Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut,

 

Am postat acu ceva vreme ca m-i s-a furat bordul de la motocicleta.

Din pacate nu prea gasesc si voiam sa va intreb daca se poate pune alt fel de bord (ceva custom sau de la alt tip d emotocicleta)

Cei de la Louis au spus ca s epoate pune daca am un electrician buna si mi-au si aratat cateva modele.

Din pacate unul era digital si arata ca un GPS.

In concluzie voiam sa va intreb, din cate stiti voi, daca s epoate pune si alt fel de bord.

 

Merci mult,

 

Vasile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, voi de unde va cumparati baterie de Hornet si care e cea mai buna alegere?

Cea de pe ea este YUASA

Mersi anticipat...

 

 

YUASA mi-am luat din Cotroceni, Bucuresti

Suni la depozit si vezi daca au pe stoc

 

Mobil: 0726 288 288

Tel/Fax: 021 410 60 10

 

Acum am vazut ca esti din Focsani

 

http://www.motoboom.ro/contact.html cauta in lista un oras mai apropiat

Editat de ninja_skija
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

YUASA mi-am luat din Cotroceni, Bucuresti

Suni la depozit si vezi daca au pe stoc

 

Mobil: 0726 288 288

Tel/Fax: 021 410 60 10

 

Acum am vazut ca esti din Focsani

 

http://www.motoboom.ro/contact.html cauta in lista un oras mai apropiat

 

Multumesc

Mi-a fost de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut,

 

Am postat acu ceva vreme ca m-i s-a furat bordul de la motocicleta.

Din pacate nu prea gasesc si voiam sa va intreb daca se poate pune alt fel de bord (ceva custom sau de la alt tip d emotocicleta)

Cei de la Louis au spus ca s epoate pune daca am un electrician buna si mi-au si aratat cateva modele.

Din pacate unul era digital si arata ca un GPS.

In concluzie voiam sa va intreb, din cate stiti voi, daca s epoate pune si alt fel de bord.

 

Merci mult,

 

Vasile

 

 

 

 

Da...se pot pune si cele de la Louis! numai ca iti va da putina bataie de cap atunci cand il vei seta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se rezolva si cat de migaloasa este urmatoarea problema?

Neutralul de la Hornet - in momentul cand se incalzeste motorul si il scot din viteza, neutralul(becul) nu se mai aprinde, desi este pe zero. Nu ar fi asta o problema pentru ca sunt obisnuit cu vitezele si nu am nevoie sa mi se aprinda un bec pentru a stii ca e pe zero. Dar in momentul cand vreau sa o pun pe cric este o problema, pentru ca moare motorul. Senzorul de la cric probabil ca inregistreaza cum ca ar fi inca in viteza si opreste motorul.

M-am saturat ca de fiecare data cand vreau sa-l pun pe cric sa fiu nevoit sa il opresc sau sa se opreasca singur.

Cum schimb senzorul de neutral? Tin sa mentionez ca la rece, primele 10minute sa zic, nu face asa.

Numai bine!

am avut si eu problema asta, dar nu l-am schimbat, doar l-am curatat si merge. senzorul se afla undeva sub pinionul mic, cel ce antreneaza lantul, dai capacul jos si o sa-l vezi, seamana cu o sonda de temperatura si are un singur fir in cap. eu l-am spalat cu benzina si l-am pus la loc, dar tu poti sa-l schimbi daca vrei. in imaginea atasata urmareste NEUTRAL SWITCH WIRE.

Honda_CB600F_aka_599_2004_200...de_by_Honda_upload_by_Ami.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de-aia e bine sa cumperi o moto cu toba originala. cine are chef de asemenea abuzuri nu suporta in mod sigur o toba originala. a nu se intelege ca oricine are toba sport maltrateaza motoare. si cum s-a mai spus, nu cred a romanii sunt singurii

De aia am cautat si eu Hornet cu toba originala. Arata si mai bine, si e si e si semn ca nu a fost forjata.

"a nu se intelege ca oricine are toba sport maltrateaza motoare" - nu chiar oricine, aproape... :lol: glumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu problema asta, dar nu l-am schimbat, doar l-am curatat si merge. senzorul se afla undeva sub pinionul mic, cel ce antreneaza lantul, dai capacul jos si o sa-l vezi, seamana cu o sonda de temperatura si are un singur fir in cap. eu l-am spalat cu benzina si l-am pus la loc, dar tu poti sa-l schimbi daca vrei. in imaginea atasata urmareste NEUTRAL SWITCH WIRE.

multumesc de raspuns! :)

 

 

:D :lol:

da, nu imi imaginam combinatia dintre Hornet si RR, dar da al naibii de bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cucubau baieti si fete...:D..plictiseala mare sau vreme buna si va dati cu mobrele?.....eu ma cam plictisesc ca e vreme urata la mine si va intreb:care ce gume folisiti??si ce pareri aveti?...asa de plictiseala care are chef de doua vorbe... :lol:

 

sanatate numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor;

poate ma ajuta cineva.....imi trebuie piese si consumabile pentru revizia la hornet de 600.

am tot dat mail-uri in stanga si-n dreapta dar n-am primit nici-un raspuns.

iata ce-mi trebuie:

 

""Am un hornet de 600 cc din 1999 ( PC 34 ) si trebuie sa-i fac o revizie mai serioasa, asa ca vreau un pret si un termen MAXIM la care le pot gasi pe toate o data la voi:

 

- manete ( leviere ) ambreiaj si frana - stock, normale, banale, de preferinta noi.

- cabluri ambreiaj si acceleratie ( are 2 cabluri pe acceleratie ! ) - NOI

- placute frana fata si spate ( originalele sunt "nissin" )

- ulei motor SAE 10-40 4,5 L ( minim 4,2 L ) - ulei normal; nu racing sau alte traznai.

- filtru de ulei ( unu bun )

- filtru de aer

- set bujii ( 4 ) CR9EH-9 (NGK) - va rog sa-mi dati doua preturi; unul cu si unul fara iridium."

 

sunt din bucuresti in bucuresti.

duamne-ajuta.....eventual pe pm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor;

poate ma ajuta cineva.....imi trebuie piese si consumabile pentru revizia la hornet de 600.

am tot dat mail-uri in stanga si-n dreapta dar n-am primit nici-un raspuns.

iata ce-mi trebuie:

 

""Am un hornet de 600 cc din 1999 ( PC 34 ) si trebuie sa-i fac o revizie mai serioasa, asa ca vreau un pret si un termen MAXIM la care le pot gasi pe toate o data la voi:

 

- manete ( leviere ) ambreiaj si frana - stock, normale, banale, de preferinta noi.

- cabluri ambreiaj si acceleratie ( are 2 cabluri pe acceleratie ! ) - NOI

- placute frana fata si spate ( originalele sunt "nissin" )

- ulei motor SAE 10-40 4,5 L ( minim 4,2 L ) - ulei normal; nu racing sau alte traznai.

- filtru de ulei ( unu bun )

- filtru de aer

- set bujii ( 4 ) CR9EH-9 (NGK) - va rog sa-mi dati doua preturi; unul cu si unul fara iridium."

 

sunt din bucuresti in bucuresti.

duamne-ajuta.....eventual pe pm.

 

 

vezi k intra mai putin ulei! iei bidon de 4l! si nu baga ulei de ca cat k iti pare rau pe urma! am constatat k e mai scumpa intretinerea la motor decat la un jeep! :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@oz, stephon;

 

am incercat sa dau de cei de la mymoto pe net; am gasit un site ok, le-am trimis mail cu lista...ce mai; totul parea ok pana mi-a picat fisa; sunt din c-ta.

am cautat link la magazinul din bucuresti si am nimerit pe un forum blocat care nici cont nu ma lasa sa-mi fac.

stiti voi un link functional pentru magazinul din cotroceni ?

 

merci frumos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un telefon cred ca ar fii o idee mai buna. Ulei 4 L ajung cum a zis si colegul (dar au si motorex si motul deci pretul difera)

iar filtru aer au normal ("tip'' Honda care e mult fata de Sf Louis) si BMC sport de care mi-am pus si eu.

 

(021) 311-4267

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un telefon cred ca ar fii o idee mai buna. Ulei 4 L ajung cum a zis si colegul (dar au si motorex si motul deci pretul difera)

iar filtru aer au normal ("tip'' Honda care e mult fata de Sf Louis) si BMC sport de care mi-am pus si eu.

 

(021) 311-4267

 

Bafta!

 

merci ninja!

 

intre timp am mai sapat si am aflat ca astora de la mymoto le mai zice si "motoadventure" si au un site in constructie.

iata si date de contact; sa nu mai piarda si altii vremea cautand aiurea:

 

http://www.motoadventure.ro/index.php/contact

...sper sa nu se interpreteze ca reclama; e numai info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere! Nu cred ca e reclama cand sunt putine locuri de unde iti poti gasi consumabile pe stoc.

 

 

Eu am mai scris la un moment dat ce am schimbat si de pe unde (tot in topicul asta). Acum nu mai retin toate detaliile.

 

Ca sa ii raspund lui George, nu mi-am mai luat cauciuc michelin road 2 ca nu s-a putut gasi pe stoc, sper sa iau pilot power (simplu nu 2 ct) si sa il schimb zilele astea ca sa pot iesi si eu in lume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere! Nu cred ca e reclama cand sunt putine locuri de unde iti poti gasi consumabile pe stoc.

 

 

Eu am mai scris la un moment dat ce am schimbat si de pe unde (tot in topicul asta). Acum nu mai retin toate detaliile.

 

Ca sa ii raspund lui George, nu mi-am mai luat cauciuc michelin road 2 ca nu s-a putut gasi pe stoc, sper sa iau pilot power (simplu nu 2 ct) si sa il schimb zilele astea ca sa pot iesi si eu in lume.

 

 

pilot power de 180mm e ffff bun! ala de 190 arata mai bine si atat! 180 se potriveste pentru cata putere hornetu si sta f bine si pe curbe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...