Sari la conținut

Compatibilitati piese AUTO - MOTO


rila
 Share

Postări Recomandate

Cu ocazia ruperii cablului de ambreiaj am fost nevoit sa caut solutii urgente deoarece un cablu pe original mi s-a zis ca vine cam in 10-14 zile. Am fost la un magazin de piese auto si am vazut cabluri de ambreiaj de masina, diferite modele. Am observat ca cel de Solenza este foarte asemanator ca lungime, grosime (diamentru al cablului in sine, cel metalic), prinderi.. ca si cel de Honda CBR 600 F3 (PC 31). Asa si cel de Cielo. Cand aveti urgente de genu', dati o fuga si pe la magazinele de piese pt masini. Salut!

Editat de mishutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu merge bikeshop.ro si m-am gandit sa fac un anunt aici.

 

Cumpar pentru Suzuki Bandit 600N - 1996: bord, ceasuri, ghidon, pompa frana, rezervor, parbriz, codita (macar partea dreapta). Va rog PM. Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cu ocazia ruperii cablului de ambreiaj am fost nevoit sa caut solutii urgente deoarece un cablu pe original mi s-a zis ca vine cam in 10-14 zile. Am fost la un magazin de piese auto si am vazut cabluri de ambreiaj de masina, diferite modele. Am observat ca cel de Solenza este foarte asemanator ca lungime, grosime (diamentru al cablului in sine, cel metalic), prinderi.. ca si cel de Honda CBR 600 F3 (PC 31). Asa si cel de Cielo. Cand aveti urgente de genu', dati o fuga si pe la magazinele de piese pt masini. Salut!

cand am ramas fara ambreiaj care este hidraulic si am pierdut lichidul ( in motor ca sa spart garnitura de piston ambreiaj )am facut urmatoarea operatiune , am desfacut furtunul de la pompa si l-am pus pe pompa frana , adica am mutat ambreiajul pe dreapta ...... a tinut vreo 3 - 4 decuplari chinuite dar am ajuns acasa ( de la Muncii pe Ferentari )

daca am naked , cand am ramas fara soc , dimineata imi infigeam mana in maruntaiele motorului pana la carburatoare ca sa trag socul :lol: , asta vreo luna pana a venit cablul de pe ebay .....

 

ps. cand aveti nevoi de conducte hidraulice si cabluri este magazin in bucuresti care are pe stoc tot ce cauti , mai nasol ca vinde doar cu livrare prin curier

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ocazia ruperii cablului de ambreiaj am fost nevoit sa caut solutii urgente deoarece un cablu pe original mi s-a zis ca vine cam in 10-14 zile. Am fost la un magazin de piese auto si am vazut cabluri de ambreiaj de masina, diferite modele. Am observat ca cel de Solenza este foarte asemanator ca lungime, grosime (diamentru al cablului in sine, cel metalic), prinderi.. ca si cel de Honda CBR 600 F3 (PC 31). Asa si cel de Cielo. Cand aveti urgente de genu', dati o fuga si pe la magazinele de piese pt masini. Salut!

 

 

am aceeasi problema cu un suzuki gsxr 2002 600 cmc. caut cablu in draci , si sunt in alta localitate , decat in cea in care stau . mi s-a spus ca pot pune cablu de frana de scuter ...

 

are cineva idee de asa ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am aceeasi problema cu un suzuki gsxr 2002 600 cmc. caut cablu in draci , si sunt in alta localitate , decat in cea in care stau . mi s-a spus ca pot pune cablu de frana de scuter ...

 

are cineva idee de asa ceva ?

ala de scuter, frana spate, e f. lung.....merge , ala la un capat are pastila iar la celalalt are un surub M6 sertizat pe cablu pt reglare.

daca ai un ciocan de lipit si cositor ii poti face o pastila . e cea mai ieftina solutie . la scuterele pe care le mai mesteresc, si schimb cablul , imi ramane mie pt. asa ceva :). La cele mai noi( scutere ) tubul bowden are si un furtun de plastic pe interior....nici macar uns nu mai trebuie . Camasa ( tubul bowden) si cablul au aceiasi grosime ca si cel de ambreiaj la moto .

La "rusi" pe piata am gasit si doar cablul, cu pastila care se potriveste in maneta de ambreiaj, doar pastila la celalalt capat trebuie facuta.......sunt si pastile cu surub ( gasesti in mag. gen POLO si LOUIS acele pastile......pentru eventuale neplaceri care pot aparea pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am comandat cablu original de japonia , maine trebuie sa vina , acum sper sa fie cablul sa nu fie alta bucurie , dca nu las motoreta la constanta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la ce masina/tractor/etc pot sa gasesc un robinet de benzina doar ON/OFF de montat pe furtun? eventual un magazin prin Bucuresti unde ati vazut asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la ce masina/tractor/etc pot sa gasesc un robinet de benzina doar ON/OFF de montat pe furtun? eventual un magazin prin Bucuresti unde ati vazut asa ceva.

 

Sunt aici, nu sunt din Bucuresti dar trimit colete in tara. Daca te pot ajuta cu ceva, eu il am pe asta, montat la o instalatie de ungere a lantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

stiu ca e vb de auto-> moto dar eu am o intrebare de moto->moto. concret mi sa dus regulator de tensiune de la Aprilia Pegaso 650 din 96 si am gasit uindeva ca ar fi bun cel de pe Honda Dominator doar ca sunt altfel colorate firele ... stie cineva ceva ? sau poate un alt model/motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate folosi ORICE regulator TRIFAZIC care are o putere CEL PUTIN EGALA cu regulatorul original ( putere exprimata in Watt ).

Nu iti pot raspunde concret la intrebare, ramane pentru tine sa cauti puterea alternatorului de la Pegaso si al celui de Dominator. Daca cel de la Dominator are o putere egala sau mai mare decat cel de la Pegaso, atunci este compatibil regulatorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce Iisus cristocea are de-a face bateria pe mobra ta cu compatibilitatile auto-moto?!?!?!!??!

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Ce Iisus cristocea are de-a face bateria pe mobra ta cu compatibilitatile auto-moto?!?!?!!??!

 

Nu are, s-o fi gandit ca asa poate gaseste ceva ieftineala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Buna ziua,

sunt un incepator la prima lui motocicleta, am luat o yamaha ztr 125cmc , m-am gandit sa o iau incet sa ma obijnuiesc cu mersul pe doua roti. Singurul lucru care ma deranjeaza la ea, este zgomotul de toba sparta sau de pacanitoare, se poate remedia asta.? adica ma gandesc ca un incepator ca daca schimb toba de esapament cu una mai mare poate isi schimba sound-ul? sau isi pierde din capacitatea motorului? iluminati-ma va rog ca sa nu fac dintr-o eroare vre-o traznaie. :)) va multumesc anticipat.

 

 

 

 

SI propos pt tipul cu bateria , gasesti la AXXA in vitan,

 

daca vreti rulmenti de calitate, o varianta e si la laromet, e o fabrica de rulmenti in apropiere si fac orice forma si marime, cand nu gaseam rulment de grup la o dacia papuc pe nicaieri la ei am gasit la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare,caut kilometraj pentru o Honda VFR 750 C din anu 1985,nou sau la mina a2-a.sau daca stie cineva o alta varianta,ceva ce se potriveste,un alt tip de kilometraj.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,caut kilometraj pentru o Honda VFR 750 C din anu 1985,nou sau la mina a2-a.sau daca stie cineva o alta varianta,ceva ce se potriveste,un alt tip de kilometraj.

multumesc

Is multe piese care se potrivesc pe mobre diferite de la acelasi producator. De fapt, e foarte probabil sa fie asa. Sa zicem ca tu ai cb500 dar ai vazut la dezmembrari un cbr. Cauti pe net site cu codurile de piese de honda, vezi care e codul la cablul la mobra ta si care e ptntru cbr. Daca e acelasi cod, e acelasi cablu. E un pic de munca dar te scuteste de ceva bani ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

caut o pompa de apa electrica. stie cineva de la ce model de masina gasesc?

vazusem de la vw transporter cea care trimitea apa calda la aeroterma spate, pt ca avea 2, una fata, una spate.

alte idei are careva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompe electrice de apa mai au si BMW (sigur E34) sau Mercedes - pe circuitul caloriferului de habitaclu. Posibil si alte marci/modele.

Am zis ca termostatul de Tico a fost plug & play la Transalpul meu? PD 06 din '93.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

G12 SA FIE asta este indicativul pentru blocurile motor din aluminiu indiferent ca este auto sau moto

 

culoarea este doar..........de natura estetica. hepu are roz, cel de masina VW ROZ, CEL DE BMW CERDE ETC ETC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...