Sari la conținut

Accident mortal 29.06.2010 - intre Costinesti si Lazu


cata_30
 Share

Postări Recomandate

nasol saracu, ce sa-i faci , asta e.... pacat, ca era tanar si abia incepuse sa iasa in viata...

 

in alta ordine de idei echipamentul la peste 60 la ora nu face decat sa te tina intr-o singura bucata in cazul unui impact de genul asta. am vazut intr-un filmulet pe net niste teste facute de BMW parca cu ce se intampla in cazul unui accident la 40 km/h... socant domnilor, socant! cu sau fara echipament la peste suta te faci carne de mici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fereasca Dumnezeu de asa ceva. Pacat, avea o viata intreaga inainte.

 

Daca-mi permiteti sa dau si eu cu presupusul...

Cum spuneau si alti colegi, nici mama echipamentului nu face minuni in situatii de genul asta.

E adevarat ca si viteza e un factor decisiv, dar nu neaparat.

Eu am patit-o la viteza de aproximativ 40 km/h si nu din vina mea.Circulam pe banda 2, usurel, apropiindu-ma de semafor, care era deja pe culoarea galbena.Toate bune si frumoase, numai ca la vreo 20m (sper sa fi apreciat bine), se trezeste unu' sa-si faca curat in masina ( un Cielo alb) si-mi deschide usa in fata, in nici 1 m (aici chiar nu exagerez). Mentionez ca idiotu' isi cumparase strada, era ca nuca-n perete, intre benzi.

 

N-am avut ce sa fac, am franat cat am putut (stiu ca mi-am blocat etrieru' pe fata) si tot am dat in el. I-am facut usa muci, acordeon, cum vreti sa-i spuneti. Eu m-am ales cu o rana de toata frumusetea pe tibie, genunchiu' zdruncinat destul de tare si clavicula usor avariata. Treaba e ca pana m-am dezmeticit si i-am umplut frigideru', semaforul verde, gagiu ( ca nu-i pot spune altfel), i-a dat bice, cu usa taras.

N-am apucat sa-i iau numarul, da' duca-se-n ma-sa, eu mi-am schimbat roata fata ca era cam julita, si etrierul de frana. In rest, toate bune. Sper sa si-o fi furat-o el de la altii, ca io n-am apucat sa-i modific "poza".

 

Hai ca iar am aberat fara sa concluzionez... soryy.

 

Din patania mea as vrea sa reiasa faptul ca am fost norocos si am scapat doar cu atat, nu vreau sa ma gandesc ce s-ar fi intamplat daca intram in plin in masina chiar si la 40 km/h.

Editat de Arabu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mortii lor sa le faci ma astora care intorc ca jegosii pe linia continua si dubla ? Bai suntem de o nesimtire de nu poti sa-ti imaginezi. Dupa ce ca toate teviziunile si ziarele dau saptamanal sau mai des stiri cu linia dubla continua, tot nu se invata ma fuck-ooi in gura sa-i foot. Sa moara ma si din ei 2 pe luna si poate asa se invata !! Cum mortzii ma-ti sa intorci ma acolo dobitocu' dracu ?! Bai nu ii mai suport, iti vine sa te duci dracu in padure !!

Pacat mare de el si de...noi ! :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca romanul este nativ dotat cu radar la c*r. Indiferent de pregatire, ori de ceea ce vede sau nu vede, intotdeauna se gaseste el, buricul pamantului sa intervina si sa aiba o apreciere. Mi s-a intamplat intr-o piata, am dat prioritate de trecere unei masini, abia ma pusesem in miscare, prudent fiind, aveam maxim 20 km/h. De pe trotuar, o proasta, ce facuse piata, traverseaza prin loc nemarcat si fara sa se asigure, printre masinile parcate. Incetinesc, o claxonez scurt , adica :"lady, fii atenta " si urmeaza : "nesimtitule, cu viteza asta mergi ?? totusi e o piata".Cucoana, in loc sa-si ceara scuze, ca traversa ca o vaca, a gasit motivul ce putea duce la un potential accident : viteza ! si implicit vinovatul, dar nu incapacitatea ei de a se asigura .  Evident, era o conservara, adica posesoare de permis.  Nu, nu viteza ucide -prostia altora ucide. Ceausescu a fost ucis prea repede, avea in plan 3400 km de autostrada, vom mai astepta 20, poate chiar mai mult sa avem siguranta rutiera si nu o tara cu 10 morti pe zi, ocupand primul loc...din coada la nivel european. Germanii au Autobahn, iar noi avem " Soselele mortii". Good job Mr. President, sa traiesti bine, sistemul ticalosit functioneaza perfect. Daca cititi comment-urile de la articole, sunt atatia cretini, care nu s-au urcat in viata lor pe 2 roti, dar sunt experti in conducere, in sfaturi si in conducere preventiva asa ca le urez : viteza regulamentara,sa treceti pe verde si sa va ia un tir pe rosu ! Asa a condus si saracul baiat, regulamentar, poate cu viteza corecta ( pana la finalizarea cercetarilor) si s-a gasit un "baiat destept" sa scurteze drumul, intorcand de pe banda 1 pe linie dubla continua.

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..si daca va uitati la comentariile de la articolul respectiv, se mai gaseste un expert sa spuna ca la un asemenea impact, motociclstul "conform calculelor sale" mergea cu 220km/h...mi-e sila.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace pe baiatul care a plecat la doar 22 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o luna am avut un accident asemanator pe DN3, 2 prieteni au trecut de boul oprit pe dreapta iar mie mi-a facut stanga in fata. Ca sa puna capac la toate a si fugit dar n-a ajuns prea departe. La mine "radarul" de serviciu a fost domnul de la circulatie care mi-a zis ca ala e vinovat dar parca si eu mergeam cam tare (100 kmh in afara localitatii :smoke: ) . Eu am avut bafta mare de echipament si nu m-am alea "decat" cu 2 saptamani in gips-carje si alte 2 saptamani de recuperare. Cica in viitorul apropiat o sa pot sa alerg .

 

Legat de accident, nu trebuie sa ai 220 ca sa te faci praf iar portiunea aia e recunoscuta pt numarul mare de radare si "forjatori" cu masina sau motor.

 

La noi intorc pe DN1 prin fata camerelor de "supraveghere", ce sa mai spunem de restul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu rautacios - dar si motoristu si-a cam cautat-o. Pe acolo intotdeauna se fac ilegalitati...o lasi dreq mai incet.

 

 

Nu iau apararea celui cu masina - a comis-o, DAR motoristu trebuia sa nu ii dea asa de tare. Si sincer asta vad eu ca s-a intamplat...viteza, prostia conservarului...si poc.

 

Sunt motociclist - si mie imi este greu sa-mi dau seama de viteza unui motociclist care vine pe drumul cu prioritate si eu vreau sa ies dupa o straduta. Acu il vezi departe - acu il vezi langa tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A citit cineva din comm de la articol? Cineva spunea ca soferul a MUTAT masina si a trecut PESTE motociclist.. ..wtf...sper sa nu fie adevarat ca atunci o sa se schimbe situatia si verdictu... :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o luna am avut un accident asemanator pe DN3, 2 prieteni au trecut de boul oprit pe dreapta iar mie mi-a facut stanga in fata. Ca sa puna capac la toate a si fugit dar n-a ajuns prea departe. La mine "radarul" de serviciu a fost domnul de la circulatie care mi-a zis ca ala e vinovat dar parca si eu mergeam cam tare (100 kmh in afara localitatii :smoke: ) . Eu am avut bafta mare de echipament si nu m-am alea "decat" cu 2 saptamani in gips-carje si alte 2 saptamani de recuperare. Cica in viitorul apropiat o sa pot sa alerg .

 

Legat de accident, nu trebuie sa ai 220 ca sa te faci praf iar portiunea aia e recunoscuta pt numarul mare de radare si "forjatori" cu masina sau motor.

 

La noi intorc pe DN1 prin fata camerelor de "supraveghere", ce sa mai spunem de restul?

 

 

A fost vina ta, clar..au trecut doi motociclisti inaintea ta si pe tine "nu te-a vazut", in plus, "aveai viteza" cam mare..jesus christ.

Motociclistul care a murit, ca avea viteza sau nu(asta nu o stabileste nimeni din taste), mergea pe banda lui.Oricand se poate gasi un dobitoc care sa intoarca pe dubla continua si fie ca ai viteaza si nu te vede, fie ca mergi incet si "credea ca are timp sa intoarca in fata ta", tot o ilegalitate comite:nu intorci ca d'aia e linie continua..si dubla!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat de bietul copil. Era sa patesc si eu o chestie ca asta, cand pe drumul spre Giurgiu, dubla continua, unul cu o dacia merge in poponeata altuia pe banda 1 un pic pe banda 2 ...tocmai ma pregateam sa accelerez sa trec de ei, eu fiind pe banda 2 am fost inspirat, ca nu am accelerat, oricum aveam cam 100...banda libera in fata Cel cu dacia intoarce pe linie dubla continua, fara nici un avertisment. Nu era acolo nimic pe stanga, drum, Peco, case. Nu era nimic, sa ma puna in garda de miscarea nesimtitului sau criminalului cum vreti sa spuneti. Am trecut si l-am clazxonat lung, a repros si tot el vocifera. Idiot cu creer de musca ! Cum Dumnezeu sa prevezi o asemenea miscare, peste dubla continua ? Copilul asta a fost EXECUTAT nu a avut nici un cuvant de zis. Dumnezeu sa il odihneasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:

Cand am vazut topicul, mi-am adus aminte de accidentul de acum doi ani din Baciu (Cluj). Scenariul identic: doi motociclisti trec pe langa masina, iar cand sa treaca al treilea, soferul face stanga pentru a intra in curte. Stoppie (?) si motociclistul loveste cu corpul masina. Riderul era echipat complet (combinezon si cizme Alpinestars, casca Shoei) si nu l-a ajutat foarte mult.

Remember:

post-28093-1277888999_thumb.jpg

 

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe ambii motociclisti! :smoke: :lol:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm. Se tot bate apa in piua pe incalcarea "dublei continue...sau simplei continue...". Nu cred ca incalcarea ei este problema ci NEASIGURAREA. Si ca sa nu sariti cu gura aruncati un ochi la topicul despre compatibilitatea motociclistilor unde multi declara ca "se asigura de 5 ori incaintea calcarii liniei continue". Deci, daca motociclistii o incalca desi blameaza acest lucru atunci de ce nu ar face-o si alti participanti la trafic??? Sau unii au voie iar altii nu?

 

Si nu-mi spuneti ca daca opriti la un momentdat pe margine si decideti sa intoarceti o sa urmati drumul pana la un loc unde puteti intoarce regulamentar? Intoarceti si voi pe dubla continua asa ca nu va mai cramponati atat de acest lucru. Problema in sine este ASIGURAREA SI NEACORDAREA PRIORITATII.

 

Plus ca, din cate am inteles tipul nu ar fi intors ci ar fi schimbat banda fara sa se asigure. Poate am inteles gresit.

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fazele astea de-a dreptul tampite de genul: "Da' cu cat mergea? Da' ce racheta avea? Da' echipament purta?", nu vi se par foarte penibile?

Intrebari puse de niste catze, de niste inconstienti, si ipocriti... Voua nu va e putin jena, de cata penibilitate emana frazele astea, mai ales in cazul in care a murit un om? Un om, in locul caruia, puteati fi voi?

 

Astfel de accidente parca sunt din ce in mai dese, linia continua e pusa acolo strict pentru decor...

Si ce e cel mai trist, e ca ele se vor produce cu cel putin o frecventa la fel de mare ca pana acum, si cu consecinte la fel de grave...

 

Dar stiti de ce? Pentru ca mentalitatea de SCLAV ne caracterizeaza! Aerele de "om al dreptatii", "eu tin cu dreptatea", "eu sunt impartial", pe care si le da fiecare pentru a parea cu ceva mai presus decat "muritorii de rand", care "nu-s in stare sa fie obiectivi", nu fac decat sa ne adanceasca mai mult in rahatul in care suntem pana peste cap.

Ca niste SCLAVI ce suntem, nu avem "oo" sa ne cerem drepturile, nu suntem in stare sa luam atitudine fata de nimic!

<Lasa ca nu-i nimic, DOAR a omorat un om NEVINOVAT, care RESPECTA regulile de circulatie, ce mare lucru? Mortu' e de vina, ca mergea tare.> :smoke:

Sunt tare curioasa ce va pati criminalul...

 

Ce conteaza cu cat mergea omu', PE BANDA LUI, PE SENSUL SAU DE MERS, daca un nenorocit incalca o regula care e facuta tocmai pentru a nu se intampla astfel de lucruri? Sa mai spun si ca majoritatea conservarilor care intorc pe linie continua, nu se asigura si putini dau semnal? Nu au nici o treaba cu nimeni si nimic...

De fapt, ce dracu' avem noi nevoie de reguli de circulatie? Si asa, nu le respecta nimeni, si nici nu suporta cineva consecintele incalcarii lor (numai mortu', care nu are nici o vina).

 

E adevarat ca trebuie sa-ti pazesti tu singur c.u.r.u', DAR, sunt momente in care, oricand de incet ai merge, se intampla, pur si simplu.

Viteza este doar un factor! Poate fi vorba de oboseala, de distragerea atentiei, de o problema tehnica, de soc (atunci cand vezi ca se intampla, te sperii si te blochezi)... O dati intr-una cu viteza... De parca v-ati luat motoare sa mergeti cu 10km/h in oras sau 20km/h in afara. Luati-va niste biciclete, daca tot mergeti atat de "preventiv" si incet... Sau o bicicleta cu motor, care nu trece de 30km/h, daca va e lene sa pedalati.

Pana la urma, nu cred ca e vreunu' din noi, care s-ar infinge intentionat intr-o masina, sa se faca pasta de mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm. Se tot bate apa in piua pe incalcarea "dublei continue...sau simplei continue...". Nu cred ca incalcarea ei este problema ci NEASIGURAREA. Si ca sa nu sariti cu gura aruncati un ochi la topicul despre compatibilitatea motociclistilor unde multi declara ca "se asigura de 5 ori incaintea calcarii liniei continue". Deci, daca motociclistii o incalca desi blameaza acest lucru atunci de ce nu ar face-o si alti participanti la trafic??? Sau unii au voie iar altii nu?

 

Si nu-mi spuneti ca daca opriti la un momentdat pe margine si decideti sa intoarceti o sa urmati drumul pana la un loc unde puteti intoarce regulamentar? Intoarceti si voi pe dubla continua asa ca nu va mai cramponati atat de acest lucru. Problema in sine este ASIGURAREA SI NEACORDAREA PRIORITATII.

 

Plus ca, din cate am inteles tipul nu ar fi intors ci ar fi schimbat banda fara sa se asigure. Poate am inteles gresit.

 

 

gandire de roman.... daca un motociclist poate sa intoarca de ce sa nu intorci si cu masina... :smoke:

neasigurarea si neacordarea de prioritate sunt reguli de baza.Faptul ca cineva intoarce e linie continua de risca mult.Tu nu ai ce cauta pe banda opusa,nici macar cu o roata.Aici apare nesimtirea la romanai... hai ca am timp, lasa ca incetineste, ca doar nu o sa intre in mine.

E un mare kakat, din aceasta cauza apar accidente de genu, cand omul gandeste asa cum gandesti tu.

Prefer sa ma duc 2 km si sa intorc decat sa ma risc aiurea.Fie cu masina fie cu motocicleta.

Exemplu pe meses in zalau, pe serpentine, unde chiar daca aveam loc sa ma intorc mergeam pana la prima intersectie si ma intorceam inapoi regulamentar.De ce?Pentru ca sunt motociclisti in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mare vina o are Politia. Daca si-ar face meseria cum trebuie, ar mai scoate din trafic astfel de infractori. Dar domniile lor fluidizeaza si fluidizeaza... Sunt chestii mult mai grave, zic domniile lor, decat un semnal, o oprire pe trecere, o intoarcere pe linie continua sau o intrare pe sens interzis. Aboliti naibii Codul asta rutier si circulam fiecare dupa cum il duce capul ! Daca erau mai activi... asta, soferul penal, poate acum era fara permis, stand acasa cu manele si gratare si pustiul era alaturi de familie si avea si el un viitor...Tovarasi din Politie, chiar nu va mustra constiinta... daca aveti!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gandire de roman.... daca un motociclist poate sa intoarca de ce sa nu intorci si cu masina... :smoke:

 

Pana una alta sunt roman si gandesc conform datelor de aici.

Doi. Am spus doar ca daca motociclistii, adica astia care dau cu huooo pentru intoarcerea pe linia continua, intorc si ei pe linia continua doar ca se asigura mai temeinic pentru ca, normal, sunt muuult mai expusi, atunci sa accepte faptul ca si alti participanti la trafic sa intoarca. Cel care nu a intors niciodata, dar niciodata pe linia continua are dreptul sa acuze. Restul mi se pare ipocrizie.

 

Adica tu(generic vorbind) blamezi pe altii ca intorc peste linia continua dar tot TU(tot generic vorbind) intorci peste aceeasi linie continua, sau o incalci?

Recunosc ca si eu am incalcat linia continua si o voi incalca in continuare.(diferenta e ca o incalc dupa o asigurare temeinica si acolo unde nu ma poate lua nimic prin surprindere in timp ce automobilistii intorc din scurt fara asigurare si fara sa le pese de ceilalti fiindca se bazeaza pe relativa protectie a caroseriei...

 

Dar ma rog...poate vorbim limbi diferite....

Editat de gabriell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atat timp cat javra aia infecta care a omorat un om pentru simplul fapt ca i-a fost greu sa arunce un ochi in oglinda in timp ce intorcea peste linia continua va scapa cu 2 ani cu suspendare, nu se va schimba nimic in bine pe soselele noastre.Nepasarea, indiferenta pentru viata celor din jur, nesimtirea criminala sunt trasaturi de baza ale soferului roman, care incurajat de o legislatie jalnica nu mai respecta nici cele mai elementare reguli de circulatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una alta sunt roman si gandesc conform datelor de aici.

Doi. Am spus doar ca daca motociclistii, adica astia care dau cu huooo pentru intoarcerea pe linia continua, intorc si ei pe linia continua doar ca se asigura mai temeinic pentru ca, normal, sunt muuult mai expusi, atunci sa accepte faptul ca si alti participanti la trafic sa intoarca. Cel care nu a intors niciodata, dar niciodata pe linia continua are dreptul sa acuze. Restul mi se pare ipocrizie.

 

Adica tu(generic vorbind) blamezi pe altii ca intorc peste linia continua dar tot TU(tot generic vorbind) intorci peste aceeasi linie continua, sau o incalci?

Recunosc ca si eu am incalcat linia continua si o voi incalca in continuare.(diferenta e ca o incalc dupa o asigurare temeinica si acolo unde nu ma poate lua nimic prin surprindere in timp ce automobilistii intorc din scurt fara asigurare si fara sa le pese de ceilalti fiindca se bazeaza pe relativa protectie a caroseriei...

 

Dar ma rog...poate vorbim limbi diferite....

 

posturile gen "Gica-contra" sunt ultimele lucruri care ar trebui sa-si gaseasca locul aici.

Nu cred ca s-a facut un studiu de caz "cati motociclisti intorc pe linia dubla continua"; vorbind tot generic, cum spui tu, nu poti compara niciodata o intoarcere facuta cu motocicleta si una facuta cu masina. Desi personal sustin ce spune Gixxxu'(mai bine merg 2 km in plus decat sa-mi risc pielea), un motociclist care intoarce si se" asigura de 5 ori" nu e de blamat, pt ca nu se pune in pericol. Motocicleta e mult mai usoara ca o masina, e mai agila si timpii de repliere sunt infinit mai buni decat in cazul aceleiasi situatii, dar cu o masina. Hai sa fim seriosi!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In portiunea aia ,si nu numai ,Politia este ocupata cu "radarul" si cam atat. Restul e Can Can

 

Corect - dar daca nu ai tu grija de pielea ta atunci crezi ca ala care face manevre d-astea ii pasa de tine? Se greseste enorm pe astfel de nebunii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A citit cineva din comm de la articol? Cineva spunea ca soferul a MUTAT masina si a trecut PESTE motociclist.. ..wtf...sper sa nu fie adevarat ca atunci o sa se schimbe situatia si verdictu... :lol:

 

Am vazut si eu comentariul ala...mi se pare de necrezut, desi omul zice ca a fost la fata locului. Poate asa se explica de ce este atat de zob facut....poate in urma impactului in sine nu ar fi murit...dar daca l-a calcat cu masina, si asta ulterior accidentului in sine, mi se pare de neiertat. Ar trebui ala de a comentat sa mearga sa depuna marturie.

 

Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

P.S. Mergeti pe DN1 pana la Brasov si daca nu vor intoarce cel putin 3 pe linia continua in toate localitatile alea eu ma las de toate. Trebuie simtiti, vazuti, inainte de a efectua manevra. Daca nu putem face asta ar trebui sa vindem motoarele si sa ne lasam...asta e tragicul adevar. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strict legat de accident: acel motociclist, fara sa fie cine stie ce munte de om, a indoit pragul masinii cu corpul in timp ce motocicleta si-a gasit singurica loc sa treaca pe langa masina => cu o experienta adecvata pentru viteza pe care o avea era PE motocicleta si treceau pe langa injurand conservarul indolent. Sau fara experienta si fara viteza.

Cam atat e de invatat din accidentul asta.

 

O mare vina o are Politia. Daca si-ar face meseria cum trebuie, ar mai scoate din trafic astfel de infractori. Dar domniile lor fluidizeaza si fluidizeaza... Sunt chestii mult mai grave, zic domniile lor, decat un semnal, o oprire pe trecere, o intoarcere pe linie continua sau o intrare pe sens interzis. Aboliti naibii Codul asta rutier si circulam fiecare dupa cum il duce capul ! Daca erau mai activi... asta, soferul penal, poate acum era fara permis, stand acasa cu manele si gratare si pustiul era alaturi de familie si avea si el un viitor...Tovarasi din Politie, chiar nu va mustra constiinta... daca aveti!?

 

Daca si-ar face meseria cum trebuie multi motociclisti ar fi plini de amenzi ... numere indoite, fara asigurare, fara itp + amenzi de viteza din 2 in 2 zile.

De fapt tuturor ne place ca nu isi fac datoria, mai putin atunci cand e cu nasoleli

"Its all fun and games until someone loses an eye"

 

 

posturile gen "Gica-contra" sunt ultimele lucruri care ar trebui sa-si gaseasca locul aici.

Nu cred ca s-a facut un studiu de caz "cati motociclisti intorc pe linia dubla continua"; vorbind tot generic, cum spui tu, nu poti compara niciodata o intoarcere facuta cu motocicleta si una facuta cu masina. Desi personal sustin ce spune Gixxxu'(mai bine merg 2 km in plus decat sa-mi risc pielea), un motociclist care intoarce si se" asigura de 5 ori" nu e de blamat, pt ca nu se pune in pericol. Motocicleta e mult mai usoara ca o masina, e mai agila si timpii de repliere sunt infinit mai buni decat in cazul aceleiasi situatii, dar cu o masina. Hai sa fim seriosi!!

 

"un motociclist care intoarce si se" asigura de 5 ori" nu e de blamat" - uite asa se nasc oamenii cu 3 oua si drepturi mai multe decat restul participantilor la trafic. El e zmeu, el poate ca e agil si smecher.

Ori e lege pentru toti ori nu e, simplu. Urmand firul ideii ... un biciclist poate sa se si pise pe tine, ca el e super agil nu ?

 

 

Nu stiu cum puteti emite pretentii de corectitudine de la altii cat timp un procent MARE dintre motociclisti sunt niste infractori.

Vreti sa analizati corect situatia traficului ? Nu mai dati voi grade de gravitate infractiunilor, treceti cu + si - (corect, incorect) si o sa vedeti cum da calculul. Depasirea vitezei legale, linii continue, depasiri fara semnal, depasiri la viteza mare cu semnal din scurt.

 

Cum poti sa blamezi un sofer care fuge de la locul accidentului cand tu ca motociclist circuli cu numar indoit ?

CE inseamna numar indoit ? Sustragerea de la o posibila sanctiune (viteza, fuga de politie) ... = fuga de la locul infractiunii (care poate fi accident cateodata).

 

Lasati gandirea asta de camaredie tribala, puneti-va intr-un tablou mai amplu si abstract daca vreti sa fiti obiectivi.

Editat de kelye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati gandirea asta de camaredie tribala, puneti-va intr-un tablou mai amplu si abstract daca vreti sa fiti obiectivi.

 

 

Noroc cu cei ca tine care sunt "obiectivi" si GENERALIZEAZA. Cam asta ai facut tu in postul tau.. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strict legat de accident: acel motociclist, fara sa fie cine stie ce munte de om, a indoit pragul masinii cu corpul in timp ce motocicleta si-a gasit singurica loc sa treaca pe langa masina => cu o experienta adecvata pentru viteza pe care o avea era PE motocicleta si treceau pe langa injurand conservarul indolent. Sau fara experienta si fara viteza.

Cam atat e de invatat din accidentul asta.

 

 

 

Daca si-ar face meseria cum trebuie multi motociclisti ar fi plini de amenzi ... numere indoite, fara asigurare, fara itp + amenzi de viteza din 2 in 2 zile.

De fapt tuturor ne place ca nu isi fac datoria, mai putin atunci cand e cu nasoleli

"Its all fun and games until someone loses an eye"

 

 

 

 

"un motociclist care intoarce si se" asigura de 5 ori" nu e de blamat" - uite asa se nasc oamenii cu 3 oua si drepturi mai multe decat restul participantilor la trafic. El e zmeu, el poate ca e agil si smecher.

Ori e lege pentru toti ori nu e, simplu. Urmand firul ideii ... un biciclist poate sa se si pise pe tine, ca el e super agil nu ?

 

 

Nu stiu cum puteti emite pretentii de corectitudine de la altii cat timp un procent MARE dintre motociclisti sunt niste infractori.

Vreti sa analizati corect situatia traficului ? Nu mai dati voi grade de gravitate infractiunilor, treceti cu + si - (corect, incorect) si o sa vedeti cum da calculul. Depasirea vitezei legale, linii continue, depasiri fara semnal, depasiri la viteza mare cu semnal din scurt.

 

Cum poti sa blamezi un sofer care fuge de la locul accidentului cand tu ca motociclist circuli cu numar indoit ?

CE inseamna numar indoit ? Sustragerea de la o posibila sanctiune (viteza, fuga de politie) ... = fuga de la locul infractiunii (care poate fi accident cateodata).

 

Lasati gandirea asta de camaredie tribala, puneti-va intr-un tablou mai amplu si abstract daca vreti sa fiti obiectivi.

 

 

Bine punctat - nu inteleg cum s-a indoit pragul ala si motoreta este aproape practic intreaga...........nu insinuez nimic - dar prea multi sunt cocosi de cum se suie pe motor si le dau grav fara nici un pic de experienta. Mai ales - daca ii intrebi - esti incepator - nu-ti va zice. Intr-un final iti dau tu seama...il intrebi de ce nu a raspuns - pai stii - rusinea ca sunt incepator. Fratilor - e viata voastra in joc - parca ne jucam leapsa asa suntem...care-i mai tare etc. Nu e nici o intrecere nicaieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...