Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Naspa daca ai vopsit tot si acum cauti stickere pt ca unele, mai ales cele de pe rezervor se pun sub straturile de lac atfel nu o sa reziste mult. Le rupe fashu Sorel, benzinica, tankrucksacku etc.

Setul complet ce il vrei tu cu inutilele stickere HISS, combustibul recomandat, 'always wear your helemt thing' nu o sa gasesti decat la jefuitoii de la reprezentantele mioritice. Altfel gasesti ieftin si relativ bun pe ebay.

 

De la astia am luat io un set pt B6 si sunt ok calitativ si f ieftini. Mai au si avantajul ca-ti poti alege culorile.

 

Sa traiti bine :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa traiti bine :friends:

 

userul mertzan de pe forum.....cel mai bun....preturi mici si marfa buna......doi la mana..daca l-ai vopsit deja,e gata......nu are rost sa pui stickere peste vopsea...numai daca nu matuiesti din nou...pui stickerele..si apoi lac din nou..ca altfel nu te tin deloc....sanatate numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- cred ca o sa-mi iau 2007 daca nu baga nici o reducere la astea cu ABS pana in 15 Ianuarie . Maine ma duc pe Dorobanti sa incalec una !

 

O sa ma duc si la UnitedMototors fiindca vreau sa fac o comparatie intre Hornet si Kawa Z750 . Nu vreau sa se simta nimeni de aici jignit , dar ma atrage foarte mult si Kawa ( mai ales ca nu are cadrul de aluminiu fiindca am auzit ca astea se mai si rup)

 

asfalt uscat

Editat de angus_young
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

userul mertzan de pe forum.....cel mai bun....preturi mici si marfa buna......doi la mana..daca l-ai vopsit deja,e gata......nu are rost sa pui stickere peste vopsea...numai daca nu matuiesti din nou...pui stickerele..si apoi lac din nou..ca altfel nu te tin deloc....sanatate numai bine

Vopseaua de la Hornet e gri plutonium mat. Nu este lac peste vopseaua originala. Stickarele sunt aplicate peste vopsea. Asa am cumparat motorul de la inceput si asa are si un alt prieten cu Hornet exact ca al meu.

Poate au un adeziv special cele originale. Nu stiu.

Ii rog pe cei cu Hornet din 2004 gri plutoniu sa verifice si sa confirme. Daca se poate.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@marius florin:

 

spune-mi te rog; oglinzile rotunde sunt originale; ale ei de la mama ei ?

a mea e tot galbena si tot din `99 dar are niste rahatei de oglinzi imitatie de carbon si au sticla mica si mai e si`n forma de ....ochi ( sa zicem !) - nu stiu de ce se dau unii in vant dupa oglinzile astea.... - si as vrea sa-mi pun din astea rotunde, exact ca ale tale....dar trebuie sa stiu ce caut; deci ce sa intreb.

 

thx.

 

Salut cu problema oglinzilor m-am lovit si eu de vreo 2 saptamani, cand am cazut si mi-am rupt una. Din alea rotunde am si eu si tind sa cred ca sunt originale.

Deci am cautat pe louis si am gasit 10028910 astea...daca te grabesti le iei la reducere, eu am luat doar una, este universala nu stanga sau dreapta si este identica cu ce aveam eu pe hornetul meu. Deci acu am una originala si una luata de pe louis si nu poti face diferenta. daca vrei sa vezi si esti din bucuresti poti sa le vezi pe motor.

Eu in schimb am alta problema. sufar la propriu ca hornetul nu are si semnalizare de avarii, am eu un fix cu treaba asta.

Deci in primul rand as avea nevoie de alt intrerupator de semnalizare eventual de la alt tip de motor si un alt releu de semnalizare sau e bun si asta original?

Astept idei cine a vazut/facut sau are orice de spus. Dar pina in primavara vreau sa aiba avarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut cu problema oglinzilor m-am lovit si eu de vreo 2 saptamani, cand am cazut si mi-am rupt una. Din alea rotunde am si eu si tind sa cred ca sunt originale.

Deci am cautat pe louis si am gasit 10028910 astea...daca te grabesti le iei la reducere, eu am luat doar una, este universala nu stanga sau dreapta si este identica cu ce aveam eu pe hornetul meu. Deci acu am una originala si una luata de pe louis si nu poti face diferenta. daca vrei sa vezi si esti din bucuresti poti sa le vezi pe motor.

Eu in schimb am alta problema. sufar la propriu ca hornetul nu are si semnalizare de avarii, am eu un fix cu treaba asta.

Deci in primul rand as avea nevoie de alt intrerupator de semnalizare eventual de la alt tip de motor si un alt releu de semnalizare sau e bun si asta original?

Astept idei cine a vazut/facut sau are orice de spus. Dar pina in primavara vreau sa aiba avarii.

 

doamne fereste sa AI AVARII pr mobra..:P.....sa dea cel de sus sa ai numa SEMNALIZARI DE AVARIE....:drink:.......si eu sunt pus sa fac treaba asta..si o sa o fac acuma in iarna......teoretic e simplu...eu nu ma pricep deloc..dar un amic,care o zis ca imi face el,a spus ca se poate face usor treaba asta.....sanatate numai bine.....

 

ps:stiu ca nu te-am ajutat cu nimic....dar sa nu crezi ca esti singurul care vrea asa ceva pe morba..:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce futurist arata bordul de Hornet 2009, parca e nava spatiala Enterprise pe langa 2001-le meu :P . Oricum e frumos.

ÂŞi bordul meu din 2007 arată la fel. NU Âştiu dacă i-or fi schimbat culoarea de fond în albastru, eu prefer portocaliul cu care mă obiÂşnuisem deja de la peugeot 206, plus ca se asortează cu restul.

Horneta după 2007 are avarii.ÂŞi tu îți poți monta un buton de avarii:un buton cu două contacte normal deschis unul pus la firul de stânga altul la cel de dreapta iar celelalte două capete unite împreună Âşi conectate la masă. PM pt detalii.Electric e simplu, nu Âştiu cum îl putem prinde (poaste cu un alt colier de la o frână de mână de biclă)

post-39353-1227944441_thumb.jpg

 

- cred ca o sa-mi iau 2007 daca nu baga nici o reducere la astea cu ABS pana in 15 Ianuarie . Maine ma duc pe Dorobanti sa incalec una !

 

O sa ma duc si la UnitedMototors fiindca vreau sa fac o comparatie intre Hornet si Kawa Z750 . Nu vreau sa se simta nimeni de aici jignit , dar ma atrage foarte mult si Kawa ( mai ales ca nu are cadrul de aluminiu fiindca am auzit ca astea se mai si rup)

 

asfalt uscat

Nu se supără nimeni.ÂŞi eu am avut de ales între Hornet, Z750, Yamaha FZ6.Cadrul de aluminiu e un plus, o să ai o motocicletă mai manevrabilă cu centrul de greutate mai jos.Nu te lua după toți Âşoferii de autobuz. Cadrul de aluminiu se sudează la fel ca Âşi celălalt. Doar că trebuie electrozi 'speciali' de aluminiu. Oricum trebuie Âşi un meseriaÂş 'special' că n-o să mergi la orice handicapat să-ți sudeze cadrul strâmb.Dacă în viața ta de motociclist ți se va rupe cadrul, doamne-fereÂşte, vei avea alte griji iar faptul că ăsta e de aluminiu Âşi implică altă sudură va fi ultima ta grijă.Look - ul mi s-a părut cel mai tare la Hornetă Âşi mi s-a părut că are cea mai bună ciclistică dintre cele trei. De fapt mi s-a părut incredibilă uÂşurința cu care te poți înclina cu Horneta asta nouă.Dacă o să mergi cu toate trei n-o să mai eziți o clipă. La kawa nu-mi place nici capacitatea, e mai scump Âşi la asigurări. Acuma e chestie Âşi de gust.Eu când parchez la serviciu o pun cu fața asta la mine Âşi o sorb din ochi. :friends:

post-39353-1227945461_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici tu ca oglinda 10028910 este identica cu cea de pe Hornet? Ce Hornet ai? Tot asa se vede ca si in cea originala? Se monteaza usor? Daca vreau oglinda stanga cum fac? CUm is identice ca nu inteleg?

 

 

Eu am un model 2001 cu oglinzi rotunde cam asa:

link

 

Se monteaza/demonteaza foarte usor. Cand ziceam ca sunt identice, adica stanga e la fel cu dreapta si acum dupa ce am montat-o pe asta noua, nu poti face diferenta intre ele, adica are aceleasi dimensiuni.

 

Cat despre semnalizarea de avarii ce sa zic, vreau sa fac o treaba cat mai profesionista, nu mi-e greu sa fac o improvizatie, oricum o sa studiez problema, eu as prefera ca butonul sau ce-o fi sa fie inclus in semnalizator adica sa mai ai o pozitie in sus sau jos cumva.

Editat de danny_nt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt nou pe forum.... sau nu chiar, dar oricum nu am vrut sa scriu ceva pana nu am citit toate 99 pagini....si am terminat :friends:

sunt si eu posesor de Viespe de prin iunie... si dupa ce am citit acest forum sunt foarte fericit ca am am facut alegerea asta...

ca incepator....dupa vreo 2 ani de scuter... m-am hotarat sa-mi cumpar motor... si uiteasa fara sa ma documentez..... fara sa citesc ceva...

doar uitandu-ma la poze pe net (mari greseli) am ales-o.... EA E SI SUNT TARE FERICIT !!!

 

 

Inca o poza super...

 

Inca una :P

post-44094-1227960119_thumb.jpg

post-44094-1227960281_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare la voi:

 

cam cat costa revizia de 30000km la hornet 600 cc (din `99) - materiale plus manopera ?

eventual poate imi spuneti si unde ati facut revizia.

 

multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vopseaua de la Hornet e gri plutonium mat. Nu este lac peste vopseaua originala. Stickarele sunt aplicate peste vopsea. Asa am cumparat motorul de la inceput si asa are si un alt prieten cu Hornet exact ca al meu.

Poate au un adeziv special cele originale. Nu stiu.

Ii rog pe cei cu Hornet din 2004 gri plutoniu sa verifice si sa confirme. Daca se poate.

Multumesc.

 

 

 

Si eu am tot gri d-ala mat. E o versiune de culoare pentru italia din ce am gasit pe net. Stickerele sunt tot deasupra ca nu e lac, evident.

 

Daca te ajuta pot sa vin cu a mea de model :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare la voi:

 

cam cat costa revizia de 30000km la hornet 600 cc (din `99) - materiale plus manopera ?

eventual poate imi spuneti si unde ati facut revizia.

 

multumesc mult.

 

Cred ca depinde ce produse bagi? Manopera de obicei costa mult, mai ales daca mergi la reprezentanta Honda. In rest nu stiu ce sa iti zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare la voi:

 

cam cat costa revizia de 30000km la hornet 600 cc (din `99) - materiale plus manopera ?

eventual poate imi spuneti si unde ati facut revizia.

 

multumesc mult.

 

Salut , depinde ce consumabile trebuie schimbate , dar in mare sa zicem ca cam 300 lei , 4 litri de ulei e cam 170 lei , filtru ulei +aer inca vreo 60 , si daca mai trebuie schimbat vreo placuta de frana deja e 300 . Dar revizia nu e prea complicat sa faci eu la al meu il fac de ani de zile , schimbatul uleiului , filtrului de ulei , aer , curatat lant ,reglat lant, schimbat placute , nu e mare lucru , cu un pic de indemanare se poate face. E mai simplu sa il duci la service dar e si mai scump... :laugh:

post-6555-1228408289_thumb.jpg

post-6555-1228408336_thumb.jpg

post-6555-1228408396_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai n-am mai avut motor 19 ani si acum, ce am e total diferit.......cred ca in timp o sa incep sa mi le fac singur; mathe are dreptate ....dar asta inseamna sa cam stau pe langa unul care face revizia intai.....

deci cam 3 bulioane.....

 

ulei, filtru de ulei, filtru de aer, placute spate, lichid de frana, placute fata ( daca e cazul....), ceva pe la lant daca e cazul.....cam asta ar fi- poate maxim 4 bulioane ?

 

merci pentru reply.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai n-am mai avut motor 19 ani si acum, ce am e total diferit.......cred ca in timp o sa incep sa mi le fac singur; mathe are dreptate ....dar asta inseamna sa cam stau pe langa unul care face revizia intai.....

deci cam 3 bulioane.....

 

ulei, filtru de ulei, filtru de aer, placute spate, lichid de frana, placute fata ( daca e cazul....), ceva pe la lant daca e cazul.....cam asta ar fi- poate maxim 4 bulioane ?

 

merci pentru reply.

 

Lichid de frana de vrei sa schimbi? ai probleme la frana? are culoare ciudata lichidul? daca nu atunci nu are rost sa schimbi , da cam 4 bulioane , dar habar nu am cat costa manopera pt.ca niciodata nu am dus la service (reprezentanta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar prima data poti sa il duci la service si te uiti la aia cum fac si apoi cu un manual de service le faci tu pe toate. Sau daca ai un prieten care se pricepe, il chemi si cu manualul le rezolvi imediat. Intins, spalat si uns lantul e simplu, si nu se merita sa dai 30 de lei numai pt asta...sau cat o fi. Cu lichidul si placutele de frana e mai complicat..nu am facut asta niciodata...trebuie avut grija acolo.....asa ca ar fi bine la service....

Bafta!

 

 

mathe, cat e o aparatoare de roata spate? Acopera bine acolo la furca spate? Ca mi se pare din poze ca ramane un loc liber chiar in dreptul suspensiei spate si pe acolo intra cea mai multa mizerie....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acopera foarte bine , mai ales suspensia , chiar si dupa mers pe ploaie suspensia ramane curata , asta e scopul principal , pretul e 180 lei.

post-6555-1228420408_thumb.jpg

post-6555-1228420743_thumb.jpg

Editat de mathe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinc e material e? Fibra de sticla? Pretul e cam european....nu crezi?

La primavara si eu imi iau una....cred ca trimiti prin posta... As prefera negru mat, nu stralucitor.....arata mai bine.

 

Uite ce tare ii asta...tot pt Hornet

post-18620-1228567211_thumb.jpg

post-18620-1228567222_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinc e material e? Fibra de sticla? Pretul e cam european....nu crezi?

La primavara si eu imi iau una....cred ca trimiti prin posta... As prefera negru mat, nu stralucitor.....arata mai bine.

 

Uite ce tare ii asta...tot pt Hornet

 

Da este din fibra de sticla , pot sa fac si mat , iti trimit prin posta oriunde vrei.

Sunt faine si astea , e alt model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinc e material e? Fibra de sticla? Pretul e cam european....nu crezi?

La primavara si eu imi iau una....cred ca trimiti prin posta... As prefera negru mat, nu stralucitor.....arata mai bine.

 

Uite ce tare ii asta...tot pt Hornet

 

arata misto. Asta puig pe ce site ai vazut-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...