Sari la conținut

Accident Bucuresti - Splaiul Independentei - 20.05.2010


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

multa sanatate riderului!

 

o sa fiu luat la suturi clar!

(nu i-au apararea conservarului ci incerc si eu o parere din ce sa scris pana acum)

 

matizu nu e o masina stabila... am mers cu matiz vreo 2 ani si ceva si stiu cam ce poate masinuta.. nu poti veni cu un matiz in forja si apoi brusc sa faci stanga, risti sa il rastorni...

apoi oricat de tampit ai fi si cat de schumaher ai fi, cand iei o curba, instincutal pui o frana, incetinesti.. ce vreau sa zic este ca zi de zi invatam, capatam experienta, si putem sa ne dam seama de intentile unor conducatori auto.. daca stam doar in casca noastra si ne gandim ca doar noi si restu, ajungem aici...

 

eu accientul asta il vad asa.. riderul a avut o portiune libera i-a dat un pic de gaz, ala cu matizu s-a hotarat el ca vrea sa faca stanga, riderul s-a gandit ca are timp sa-l ia prin stanga dar fatalitate...

eu unul cand am portiune libera dau si eu gaz, si nu multe situati au fost ca cele de sus...

de aceea zic mereu ochii mari in toate directile nu numai in fata, si incercati pe cat posibil sa previzualizati intentile soferilor... din pacate la noi nu se merge dupa atat strigatu cod rutier, ci se merge la ciupeala...

 

nu dau vina nici pe rider nici pe sofer, asta o va stabili politia, ea e in masura sa faca asta..

inca o data multa sanatate riderului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 169
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Well, in primult rand 6500 rpm pentru 600rr - crede-ma nu e o viteza mare, desi pana sa se opreasca motorul a mers din inertie, deci nu a mai accelerat - a decelerat singura. Nu e relevanta viteza motocicletei in cazul asta.

 

Vina este cea a motoristului, in astfel de situatii, daca vezi ca masina din fata incetineste, nu o depasesti pe stanga, daca vrei neaparat, incetinesti si treci prin dreapta lui, tocmai ca nu stii cand face imediat stanga.

 

Pacat, insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

 

a) în intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti;

 

Deasemenea, se vede si o lumina in spate stanga, care poate fi semnalizarea sau lumina de frana, dar ceva e! Lumina e stinsa DUPA accident (probabil a scos omul cheile din contact).

 

In opinia mea, e culpa comuna, insa 80% din vina ii revine motociclistului.

 

Doamne-fereste de mai rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

("Ordonanța de Urgență nr. 195 din 2002 (Codul Rutier) @ modificată Âşi completată prin Legea nr. 49 din 2006")

Art. 45 - (5) DepăÂşirea se efectuează numai pe partea stângă a vehiculului depăÂşit. Tramvaiul sau vehiculul al cărui conducător a semnalizat intenția Âşi s-a încadrat corespunzător părăsirii sensului de mers spre stânga se depăÂşeÂşte prin partea dreaptă.

 

Art. 101 - (3) Constituie contravenție Âşi se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni Âşi cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 60 de zile săvârÂşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:

a) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăÂşirea sau trecerea la culoarea roÂşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulație din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

 

 

hmmm....

 

no comment!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well, in primult rand 6500 rpm pentru 600rr - crede-ma nu e o viteza mare, desi pana sa se opreasca motorul a mers din inertie, deci nu a mai accelerat - a decelerat singura. Nu e relevanta viteza motocicletei in cazul asta.

 

Vina este cea a motoristului, in astfel de situatii, daca vezi ca masina din fata incetineste, nu o depasesti pe stanga, daca vrei neaparat, incetinesti si treci prin dreapta lui, tocmai ca nu stii cand face imediat stanga.

 

Pacat, insanatosire grabnica.

 

eu unu ma asteptam al frina de motor, avind in vedere ca maneta de acceleratie nu ma e actionata de rider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unu ma asteptam al frina de motor, avind in vedere ca maneta de acceleratie nu ma e actionata de rider

 

Exprimarea mea poate nu a fost ok...dar se intelege "a decelerat singura" cam la fel cu frana de motor :laugh: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înseamnă că se afla deja în depăÂşire,avea dreptul să fie acolo, dacă nu circula nimeni din contrasens.

coane, pe vremea noastra nu era permisa depasirea in intersectii nesemaforizate. Din cate stiu, asta nu s-a schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg ce tot ii luati partea motociclistului, el e vinovat, in primul rand de incostienta suprema de care sufera! Omule, daca tii la viata ta, las-o moale in intersectii. E la mintea cocosului ca intr-o intersectie cu viraj la stanga nu te bagi ca fraierul in exterior ca s-o iei inainte ci stai dracu pe banda intai ori in urma aluia din fata care poate face stanga si uita sa semnalizeze ori semnalizeaza prea tarziu. Eu prefer sa fiu de partea soferului decat de partea unuia care nu tine la viata lui si ii mai nenoroceste si pe altii. La inertia care a avut-o motorul dupa impact mai lipsea sa lase lat si vreun pieton pe trotuar.

Editat de ZAQ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decat sa mergem cu viteza nu ar fi mai simplu sa ne limitam viteza si sa reducem topicurile accidenteleor aici pe forum ? Stim prea bine cu totii ca in funtea greselilor in trafic este viteza in sine . Peste 90% din accidete se datoreaza vitezei excesive dar noi ne cautam scuze in vina altora. Dupa ce ai trantit mobra si ti-ai rupt oasele nu te incalzeste cu nimic daca dovedesti ca nu tu ai fost cel de vina. SFATUL meu e simplu : mai putin gaz si va garantez ca ajungeti cu bine la destinatie. BAFTA LA TOTI !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

 

a) în intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti;

Pe Splai sunt intersectii la stanga nesemnalizate in nici un fel si nu iti dai seama ca e intersectie decat daca stii bine zona sau abia cand ajung in dreptul ei si o vezi. Daca esti deja in depasire chiar nu ai ce face - vii in depasire si cand esti in dreptul masinii descoperi ca ea vrea sa faca stanga pe o alee intre 2 case. Soferul masinii in acest caz are obligatia sa se asigure la schimbarea directiei de mers, iar administratorul drumului trebuie sa presemnalizeze intersectia si sa traga linie continua macar 25 de metri inainte. Asta e semnul: post-7203-1274428890.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E permisă depăÂşirea! Cătă vreme este linie discontinuă pe sensul respectiv de mers, este permisă!

cata vreme este intersectie nedirijata, poate fi si linie punctata, nu este permisa depasirea in intersectie.

Mesaj completat

si oricum, sa depasesti o masina in localitate cu viteza >2 x viteza ei.... te cam mananca intre buci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei cu depasirea a postat cineva mai sus cum se face depasirea daca cineva semnalizeaza schimbarea sensului de mers spre stanga. FIX DIN CODUL RUTIER! Degeaba tot vreti sa scoateti anumite la iveala, motoristul a gresit si punct!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand, vina ... nevina echipament complet si de calitate e de dorit, asta a fost primul lucru care mi-a venit in minte cand l-am vazut pe micutz muscand asfaltul(mai ales daca te mananca mana dreapta).

In al doilea rand ... intotdeauna ... da intotdeauna se reduce viteza in intersectii, la zebre si mai mult sau daca vezi o semnalizare sau un stop de frana ca o poti imbulina chiar daca ai prioritate.

Scurt da la obiect ... parerea mea.

 

Drum uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concursurile astea de "hai sa ghicim cit mai repede rezultatele anchetei" nu au nici un folos. In plus, cei care "participa" la ele au sanse sa pice in ridicol cu declaratii cel putin funny, gen estimari de viteze dupa camere cu FPS slab si necunoscut si fara masuratori la fata locului (btw, matiz care face stinga cu 50km/h mai rar :D), ace de turometru "blocate"... bine ca nu s-a blocat LCDul la 200km/h :laugh: .

 

 

un mic quote ca sa vedeti cit de funny e logica "din viteza":

 

...e clar cum sa intimplat accidentul, foarte bune pozele...ar fi interesant si filmuletul...

 

am fost si eu acolo si am ajutat la ridicarea motocicletei...

 

eu unu nu imi imaginez ce sa intimplat de a putut sa mearga asa tare motorul singur. ..

 

 

 

In final... deservicii pentru motoretist, apa la moara la presa si satisfactia (iar) ca "parul meu sa creasca... ca eu nu fac asa". Un accident rareori are o singura cauza si rareori cauzele sint ghicibile "din viteza condeiului". Cu cit ne repezim pe o explicatie mai repede cu atit devenim mai opaci la faptele sau informatiile care ar putea arunca o noua lumina asupra lucrului pe care il analizam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

In primul rand sper sa isi revina motociclistul si sa nu mai aiba parte de un asemenea eveniment niciodata. In al doilea rand sper sa invete ceva din ceea ce a patit...altceva decat prostii gen conservarii sunt idioti, nu se asigura etc etc..

Legal conteaza mai putin a cui e vina fiindca asta nu repara daune si nu vindeca oase. Sa ne certam cine avea dreptate iar nu are relevanta fiindca poti muri lejer cu dreptatea in mana...nu te ajuta.

In al treilea rand ma intristeaza inconstienta unora dintre noi si lipsa de instinct de autoconservare si de conduita preventiva. Suna poate ciudat insa:

1. O masina nu face pur si simplu stanga. Inainte de asta franeaza cateva secunde timp in care ai timp sa observi stopurile ei si sa iti pui intrebari...

2. Semnal sau nu...in momentul in care mergi mai tare nici nu mai conteaza asa tare fiindca oricum nu ai timp sa franezi...

Eu sunt mult mai obosit dupa un drum cu motorul decat dupa unul cu masina numai pentru simplul motiv ca in fiecare moment sunt mult mai atent si incerc sa ghicesc ce se poate intampla in trafic. Sa mergi pe principiul...am prioritate deci trebuie sa mi se acorde...e riscant la cata prostie e prezenta in general pe drumuri...sigur..poti face asta in momentul in care in momentul in care nu se intampla asa nu patesti mare lucru. Sa pariezi viata ta pe asta...nu stiu.

 

Nu doresc nimanui asta insa sunt convins ca ceva mai multa atentie din partea ambilor ar fi dus la evitarea accidentului. Pe de alta parte lipsa de atentie pe sofer nu l-a dus in spital ca pe motociclist.

 

 

Insanatosire grabnica si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greseala motorist. Lipsa de experienta in traficul urban, se vede.

Mai eu nu inteleg cine a spus ca baiatul nu avea experienta...Am vorbit cu mama lui si baiatul conducea de ceva timp. Pe bune, ce a trebuit s-a zis, acum faza asta cu hai sa fim noi judecatorii supremi sa dam sentinte: MOTOCICLISTUL A FOST VINOVAT, mi se pare de tot rahatul, pe bune!

De ce nu va puneti in locul unui amarat care indiferent a cui a fost vina, are de suferit fizic, o durere, apoi sa isi repare motorul, care costa bani, fix de sentintele voastre nu mai poate...Daca a inteles ca a fost vina lui, sigur data viitoare nu o sa mai pateasca asa ceva, fiecare invata din propriile greseli. Dar sunt atat de multi motoristi experti, de nota 10, Dumnezeul Dumnezeilor, Rossi fara nici o cazatura, care nu gresesc niciodata in trafic, incat pe bune ma intreb: de ce mai sunt accidente, daca toti sunteti asa perfecti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai eu nu inteleg cine a spus ca baiatul nu avea experienta...Am vorbit cu mama lui si baiatul conducea de ceva timp. Pe bune, ce a trebuit s-a zis, acum faza asta cu hai sa fim noi judecatorii supremi sa dam sentinte: MOTOCICLISTUL A FOST VINOVAT, mi se pare de tot rahatul, pe bune!

De ce nu va puneti in locul unui amarat care indiferent a cui a fost vina, are de suferit fizic, o durere, apoi sa isi repare motorul, care costa bani, fix de sentintele voastre nu mai poate...Daca a inteles ca a fost vina lui, sigur data viitoare nu o sa mai pateasca asa ceva, fiecare invata din propriile greseli. Dar sunt atat de multi motoristi experti, de nota 10, Dumnezeul Dumnezeilor, Rossi fara nici o cazatura, care nu gresesc niciodata in trafic, incat pe bune ma intreb: de ce mai sunt accidente, daca toti sunteti asa perfecti?

 

Chiar daca suntem prieteni, sincer gresesti. Daca unu cu masina greseste si baga in spital un motorist, GATAAAAAA - hai sa-l spintecam, sa-l ucidem, sa-l spanzuram...mama lui de conservar, DAAAAAARRR daca motoristu greseste, hai sa-l luam in brate ca a picat de bou si doare, si mai are si de reparat mobra si zile de stat cu ingrijiri medicale. Nu mi se pare normal si corect :D Omul ala cu matizul va ramane marcat vreun an asa cu gandul la accidentul asta...nu se uita asa usor, oricat de nesimtit poti sa fii, tot vei trai cu asta ceva timp, chiar daca nici nu a fost vina ta.

 

Ce zici e corect cum se procedeaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Splai sunt intersectii la stanga nesemnalizate in nici un fel si nu iti dai seama ca e intersectie decat daca stii bine zona sau abia cand ajung in dreptul ei si o vezi. Daca esti deja in depasire chiar nu ai ce face - vii in depasire si cand esti in dreptul masinii descoperi ca ea vrea sa faca stanga pe o alee intre 2 case. Soferul masinii in acest caz are obligatia sa se asigure la schimbarea directiei de mers, iar administratorul drumului trebuie sa presemnalizeze intersectia si sa traga linie continua macar 25 de metri inainte. Asta e semnul: post-7203-1274428890.jpg

 

E adevarat. Poti sa suni la la 9544 si sa le spui? Vorbesc foarte serios si in niciun fel in gluma/ironie!

 

Eventual o initiativa destul de buna, zic eu, ar fi sa se ofere un "task-force" care sa umble prin Bucuresti si sa identifice punctele cu probleme de genul asta. Eu m-as oferi!

 

In ceea ce ma priveste, eu merg pe motor ca la schi: ala din spate il pazeste pe ala din fata, tocmai din cauza ca a te baza pe faptul ca ala din fata se asigura e o idee proasta. Si, in general, pe motor, a te baza ca oricine respecta regulile de circulatie e o idee EXTREM de proasta, mai ales regulile legate de asigurare, semnalizare, prioritate si altele.

 

Nu-mi foloseste la nimic sa am dreptate si sa fiu schilod/mort/cu 1000 de euro de dat la reparatii motor.

 

Iar in cazul de fata, oricum nu se pune problema ca dreptatea sa fie de partea motociclistului. E destul de clar, ce s-o mai dam la intors! Ii doresc multa sanatate si putere de recuperare (fizica si financiara), dar nu inteleg sa sustin ca albu-i negru doar pentru ca "e unul de-al nostru".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

In primul rand sper sa isi revina motociclistul si sa nu mai aiba parte de un asemenea eveniment niciodata. In al doilea rand sper sa invete ceva din ceea ce a patit...altceva decat prostii gen conservarii sunt idioti, nu se asigura etc etc..

Legal conteaza mai putin a cui e vina fiindca asta nu repara daune si nu vindeca oase. Sa ne certam cine avea dreptate iar nu are relevanta fiindca poti muri lejer cu dreptatea in mana...nu te ajuta.

In al treilea rand ma intristeaza inconstienta unora dintre noi si lipsa de instinct de autoconservare si de conduita preventiva. Suna poate ciudat insa:

1. O masina nu face pur si simplu stanga. Inainte de asta franeaza cateva secunde timp in care ai timp sa observi stopurile ei si sa iti pui intrebari...

2. Semnal sau nu...in momentul in care mergi mai tare nici nu mai conteaza asa tare fiindca oricum nu ai timp sa franezi...

Eu sunt mult mai obosit dupa un drum cu motorul decat dupa unul cu masina numai pentru simplul motiv ca in fiecare moment sunt mult mai atent si incerc sa ghicesc ce se poate intampla in trafic. Sa mergi pe principiul...am prioritate deci trebuie sa mi se acorde...e riscant la cata prostie e prezenta in general pe drumuri...sigur..poti face asta in momentul in care in momentul in care nu se intampla asa nu patesti mare lucru. Sa pariezi viata ta pe asta...nu stiu.

 

Nu doresc nimanui asta insa sunt convins ca ceva mai multa atentie din partea ambilor ar fi dus la evitarea accidentului. Pe de alta parte lipsa de atentie pe sofer nu l-a dus in spital ca pe motociclist.

 

 

Insanatosire grabnica si asfalt uscat!

 

Conduita preventiva cu RR este o "pasare rara" pe la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca suntem prieteni, sincer gresesti. Daca unu cu masina greseste si baga in spital un motorist, GATAAAAAA - hai sa-l spintecam, sa-l ucidem, sa-l spanzuram...mama lui de conservar, DAAAAAARRR daca motoristu greseste, hai sa-l luam in brate ca a picat de bou si doare, si mai are si de reparat mobra si zile de stat cu ingrijiri medicale. Nu mi se pare normal si corect :D Omul ala cu matizul va ramane marcat vreun an asa cu gandul la accidentul asta...nu se uita asa usor, oricat de nesimtit poti sa fii, tot vei trai cu asta ceva timp, chiar daca nici nu a fost vina ta.

 

Ce zici e corect cum se procedeaza?

Gresesti! Sa iti explic si de ce: eu nu am spus nicaieri daca imi recitesti posturile de la inceput, ca motoristul e nevinovat, ca soferul e total de vina. Nici la locul accidentului, am sfatuit-o pe mama baiatului sa nu se ia de sofer, pentru nu nimeni nu stia exact ce s-a intamplat, banuiam ca fiecare are partea lui de vina. Nu e vorba de luat apararea nimanui, e vorba strict de atitudinea asta de a intra pe topic, a citi ce a patit un om si instantaneu sa te declari judecator sa spui: el a fost de vina! Cu ce drept??? Exact asta vreau sa imi explici: cu ce drept vine cineva aici si judeca: x a fost de vina, y a fost nevinovat. Cine iti da tie dreptul sa ai o atitudine asa superioara sa judeci un om? iti spun eu: NIMENI. Atata timp cat tu faci greseli cu motorul, cu masina, ce drept ai tu sa te dai expert si sa declari ceva.

 

Nu e vorba doar de cazul asta, e vorba de toate topicurile de la accidente, e vorba si de cand au murit prieteni si toti in loc sa pastreze amintirea lor, au inceput sa declare: X e de vina!!! fara macar sa fi fost acolo, fara sa se termine ancheta. Ai terminat o scoala de specialitate, lucrezi ca avocat sau judecator, atunci nu mi se pare omenesc afirmatiile celor de mai sus.

 

Strict parerea mea! Cine e de vina o sa plateasca, la politie, in judecata, cum o fi. Daca tu postezi aici x a fost vinovat, ce rezolvi? pe bune, ce? Nimic, dar felicitari ai mai facut un post, pe care oricum eu nu ti-l citesc, pentru ca am invatat sa citesc doar lucrurile importante, cum ar fi detalii privind intamplarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...incat pe bune ma intreb: de ce mai sunt accidente, daca toti sunteti asa perfecti?

Mai sunt accidente, pentru ca unii intra aici si fac misto de aia care spun "MOTOCICLISTUL ESTE VINOVAT!".

...

Da, MOTOCICLISTUL ESTE VINOVAT!

Se vede ca vine tare, depasind masina din spatele Matizului. Soferul Matizului s-o fi uitat el in oglinda, dar a vazut in spate o masina, la o distanta cel putin regulamentara, iar cand a tras de volan s-a trezit cu motocicleta langa el. In poze se vede ca avea omul semnalul pus.

Asa se intampla cand nu gandesti...

...

Pentru mine era VINOVAT MOTOCICLISTUL si daca existau doua benzi pe sens si ala cu Matizul facea stanga de pe prima, in fata lui.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se judeca omul, este treaba lui Dumnezeu. Se evalueaza fapta si se spune: "de data asta este gresit". "greseala de incepator" pentru ca am trecut prin faza inceputului si n-am uitat ce puteam si eu sa patesc. Nu s-a spus "a gresit reteta de papanasi", s-a vorbit despre accident pe care si altii l-au avut sau erau foarte aproape sa il aiba. (Deci nu vorbeste o vecina de la 3 ci vorbeste un alt motociclist.) Si atunci tot motociclistul gresea.

Motociclistul este curajos si va invata din greseala (pentru ca, nu-i asa, este si inteligent) dar corul de bocitoare nu ajuta la nimic pe nimeni.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti! Sa iti explic si de ce: eu nu am spus nicaieri daca imi recitesti posturile de la inceput, ca motoristul e nevinovat, ca soferul e total de vina. Nici la locul accidentului, am sfatuit-o pe mama baiatului sa nu se ia de sofer, pentru nu nimeni nu stia exact ce s-a intamplat, banuiam ca fiecare are partea lui de vina. Nu e vorba de luat apararea nimanui, e vorba strict de atitudinea asta de a intra pe topic, a citi ce a patit un om si instantaneu sa te declari judecator sa spui: el a fost de vina! Cu ce drept??? Exact asta vreau sa imi explici: cu ce drept vine cineva aici si judeca: x a fost de vina, y a fost nevinovat. Cine iti da tie dreptul sa ai o atitudine asa superioara sa judeci un om? iti spun eu: NIMENI. Atata timp cat tu faci greseli cu motorul, cu masina, ce drept ai tu sa te dai expert si sa declari ceva.

 

Nu e vorba doar de cazul asta, e vorba de toate topicurile de la accidente, e vorba si de cand au murit prieteni si toti in loc sa pastreze amintirea lor, au inceput sa declare: X e de vina!!! fara macar sa fi fost acolo, fara sa se termine ancheta. Ai terminat o scoala de specialitate, lucrezi ca avocat sau judecator, atunci nu mi se pare omenesc afirmatiile celor de mai sus.

 

Strict parerea mea! Cine e de vina o sa plateasca, la politie, in judecata, cum o fi. Daca tu postezi aici x a fost vinovat, ce rezolvi? pe bune, ce? Nimic, dar felicitari ai mai facut un post, pe care oricum eu nu ti-l citesc, pentru ca am invatat sa citesc doar lucrurile importante, cum ar fi detalii privind intamplarea.

 

1. Nu sunt judecator.

2. Conform codului rutier, DUPA CARE CIRCULAM, vina este a motociclistului.

3. M-am saturat de luat in brate motoristii ca deh sunt de-ai nostrii si nu merita sa-l "satanizam" cum facem cu cei cu conservele care dau peste noi.

4. Compasiunea asta este deja insuportabila. Vorbim de conservari, dar avem si noi uscaturile noastre gramada...ohoo si inca cati...accidente numa sa se intample. Suntem romani in primul rand si dupa asta suntem motociclisti. Nu mai bine ne uitam inainte in ograda noastra si apoi sa ne luam de conservari? Mie asa mi s-ar parea mai bine.

5. Ceea ce faci tu acum este sa-l iei in brate ca saracutu a picat si doare. Ma doare la bascheti, ai gresit, platesti. Nu e vina ta, atunci te iau in brate si scriu frumos. Nu ma leg de motorist, nici macar nu a intrat, ci ma leg de toti cei care ii luati in brate pe toti cei care gresesc si numa conservarii merita sa fie schingiuiti verbal si daca se poate si fizic ar fi si mai bine.

 

Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...