Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poate sunt intrebari stupide,sau ma repet...insa nu am de la cine sa cer sfaturi.multumesc again ;)

 

Nu sunt stupide si eu am avut majoritatea intrebarilor pe care le ai tu acum, dar la majoritatea mi-am raspuns singur.

Deci nu conteaza in ce treapta esti la o anumita viteza, poti fi la 100km/h cu 1-a sau poti fi cu a 6-a depinde de imprejurari.

De exemplu eu nu numar vitezele habar n-am in ce viteza sunt la un moment dat si nici nu ma intereseaza. Daca am nevoie sa-i dau mai mult accelerez si schimb sau daca e subturata dau in jos 1-2 viteze. Mai mult dau atentie la turatie, incerc sa merg constant undeva la 5-6000. La inceput am patit si eu sa nu mai pot pleca cand opream prea repede ca ramaneam in viteza a treia. Important e sa ajungi in treapta 1 inainte sa opresti motorul pentru ca uneori pe loc nu poti schimba treptele si trebuie cuplat putin ambreiajul. Ideea e ca in timp o sa auzi ca atunci cand schimbi din a 2-a in prima viteza se aude un tacanit usor mai tare, eu asa imi dau seama ca sunt in viteza 1.

Cat despre franare sunt multe de zis si invatat dar un basic zic eu e in felul urmator: Fata e baza, dar nu o folosi la viteze mici si ai grija mare daca o blochezi, sa incerci sa-i dai drumul foarte repede, spatele merge la viteze mai mici si nu e la fel de grav daca il blochezi, doar sa nu-i dai drumul pina nu se opreste. Ideal ar fi sa le combini pe amandoua ca asa ai putere maxima de franare. Si nu trebuie neaparat sa apesi pe abreiaj si dupa aia sa franezi, franezi cand e nevoie si daca e dupa aia si debreiezi. La mine am observat ca abia dupa aproape 1 an am inceput sa franez mai bine si ce franam inainte era frectie. Dar cel mai bine te apuci sa citesti chestiile de pe forum pentru ca sunt destule sfaturi puse de oameni cu experienta care chiar stiu cu ce se mananca motociclismul.

A inca ceva. Eu am mers in 4-5000 de ture mai bine de jumatate de an si 7-8000 de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, de ce intrebi? ;)

Prima oara ma uitam mai ciudat,credeam ca e un model de hornet pe care nu-l stiam,abia dupa mi-am dat seama de fapt ca este far de gsr :) e interesant :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar asa, de unde imi cumpar si eu niste crashpaduri la un pret decent pt hornet?

 

 

arlequin

avea aici cineva crash-pad-uri de aluminiu la 2 mil. mai lungi ... sa dea un semn sa lase un id de mess sau un numar de tel si pe mine m-ar interesa...

 

 

Salut , eu am de vanzare din aluminiu (noi)cu tot cu suruburi montare , costa 200 lei nr meu de tel:0745-438700

Pozele sunt cu Hornetul meu si eu tot din astea am.

post-6555-1249909994_thumb.jpg

post-6555-1249910099_thumb.jpg

post-6555-1249910158_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DUPA CUM S-A DISCUTAT LA BRASOV LA INTRUNIRE,HAIDETI SA FACEM(din timp) LISTA PT CEI CARE DORESC SA SE PREZINE UNDEVA PRIN SEPTEMBRIE,INTR-O LOCATIE CARE RAMANE SA O MAI DEZBATEM,LA INCHIDEREA DE SEZON A HORNETISTILOR.VA DURA TOT UN WEEKEND DISTRACTIA,CU TOT CE A FOST LA BRASOV,SI EVIDENT CEVA IN PLUS ;) .UNII AU CONFIRMAT VERBAL LA BRASOV,ALTII SE GANDESC,DAR SA SPERAM CA NE ADUNAM.

 

LOCATIA VA FI TOT PRIN CENTRUL TARII,CAZAREA LA PENSIUNE,PERIOADA.....PRIN SEPTEMBRIE(tre sa discutam cat mai iute toate detaliile) :)

 

LISTA:

1)george05

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DUPA CUM S-A DISCUTAT LA BRASOV LA INTRUNIRE,HAIDETI SA FACEM(din timp) LISTA PT CEI CARE DORESC SA SE PREZINE UNDEVA PRIN SEPTEMBRIE,INTR-O LOCATIE CARE RAMANE SA O MAI DEZBATEM,LA INCHIDEREA DE SEZON A HORNETISTILOR.VA DURA TOT UN WEEKEND DISTRACTIA,CU TOT CE A FOST LA BRASOV,SI EVIDENT CEVA IN PLUS ;) .UNII AU CONFIRMAT VERBAL LA BRASOV,ALTII SE GANDESC,DAR SA SPERAM CA NE ADUNAM.

 

LOCATIA VA FI TOT PRIN CENTRUL TARII,CAZAREA LA PENSIUNE,PERIOADA.....PRIN SEPTEMBRIE(tre sa discutam cat mai iute toate detaliile) :)

 

 

 

LISTA:

1)george05

 

Mesaj completat

2) Moi(Stephon)

 

3) thea :blink: de vineri...de data asta..pana duminica:P

 

draci te bagasi tu repede pe locul doi:D

Editat de thea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LISTA:

1)george05-de vineri pana duminica duminica(evident)

 

Mesaj completat

 

 

3) thea ;) de vineri...de data asta..pana duminica:P

 

draci te bagasi tu repede pe locul doi:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LISTA pt plecare in septembrie

1)george05

2)stephon + APARATUL FOTO :)

3)thea

4)cristigh

5)indispus + prietena

6) cappac + prietena

7)sorin128 + sotia

 

 

;)

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arlequin

avea aici cineva crash-pad-uri de aluminiu la 2 mil. mai lungi ... sa dea un semn sa lase un id de mess sau un numar de tel si pe mine m-ar interesa...

 

 

Salut , eu am de vanzare din aluminiu (noi)cu tot cu suruburi montare , costa 200 lei nr meu de tel:0745-438700

Pozele sunt cu Hornetul meu si eu tot din astea am.

 

 

ms man, am notat numarul tau, o sa revin cu un tel spre inceputul lunii viitoare, ca acum am cam ramas fara cash.

P.S. : le poti vopsii negre crash-urile? nu prea imi place argintiul pe motor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost anul trecut la Sambata de Sus, dar nu am gasit cazare asa ca am dormit in cel mai apropiat oras: Fagaras. E un loc bun de o intrunire, mie mi-ar placea.

Din cate stiu eu drumul este bun tocmai fusese asfaltat, curbe sincer nu imi mai amintesc ca eram cu masina si nu am dat importanta.

Mai multe info: http://www.sambatadesus.ro

Si poze facute anu trecut:

post-43904-1249999412_thumb.jpg

post-43904-1249999476_thumb.jpg

post-43904-1249999545_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)george05

2)stephon + APARATUL FOTO

3)thea

4)cristigh

5)indispus + prietena

6) cappac + prietena

7)sorin128 + sotia

8)bohagon

9)rookie22 ;) Ady-capac, am sa incerc sa vin pregatit de data asta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)george05

2)stephon + APARATUL FOTO

3)thea

4)cristigh

5)indispus + prietena

6) cappac + prietena

7)sorin128 + sotia

8)bohagon

9)rookie22 ;) Ady-capac, am sa incerc sa vin pregatit de data asta ;)

 

 

Cum a fost plimbarea de duminica? Ma zgariam pe ochi in ziua aia ca nu am putut veni cu voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)george05

2)stephon + APARATUL FOTO

3)thea

4)cristigh

5)indispus + prietena

6) cappac + prietena

7)sorin128 + sotia

8)bohagon

9)rookie22

10)Orcul

11)danny_nt+prietena

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quick question, vine careva dintre voi la breaza in w-e asta la breaza bike fest? Cristi si cu mine ne-am baga pt o zi daca e, ca nu ne duc mai mult banii, dar daca e de o zi si mai sunt doritori am putea face o excursie mica:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quick question, vine careva dintre voi la breaza in w-e asta la breaza bike fest? Cristi si cu mine ne-am baga pt o zi daca e, ca nu ne duc mai mult banii, dar daca e de o zi si mai sunt doritori am putea face o excursie mica:)

 

Si eu ma bag, daca e cu plecare devreme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...