Sari la conținut

Accident mortal Bucuresti - Honda CBR 600RR


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

LINK

 

De dimineata cand am vazut stirea, se spunea ca erau trei bikeri iar decedatul a scapat-o, a patruns pe contrases si s-a izbit de masina care circula regulamentar. Acum, la stirile de seara, vad ca au dat-o oleaca cotita, biker incepator, motor puternic, scoli de soferi care te invata doar sa mergi pe moto, trafic periculos, experienta zero samd.

 

Condoleante familiei!

 

PS: fratilor, cand mai iesiti in gasca si aveti inceptori intre voi, lasati-o in plm de treaba, aveti grija de ei, ca iestii la plimbare, nu sa-i duceti pe ultimul drum! Nu e primul incident unde aud ca incepatorul a iesit cu gasca si a muscat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

LINK

 

De dimineata cand am vazut stirea, se spunea ca erau trei bikeri iar decedatul a scapat-o, a patruns pe contrases si s-a izbit de masina care circula regulamentar. Acum, la stirile de seara, vad ca au dat-o oleaca cotita, biker incepator, motor puternic, scoli de soferi care te invata doar sa mergi pe moto, trafic periculos, experienta zero samd.

 

Condoleante familiei!

 

PS: fratilor, cand mai iesiti in gasca si aveti inceptori intre voi, lasati-o in plm de treaba, aveti grija de ei, ca iestii la plimbare, nu sa-i duceti pe ultimul drum! Nu e primul incident unde aud ca incepatorul a iesit cu gasca si a muscat-o.

 

 

 

cum merge forumul, printre primele postari...accident :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau pt biker si pt pasiunea lui dar dupa o luna si un 600rr ... acum stau si ma intreb cine e vinovatul...din pct meu de vedere in nici un caz el si nici lipsa de experienta... eu fara sa vreau ii invinovatesc pe parinti. Nu ca as fi eu mai breaz ca dupa 4-5 luni de mers cu un 250 mi-am luat de 900 dar incet incet incep sa imi dau seama ca legea cu 25kw in primul an nu e pusa degeaba. iar ca prieteni... imi pare rau sa zic dar daca nu s-a invatat inca, ca cei mai experimentati stau fata/spate si cei cu putina experienta la mijloc inseamna ca degeaba sunt motoristi si ei. oricum R.I.P. si sa dea Doamne Doamne putere familiei ca asa ceva nici celui mai aprig dusman nu i-as dori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator scorelly_2006

legea este buna, dar nu este pusa in practica pe motivul ca nu este sanctiune, in decret scrie ca nu ai voie sa te urci pe motocicleta cu o putere mai mare de 25Kw, decat daca ai curs sau ceva de genu. dar nu este trecuta sanctiunea. si tare bine ar fi daca ar pune ca sanctine suspendarea permisului pe minim 1 luna sau chiae pe 3 ca la viteza sau alcool. cred ca ar mai scade rata accidentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E trist...foarte trist...dar sa iti iei rr dupa 1 luna de permis ...e sinucidere...nu imi pot imagina ce viteza a avut ca sa nu i-a curva respectiva...sau ...sa mai stea si primul ...si mai ales ca nu era din bucuresti si nu cunostea strazile...e si mai trist .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de parere ca mersul cu grupul nu este recomandat incepatorilor, mai ales cand nivelul de experienta al participantilor la grup este diferit. cat despre viteza si 600rr, fiecare si-o face cu mana lui si deci sufera in consecinta faptului iar unii nu mai au timp nici pt aceasta, in locul lor suferind cei apropiati.

 

RIP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E trist...foarte trist...dar sa iti iei rr dupa 1 luna de permis ...e sinucidere...nu imi pot imagina ce viteza a avut ca sa nu i-a curva respectiva...sau ...sa mai stea si primul ...si mai ales ca nu era din bucuresti si nu cunostea strazile...e si mai trist .

Nu e vorba de viteza, ci de faptul ca n-a avut experienta/curaj de a se inclina mai mult. Curba pe dreapta in coborare, foarte simpla la viteza legala, insa devine problematica peste 70-80 la ora, in special la o luna de carnet. Probabil s-a speriat ca a venit prea tare si ca nu poate lua curba, s-o fi urcat putin pe frane, fapt care i-a intreptat putin motorul, point fixation pe masina, rip. Toti am trecut cel putin o data printr-un astfel de moment (asa s-a petrecut singurul meu accident, pe pietris, exceptand bucata cu rip, evident), doar ca am avut tot timpul norocul sa nu vina nimic de pe contrasens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu vad nimic in neregula sa iti iei ce motocicleta doresti. dealtfel, daca ar fi sa ne uitam la statistici, cam toti producatorii de motociclete se axeaza pe 600cmc si 1000cmc pentru ca astea se vand cel mai bine. deci, nici prea multe alegeri nu prea ai.

 

inainte de a da vina doar pe motocicleta, eu cred ca sunt mult mai multi factori care pot conduce la astfel de tragedii:

 

in primul rand, echipament de protectie avea? mie mi s-a parut ca nu. vad din ce in ce mai multi motociclisti pe strada care merg fara nimic in afara de casca. o fi caldura mare dar si inconstienta pe masura.

 

in al doilea rand si felul in care se face scoala are o foarte mare importanta. chiar ma mir ca au ridicat astia de la proTV aceasta problema. deobicei ei vor sa gaseasca ceva senzational si acolo unde nu e.

ok, ca se face scoala de mantuiala cred ca e toata lumea de acord. dar as vrea sa va spun ca este in mare masura si vina cursantilor. din pacate s-a raspandit foarte tare mentalitatea asta paguboasa de "manelist de succes". nici un fel de scoala nu se mai face in Romania. totul e la caterinca. vin oamenii la scoala dar nu vor sa invete nimic, unii se cred prea destepti, altii prea smecheri, unii vin cu capul plin de prostiile care se scriu aici pe forum iar altii nu au nimic in cap. majoritatea cauta scolile cele mai ieftine dar nu isi pun nici o clipa problema ca daca platesc putin nici nu au cum sa primeasca mult. cam cata lume e dispusa sa plateasca curusuri suplimentare daca la cursurile standard nu se invata nimic?

 

in al treilea rand, desi ar fi trebuit sa spun in primul rand, ce fel de prieteni motociclisti a avut omul asta? i-or fi explicat ce inseamna sa mergi prudent pe motocicleta sau i-or fi impuiat capul cu vitejisme de genul "genunchiul pe jos" "whellie" "valentino rossi" etc? au mers mai incet stiind ca asta de abia si-a luat carnetul sau au vrut sa ii arate ce zmei sunt ei? de fapt, le-or fi pasat vre-o clipa de altcineva decat de persoana lor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in al treilea rand, desi ar fi trebuit sa spun in primul rand, ce fel de prieteni motociclisti a avut omul asta? i-or fi explicat ce inseamna sa mergi prudent pe motocicleta sau i-or fi impuiat capul cu vitejisme de genul "genunchiul pe jos" "whellie" "valentino rossi" etc? au mers mai incet stiind ca asta de abia si-a luat carnetul sau au vrut sa ii arate ce zmei sunt ei? de fapt, le-or fi pasat vre-o clipa de altcineva decat de persoana lor?

Hai ca deja ma ia capul...cu ce fel de "prieteni a avut"? :( ...vrei sa iti zic eu?...a avut unii prieteni care l-au indemnat sa isi ia RR ca da bine ca e tare etc. A avut cunostinte care o luna de zile i-au spus ca aia nu e motocicleta de incepatori. A avut oameni care i-au spus...ai rabdare azi...iesim maiine... Cu cine a mers in ziua respectiva?...Cu niste oameni care intr-una ii ziceau s-o lase incet...care au mers incet (au fost in spatele lui...ia-o tu inainte si mergi in ritmul tau noi venim dupa tine)...voi dati vina pe cei cu care a iesit?...vorbiti si voi sa va aflati in treaba. Ii cunosc pe cei cu care a iesit si tin sa te anunt ca sint oameni cu capul pe umeri nu niste copii de 20 de ani.

Lucky me ca nu merg niciodata cu incepatori in grup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu vad nimic in neregula sa iti iei ce motocicleta doresti. dealtfel, daca ar fi sa ne uitam la statistici, cam toti producatorii de motociclete se axeaza pe 600cmc si 1000cmc pentru ca astea se vand cel mai bine. deci, nici prea multe alegeri nu prea ai.

 

adica tu vrei sa-ti cumperi un 250cm³ si nu gasesti. asta chiar n-am mai auzit-o. adica cel care s-a dus, saracu' ar fi vrut un scuter ceva dar n-a gasit decat una de curse.

 

in rest, la scoala au drepate.

am facut "scoala" in romania, cand inca se mai iesea pe traseu, dar, jeez, ingructoru si politaiu de examen ar fi trebuiot sa aibe salariu de un milion la riscurile la care se expuneau, si scoala a adurat parca vo 2 luni cu tot cu examen, si, am mai facut scoala si in canada, unde scoala a durat de vineri dupa amiaza pana duminica la pranz, dupa care examenul cu aceeiasi instructori. lectii teoretice, practice si de siguranta rutiera cu filme, explicarea fenomenului etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niciodata nu e de vina motocicleta, ci soferul

educatia rutiera si nivelul de scolarizare,aici ma refer la ce invata un tanar motociclist la scoala de soferi, lasa de dorit.

nu putem acuza pe cei cu care era, nu stim exact ce a fost acolo.

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa mi-o fur o data in curba aia - am luat-o cu ~70 kmph in coborare si undeva chiar in mijlocul curbei am simtit cum pleaca spatele de sub mine, ori pe o gura de canal, ori pe o mana de nisip, draq stie. Am reusit sa redresez, dar mi-a intrat fata intr-un voios voblaj din care nici acum nu stiu cum am reusit sa ies fara sa ma dau pe jos...

 

D-zeu sa-l odihneasca pe tanar si sa dea putere familiei sa mearga mai departe... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( no coment nu stim nici unu ce sa intamplat asa ca nu mai comentati si nu mai acuzati lipsa de experienta sau ca sia luat motor puternic baietii care erau cu el poate sa posteze ce sa intamplat ok rip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinovati nu cred ca exista, la urma urmei poate ca respectivii rideri nici macar nu erau in gasca cu decedatul...si de mine cu preteni motocilisti s-au mai aciuat alti rider direct in trafic fara sa-l stim sau fara sa ne stie el...pur si simplu din dorinta de-a mai schimba o parare la un semafor sau parcare. Poate asa a facut si acest motociclist, pur si simplu dornic de tovarasie s-a pus coada cu altii mai indemanatici.

 

sincere condoleante familiei

 

Din ce am vazut in stirea respectiva, avea 22 de ani, permisul era luat spre finalul lunii iunie (deci de mai putin de o luna), era prima iesire in trafic cu motocicleta pe care abia si-o cumparase, si unul din cei 2 care il insoteau era fratele lui. Si din ce spune colegul meu de birou care are o Honda  BBR600RR de cativa ani (si in continuare are momente cand il suprinde motocicleta lui), motocicleta cu accidentul e CBR600RR model 2007, 120 CP, care nu e in niciun caz motocicleta de incepator. Si la fel spune si el, ca probabil nu a stiut cum sa se incline suficient de mult in curba si a intrat pe contrasens. 

 

 

Foarte trist ca se intampla in continuare astfel de accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar acea curba e foarte ciudata, nu de putine ori am avut probleme in coborarea ei, si nu ma incadrez la capitolul incepatori deloc. E ciudata din cauza marcajelor dintre benzi care acum in noua configuratie sunt putin inaltate si sunt foarte alunecoase ( sunt ca niste benzi lipite pe asfalt, la fel ca cele de blocare a intersectiilor).

Vorbind cu cei de la fata locului la 5 min de la producerea accidentului femeia in masina careia s-a oprit motoreta dupa ce s-a dus taras a spus ca tipul venea din panta ondulat ceea ce inseamna un mic voblaj sau ca a ciupit prea tare spatele si o fi alunecat pe marcaje.

 

Cea mai nasoala imagine care m-a marcat a fost cand sora decedatului nu se putea stapanii din plans la aflarea vestii ca fratele sau a murit.

 

D-zeu sa il ierte !!!!!

Editat de algabone20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa se gandeasca, mai bine, prietenii lui care il vor avea pe constiinta !

 

Nu e zi in care cineva sa nu imi zica:

 

'am vazut doi pe autostrada, mergeau cu 200 in tricouri'

'ce galagie fac astia prin oras cu motoarele'

'mi-a luat oglinda'

 

etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care experienta mai oameni? avea motorul de trei zile. era prima iesire. care cum s-a facut? in gasca, evident. iti iei motocicleta, iesi dracu singur sa o inveti. ce poate sa-ti faca un prieten daca tu nu stii sa franezi sau sa iei o curba? o ia el pentru tine? il mai pui si pe el in pericol, pe prieten. hai sa fim seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte. Topicul lui old school ar trebui sa devina lectura OBLIGATORIE atat pentru motociclisti cat si pentru soferi. Ar trebui facut sticky pe pagina principala si sa nu poti sa-ti faci cont pe motociclism.ro pana nu-l citesti. Daca baiatul l-ar fi citit, sansele ca el sa fie inca printre noi ar fi crescut considerabil. Cele mai negre momente sunt ale familiei, ale cunoscutilor.Le doresc multa putere pentru a-si putea continua viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Terminati cu fazele de genu - incepator - RR = RIP. Ia sa va vad vitejilor cati dintre voi ati mers 1 an 2 pe 125cc ? raspuns = prea putini sau deloc. Si io ma numar printre aia care ,, au incalcat legea" limitarii motoarelor. si primu motor a fost gsx-r de 400cc. Nu are nici o legatura ce motor iti iei , ce marca ce stil etc. ORICE motor poate sa mearga si cu 5-10 km/h si cu 100km/h. Conteaza pilotul si ce are in cap. El te conduce pe tine sau u pe el? Stiu oameni care si-au luat zx12 ca prima motocicleta si sunt f bine si acuma. daca esti cimpanzeu si tragi de gaz mori si cu 125 cc. Si sincer in situatia aia nu motorul (RR) l-a omorat ci panica , lipsa de experienta etc. daca in momentu acela era pe un cbr de 125..nu cadea? nu intra pe contrasens? E vorba aia care circula printre ,,noi" : nu iti lua motor mare ca mori in 2 zile.... LOL deja e mit urban si sincer nu cred in ea. Luati-va fratilor ce motoare vreti , luati-va Hayabuse da mergeti cu cap cu ele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Condoleante familiei ... :( Cuvintele sunt de prisos ... cu toate astea nu ma pot abtine sa nu zic ca din pacate, foarte des intalint la noi este lipsa echipamentului.

Stiu ca e cald ... dar studiind un pic FILMUL la secunda 39 ... se vede ca era in expadrile, pantaloni scurti si tricou. Acum nu stiu daca a avut geaca si i-au dat-o jos sau nu ...

N-are rost sa acuzam motocicleta, care daca esti un pic cu capul pe umeri n-are cum sa te omoare, chiar daca era de 2000 cmc, n-are rost sa acuzam nici prietenii, care n-aveau cum sa-l ajute in curba aia decat daca aveau sistem de comunicatie si-i spuneau s-o ia incet ... poate i-au semnalizat s-o lase moale, dar nu a vazut ... nu ai de unde sa stii, n-are rost sa acuzam mai ales parintii, care, sa fim seriosi, la 25 de ani cat avea tanarul ... nu cred ca mai au parintii ceva de spus ...

Una peste alta, tanarul a murit, condoleante ... si poate, noi, restul invatam ceva ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...