Sari la conținut

Compatibilitati piese AUTO - MOTO


rila
 Share

Postări Recomandate

Nenea, sa te vad eu pe tien cu facturi de la reprezentanta pentru: ulei, filtru ulei, antigel, lichid frana, baterie, cauciucuri, placute frana, rulmenti, ghidon si alte alea. Rebrandingul e in floare si nu cred ca nu stii asta. Din sapaturi, aflii ce ulei e de fapt cel al producatorului (exemplu: ulei BMW = ulei Castrol), ce fel de filtru de ulei este, ce bateria iti pun baietii pe OEM, ce gume, ce placutele (cumpara tu de la honda cu 400ron setul de placute cand la Brembo acelasi articol e 300ron), ce rulmentii (rulmentii BMW = SKF).

 

Aici nu e vorba de reparatii artizanale (cum ar fi adaptat chiulasa de dacia 1310 la Hayabusa), ci de piese care sun practic OEM fara marca motocicletei stantata pe ele.

 

Nu tocmai asta a vrut sa zica varul Survolaj. El spunea sa se foloseasca piesele special destinate unui model de motocicleta chiar daca sunt facute de alt producator. Nu sustinea cumpararea si folosirea doar de piese OEM :laugh:

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu tocmai asta a vrut sa zica varul Survolaj. El spunea sa se foloseasca piesele special destinate unui model de motocicleta chiar daca sunt facute de alt producator. Nu sustinea cumpararea si folosirea doar de piese OEM :laugh:

asta o fi vrut sa zica, da' s-a inteles cu totul altceva. oricum, n-are dreptate nici-nici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ar fi sa venim si cu exemple, adica piesa x de la masina y, se potriveste si isi face treaba la motoreta z.

Asta e si ideea.

Putem compara si asemana si piesele de la un tip de motoreta cu altul, si aici iar exemple de la cei ce au facut schimbarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ex.: camera de aer de ij (p 18 , suzi p 19...) la suzuki, claxon tot de ij..si as vrea sa schimb transmisia de pe curea...... p lant... tre sa vad de ce se potriveste.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termocupla de pe radiator Kawasaki GTR 1000, Kawasaki GPZ 1000 RX, Kawasaki ZL 1000 este identica cu termocupla automobilelor Honda Civic cu motoare de 1300 cmc. cu temperatura de cuplare la 97 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Aparent, aproape toti rulmentii din Ducati-ul meu sunt produsi de SKF (exceptandu-i pe cei de furca). As extrapola si as spune ca toate Ducati-urile, la fel ca si toate BMW-urile folosesc rulmenti SKF. Distribuitorul pe Romania este badi.ro si, din ce am vazut, au totul pe stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru a nu plati taxe - rulmentii, termostate, radiatoare la comanda, furtunuri, unele filtre, unele electrice ... totusi implica si "riscuri"... daca risti trebuie sa fi si atent

 

care este ideea cu taxele ?

taxele le achita importatorii, nu cumparatorul in mod direct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa , ca idee , ar fi misto sa redenumim topicul , sa fie la mintea cocosului. "Garage Biker" , de exemplu. :laugh: E misto sa incurajam "inventica" romanesca , pe alte forumuri , pe afara , am mai vazut faze de genu' , cu scule facute in subsol , tot felu' de mantocareli , potriveli , lucruri interesante , de obicei.

Intrebare : cum scot surubul de la cricul lateral ? E strins prea tare , nu iese de loc. Pina la urma bag flexu' in el , cu ce il pot schimba ? Ca tine mobra , pina la urma , cam 230 de kile. Vreau sa mesteresc ceva la cric , sa-i sudez o labuta , sa nu mai stau sa caut lemne toata ziua , sa nu intre in pamint sau in asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul asta este despre compatibilitati piese, de la auto la moto si extrapoland de la orice la moto.

Si asa ramane.

Nu inteleg de unde ti-a venit tie ideea ca ar fi despre mestereli.. :laugh:

E vorba de piese.

 

Vrei topic de mestereli, fa altul, dar m-as mira sa nu existe deja.

 

Deci, in concluzie va rog postati on-topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care este ideea cu taxele ?

taxele le achita importatorii, nu cumparatorul in mod direct

Sti destul de bine , ca taxele is bagate in preturi, asa ca aaaaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa , ca idee , ar fi misto sa redenumim topicul , sa fie la mintea cocosului. "Garage Biker" , de exemplu. :laugh: E misto sa incurajam "inventica" romanesca , pe alte forumuri , pe afara , am mai vazut faze de genu' , cu scule facute in subsol , tot felu' de mantocareli , potriveli , lucruri interesante , de obicei.

Intrebare : cum scot surubul de la cricul lateral ? E strins prea tare , nu iese de loc. Pina la urma bag flexu' in el , cu ce il pot schimba ? Ca tine mobra , pina la urma , cam 230 de kile. Vreau sa mesteresc ceva la cric , sa-i sudez o labuta , sa nu mai stau sa caut lemne toata ziua , sa nu intre in pamint sau in asfalt.

Este deja topic de garaje si de scule home-made, e facut pinned ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i wd40 si lasa-l la inmuiat vro 5 minute. Pui imbus pe el, de fapt daca ai acces, mai bine o cheie cu clichet cu cap de imbus. Imbusu e mai elastic asa de felu' lui. Ii dai un soc si iese afara.

 

Daca poti sa verifici undeva, vezi daca e metric surubu ala. Sa nu aiba filetu invers. Daca nu ai wd40, pune un strop de lichid de frana, ca si ala inmoaie jegu/rugina :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care este ideea cu taxele ?

taxele le achita importatorii, nu cumparatorul in mod direct

inca mai crezi in Mos Craciun ? ... o lampa de stop pt Suzuki Samuray 4x4 ajunge din Japonia in Ro la vreo 500lei :laugh: ... taxe vamale, postale,de magazinaj,de asigurare, adaosuri... direct sau indirect - tot cumparatorul plateste intregul "lant"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Aparent, aproape toti rulmentii din Ducati-ul meu sunt produsi de SKF (exceptandu-i pe cei de furca). As extrapola si as spune ca toate Ducati-urile, la fel ca si toate BMW-urile folosesc rulmenti SKF. Distribuitorul pe Romania este badi.ro si, din ce am vazut, au totul pe stoc.

 

Aparent, toti rulmentii de la Husqvarna sunt produsi de Timken. Cum am colindat magazinele de rulmenti din Bucuresti, care comercializeaza SKF, si nici unul nu a putut sa-mi ofere rulmenti cu acea dimensiune, am apelat la www.rollingsystem.ro, care aduc Timken.

A, rulmentii originali (care de fapt sunt tot Timken, chiar acelasi cod), sunt de 5 ori mai scumpi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai aia ii afacere profitabila, iei cu un leu si vinzi cu 5 :)

 

Pe mine sincer ma deranjeaza treaba asta, daca mi se strica ceva si nu pot eu repara, mai bine duc la un mester sa repare si sa il platetc pe el decat sa dau bani pe o chestie noua. Poate vi se pare aiurea, dar putin cate putin, treaba asta ajuta si la economia tarii, in sensu ca raman banii aici decat sa ii scoti afara din tara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, am uitat: am gasit rulmentii potriviti (in timisoara doar), dar semeringurile de praf pentru ei nu le-am gasit pe nicaieri (e vorba aici de rulmentii de la furca). Asa ca a trebuit sa folosesc superglue ca sa lipesc cauciucul la cei vechi, plus un strat fin de silicon auto pe deasupra, si am reconditionat eu semeringurile.

Deci, ca un sfat, incercati sa nu distrugeti piesele vechi la scoatere pana nu aveti piesa noua in mana, ca s-ar putea sa va loviti tocmai de un amanunt din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la alte japoneze dar la Honda Transalp modelul vechi rulmentii originali sunt NSK.

Probabil ca si la alte japoneze sau la alte modele Honda.

Probabil SKF sunt la fel de buni, dar.. na, depinde cum au semnat bossii contractele acolo la masa ovala la sedinta de comitet .. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce am schimbat rulmenti roata,bascula,semeringuri le-am luat dupa dimensiuni din magazinele de profil si n-am nicio problema.Chiar nu merita sa dai de 3-4 ori pretul numai pt ambalaj.Continutul e acelasi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semeringuri de supape yamaha xt/tt 600 le gasiti pe logan 16v cred, nu mai stiu exact dar daca te duci la piese auto gasesti la aceeasi dimensiune numai ca au o ciupercuta in capat care o polizezi frumos la flex, altfel nu incape in arc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Termocupla de pe radiator Kawasaki GTR 1000, Kawasaki GPZ 1000 RX, Kawasaki ZL 1000 este identica cu termocupla automobilelor Honda Civic cu motoare de 1300 cmc. cu temperatura de cuplare la 97 grade.

Se potriveste si la GPZ500S ??? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

semeringuri de supape yamaha xt/tt 600 le gasiti pe logan 16v cred, nu mai stiu exact dar daca te duci la piese auto gasesti la aceeasi dimensiune numai ca au o ciupercuta in capat care o polizezi frumos la flex, altfel nu incape in arc.

La Shadow ...volan de dacia 1100 cu o modificare, cercul taiat aranjat apoi cu biaxul(moca de la Remat) :)

Editat de Indian73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Tot ce am schimbat rulmenti roata,bascula,semeringuri le-am luat dupa dimensiuni din magazinele de profil si n-am nicio problema.Chiar nu merita sa dai de 3-4 ori pretul numai pt ambalaj.Continutul e acelasi :P

 

tot legat de rulmenti, cum pot afla corespondenta de la rulmentii OEM cu ceva gen SKF sau FAG?. cred ca am un joc la roata fata la un rulment. multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...