Sari la conținut

Fz6 S/N


Urs_meloman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De ce sa nu existe termen de comparatie? adica nu poti sa compari un motor care consuma 5 cu unul care consuma 4? :))

 

ala care consuma 4 si ala care consuma 5 nu este comparatie ci doar energia chimică a combustibilului prin intermediul energiei termice de ardere, în interiorul motorului, în energie mecanică.

de regula comparatiile se fac intre lucruri asemanatoare gen: castravete de sera cu castravete de gradina sau carburator de masina cu carburatie de moto. nu ai ce compara intre carburatie si injectie, sunt 2 tipuri total paralele. a, ca vezi care consuma mai mult saiu mai putin asta este altceva insa nu au termen de comparatie.

eu o sa vreau sa compar un motor cu reactie de avion cu unul cu elice tot de avion, sa vad care consuma mai putin sau care trage mai mult .cam asa suna comparatia ta

fara suparare insa...........

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare dar imi dai explicatii de care nu am nevoie si nimeni de pe acest forum nu cred ca vrea sa le citeasca.

Ideea este SIMPLA si nu trebuie complicata cu raspunsuri filozofice.

 

Reformulez si pentru altii care nu au inteles:

"Vreau sa vad diferenta de consum dintre un motor cu carburator si un motor pe injectie, oare CAT DE MARE este diferenta?"

Si cu asta am incheiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare dar imi dai explicatii de care nu am nevoie si nimeni de pe acest forum nu cred ca vrea sa le citeasca.

Ideea este SIMPLA si nu trebuie complicata cu raspunsuri filozofice.

 

Reformulez si pentru altii care nu au inteles:

"Vreau sa vad diferenta de consum dintre un motor cu carburator si un motor pe injectie, oare CAT DE MARE este diferenta?"

Si cu asta am incheiat.

Succes ! uite ca ti-ai raspuns singur..... diferenta nu comparatie. incepi sa pricepi. Un lucru bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omg... pai da vad DIFERENTA si apoi COMPAR si zic "ba domnule ia-ti pe injectie ca iti consuma pe jumatate ca si cel pe carburator"

asta nu trebuie sa vezi tu. Nu tu esti etalonul pentru asta. Din start injectia o sa consume mai putin, este dovedit stintific.

daca doresti comparatii hornet carburatie versus hornet injectie

sau fz6 cu fazer astea suporta comparatii domnule draga, nu fostul hornet al tau cu nu stiu ce racheta pe care o deti acum. deja incep sa imi dau seama ca scriu degeba. asa ca ma retrag din rugamintile tale catre Dumnezeu (vezi omg) si te las sa savurezi pe viu si filmat cu camera consumurile tale legate de 2 producatori diferiti cat si 2 motoare diferite.

App vreau si eu sa compar motorul meu de la Hoinar(daca sti ce este ala) cu cel de Ducati desmosedici 1198 RR. sigur o sa gasesc diferente........cred.

Hai seara buna si succes in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, ia lasati contrele si hai la o plimbare de Fazeristi! Uite, eu sambata plec pe Transalpina. Va bagati? Bine, eu plec din Pitesti, dar astept si pe ceilalti din alta parte! Sau putem face un Transfagarasan, ca acu' vine toamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, ia lasati contrele si hai la o plimbare de Fazeristi! Uite, eu sambata plec pe Transalpina. Va bagati? Bine, eu plec din Pitesti, dar astept si pe ceilalti din alta parte! Sau putem face un Transfagarasan, ca acu' vine toamna.

 

Suntem doua fz-uri si un paneuropean pentru Transfagarasan sambata,... sa vedem daca plecam cu grupul celalalt la 7.30, sau plecam la 8 din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai inviat , Daneeeeeee??? sticla ? unde este sticla?

Am baut-o bre :drink: , ....ce buna a fost :bounce:, ce sa-ti fac daca te-ai dat lovit atunci / sa stii ca am martori :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa imi pun un top case pe S2 2007

am mai vazut prin trafic, Givi si chiar alea originale de la yamaha care se prind pe bratele laterale

aveti careva? ce sa imi iau?

Editat de bambiloid1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JustDoIt : ce inseamna viteze mari ?

la 120 150 e suportabil ...cel putin ptr mine ,depinde si de vantul de afara,cand bate rau ,la 100 zici ca te da jos sau in spate,depinde de directia vantului .

Pozitia : SUPER , mergi cateva sute de km lejer fara sa ai dureri de spate,maini sau alte parti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se comporta FZ-ul ( naked ) la viteze mari ? Din punct de vedere a vantului...Si pozitia cum e, te oboseste la drum lung ?

 

Eu am pe el parbriz Yamaha original si pot sa spun ca la 130-140 nu ai nici o problema... Am facut si mai bine de 70% din autostrada Cta-Buc cu 178km/h (la limita permisului :peace: pentru ca ma grabeam foarte tare), dar aplecat un pic mai mult pe bagajul din fata... Fara mari probleme...

 

Nu am mers fara parbriz, deci nu pot sa iti spun cum e, dar garantat face diferenta, si nu cred ca poti merge la vitezele astea fara el...

Editat de mihai_covalciuc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa imi pun un top case pe S2 2007

am mai vazut prin trafic, Givi si chiar alea originale de la yamaha care se prind pe bratele laterale

aveti careva? ce sa imi iau?

 

am eu placa (suportul) care se prinde de manerele laterale (cu muulte suruburi) accesoriu original, ~120E+20 DHL, comandat de la moto24.de,

codul yamaha e 5VX-W0736-00-00.

 

De suportu asta se prinde topcase-ul, am gasit la importator varianta de 30L, cu carligul de blocare inclus, la 65E incl. tva.

cod : 30L-W0754-00-00

Am pus in el si 7.5Kg (rec. max 5), intra o casca integrala fara probleme, dar se cam umple.

 

De mers mai mult de 150 n-am mers cu el, la fel, rec. e 120. E practic, cand parchezi poti sa-l iei ca pe un geamantan, cu tine.

 

Pe suportu asta, pot sa pun si unul de 46L, daca vreau mai incolo sa mai iau unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati pomenit sa va mearga 2 cilindrii din 4 ?:|

Cred ca d-aia am si golul ala in gaz ...am fost azi cu ea la service..dar nu a a avut timp decat putin si a zis sa ma intorc ptr o resincronizare ptre ca odata cu schimbarea de senzor TPS ...se poate sa se fi dereglat ...plus sa verificam bujiile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am un gol de putere. Mai ales cand sunt intr-a 6 pe la 4.000, daca bag mana-n gaz, nu mai poate trece de 6.000-6.500. Daca dau doua-n jos si ajung intr-a 4-a pe la 7-8000, accelerez si o tin la turatia aia, atunci e ok, ajung si intr-a 6-a si trece de 6.000. Asta de cand i-am schimbat bujiile si am sincronizat carburile. Atunci mi-a zis meseriasul ca am si un burduf din ala crapat si cica trage aer fals intr-o veselie pe acolo. La viteze mici, prin oras nu am probleme, dar afara, in acceleratii are un gol de putere. Avantaj ca nu mai trec de 120-130 decat foarte foarte rar si consuma si mai putin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e in putere,adica trag de gaz ,astept 2 4 secunde,si apoi pleaca nervos .

si e nasol cand is in 7000 8000 rpm ,ca mi se int si la rotatii de genu` ,ptr ca pleaca brusc de sub mine si nu e bine ,cand esti pe vreun viraj sau incerci sa te strecori mai rapid printre masini sau sa eviti ceva ,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cam asa face si la mine... dar la mine, fiind carburatie, e mai simplu. Oricum, pana nu schimb membranele nu are rost sa ma complic.

La FZ6, fiind si injectie, implicit mai multa electoronica, ar putea fi mai multe motive. Incearca totusi bujiile si vezi daca-s ok, daca da scanteie. Mai departe nu stiu ce sa zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...