Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Salutare,

 

 

As vrea sa schimb kit-ul de lant.

 

Ce recomandati pentru o viespe din 2003 ?

 

Cam la cati bani sa ma astept ?

 

Multam anticipat

 

iti recomand lant EK cu pinioane JT,cumparate separat.zic aia care se pricep ca e mult peste lantul DID(care si el are pinioane JT in teorie)pretul e tot prin zona a 150euro complet

 

Eu aÂş lua kit de lanț cu alte rapoarte. 13 dinți pe față Âşi 2-3 în plus pe spate (numai Âştiu cu cât se găseÂşte) pentru mai mult cuplu. La modificările astea kilometrajul n-o să mai indice corect.

 

Lanț DID sau EK iar pinioanele JT, neapărat din oțel. Să nu iei aluminiu pe spate că se uzează mai repede decât ăla de pe față.

 

Schimbul se face foarte uÂşor, depinde cum vine lanțul. Dacă e gata închis eu zic că e mai simplu Âşi mai sigur.

eu am luat EK cu piniaone JT otel,raport 13-45,si da,se simte diferenta si merita banii.mai readuce la viata viespea ai carei caluti si cuplu au mai scazut in timp :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De unde ai cumpărat pinioanele ? Cel mai mic pinion pe care l-am găsit era cu 14 dinţi. Câte zale are lanţul ?

 

@SwatGuard pe louis văd că e 115euro kitul de lanț.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai cumpărat pinioanele ? Cel mai mic pinion pe care l-am găsit era cu 14 dinți. Câte zale are lanțul ?

 

@SwatGuard pe louis văd că e 115euro kitul de lanț.

am scris gresit..scuze...15-45.am pastrat stock fata,si am marit doar spatele ca sa nu sar calu` prea tare.am dat comanda la wolfmoto pt kit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am înțeles. Cu pinion de 13 (dacă s-ar găsi) s-ar putea să roadă din protecția de cauciuc de pe basculă.

 

Se simte diferența cu 3 dinți în plus ?

dap,raspunsul la gaz e mai prompt,nu se mai chinuie sa mearga "intins",e mai bine(parerea mea)...mai "revergorata" :banana: si daca vrei,sare si mai repede wheelie :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , cine ma poate ajuta si pe mine cu o evacuare stock ( necesara pt inmatriculare ro. la RAR ) de hornet 600 PC34

am nevoie de ea doar pt doua zile , o montez cu o zi inainte de programarea RAR iar a doua zi imediat dupa ce am plecat de la RAR o dam jos ....... Bucuresti zona Liberty mall ....

va multumesc pentru intelegere .....

 

salutare , cine ma poate ajuta si pe mine cu o evacuare stock ( necesara pt inmatriculare ro. la RAR ) de hornet 600 PC34

am nevoie de ea doar pt doua zile , o montez cu o zi inainte de programarea RAR iar a doua zi imediat dupa ce am plecat de la RAR o dam jos ....... Bucuresti zona Liberty mall ....

va multumesc pentru intelegere .....

dau o bere ....... sapte , platesc pt. inchirierea evacuarii......

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare , cine ma poate ajuta si pe mine cu o evacuare stock ( necesara pt inmatriculare ro. la RAR ) de hornet 600 PC34

am nevoie de ea doar pt doua zile , o montez cu o zi inainte de programarea RAR iar a doua zi imediat dupa ce am plecat de la RAR o dam jos ....... Bucuresti zona Liberty mall ....

va multumesc pentru intelegere .....

 

 

dau o bere ....... sapte , platesc pt. inchirierea evacuarii......

 

Am eu pe moto toba stock,daca ai rabdare sa se mai incalzeasca afara....tu acum vrei sa faci rar-ul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu pe moto toba stock,daca ai rabdare sa se mai incalzeasca afara....tu acum vrei sa faci rar-ul?

nu chiar acum dar cand va fi vremea buna trebuie sa stiu daca pot sa ma bazez pe cineva . iti multumesc de oferta si chiar am sa profit de ea cand voi face RAR-ul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu chiar acum dar cand va fi vremea buna trebuie sa stiu daca pot sa ma bazez pe cineva . iti multumesc de oferta si chiar am sa profit de ea cand voi face RAR-ul.....

 

 

Da,cum se poate merge pe moto,vorbim si te ajut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu neaparat. Informatia despre viteza de deplasare cat si numarul de kilometri parcursi pentru Honda Hornet '98-'03 se tranmite bordului cu ajutorul unui sistem mecanic tip melc+cablu kilometraj atasat central pininului de atac. Cu alte cuvinte mototcicleta stie(si iti arata) in orice moment cu ce viteza merge in functie de viteza cu care se invarte partea centrala a pinionului mic. Daca modifici rapoartul pre-stabilit de fabicant (pinioane cu mai multi sau mai putini dinti, roata de diametru diferit decat cel specificat de producator, etc.) atunci informatia afisata va fi denaturata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am de vanzare o toba stoc de hornet model 2001. Daca este cineva interesat va rog sa ma contactati la nr de tel 0758761006. O dau la pretul de 50 euro, stare foarte buna adica nelovita a fost demontata deoarece s-a pus una aftermarket!

Editat de Noldy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am de vanzare o toba stoc de hornet model 2001. Daca este cineva interesat va rog sa ma contactati la nr de tel 0758761006. O dau la pretul de 50 euro, stare foarte buna adica nelovita a fost demontata deoarece s-a pus una aftermarket!

o si inchiriezi ? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina, chiar si pe frigul asta. Din curiozitate cu ce gume a venit echipata din fabrica?

Iti zic eu, Bridgestone BT012.

 

Faina mobra sau fata? Ca nu ai specificat :grinbandit:

Editat de MetalWarrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti zic eu, Bridgestone BT012.

 

Faina mobra sau fata? Ca nu ai specificat :grinbandit:

[/quote

cu aceleasi gume e echipata si viespea 2005 de fabrica din cate stiu..pare-mi-se si 2008....

@sorin:tre` sa vii la curs intensiv de GUME sa le recunosti inclusiv dupa miros :bounce:

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa indelungi cautari si puricat netul,cerut sfaturi pe la prieteni,am decis ca prima mea mobra va fi o H Hornet...cred (si sper) ca e o alegere buna.

PS:Scuze daca sunt off topic

 

Te asteptam pe aici...defapt te asteapta restu ca si eu is proaspat incepator/proprietar de viespe.Eu la inceput cand cautam imi fugeau ochii dupa vitezane de 600 SS dar dupa ce m-au auzit cativa prieteni mi-au dat doua dupa cap si m-au impins spre Hornet.Sincer nu regret ca am facut alegerea asta mai ales ce chilipir din 2003 (rulata din 2005) la 1500 eur am gasit fara probleme tehnice :bounce:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa indelungi cautari si puricat netul,cerut sfaturi pe la prieteni,am decis ca prima mea mobra va fi o H Hornet...cred (si sper) ca e o alegere buna.

PS:Scuze daca sunt off topic

 

E alegerea perfecta. Am vazut ceva bucati bomba la aprox 2000 euro.Mie, in schimb, imi pare rau ca nu am luat 900-le. :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt proaspat propietar de hornet , am trecut de pe monster 600 ...... am vrut sa-mi iau acum vreo 4 ani dar nu am gasit nici una ok pe atunci ......

 

pana fac inmatricularea pe ro nu voi face nici o modificare :D

DSC_3776.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti zic eu, Bridgestone BT012.Faina mobra sau fata? Ca nu ai specificat :grinbandit:

 

cu aceleasi gume e echipata si viespea 2005 de fabrica din cate stiu..pare-mi-se si 2008....

 

2008 vine cu BT012 saaaau ..cu Michelin Pilot Power (remember? :-P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...