la timpul ei K5-ul de 1000 a distrus cocnurenta, mai ales in state, din punct de vedere al vanzarilor si trebuia oprita cumva. Si inca ceva. O RUPTURA A CADRULUI IN URMA UNUI ACCIDENT, NU E NORMALA, DAR NICI VREO MINUNE NU E!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati ma cu tampeniile astea, cauciucuri rizoame tobe etc

decat sa postati doar de dragul de a va vedea poza aici mai bine abtineti-va, nu va duce nimeni lipsa.

 

dintre voi toti astia care ati scris, il cunoaste cineva, stie cineva cum se simte, e bine, nu e? cauciucuri si rizoame :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...