Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Si legat de multimetre am auzit tot felul de povesti, iar riscul la unul ieftin e sa indice valori cu o marja de eroare destul de mare.

Totusi, nu am innebunit sa dau 200-300 RON pe un aparat, cel mai probabil o sa il iau pe acesta (~60 RON la mai multe magazine):

 

http://www.uni-trend.com/ut33d.html

 

Anul trecut am masurat la service incarcarea la Hornet si mi s-a spus ca totul e in parametri normali. Am primit si sfatul sa masor dupa ce dau o tura prin oras, sa fie releul incins de la temperatura motorului sau sa verific redresorul, nu cumva de acolo sa li se traga moartea bateriilor. Am vazut ca cineva recomanda Toplite mai sus, probabil o sa incerc si brand-ul asta dupa ce moare bateria actuala, de fapt, desi o am in casa si o incarc in fiecare weekend, tare imi e ca dupa ce o pun pe motor nu are curent nici sa aprinda ledurile de pe bord :)

eu am cumparat o chinezarie de voltmetru cu 40 de lei...si merge destul de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci Sorin, o sa vorbesc cu Marius sa aflu cu bugspoilerul. Culoarea daca o schimb as face-o predominant rosie ca asa e in carte si talon si nu as vrea sa mai schimb iar. Tot sunt croita sa il vand sa iau altceva sezonul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa stiu despre ulei mai mult pe viitor. despre motorul asta nu stiu nimic. deaia intreb. am intrebat numa daca sa pun 10w40. nu stiam diferentele. si denala o sa pun oricum. dar a mai ramas o dilema:)) full-sintetic, semi sau mineral? :)) pe uni poate ii deranjeaza dar si voi a-ti fost odata ca mine. la celalalt motor numai cat am bagat benzina si cheia in contact, in rest nimic ca l-am tinut jumatate de sezon si l-am primit cu schimburile facute

 

o sa ma duc si sportiv cu ea, dar nu tot timpul, cand imi permite drumul

Nu deranjezi cu nimic, pana la urma de asta e un forum si de asta avem un grup al nostru. Ti-am spus ca te inteleg, toti am trecut prin asa ceva, doar ca mi s-a parut putin amuzant. Nu trebuie sa o iei personal :D In ceea ce priveste tipul acestuia sintentic sau semi-sintetic. Mobra fiind din 2009 iti recomand full sintetic insa nu tuseste nici daca ii pui semi.

 

Totusi ramane o dilema. Pot face parte din mai multe grupuri simultan?

Pai cum sa nu ? Sunt unii care fac parte din toate grupurile si au ajuns la concluzia ca nu merita pus nici un ulei de pe piata asa ca s-au lasat de motociclism. O parte dintre ei inca sunt in asteptarea unui nou tip de ulei care va repara singur motoare. Doar il pui in baie si ai un motor gata de rodaj.

 

Ce am avut pe ea montata a fost volton parca de 10A, are vreo importanta daca e de 6 A sau de 10? cu ce ma ajuta daca e mai mare?

Eu am avut de 10 pana si-a dat duhul (nu stiu de cat timp era pe motoreta). In toamna am pus ce recomanda cartea si anume 12v6A si merge brici. Ma gandesc ca nu dauneaza dar nici nu ajuta una de 10A. Daca partea electrica iti merge bine, incarca constant nu vei avea probleme cu cea de 6. Adica acel manual nu exista degeaba si a fost gandit special pentru mobra ta, cu recomandarile cele mai bune pentru ea. De ce sa facem noi experimente ? Au facut suficiente acei "galbejiti" mici cu ochi ascutiti.

 

:agree:

 

eu mi-am comandat un voltmetru de prin china, sper sa bata pe acolo pe unde trebuie si sa stau linistit cu incarcarea, daca incarcarea e buna si bateria trebuie sa tina mai mult

Chiar acum mi-am adus aminte. Ai reusit sa rezolvi problema cu incarcarea ? Era de la baterie ? Daca nu gresesc, te-ai confruntat mai pe finalul sezonului cu o problema pe partea electrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era releul mort, ala de la care am luat motoru mi-a zis el de atunci "merge si releu de scuter nu e problema", probabil ca era de scuter pe viespe, am schimbat bateria si nu incarca chiar cum trebuie, am schimbat releul, trebuie sa vina si voltmetrul sper sa arate relativ bine, sau macar sa arate ca nu incarca deloc cand moare releu.

 

am luat si doua cauciucuri, mai ti minte ca pe spate aveam unu uzat cu dot 2003 :))), am gasit ceva nou dar cu dot 2009, de ... astia au fost banii disponibili



asta e voltmetru, alea dreptunghiulare erau mai ieftine dar am zis sa fie rotund sa se incadreze un pic mai bine in bord

 

http://www.aliexpress.com/item/New-Black-2-1-16-inch-52mm-Car-Motor-Digital-LED-Volt-Voltage-Gauge/1548317564.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era releul mort, ala de la care am luat motoru mi-a zis el de atunci "merge si releu de scuter nu e problema", probabil ca era de scuter pe viespe, am schimbat bateria si nu incarca chiar cum trebuie, am schimbat releul, trebuie sa vina si voltmetrul sper sa arate relativ bine, sau macar sa arate ca nu incarca deloc cand moare releu.

 

am luat si doua cauciucuri, mai ti minte ca pe spate aveam unu uzat cu dot 2003 :))), am gasit ceva nou dar cu dot 2009, de ... astia au fost banii disponibili

 

asta e voltmetru, alea dreptunghiulare erau mai ieftine dar am zis sa fie rotund sa se incadreze un pic mai bine in bord

 

http://www.aliexpress.com/item/New-Black-2-1-16-inch-52mm-Car-Motor-Digital-LED-Volt-Voltage-Gauge/1548317564.html

Foarte misto voltmetru. Eu mi-am pus unu dreptunghiular cu display rosu..dar nu am prea avut din ce alege. Cat te ajunge cu tot cu transport?

Am observat ca are si o mica eroare comparativ cu multimetrul pe care il am..

 

Pai cum sa nu ? Sunt unii care fac parte din toate grupurile si au ajuns la concluzia ca nu merita pus nici un ulei de pe piata asa ca s-au lasat de motociclism. O parte dintre ei inca sunt in asteptarea unui nou tip de ulei care va repara singur motoare. Doar il pui in baie si ai un motor gata de rodaj.

 

Si eu astept uleiul ala...da pana atunci pun Bel Ray sa faca bulbuci :ninja:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voltmetru a fost vreo 50 de lei, transport moca, doar ca are termen livrare 15-60 zile :), da nu e graba, sa ajunga mai repede dai mai mult decat face voltmetru

 

la chinezoi am vazut ca ai de unde alege tot felu de maruntisuri, nu cred ca as lua ceva mai serios de la ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Altundeva vroiam sa ajung. Atunci inseamna ca ar fi cel mai recomandat ulei pt Honda nu?

Doar pentru faptul ca au semnat un contract de sponsorizare ca sa-l recomande..nu inseamna ca e si cel mai bun ulei pt motor.

Nu vreau sa zic ca e un ulei prost, dar doar de aici nu pot trage concluzia ca e cel mai bun.

 

Ma rodea sa pun intrebarea asta :)).

Cand vine caldura poate vb si despre o invazie a viespilor ;)

Probabil o Constitutiei ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Ce dimensiune are cheia de bujii pe care o folositi?Stiu ca la cilindrul 2 si 3 ii cam mic spatiul de manevra si nu vreau sa cumpar dimensiunea nepotrivita

Adica de cat e cheia, sau ce lungime are?

Eu o am pe aia originala si tot ma chinuiesc uneori, la 3 parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! in toamna mi-am luat un hornet din 2000 care a stat pe dreapta in tara 2 ani, iar in italia nu prea stiu cati... e varianta carenata, are kilometraj electronic care arata vreo 12mii km rulati. problema este ca am observat ca umezeste putin prin spatelepompei de apa. am inteles ca de vina ar fi presetupa, care s-a deteriorat din cauza faptului ca a stat nefolosita sau a imbatranit. am inteles ca exista sansa ca atunci cand incep sezonul sa nu mai curga... voi ati avut astfel de probleme? o pompa de apa cred ca este destul de scumpa, se gaseste kit de reparatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am rugamintea la voi sa nu mai aglomerati topicul cu subicte paralele despre plimbari si altele, discutati strict despre modelul de mobra pentru care este topicul creat, sunt unii care nu apreciaza divagatiile si au dreptate. Pentru calatorii si impresii exista ariile dedicate.

Multumesc de intelegere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, tuturor! :wavey:

Incepand de astazi, am intrat si eu grupul posesorilor de Hornet. :rolleyes: Intrucat m-am hotarat sa nu ma mai dau tare pe strada, mi-am vandut R1-ul pe care l-am avut, mi-am luat un alt R1, acelasi model, doar pt circuit, iar pt strada am ales Hornet-ul. Mi-am luat un 2008 pt ca m-a atras aspectul lui, in primul rand.

Foarte multe nu stiu despre el, asa ca daca sunt ceva hint-ul pe care ar trebui sa le aflu, feel free to share. :D

 

post-28093-0-44644200-1394394802_thumb.jpg post-28093-0-02995000-1394394811_thumb.jpg post-28093-0-58868500-1394394821_thumb.jpg post-28093-0-98736600-1394394829_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo omule ! Sa le stapanesti/folosesti sanatos ! Frumoase, sa ai grija de ele (mai greu cu cea de circuit). Este o alternativa ideala, sa ai doua ... amante !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Pentru conversia de la rotile de 16 pe 17,trebuie schimbata si furca? sau doar etrierele si janta+discuri? Multumesc.

 

 

 

 

 


Salutari, tuturor!

Incepand de astazi, am intrat si eu grupul posesorilor de Hornet. Intrucat m-am hotarat sa nu ma mai dau tare pe strada, mi-am vandut R1-ul pe care l-am avut, mi-am luat un alt R1, acelasi model, doar pt circuit, iar pt strada am ales Hornet-ul. Mi-am luat un 2008 pt ca m-a atras aspectul lui, in primul rand.

Foarte multe nu stiu despre el, asa ca daca sunt ceva hint-ul pe care ar trebui sa le aflu, feel free to share.

 

Crashpaduri URGENT !!! :)

Editat de tamas_09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.Pentru conversia de la rotile de 16 pe 17,trebuie schimbata si furca? sau doar etrierele si janta+discuri? Multumesc.

 

Crashpaduri URGENT !!! :)

Din cunistintele mele trebuie si furca,axul rotii nefiind de aceeasi dimensiune.

Are crash pad-uri Viespea lui stau-de-6;)

 

@stau de 6:Nicule,iti dau eu vreo doua hinturi.pune mana pe telefon:P asta doar pt ca te-ai bagat de unde am plecat eu:))

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...