Sari la conținut

Compatibilitati piese AUTO - MOTO


rila
 Share

Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

Salut,

 

Chiar daca nu sunt doar compatibilitati auto-moto:

 

- Becurile cu doua faze pentru frana si pozitie sunt aceleasi cu cele auto - se gasesc la magazinele auto - 1.5 lei sau 1.7 lei la Petrom.

- Filtrul de aer de la Fiat Punto este acelasi cu filtrul de aer de la Moto Guzzi California Stone 1100

- Se aplica si pentru filtrul de benzina

- Unele baterii auto se potrivesc pe choppere produse de Moto Guzzi sau Harley-Davidson

- Bateria pentru circuitele auxiliare de pe Mercedes Benz clasa E este de motocicleta - daca nu ma insel este YTX9-BS. Nu sunt sigur ca este acest cod.

- Releurile de semnalizare auto merg la moto

 

- Releurile de incarcare CB450S si NX650 sunt interschimbabile fara nici o modificare, chiar daca cel de CB450 are un fir in plus. Mufele sunt aceleasi, incarcarea este buna.

- Pentru kituri de reparatie de cabluri - acceleratie,frana - se pot folosi cabluri de bicicleta si capete de cablu cu surub. Diferenta este de diametru, cablurile de bicicleta fiind mai subtiri. Am o cunostinta care a mers 2 ani cu cablu de bicicleta in locul celui de ambreiaj.

Un cablu de bicicleta costa 1-2 lei. Un cap de cablu cu surub este mult mai scump, poate ajunge si pana la 2.5 lei.

- Trebuie avuta in permanenta sarma cand se pleaca la drum lung - eu mi-am pierdut de 2 ori surubul de la o toba dupa ce am demontat-o, si am mers cate 200-300km cu toba prinsa cu o cheie imbus (Allen) legata cu sarma. Sau daca nu aveti ceva similar, se poate pune un bat mai solid, gasit pe marginea drumului. E mai bine decat sa pierzi toba pe drum.

- Busoanele de rezervor pentru toate motociclete italiene sunt interschimbabile - Aprilia, Ducati, MotoGuzzi, MVAugusta. Mare atentie la modelele vechi de buson, ce contin elemente din plastic. Acestea se umfla datorita vaporilor de benzina si pot ramane intepenite in rezervor.

- Releele de incarcare de scutere de 125cmc se potrivesc la Virago250 si XT225, posibil pe alte modele - este vorba despre cele cu 4 pini. Este o solutie ieftina pe care o recomand a fi folosita doar pe termen scurt.

 

Pentru moment ajung.

 

O zi buna !

Editat de mexykanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Tocmai astazi am comparat termostatul de la XTZ 660 (3YF) cu unul de Matiz. Dimensiunile sunt identice, pe ambele scrie ca temperatura de deschidere este de 82 grade.

In manualul de la Tenere, zice ca "Thermostat opening temperature 80~84°C".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 5 months later...

Caut si eu o pompa de benzina. Am rascolit tot internetul dar nu gasesc prea multe informatii referitor la ce pompa s-ar potrivi (de pe ce masina).

 

Pompa originala este un mitsubishi, codul pe care l-am gasit pe net este MBT-611 . Aparent pompa asta este prezenta si pe honda varadero de 1000. Ca specificatii de presiune am asa: "Haynes Manual says that the fuel cut off pressure for the pump is 1.6 to 2.3 psi."

 

 

 

 

 

arata cam asa:

 

arata cam asa fuel-pump-comp_big16710MBT612-01_d416.jp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Salutare,

Am si eu o intrebare apropo de compatibilitate intre piese de marci de motoare.

Detin o Honda VF 750 C RC 09 ,an 1985 si am ceva probleme cu furcile,imi curg dar tuburile cromate sunt zgiriate si nu mai are rost sa mai schimb semeringurile ,am cautat tuburile cromate si ma costa foarte mult,spre deosebire de niste furci noi de la acelasi model si acelasi an dar diferenta este ca aceste furci sunt de la cel sport,adica Honda VF 750 S RC 07 ,si nu stiu ce sa fac.Va mutumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,am cautat si in Italia,pentru ca pe moment sunt in zona respectiva si tinind cont ca furcile de care vorbesc sunt complete,noi, mi-ar conveni mai mult sa le cumpar asa intregi decit sa le cumpar pe bucati si ies si mai scump,

-jamba

-semeringurile

-cuzinetii

-uleiul

ar fi totul nou,as prefera mai mult asa,daca as sti ca se potrivesc de la acel model sport.Din poza asa mi se pare dar nu vreau sa le platesc si apoi sa nu imi fie bune sa nu se potriveasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Descarca-ti cataloage cu coduri pentru ambele modeluri si compara codurile ambelor furci . Poate ai noroc. Cursa suspensiei la varianta sport ar trebui sa fie mai scurta si nu ar fi probleme cu lungimea conductelor/ cabluri . La o suma asa mare eu nu m-as risca, as cumpara cele mai ieftine tevi noi sau telescope sh.

Nu conteaza tara in care te afli atunci cand comanzi online .cauta si pe www.motomike.eu

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok,iti mutumesc pentru sfaturi,o sa mai incerc cu cautatul,am cautat si in america doar ca platesti destul de mult transportul,vama.Multumesc inca o data

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...