Sari la conținut

Sos. Bucuresti-Targoviste - ACCIDENT MORTAL


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

da, martorul era chiar "ocular". A vazut totul si cel cu motocicleta chiar avea 200 Km/h daca nu si mai mult. ce sa zic, "ocularul" are radar in creier, a stat ascuns in intuneric (culoare pielii il ajuta sa nu fie vazut), undeva dupa un colt si a masurat viteza motociclistului. Daca avea viteza "masurata" de martor, masina era rupta in doua, parerea mea

 

:lol:

 

Ti-a spus Nightwolf ca masina aproape a fost rupta in doua...

 

Mesaj completat

De la o lovitura unde nu trebuie la 30 la ora poti ramane paralizat, iti rupi gatul etc.

Daca o luam asa, stiu pe cineva care s-a aruncat in apa, in cap si pentru ca a fost apa mica a ramas paralizat.

Bun, daca se moare si la 50km/h eu zic s-o ardem toti cu peste 200, ca oricum n-avem nimic de pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ba da, la 50km/h sunt sanse mari sa fi murit doar el. De la o lovitura unde nu trebuie la 30 la ora poti ramane paralizat, iti rupi gatul etc. depinde doar ce lovesti si cum lovesti, cat de puternica e decelerarea. Parca odata cu seria de accidente cu gropi de la inceputul anului a fost si stirea cu un biciclist mort.

 

Faza aia cu biciclistul , era de vina si el. Daca esti tata cu capul pe umeri nu ai voie sa-ti duci copilul pe ghidon. Sa fim seriosi, daca era singur sigur nu patea nimic de la o groapa, dar daca e s-o dam in extreme, de murit poti sa mori si pe jos, daca esti impiedicat.

Iar daca mergem cu 50 la ora, mai punem si un pic de frana si tot nu se ajunge la deces.

Oricum cei care circula corect vor continua sa mearga legal, iar pe ceilalti ii doare undeva de sfaturile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai intelegeti ca de 7 ani stiu suficiente cazuri unde viteza era <50 km/h, creiere pe sosea, gaturi rupte etc. Pur si simplu corpul uman e fragil, daca am fi pisici sau ca niste carabusi atunci am arde-o toti cu 300.

Masina nu mi se pare exagerat de avariata, nu cred ca impactul s-a produs la >60km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a spus Nightwolf ca masina aproape a fost rupta in doua...

 

Mesaj completat

 

Vazut stirea la ProTv. masina nu prea pare "rupta in doua". Ce-i drept, destul de avariata dar nu in asa masura incat sa determini o viteza de 200 km/h. Dupa gradul de avariere al masinii nu cred ca avea mai mult de 80-90 km/h

Vezi stire aici de pe ProTv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sa-l ierte DD pe biker si pe tanti, ca puradelu' la 4 ani nu prea cred ca are de ce sa fie iertat (poate scapa, totusi).

 

Da' ideea mea era alta. Mi se intampla sa ma trezesc ca merg cu masina / motorul la 150+ km/h iar din sensul opus vin diversi cu viteze asemanatoare. Dupa atatea rahaturi vazute live sau la televizor sau pe forum, ma gandesc din ce in ce mai des ca e buba. Daca unul din fata se apleaca dupa telefon, se intoarce sa-l plezneasca pe ala mic sau se scobeste in nas si nu e atent, intra pe sensul meu, la 300 km/h (viteza cumulata), n-ai timp sa faci NIMIC. Asa ca, merg mai incet. Da-o dracu' de viteza.

 

Mai bine intotdeauna mai tarziu decat odata niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazut stirea la ProTv. masina nu prea pare "rupta in doua". Ce-i drept, destul de avariata dar nu in asa masura incat sa determini o viteza de 200 km/h. Dupa gradul de avariere al masinii nu cred ca avea mai mult de 80-90 km/h

Vezi stire aici de pe ProTv

 

In primul rand, n-a spus nimeni ca masina era rupta in doua, ci ca aproape a fost rupta, lucru evident si din reportaj. Masina este in ultimul hal de avariata, motociclistul a murit, iar copilul este in coma, asa ca viteza a fost mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce se vede in imagini pare a fii un suzuki bandit cu nr de galati..la o privire mai atenta a motorului rasturnat se poate vedea o parte din placuta de inmatriculare GL-07-NUI ...

regretabil ca se intampla;si suntem satui de astfel de accidente ajunse deja tip...condoleante familei

 

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/dub...targoviste.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazut stirea la ProTv. masina nu prea pare "rupta in doua". Ce-i drept, destul de avariata dar nu in asa masura incat sa determini o viteza de 200 km/h. Dupa gradul de avariere al masinii nu cred ca avea mai mult de 80-90 km/h

Vezi stire aici de pe ProTv

 

Cam ashea sa fi avut, vii dinspre Targoviste cu 100, intri in mahala cu 80-90 (e soseaua inca buna si larga) si pana sa faci tranzitia in creier catre circulatia de oras iti intoarce cineva in fata, mai franezi, poate nu ai pe unde sa eviti sau ti se pironeste privirea si intri cu 50-60. Foarte corect postul in care cineva vorbeste de motocicleta ca de o masa concentrata, acolo in masina aia damage-ul l-a facut blocul motor 4 in linie direct in portiera.

Colegii lui Nightwolf, nu am nimic cu el, mai arunca cate un radar in amonte prin satul Chitila, dar nu cu scopul de a te incetini (ca-s cu Loganul roshu).

Mesaj completat

Uite poza, asha ca mai moale cu viteza mare strict in cazul asta.

post-4291-1275125215_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam ashea sa fi avut, vii dinspre Targoviste cu 100, intri in mahala cu 80-90 (e soseaua inca buna si larga) si pana sa faci tranzitia in creier catre circulatia de oras iti intoarce cineva in fata, mai franezi, poate nu ai pe unde sa eviti sau ti se pironeste privirea si intri cu 50-60. Foarte corect postul in care cineva vorbeste de motocicleta ca de o masa concentrata, acolo in masina aia damage-ul l-a facut blocul motor 4 in linie direct in portiera.

Colegii lui Nightwolf, nu am nimic cu el, mai arunca cate un radar in amonte prin satul Chitila, dar nu cu scopul de a te incetini (ca-s cu Loganul roshu).

Mesaj completat

Uite poza, asha ca mai moale cu viteza mare strict in cazul asta.

Daca nici asta nu-i masina sifonata bine din cauza vitezei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg ce tot ii dati inainte cu viteza...daca el saracul intra intr-o masina parcata sau lovea din spate o masina care frana la semafor atunci da,spuneai ca a avut viteza si nu a putut sa opreasca la timp. dar in cazul acesta, cand cineva iti taie calea, ce viteza trebuia sa aibe el saracul sa nu atinga masina? 30-40 km ? sau mai bine mergea pe langa ea ca asa sigur nu facea accident? si mai economisea carburantul si proteja si mediul inconjurator...

singura sansa era sa fie telepatic, sa-i citeasca gandurile eroinei de doi lei, ca-i intoarce in fatza pe linia dubla continua...Dumnezeu sa-l ierte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copilul de 4 ani era probabil pe locul din fata.

dpmeudv masina nu arata mai rau ca la un test NCAP lateral ~50km/h.

Motocicleta nici nu a distrus sasiul, s-a urcat pe scaun si pe tabla de sus.

A se tine cont ca motocicleta e ingusta, intra ca toporul.

Un tinichigiu bun repara masina respectiva.

M-am tot repetat doar fiindca din exces de zel aruncam o parte din vinovatie asupra motociclistului decedat, insa la cum se prezinta problema putea fi oricine si pe Harley si pe ZX14 chiar in momente de mare precautie.

 

Cam atat din partea mea, :lol: , condoleante familiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si noi, ca motociclisti, incalcam anumite reguli de circulatie si trebuie sa ne asteptam ca si altii sa faca la fel. Si poate nu intentionat, dar din greseala, asa ca nu ne putem astepta ca altii sa nu greseasca la randul lor.

Daca tu mergi tare, ca nesimtitul, NERESPECTAND LEGEA, uite ca alt nesimtit sau pur si simplu din greseala a intors prin loc nepermis.

 

Va garantez ca la 50km/h nu intra nimeni in coma, eventual se lasa totul cu vreo mana rupta.

nu exista "din greseala" la volan/ghidon!

Adica, dupa logica ta, motoristul a murit vinovat si nesimtit, ca mergea tare, incalcand legea, dar tanti e nevinovata ca a intors peste dubla continua DIN GRESEALA!!!???

Ba nene! din greseala faci accident cand nu stiu... nu ma pot gandi la un accident pe care-l faci din greseala. Nu e ca si cum te-ai intins dupa bricheta si ai varsat paharul de vin in poala nevestii. accidentele se proiduc e ca urmare a unei ERORI INTENTIONATA de manevrare a vehiculului, adica, intorcand pe linie continua, incalici o regula=> ori scapi si atunci ramane atat, ori dai peste unu si atunci e 'accident' ....numai ca nu e chiar accidental.

 

CUM DRACU SA INTORCI DIN GRESEALA? CUM DRACU SA MERGI CU VITEZA DIN GRESEALA! nu vezi ca n-ai nicio logica...astea le gandesti, nu le faci din greseala!

Sau cumva tanti tocmai aflase la telefon ca sotul e pe moarte in spital si a intors ca sa se duca la el?

 

Ia urca tu pe HD-ul tau si intra la 50 km/h intr-un zid, sa vedem... scapi cu mana in ghips 2 saptamani?

 

Deci accidentul s-a produs pe Sos Chitilei, intre autogara Grivita si primul pod/rond? spre Tg?

Merg destul de des pe drumul asta, si intre pod Constanta si pana la primul pod merg numai cu morcovu, e o zona de risc. Poate ar fi bine sa puna dale de beton/bordura si acolo, cum e din Chitila pana in Tartasesti.

 

Despre viteza e greu sa-ti dai cu parerea, nu e neaparat sa ai 200 sa faci o masina pilaf, un 90-100 e de-ajuns, depinde cum se loveste.

Nici dracu nu merge p-acolo cu 50, ca e cam pustiu...

 

Nu e bandit, era bine daca era, ca ala cam 200 prinde maxim, si ii mai lua din elan lu' HD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine macar ca le-a omorat si pe alea... :lol:

personal m-as oftica sa stiu ca eu am murit si soferul scapa cu suspendare....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nici asta nu-i masina sifonata bine din cauza vitezei...

 

 

Copilul de 4 ani era probabil pe locul din fata.

dpmeudv masina nu arata mai rau ca la un test NCAP lateral ~50km/h.

Motocicleta nici nu a distrus sasiul, s-a urcat pe scaun si pe tabla de sus.

A se tine cont ca motocicleta e ingusta, intra ca toporul.

Un tinichigiu bun repara masina respectiva.

M-am tot repetat doar fiindca din exces de zel aruncam o parte din vinovatie asupra motociclistului decedat, insa la cum se prezinta problema putea fi oricine si pe Harley si pe ZX14 chiar in momente de mare precautie.

 

Cam atat din partea mea, :lol: , condoleante familiei.

 

de pe euroncap

 

In the test, the car tested is propelled sideways at 29kph (18mph) into a rigid pole. The pole is relatively narrow, so there is major penetration into the side of the car.

 

http://www.euroncap.com/Content-Web-Page/9...ide-impact.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raman la metoda mea de a le da un "branci" ca sa le trezesc cand le vad dormind pe drum cu telefonul la ureche mai ales ca nu dau tare. Daca e loc de depasit merg la geamul ei si pun claxonul continuu ca sa nu poata vorbi.

Nick-name-ul e de fapt o porecla pe care mi-am castigat-o pentru ca nu evit accidentele cand merg cu conserva de la servici.

Am adunat atata ura pe cei ce nu se uita in oglinzi incat profit ca-s cu conserva si ma fac ca nu-i vad asa cum nici ei nu vad motociclistii.

Poate ca educandu-i asa pe cei cativa cu care am stat cu orele la coada la accidente usoare am salvat vreun motociclist,cine poate sti?

Intentionez sa-mi pun un sticker pe parbriz "AM CASCO" pentru ca m-am saturat de ei.

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul a avut loc intre Doi Cocosi si Mogosoaia(sau Soseaua de centura care merge la Otopeni)!Soseaua este lata (2 benzi pe sens) si iluminata!Pe acolo si mopedele merg cu peste 50 la ora , chiar si preacorectul HD iar da mai mult de 50!Problema cu soseaua aia este ca masinile care intra sau ies de pe strazile laterale sunt nevoite sa taie linia continua ,pentru ca nu a interesat pe nimeni sa puna gardulete(ca in Otopeni) si sa faca doua, trei ronduri de intoarcere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cioara aia borata avea radar...a vazut el k motociclistul avea 200km/h

dar nu ii condamn pe cei ca el ci pe cei din presa scrisa si televiziune care dau asemenea aberatii iesite pe gura unor imbecili

dar ce pretentii poti sa ai in tara lui Voda...unde ei nu se vad cu tirurile dar pe cei cu motoare

condoleante fam motociclistului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri seara cand eram la munte, cu conserva, l-am vazut si pe motociclist in trafic... Incepuse o ploaie torentiala pe serpentine, iar noi eram in spatele lui; chiar ne uitam la el cat de frumos si de atent merge... Nu cred ca mai era la varsta la care sa-si doreasca sa faca "ghidusii" in trafic, sau sa mearga cu vreo viteza extraordinara (tinand cont si de tipul motorului).

 

De ce naiba nu recunoastem ca toti mai mergem cu viteza (chiar daca foarte rar)? Eu, de exemplu, cat de linistita sunt, mai merg cu "rapciuga" mea si cu 160 km/h - 170 km/h, cand mai mi se zbate incheietura dreapta si cere asta... Fac zilnic cel putin 60km in afara Bucurestiului si o data la cateva zile, mai merg "ilegal".

 

Mi se sfasie sufletul cand vad accidente de genu' asta, si mai ales cand vad ca exista atatea certuri intre motociclisti...

 

P.S.: Nu stiu cat este de corect, moral, sau normal, dar pentru soferita si pentru copilul ei nu simt nici un fel de compasiune, absolut nici una! Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte!

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi cum zici tu sa mergem anticipat cu gandul ca o sa intoarca vreounul pe linia continua am merge totii cu 20 la ora cu degetele incordate pe frana , sa nu incercam sa gasim circumstante atenuante prostiei criminale.... si eu merg cu conserva prin oras dar belesc ochii in oglinda cand intorc ( fiind asta chiar si pe linia continua )!!

 

 

Dumneazeu sa-l odihneasca pe motociclist!

 

 

cred ca asa fac toti motociclisti (belesc ochii de doua ori) inainte sa faca o manevra deasta, o facem pt ca suntem motociclisti si ne asiguram in special cu gandul la motociclisti (asa fac eu), dar uni conservari se uita si se asigura doar de masini si motociclisti nu ii vad sau daca nu vede nimic pe 50 de metri nu crede ca este vrun pericol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi tot incercati sa gasiti logica in rationamenul unui personaj care si-a luat harley!!!.... d'oh... :

 

Off:

 

Parerea mea este ca HD este clona cuiva de pe aici... :lol: :lol:

 

On:

 

RIP pentru motociclist,insanatosire grabnica pentru soferita si copilul acesteia.

 

In materie de securitate,de ce fel de dotari dispune acel model toyota?Ma refer in special la airbag-uri

 

Morala acestui topic??

 

Fiti altruisti dragi colegi si ganditi-va si la cei care raman in urma noastra, pe ei cine-i mai alina?

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...