Sari la conținut

Accident Bucuresti - 21.06.2010 - Dr. Taberei (zona Moghioros)


20npo
 Share

Postări Recomandate

Nu mi se pare nimic rusinos in faptul ca incerc sa-mi apar integritatea, a mea, si a celor pe care-i iubesc, sau a lucrurilor pe care le ador ( motociclismul, in cazul de fata, cu tot ce vine la pachet ).

 

Integritatea (in cazul de fatza) nu ti-o aperi prin vorbe si hulind o persoana vinovata de un accident. Faptul ca pensionarul este in maare masura vinovat de acest accident nu te va proteja pe viitor de un accident chiar si similar. Daca vrei sa-ti aperi integritate cauta sa conduci in asa fel incat sa poti evita cam orice sau in proportie cat mai mare. Stabilirea vinovatiei accidentelor ca fiind a conservarilor, pietonilor, cainilor... etc. nu te va ajuta decat intr-un SINGUR MOD: daca ei sunt vinovati atunci cauta sa-i eviti, sa preintampini eventualele lor greseli. Doar asa iti poti apara integritatea. Daca vrei sa nu-ti pui mama in situatia de a te plange cauta sa EVITI TU sa intrii in situatii limita.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu unul conduc pe cat posibil preventiv (nu intrec masura cand nu e cazul), dar in acelasi timp sunt constient ca nu o sa fie mereu suficient si nimic nu garanteaza ca nu o sa patesti nimic! (decat daca aplici metoda HD si mergi pe langa motor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa nu-ti pui mama in situatia de a te plange cauta sa EVITI TU sa intrii in situatii limita.

Spor!

Merci! Din fericire, eu am tot avut spor la asta...

Dar ce te faci cu incepatorii care n-au reflexele formate si care desi merg incet, daca li se arunca un betiv d-asta in fata, si nu mai au ce face? Dar daca atunci iti distrage atentia altceva si-l vezi prea tarziu?

Eu nu ma refer numai la mine, ma gandesc per ansamblu la "noi", motociclistii... Incepatori, chiori, avansati, sau mai stiu eu cum.

 

Stii la ce ma ajuta concret, sa arat care-i vinovatul? In caz de accident, ma gandesc ca lumea poate ajuta un motociclist care se zbate intre viata si moarte, ca nu e doar un "criminal care ucide bieti pensionari pe trecere", si se bucura pentru ca in sfarsit, a patit-o si " nenorocitu' ", ma gandesc si eu ca poate asa nu mai fac toti retardatii figuri de genu': "Ia ma, esti tare? Ia, ce faci daca te imping in bordura, sau daca ma urc cu o roata pe tine?", si multe alte asemenea...

Pe ultima am patit-o eu, si cand au vazut ca-s fata s-au speriat mai tare ca mine. :)

 

Si pana la urma, de ce sa-si asume vina altcineva? Sau de ce sa nu aratam cu degetu' vinovatu'? Fiecare sa fie responsabil pentru faptele lui.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii la ce ma ajuta concret, sa arat care-i vinovatul? In caz de accident, ma gandesc ca lumea poate ajuta un motociclist care se zbate intre viata si moarte, ca nu e doar un "criminal care ucide bieti pensionari pe trecere", si se bucura pentru ca in sfarsit, a patit-o si " nenorocitu' ", ma gandesc si eu ca poate asa nu mai fac toti retardatii figuri de genu': "Ia ma, esti tare? Ia, ce faci daca te imping in bordura, sau daca ma urc cu o roata pe tine?", si multe alte asemenea...

Pe ultima am patit-o eu, si cand au vazut ca-s fata s-au speriat mai tare ca mine. :)

 

Si pana la urma, de ce sa-si asume vina altcineva? Sau de ce sa nu aratam cu degetu' vinovatu'? Fiecare sa fie responsabil pentru faptele lui.

 

Exact. retardatii. Si ne itoarcem mai sus unde spuneam de nivelul de educatie. Uneori trebuie sa constientizezi ca N-AI CU CINE, DOM'NE, N-AI CU CINE" vorba reclamei. Si in cazul asta ce iti ramane de facut? Sa te feresti tu cat poti. Cand vezi retarzi sa-i ocolesti pe cat posibil.Si nu ma refer la tine ci la noi toti. In fine, nu poti evita chiar tot. Insa poti diminua nesansele.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai bout o bere la volan. 1 luna puscarie. Ai depasit viteza cu 10 km la ora peste limita...7 zile puscarie. Da' toti...nu numai saracii...

Mesaj completat

 

Si daca depasesti cu 11 km/h viteza legala direct un glont in cap.

 

Sa fie autostrazi peste tot si dupa aia mai vorbim de limita de viteza. Daca eu vreau sa ma duc pana la Arad cu viteza legala cate zile imi trebuie ?

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa ca pana acum nu si-a facut HD aparitia :) sa o bage pe aia cu "daca barbatul care traversa era chiar tatal motociclistului" :)

 

On-topic: Nu pot sa inteleg cum unii considera ca a avut viteza mare motociclistul. Pentru cei care sustin ca a avut peste 80 km/h, ii invit sa mearga cu aceeasi viteza cu o motocicleta asemanatoare (mai precis carenata), si sa intre frontal intr-un corp cu masa si densitatea aproximativa a unui corp omenesc. Apoi daca mai sunt pe motor (slabe sanse) va rog sa va dati jos si sa va uitati la botul motocicletei si sa il comparati cu cel al SRAD-ului din acest accident. Voi ati vazut ca motocicleta aia e intreaga? Daca lovesti la peste 80 km/h un om, praf se face tot botul, se duce naiba si far si tot... pe cand SRAD-ul asta e intreg, cu avarii minore. Barbatul nu a fost aruncat de motocicleta, ci a fost dus/impins pana la locul unde era cazut. E de ajuns si un impuls, cum spunea cineva, sa te dezechilibreze si sa cazi cu capul de asfalt, si poti sa mori.

Eu mereu spun: "fiecare cum isi asterne asa doarme". Rip pentru barbat, fiindca sunt convins ca nu isi dorea sa moara, insa sunt foarte multi care se arunca chiar si pe trecere in fata masinilor, nu constientizeaza pericolul, ei cred ca daca sunt pe trecere, zebra aia ii protejeaza ca un zid de beton. Am vazut cazuri cand treceau pur si simplu chiar daca vedeau masini, si spuneau "sunt pe trecere, ei trebuie sa ma lase sa trec" si masinile puneau frana de scartaiau rotile.

 

"Cine este fara de pacat, sa arunce primul piatra" . Vad ca multi aruncati cu pietre in motociclist... insa nu prea cred ca sunteti fara de pacat.

Dau eu cu piatra. Orice pieton care trece pe o trecere de pietoni fara semafor cu rosu pentru el are dreptate, si legea zice sa reduci la 30km/h cand treci pe la asa ceva, si eu exact asta fac daca vad om prin zona sau daca e duba parcata aiuristic acolo si n-as putea sa vad omul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dau eu cu piatra. Orice pieton care trece pe o trecere de pietoni fara semafor cu rosu pentru el are dreptate, si legea zice sa reduci la 30km/h cand treci pe la asa ceva, si eu exact asta fac daca vad om prin zona sau daca e duba parcata aiuristic acolo si n-as putea sa vad omul.

 

Conducătorul de vehicul este obligat să circule cu o viteză care să nu depăÂşească 30 km/h, în localități, sau 50 km/h în afara localităților, în următoarele situații:

...

i) la trecerile pentru pietoni nesemaforizate, semnalizate prin indicatoare Âşi marcaje, când drumul public are cel mult o bandă pe sens, iar pietonii aflați pe trotuar, în imediata apropiere a părții carosabile, intenționează să se angajeze în traversare;

Editat de Zircon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca omu in cauza era baut si "nu prea" pe trecere

Pai eu incetinesc chiar si daca sunt claxonat de masini daca vad pietoni din astia ciudati sau caini sau mai stiu eu ce, plus ca legea zice sa mergi incet "in zona trecerilor de pietoni" nu fix pe trecerea de pietoni, plus pe langa procesiuni, piete si oboare. E simplu, daca vezi pietoni care merg dubios, daca vezi multa lume pe undeva, sau daca ai dube parcate pe unde nu trebuie etc. mergi incet cam cu 30km/h (asta e viteza la care eu reusesc sa opresc in putini metri, iar la 15km/h in 2 metri). Si nu mi-e frica de faptul ca nu am dreptate, mi-e frica de faptul ca echipamentul nu e asa de bun cum pretind aia de la departamentul de marketing al companiei care mi l-a vandut si s-ar putea sa fac buba, plus ca evident nu am de gand sa omor pe cineva nici macar din greseala si din prostia lui. De aia eu merg incet prin localitate si imi rezerv dreptul sa nu respect viteza legala cel putin in doua tari (Romania si Bulgaria) dar numai in afara localitatii. Oricum astia nu pun radare decat in localitate si pe autostrada, asa ca pe drum european unde e limita de 100km/h la noi si 80km/h la Bulgaria poti sa bagi lejer 115-125 km/h fara probleme (ca partaitoarea mea nu merge oricum in regim de touring mai tare). Iar in sat de genul Bucuresti merg incet si cu ochii beliti sa nu fac buba pana sa ajung acasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu va inteleg ba.

pentru voi nu exista legi ? voi daca avetzi 2 rotzi suntetzi cei mai smecheri din tara asta plina de multe dar nu de oameni ?

daca as fi politai as arde pe totzi care merg cu peste 60 la ora in oras, mai ales in bucuresti (mai putzin unde e alta limita de viteza)

totzi saritzi de poponeata ca nu se poate merge cu vitezana cu 50-60, BA SE POATE. daca nu poti tu mai fa o tura pe la psiholog, cumpara-ti circuit, lasa-ne pe noi sa stam pe strazi si sa respectam legea. vai de voi. cand citesc pe aici imi vine sa plang ce oameni stau in tara asta.

si aia de ii luati apararea motociclistului voi ce face ma cand vedeti pe unu in mijlocu strazii ? o turati asa e ? halal tara si halal locuitori. sa va ducetzi sa il scoatetzi pe ala de la OTV din puscarie, ca nici ala nu a luat mita. asa e ? bomba ne mai scapa.

 

Eu te-as invita pe tine, ba, sa mergi cu conserva ta prin bucuresti FIX REGULAMENTAR. Ai sa vezi ce muipuli iti iei in gura si va fi vai de mamitica ta de ce iti vor auzi urechile de la conservari de-ai tai pentru stilul de condus. Stai in fata calculatorului si tasteaza ca asta stii sa faci cel mai bine, frustratule.

 

 

Scuze pentru limbajul folosit dar el se adreseaza DOAR celui care a facut comentariul de mai sus.

Ideea e in felul urmator: nimeni nu merge regulamentar in totalitate, indiferent ca e conservar, motociclist sau orice altceva. In principiu sunt de acord sa mai incalci legea indiferent cum (sa traversezi prin loc nepermis, sa intri pe un interzis etc) dar cu o conditie: SA NU DERANJEZI PE NIMENI IN JURUL TAU indiferent de calitatea lui in trafic (pieton, conducator auto/moto/de vehicul). Ca ai bafta sa te vada organul, este numai si numai problema ta.

 

Ca si persoana care a ajuns la fata locului la mai putin de 2 minute dupa producerea accidentului imi permit sa imi exprim umila parere despre ce am vazut acolo.

LEGAL: pieton vinovat 100% pentru ca a traversat prin loc nepermis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu incetinesc chiar si daca sunt claxonat de masini daca vad pietoni din astia ciudati sau caini sau mai stiu eu ce, plus ca legea zice sa mergi incet "in zona trecerilor de pietoni" nu fix pe trecerea de pietoni, plus pe langa procesiuni, piete si oboare. E simplu, daca vezi pietoni care merg dubios, daca vezi multa lume pe undeva, sau daca ai dube parcate pe unde nu trebuie etc. mergi incet cam cu 30km/h (asta e viteza la care eu reusesc sa opresc in putini metri, iar la 15km/h in 2 metri). Si nu mi-e frica de faptul ca nu am dreptate, mi-e frica de faptul ca echipamentul nu e asa de bun cum pretind aia de la departamentul de marketing al companiei care mi l-a vandut si s-ar putea sa fac buba, plus ca evident nu am de gand sa omor pe cineva nici macar din greseala si din prostia lui. De aia eu merg incet prin localitate si imi rezerv dreptul sa nu respect viteza legala cel putin in doua tari (Romania si Bulgaria) dar numai in afara localitatii. Oricum astia nu pun radare decat in localitate si pe autostrada, asa ca pe drum european unde e limita de 100km/h la noi si 80km/h la Bulgaria poti sa bagi lejer 115-125 km/h fara probleme (ca partaitoarea mea nu merge oricum in regim de touring mai tare). Iar in sat de genul Bucuresti merg incet si cu ochii beliti sa nu fac buba pana sa ajung acasa...

 

Am citit gramezi si gramezi de posturi in care se cearta motociclisti si am putut vedea o diferenta clara de opinie intre posesorii de sportive, miare si cei de cilindree mica. Calaretii se diferentiaza din start in functie de tipul de motocicleta. Pentru mine motociclismul inseamna cu totul altceva ca pentru tine si nu o sa fim niciodata la unison.

 

Au fost, sunt si vor fi cazuri in care in trafic esti aruncat, impins, doborat intentionat de soferi (repet, intentionat - constient) si in momentul in care esti umilit, cu fracturi, cu orgoliul ranit si cu mobra bucati, cu alte cuvinte cand esti la pamant, vin niste "destepti" sa-ti mai bata si obrazul ca nu ai fost atent si ca de fapt tu esti de vina. BRAVOS !!!

Editat de Brugus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietonul a fost devina,asta sigur,dar cu siguranta toti am avut un moment cand am fost cu capul in nori si puteam sa patim la fel.Nu ma refer doar la calitatea noastra de pietoni.

Cu totii facem greseli in viata si ni le asumam(unii),dar uneori poate e prea mult ca sa murim dintr-un moment/fractiune/clipa de neatentie.

Nu ma refer doar la traversarea nepermisa.

Sper ca nu incep iar lupii moralisti care sunt perfecti si ei nu gresesc niciodata in nici un domeniu.Eu nu am vazut nici unul in viata reala,pe forum aici e plin.

CRESCATORIE DE LUPI MORALISTI-WWW.MOTOCICLISM.RO

 

I-am dat baiatului numarul meu de telefon ca trebuia sa il ajut cu motoreta,dar a luat-o politia.Daca stie numarul lui de telefon cineva sa mi-l dea si mie pe PM ca as vrea sa vad daca il pot ajuta cu ceva.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene , nu-i adevarat ce neaveniti au aparut pe forumul asta. Se gaseste unu' nou venit pe forum , sa ne faca cum vrea el. E moralist. E deontolog , ca sa-l citez pe MB. Altu , tot moralist , tot mare crestin. Da' nu zice unu' ce experiente nasoale a avut si cum s-a simtit. Pt. ca , probabil , nu au avut. Pt. ca , probabil , conduc de ieri , da ieri oricum nu au prea a iesit , ca ploua.

Sint un jegos , un cocalar si un timpit , dar nu uit un lucru. Tre' sa ai simt de raspundere. De ce faci , raspunzi taica. Eu asa am lucrat mai mereu , sau foarte mult. La mine nu a tinut cu "am uitat" sau "n-am vazut".

Te uiti la accidente. Citi au murit strict din vina lor. Ca au fost chiori si nu au vazut ca trece trenu' ? Cam putini , pe restul iau ciuruit niste jeguri care au bagat-o pe aia clasica "nu te-am vazut". Da tot sint vinovati , ca mergeau repede. Sint vinovati ca si-au luat motor si au crezut ca pot merge cu el prin Romania. Sint vinovati ca nu s-au incordat destul de tare , cind i-a lovit camionu'. Aia nu aveau familii ? Nu au lasat ceva in urma ? Bai nene , e greu sa gindesti profund si sincer.

O suna cam aiurea ca te bucuri de raul altuia , da cind ala iti provoaca TIE rau , tre' sa fii absolut dereglat la cap , sa nu o faci.

Hai , ca v-am oripilat destul. :)

 

Initial nu vroiam sa-ti dau raspuns pentru ca mi-as raci gura degeaba cu unul ca tine..."un rebel" in spatele tastaturii care vrea sa schimbe lumea, insa nu are cu cine. Vroiam doar sa te felicit ca pana la urma ai ajuns la vorba mea din postul care te-a iritat asa de tare.

 

Si nu, nu sunt un incepator...daca te-ai fi sinchisit sa te uiti pe profilul meu, ai fi vazut si de cand am permisul. Am avut destule intamplari cu neacordare de prioritate, sarit in fata pietoni, inghesuit pe banda mea, un mic accident pentru taiat fata...dar ghici ce...nu ma vezi plangandu-ma pe forum pentru ca prefer sa invat din ele decat sa cer compasiune de la necunoscuti. Ah, si inca ceva...stii de ce nu au fost mai grave (pentru ca ar fi putut fii) ? Pentru ca casc ochii, nu casc gura!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca il lua o masina in bot pe mos, cum se intampla atat de des nu se trezeau toti sa zica ca avea 200 pe ora. O sa se faca expertiza si o sa se stabileasca viteza, dar mor unii de la un pumn, ce sa mai zici cand te loveste un motor de 200+kg chiar si la 30km/h.

 

Deonotologii astia fara permis A si fara motor o sa zica ca si mecanicul de tren e vinovat cand ii sare sinucigasul in fata, ca daca ar fi mers un pic mai incet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deonotologii astia fara permis A si fara motor o sa zica ca si mecanicul de tren e vinovat cand ii sare sinucigasul in fata, ca daca ar fi mers un pic mai incet...

Pai cati km experienta are mecanicul ala de tren de nu e in stare sa fandeze si sa ocoleasca sinucigasu'? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Smire , da de 2000 ce zici ? Ai intirziat 6 ani.

Mesaj completat

Nu sint rebel , in spatele tastaturii , ca stau in fata ei , sa vad ce scriu. Nu sint rebel nici pe strada , ca nu are rost. Sint doar corect , tin la reguli si regulamente , chestie care se numeste civilizatie si am coloana vertebrala , sa stiu cind gresesc si cit am de platit. Pe de alta parte , sint satul de toti incopetentii (pietoni , soferi , motociclisti , ministrii , sefi de sistem solar si administratori de galaxii ) , care comit diverse prostioare si apoi o dau in scuze. Scuze , scuze si iar scuze. Unde te uiti , numai nevinovati. Nu , SA PLATEASCA. Asta e legea naturii , greseala se plateste. Daca nu se intelege chestia asta , am belit-o , la nivel de natie.

De ce ma bucur ca mai moare cite unu' ? Pai , daca mosu' nu avea nimic si motoristu' se ducea in stilp = git rupt / picior amputat / paralizie , sau ce vrei tu/voi , cum era ? Lu' ala cine ii repara mobra ?

Baiiiiiii orbilor , care nu vedeti la 5 centimetri , sper si ma rog sa ajunge-ti intr-o situatie nasoala (nu nasoala rau , doar nasoala) , sa va adunati mobra cu penseta de pe strada si sa nu fie nimeni devina. Asta nu intele alde Smire , care nu se coboara la nivelul meu. Si altii ca el. Cind oi crapa , sper sa crap pe mina mea , nu pe mina lu' unu cu scuza in gura.

M-am enervat ? Normal. Regret ? In mod sigur NU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit topicul "cap-coada", tocmai de aceea am si raspuns. De obicei nu ma bag la accidente, dar nu ma pot abtine atunci cand unui motociclist i se intampla ceva, mai ales daca e nevinovat.

 

Daca se bucura cineva de moartea aluia, stii de ce o face? Pentru ca a avut norocul sa nu fie el pagubitul. A avut norocul ca unu' d-asta sa nu-i iasa in fata, intelegi? Macar nu poti sa zici ca motociclistul nu a vrut sa opresca, sau ca avea viteza, sau orice altceva. A murit ala, asa si? Stii cum e vorba: "Decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-ta", ca si in cazul de fata.

Cum zice si Deadcow mai jos, cand un motociclist moare nimanui nu-i pasa, toti se gandesc: "Da' mah, inca un donator de organe; da-i dracu', nu vezi cum merg?". Nu-i pasa nimanui ca "donatorul de organe" are acasa o familie de intretinut, un copil pe drum, o logodnica, sau mai stiu eu ce...

 

Si in urma acestui accident infect, stii cu ce impresie va ramane lumea? Iti zic eu: "Ia uite, inca un nenorocit d-asta a omorat un om pe trecere, arza-i-ar focu' de dementi!". Mie una nu-mi convine treaba asta, pentru ca ma afecteaza direct, in timp ce pe tine, te cam doare la basca.

 

Deci hai sa fim toti la fel: daca aia ne considera donatori de organe si satanisti, noi de ce sa nu ne bucuram cand un pieton inconstient moare?

De ce sa mai avem...compasiune( parca asa ii zicea) de ce sa mai avem limita in cuvintele pe care le scriem si le gandim? De ce sa nu fim si noi la fel ca cei pe care ii uram atat de tare. Sa fim la fel cum sunt conservarii, pietonii inconstienti, nesimtitul ala de Craiova care a traversat, in felul asta oprind un haiduc de la intalnire....

De ce sa nu stam toti in cloaca asta, sa punem un muc pe piept si sa ragaim cu forta: " Traim in romania si asta ne mananca tot timpul"? Nu-i asa ca e mai comod?

"Ala", "Betivul", "Prostul", "inconstientul","Kamikaze" a murit. A traversat neregulamentar si a dat o motocicleta peste el. Parerea mea e ca totusi era un om. Un om care a murit intr-un accident. Atat.

 

Daca citeai tot topicul prindeai si faza aia cu sangele de conservar si cu ajutorul pe care in principiu il poti primi de la un conservar.

Adaug aici si pentru tine: cand merg cu masina(si merg destul de des), car dupa mine o trusa de scule(care pe mine nu ma ajuta la nimic) si cablu de curent. Ai fi surprinsa sa stii cat de necesara devine o surubelnita cateodata sau cata transpiratie economisesti folosind doua fire de curent.

Da, forumul asta este pentru motociclisti. Dar cum niciunul din voi nu e preastiutor, nu vad de ce va deranjeaza opiniile unuia care e doar conservar. Sau faptul ca va puneti poponeatsa pe sa va face brusc mai inteligenti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe vremea cand ma dadeam cu 2 roti nemotorizate (bicicleta) am patit-o cu o duduca care vorbea la telefon pe marginea trotuarului. a scapat telefonul din mana in drum si fara sa stea sa se gandeasca o secunda a facut un pas in strada si s-a aplecat rapid sa il ia (era auriu, "de firma"). faza se intampla la metrou la grozavesti, in miez de zi. nici macar nu am apucat sa ating franele. duduca si-a luat o extensie de ghidon in cap de a facut-o knock-out iar eu era sa fiu tavalit urat de masina din spate.

 

nu pot sa zic ca patesc atare lucruri in fiecare zi, dar 3-4 ratari la milimetru tot adun pe an. nu stiu daca asa e cazul la toata lumea, dar de pietoni aiuriti e inevitabil sa nu ai parte. poate ca morala acestui accident e ca paranoia pe mobra e un lucru absolut necesar, mai ales in orase atat de haotice.

 

in rest... victimei tarana usoara. motoristului cat mai putine nopti nedormite. indiferent daca e sau nu de vina, usor nu o sa ii fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci hai sa fim toti la fel: daca aia ne considera donatori de organe si satanisti, noi de ce sa nu ne bucuram cand un pieton inconstient moare?

De ce sa mai avem...compasiune( parca asa ii zicea) de ce sa mai avem limita in cuvintele pe care le scriem si le gandim? De ce sa nu fim si noi la fel ca cei pe care ii uram atat de tare. Sa fim la fel cum sunt conservarii, pietonii inconstienti, nesimtitul ala de Craiova care a traversat, in felul asta oprind un haiduc de la intalnire....

De ce sa nu stam toti in cloaca asta, sa punem un muc pe piept si sa ragaim cu forta: " Traim in romania si asta ne mananca tot timpul"? Nu-i asa ca e mai comod?

"Ala", "Betivul", "Prostul", "inconstientul","Kamikaze" a murit. A traversat neregulamentar si a dat o motocicleta peste el. Parerea mea e ca totusi era un om. Un om care a murit intr-un accident. Atat.

 

Daca citeai tot topicul prindeai si faza aia cu sangele de conservar si cu ajutorul pe care in principiu il poti primi de la un conservar.

Adaug aici si pentru tine: cand merg cu masina(si merg destul de des), car dupa mine o trusa de scule(care pe mine nu ma ajuta la nimic) si cablu de curent. Ai fi surprinsa sa stii cat de necesara devine o surubelnita cateodata sau cata transpiratie economisesti folosind doua fire de curent.

Da, forumul asta este pentru motociclisti. Dar cum niciunul din voi nu e preastiutor, nu vad de ce va deranjeaza opiniile unuia care e doar conservar. Sau faptul ca va puneti poponeatsa pe sa va face brusc mai inteligenti?

 

Nu suntem la fel, cred ca asta e mai mult decat clar.

Nu se bucura nimeni de moartea cuiva, cred ca si asta e clar.

Insa de aici incolo, incep multe "dar" .

Ca spre exemplu :

Nu am nimic impotriva cuiva care isi exprima opinia, dar sa fie una pertinenta si realistica. In cazul unui sofer, fara a stii ce inseamna a conduce motocicleta, aceasta e numai subiectiva, cu mici exceptii. La ce ma refer ? Simplu: cand o sa traiasca si el pe pielea lui zilnic , ce inseamna sa vezi moartea, sa vezi nesimtirea, delasarea si lipsa oricarei urme de respect si bun simt, doar pentru faptul ca merg pe doua roti, iar cei ce zac, bara la bara, ar trebui sa ne multumeasca ca scoatem masini din trafic si il eliberam, nicidecum sa ne arate invidie ca eu ma tarasc cu greu, dar el sta. Si daca sta el, eu de ce m-as tara?

Sa vada si el , soferul, ce inseamna sa iti fie frica sa treci pe verde, cum e sa iti tasneasca masina parcata pe trotuar direct in fata, iar apoi sa te faca alibie de porci, ca nu ai avut rabdare sa intre in trafic. Sa vada toate fetitele vesele, care au o mana pe mobil si una pe trusa de farduri , si conduc telepatic masina, direct in tine, fara macar sa isi dea seama ca o sa omoare pe cineva. Sa vada cum e sa ti se urce un jeep pe picior, pt ca soferita era prea profesionista in a aprecia si a o interesa daca are loc sau nu. Sa vada ce inseamna sa iti intoarca cineva pe dubla linie continua, blocand toata soseaua, sau sa mearga in permanenta pe banda a 2-a indiferent ca prima e libera sau nu.

Cand toate astea ti se intampla zilnic si simti pe pielea ta ca poti muri in orice clipa si culmea , fara sa fi vinovat, atunci imi vine greu sa inteleg, inghit, orice fel de scuze, indiferent din partea cui vin.

 

Nu, nu cred ca sunt zeu, ca legea e mai lege pentru mine, doar ca merg pe 2 roti. Incerc pe cat posibil sa ma ghidez dupa conceptul ca toti avem aceleasi drepturi si acelesi obligatii. Drumul nu e al meu, nu tre sa intru, ajung in fata nimanui si stiu ca daca ceilalati imi faciliteaza trecerea, o fac pentru ca asa vor ei, nu pentru ca au vreo obligatie.

Recunosc, ca si pe mine ma ia valul si traiesc cu impresia ca sunt mai presus, dar noroc ca e de scurta durata si imi revin. Dar cu toate astea nu ma pot obisnui cu atitudinea tuturor, cu modalitatea de perceptie si de conduita.

 

Pentru acest caz concret, al acestui accident, este firesc sa imi para rau de moartea unui om. Normal ca nimeni nu merita asa ceva si nici nu cred ca a avut vreo intentie. Acum toata durerea e pe umerii familiei.

 

In alta ordine de idei, sa vedem ce inseamna si pentru motociclist:

 

trauma psihica

dosar de cercetare penala = drumuri, nervi, fara carnet, nu poti iesi din tara , drumuri cel putin lunare pt stampila pe dovada, plus avocati, si alte jjj de mii de drumuri si de nervi si de epuizare

motocicleta - pe bani cui se repara ? cine scoate bani din buzunar ? din cate stiu , din ultimele reglementari, in cazul in care pietonul va fi vinovat, va trebui sa suporte toate cheltuielile cauzate de trecerea prin loc nepermis, DAR MAI ALES FARA SA SE ASIGURE CUM TREBUIE. oare va veni si ziua cand cei ce traverseaza pe unde nu trebuie vor plati de la a la z toate daunele ?

 

Toti mai traversam aiurea, dar macar sa o faca fara sa ii faca nimeni afis, macar atat. Aceleasi pretentii le am de la orice pieton. Nu vrei pe la semafor , pe zebra, fa-o pe unde vrei, dar nu pune pe nimeni in pericol. Imi aduc aminte de accidentul de langa pod, de la pajura , unde o tanti a zburdat pe carosabil , si a iesit fix in fata motociclistului, cauzand accidentul , din care a rezultat decesul ambelor persoane si cate si mai cate ...

 

Deasemenea, cel/cea care ii zburda pe trecerea de pietoni, direct bahaos fara nici un tribunal pt vreo 10 ani, sa reflecte adanc la ce au facut, nu ca Pauneasca, care a luat 3 odata si e bine merci.

 

As vrea sa traiesc ziua cand respectul, bunul simt, intelegerea vor domni pe strazile noastre. Nu am nici un drept mai mult decat cel de langa mine, dar vreau ca acel drept sa mi se dea, vreau sa ofer si cer respect, daca sunt intelegator, vreau sa fiu si inteles, vreau ca totul sa fie reciproc. De asemenea toti sa fim judecati dupa aceleasi legi, fara partiniri, fara prejudecati. Da stiu e utopic, dar macar sa visam putem, daca nu altceva.

 

De cand ma stiu merg ca si cum sunt "vanat" . M-am saturat sa imi fie frica ca unul nu imi da prioritate, ca unul nu respecta culoarea rosie, dubla linie continua samd .... E oare mult in a-mi dori sa ma simt protejat de niste legi, care tocmai de asta au fost concepute ?

 

Oare ni se spune ca suntem sinucigasi, pentru ca "zburam prea jos" sau de fapt pentru ca nu vrem sa acceptam ca e imposibil de mers in Romania ? Ne incapatanam sa speram ca vom fi si noi vazuti ? Ca suntem mai mult decat musca ce se lipeste de parbriz ?

 

Pentru toti cei care sunt la volan si numai la volan, le recomand fara pic de ranchiuna, sa vorbeasca doar din punctul lor de vedere, pentru a pastra obiectivitatea. Sunt si sofer de asemenea, culmea mai mult decat rider, ca de asa e pe la noi, insa tot ceea ce am zis e vazut prin ochiul de rider, cel care stie ca in orice clipa e o "blonda" care ma va face afis instant, iar in urma sunt numai : "scuze , nu l-am vazut".

De ce oare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci eu propun sa fim obligati sa punem un dispozitiv pe masina/motoreta ca atunci cand depasim viteza legala,linia continua..........sa facem un boom.Acelasi lucru poate sa fie adaptat si pentru propria persoana,cand treci strada prin loc nepermis si pentru alte lucruri,nu neaparat intamplate pe strada.

Atunci cand facem ceva gresit trebuie sa platim cumva,dar ar trebuii sa existe o proportionalitate intre greseala si pedeapsa.Lucrul asta nu exista tot timpul.

Cu totii gresim dar uneori pedeapta e totusi prea mare pentru o clipa de neatentie.

Astea se numesc accidente si niciodata nu se vor sfarsi sa se intample.

Sa nu se inteleaga ca promovez imbecilitatea de a incalca toate regurile.Ma refer la chestiile minore din viata oricui care pot provoca accidente.(nu doar la cele de pe strazi)

Insa nu stiu daca chiar e ceva minor sa traversezi 6 benzi,beat,prin loc nepermis.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt oarecum "cu musca pe caciula", eu fiind conservarul care a pornit balciul. Poate s-au inteles gresit spusele mele, poate nu au fost citite cu atentie, poate nu m-am exprimat eu destul de clar. Nu incerc sa exonerez batranul cum nu incerc sa inculp motociclistul. Mi s-a parut doar nedrepta/inumana parerea conform careia unii "se bucurau" si-l faceau albie de porci pe batran. Constat ca in ultimele comentarii, cu exceptia celor incorigibili, se mai spune si un RIP. Bineinteles, parerea mea e cea a unui conservar, nu-mi propun si nici nu vreau sa va spun cum sa mergeti, cum sa va feriti, cum sa franati sau ce echipament sa purtati. E doar opinia unui participant la trafic care va intelege (poate intr-o mica masura) frustrarea dar nu e mereu de acord cu manifestarile acestei frustrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit asa printre randuri ce s-a intamplat... e aiurea..

eu venind azi spre casa, ma trezesc cu o idioata ca coboara de pe trotuar si o ia pe strada aiurea.. ocolise ceva.. dar nici macar nu sa uitat ,vine ceva au ba? am evitat-o la milimetru... ideea e ca se poate intampla..

 

multa tarie de suflet riderului....

cat despre pieton.. R.I.P

Editat de logan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

confesiunea de la ora 3:53 am:

 

ma dezgustati ! avem doamnelor si domnilor aici un mare forum de baieti care gasesc nod in papura oricui !

 

"da domne e vina lui ca atunci cand a plecat de acasa nu si-a facut rugaciunea si nu s-a gandit sa incetineasca pana la 29.99 km/h in zona trecerii de pietoni"

 

Vina morala a acestui baiat este ca cel mai probabil s-a speriat de pieton si nu a mai putut sa il evite....daca a pus frana inainte cu 30 de m si dupaia a continuat drumul vazand ca moshul ala s-a oprit atunci iarasi este vina lui pentru ca nu stia ca pietonul si femeia la volan sunt cei mai indecisi ..... subliniez VINA LUI ESTE DOAR MORALA!!!!

 

Pe un drum de masini / moticiclete / etc trebuie sa circule masini / motociclete / etc ... exista un loc numit zebra pe unde poti traversa strada cu picioarele sau cu bicicleta ..... daca nu traversezi pe acolo intra satanistii in tine cu 50 la ora cu motoru de 200+ kg si mori ..... daca intra cu vreo 90 - 100 km/h mai intai te imprastii pe o raza de 50 de metri si e sange si carne de mici pe tot drumul si abia dupaia mori ....

 

Eu sincer rog un admin sa inchida acest topic. e o irosire de spatiu virtual :)

 

am incheiat confesiunea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relax, e normal sa devina popular topicul, accidentele motor cu pieton sunt rare si e loc de discutie. Cel mai des se intampla ciocniri cu masini, diverse obiecte stationare sau trante pe baza de carosabil necorespunzator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...