Sari la conținut

Accident Nantes (Franta) - 25 aprilie 2010


pinionunebun
 Share

Postări Recomandate

Salut la toti!

Is din Carei dar locuiesc in Nantes-Franta de cinci ani si obisnuiesc sa vin pe forumul vostru dar va scriu doar acum pentruca nu am avut calculator si is inca la spital. Un prieten aplecat in vacanta le mi-a lasat calc. lui portabil. Deci, in octombrie trecut mi-am luat acelasi motor ca cel care il aveam de trei ani si de atunci pana in aprilie am facut din doua unul bun. Cel pe care il aveam avea prea multi km iar cel cumparat cutia blocata. Am profitat sa-l demontez complect : am refacut cutia, suspensile, curatare, ungere - peste 200 de ore de lucru. E vorba despre un GSXR 1100 W din 95 pe care l-am cumparat ca prima motocicleta la 28 de ani si cu care am facut peste 30 000 KM in trei ani fara prea mari sperieturi, doar un acrosaj cu o masina la 10 la ora. Il termin de remontat sambata noaptea si ies la o tura cu el duminica dupa amiaza pe la tara. La un momendat in capatul unei lini aproape drepte de 500 de metri vad o masina ce se opreste la stop pe un drum din drapta. Las gazele - eram la 160 contor - dar vad ca ma asteapta sa trec - eu reaccelerez usor. Inainte sa trec de el tipul iese - surprins trag din reflex stanga si sar pe frane. Baaang: in plin. Sar peste masina ma frec de drum si ajung pe spate in sant. Scot casca, o pun sub cap, misc picioarele - e bine. Dar bazinul il simt greu de tot si ma doare un pic mana dreapta in rest nici o durere. Raman calm, fac o rugaciune si incepe sa se adune lume. O doamna ce zicea ca lucreaza la spital vine si i-mi tine capul drept pana vine ambulanta. Scot actele sa le deie la politie si o sun pe nevasta-mea careia ii spun ca am avut un accident, ca o iubesc ..(nu i-am spus ca e grav). Pompieri i-mi tau jeaca si ma pun pe targa avand grija de coloana - stiam ca nu are nimic dar nu eram de loc sigur ca o sa scap. De aici in colo totul este ca prin ceata - hemoragie interna importanta. In fine, ma trezec marti la amiaza cand vine nevasta-mea la mine. Is conectat la o gramada de aparate cu un tub in nas altul in plamani si altul in stomac. Am avut o fractura de bazin multipla cu punerea unui fixator exterior; amputare de 40 de cm de intestin si transfuzie de 3l de sange; rupere de "cap" de femur cu punerea unei tije deasupra genunchiului si o tractiune de 6 kg; o luxatie de mana dreapta cu punerea a 4 patru "ace" in oasele palmei si mana in ghips. Cu alte cuvinte am avut noroc - accidentul frontal s-a produs in jur de 130 la ora. Ar fi trebuit sa culc motoru' dar de data aia nu l-am suspectat ca o sa iasa - eu is paranoic cand rulez sever.Dezavantajul meu a fost ca a venit spre mine si eu am tras(fara sa gandesc) pe banda lui ca sa-l evit cand venea din dreapta. Daca mergea in sensul meu sau daca ramaneam pe banda mea il evitam sau o luam prin santuri - si el bineinteles se tira. Norocul meu a fost ca nu am strans rezervorul sub sa(probleme cu furtunele) si el m-a ridicat peste masina, spargand bazinul si femurul. Tipul avea alcool si zice ca nu m-a vazut?! desi a asteptat mult la stop. In orice caz risca gros. Jandarmii au fost de treaba si se ocupa serios de cazul meu -ma tin la curent cu deciziile parchetului. In general motarzi is detestati de politie - stiu cazuri de abuz.

Intretimp am facut o infectie a vanataii dintre picioare care afost operata de doua ori si au descoperit o vertebra tasata. Am avut ghete Bering pe care le-a rupt selectorul si eu am doar o vanataie; genunciere supermotard cu care am indoit caroseria de nu se mai inchide usa pasagerului iar genunchi n-au nimic; jeaca Bering highlander ce protectii si casca integrala Laser vertigo. Daca ii sa ai o sansa cu echipamentul mai ai una buna. Acum is bine, au scos toate tijele, pot sa stau in picioare si in cateva saptamani o sa umblu normal. Va scriu (plictisec) din spitalul de recuperare. Nevasta si copilul vin sa ma vada tot la doua trei zile si mai am trei prieteni romani si un francez ce mai trec pe la mine - pasionati de motoare dar doar unul are motor(nu va zic de care in plus e prima sa motocicleta). Moralul incepe sa revina dar cheful de motoare nu mi-a trecut - e pe viata. Am sa stau calm cativa ani - i-am prea speriat pe ai mei - si o sa incep apoi poate sa fac pista. M-am cam saturat de circulat alaturi de prosti si a ma juca cu hazardul.

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator scorelly_2006

OFF. in primul rand ar fi indicat sa te exprimi mai coierent ca stiu ca canva se zicea complet nu complect. in fine.

ce ai vrut sa zici prin :Las gazele - eram la 160 contor daca te refereai la 160Km/h sa stii ca nu prea e bun asa ceva mai ales ca ai zis ca erai la tara(asta insemnand localitate probabil) nu stiu care sunt vitezele in franta, dar pentru romania din punct de vedere legal aveai foarte mult

recomandarea mea e sa iei un curs de legislatie si studiaza-l oleaca, poate mai inveti care sunt vitezele legale, si prinzi si oleaca de gramatica.

si mie imi place viteza dar nu acolo unde te transformi in Kamikaze

 

ON. sanatate refacere usoara ca stiu ce e un os rupt

fieru o sa il refaci tu

Editat de scorelly_2006
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF. in primul rand ar fi indicat sa te exprimi mai coierent ca stiu ca canva [/u]se zicea complet nu complect. in fine.

ce ai vrut sa zici prin :Las gazele - eram la 160 contor daca te refereai la 160Km/h sa stii ca nu prea e bun asa ceva mai ales ca ai zis ca erai la tara(asta insemnand localitate probabil) nu stiu care sunt vitezele in franta, dar pentru romania din punct de vedere legal aveai foarte mult

recomandarea mea e sa iei un curs de legislatie si studiaza-l oleaca, poate mai inveti care sunt vitezele legale, si prinzi si oleaca de gramatica.

si mie imi place viteza dar nu acolo unde te transformi in Kamikaze

 

ON. sanatate refacere usoara ca stiu ce e un os rupt

fieru o sa il refaci tu

 

 

 

Rade ciob de oala sparta

Editat de atomis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mereu mi se ridica parul pe mine cand vad tijele alea iesind din cineva. Te-ai botit bine nu gluma, insa tot ce conteaza e ca esti in viata dupa asemenea accident.

In momentele astea, trebuie sa te tii tare moral, statul in pat zi de zi cu sarme iesind din tine te darama emotional. Fa-te bine cat mai repede!

 

Cat priveste antepostatorul meu, nu cred ca e momentul acum pentru suturi verbale cand omul e deja la pamant. Lectia a fost invatata.

Cat priveste stapanirea limbii romane dupa 5 ani de strainatate...daca n-ai de gand sa te mai intorci cam poti s-o uiti linistit. Pe de alta parte sunt multi pe aici care traiesc in Romania si nu stiu sa lege 2 vorbe.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, viteza era limitata la nouazeci de kilometri pe ora ( am zas binĂŠ?). Era o "judeteana".

 

Io nu mi'am luat motocicleta ca sa respect limitele de viteza dar nici ca sa ma dau in blugi!

 

E usor de zis: "avea-i viteza mare", insa cand vezi ce absurd poate fi un accident devii mai filozof .. decat un politai. Doar n-o sa zici ca e vina mea? Tipul ma astepta si apoi s-a plictisit si a iesit - am mai patit asta.

Cazul meu e clasic : peste cincizeci la suta din accidentele de motociclete sunt masini care le tau calea.

Mesaj completat

Ce, am facut multe greseli de exprimare? Nu intelege-ti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, viteza era limitata la nouazeci de kilometri pe ora ( am zas binĂŠ?). Era o "judeteana".

 

Io nu mi'am luat motocicleta ca sa respect limitele de viteza dar nici ca sa ma dau in blugi!

 

E usor de zis: "avea-i viteza mare", insa cand vezi ce absurd poate fi un accident devii mai filozof .. decat un politai. Doar n-o sa zici ca e vina mea? Tipul ma astepta si apoi s-a plictisit si a iesit - am mai patit asta.

Cazul meu e clasic : peste cincizeci la suta din accidentele de motociclete sunt masini care le tau calea.

Mesaj completat

Ce, am facut multe greseli de exprimare? Nu intelege-ti?

Comme se dice la voi, acolo la franta. Nu cred ca erai nici in ro vreun academician ca sa te suspectez ca ai uitat limba romana.

Sanatate iti doresc, recuperare rapida.

In minim 80% din accidente cu moto, viteza motociclistului este MULT peste cea legala. Cat e amenda ptr viteza cu 60km/h peste cea legala in franta? As putea face o gluma proasta sa spun ca ai avut noroc ca ti-a iesit ala in fatza, ca altfel te prindea radaru, si plateai castigul pe cateva luni.

Eu nu inteleg ce te poate face sa scrii pe forum astfel de povesti. In cazul tau si altele similare in care ESTI MINIM 50% VINOVAT ptr viteza aia, cel mult daca aveai nevoie de ceva, postai ca ti-a iesit 1 in fata si ai avut accident, daca te poate ajuta cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF. in primul rand ar fi indicat sa te exprimi mai coierent ca stiu ca canva se zicea complet nu complect. in fine.

ce ai vrut sa zici prin :Las gazele - eram la 160 contor daca te refereai la 160Km/h sa stii ca nu prea e bun asa ceva mai ales ca ai zis ca erai la tara(asta insemnand localitate probabil) nu stiu care sunt vitezele in franta, dar pentru romania din punct de vedere legal aveai foarte mult

recomandarea mea e sa iei un curs de legislatie si studiaza-l oleaca, poate mai inveti care sunt vitezele legale, si prinzi si oleaca de gramatica.

si mie imi place viteza dar nu acolo unde te transformi in Kamikaze

 

ON. sanatate refacere usoara ca stiu ce e un os rupt

fieru o sa il refaci tu

 

 

Cine esti tu sa-mi faci morala mie? Prezinta-te!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce greseli am facut?

Asta-i furum de motociclete sau de gramatica romana si engleza?

Limba romana e ceva elementar in opinia mea. Forumul asta a aparut mai tarziu decat ai terminat clasele primare. Dar ma rog, eu am inteles ce ai scris. Ti-as spus aia ptr ca intrebai pe cineva mia devreme unde ai gresit sau asa ceva. sa te faci bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' ce greseli am facut?

Asta-i furum de motociclete sau de gramatica romana si engleza?

Eram la in jur de 120km/h in momentul impactului plus vre-o zece' ale masinii. Ma simt bine abia astept sa sa merg acasa - mai am maxim o luna de recuperare

Mesaj completat

 

Eram la in jur de 120km/h in momentul impactului plus vre-o zece' ale masinii. Ma simt bine abia astept sa sa merg acasa - mai am maxim o luna de recuperare

 

Mesaj completat

Limba romana e ceva elementar in opinia mea. Forumul asta a aparut mai tarziu decat ai terminat clasele primare. Dar ma rog, eu am inteles ce ai scris. Ti-as spus aia ptr ca intrebai pe cineva mia devreme unde ai gresit sau asa ceva. sa te faci bine.

"clasele primare" poi da' tu i-ti bati joc de mine? De unde sti tu cate clase am facut eu?

 

SA-MI ZICA CINEVA CE GRESELI AM FACUT CA INCEP SA MA ENERVEZ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comme se dice la voi, acolo la franta. Nu cred ca erai nici in ro vreun academician ca sa te suspectez ca ai uitat limba romana.

Sanatate iti doresc, recuperare rapida.

In minim 80% din accidente cu moto, viteza motociclistului este MULT peste cea legala. Cat e amenda ptr viteza cu 60km/h peste cea legala in franta? As putea face o gluma proasta sa spun ca ai avut noroc ca ti-a iesit ala in fatza, ca altfel te prindea radaru, si plateai castigul pe cateva luni.

Eu nu inteleg ce te poate face sa scrii pe forum astfel de povesti. In cazul tau si altele similare in care ESTI MINIM 50% VINOVAT ptr viteza aia, cel mult daca aveai nevoie de ceva, postai ca ti-a iesit 1 in fata si ai avut accident, daca te poate ajuta cineva.

 

Super Membrule, "Eu nu inteleg ce te poate face sa scrii pe forum astfel de povesti. In cazul tau si altele similare in care ESTI MINIM 50% VINOVAT ptr viteza aia, cel mult daca aveai nevoie de ceva, postai ca ti-a iesit 1 in fata si ai avut accident, daca te poate ajuta cineva." :( Asta este un forum, locul unde se posteaza experientele, parerile, sfaturile, etc. Dupa parerea ta asta este o poveste? Ce ai fi vrut sa scrie? "Am avut un accident urat, ma poate ajuta cineva cu niste tije?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram la in jur de 120km/h in momentul impactului plus vre-o zece' ale masinii. Ma simt bine abia astept sa sa merg acasa - mai am maxim o luna de recuperare

Mesaj completat

 

Eram la in jur de 120km/h in momentul impactului plus vre-o zece' ale masinii. Ma simt bine abia astept sa sa merg acasa - mai am maxim o luna de recuperare

 

Mesaj completat

 

"clasele primare" poi da' tu i-ti bati joc de mine? De unde sti tu cate clase am facut eu?

 

SA-MI ZICA CINEVA CE GRESELI AM FACUT CA INCEP SA MA ENERVEZ

Mea culpa

Da' e drept ca frazele sunt aiurea si ca sunt cuvinte in plus. Am recitit si aveti dreptate. Mi-a sarit de mai multe ori curseur-ul si tab-ul si nu am fost atent la verificare.

Mesaj completat

Super Membrule, "Eu nu inteleg ce te poate face sa scrii pe forum astfel de povesti. In cazul tau si altele similare in care ESTI MINIM 50% VINOVAT ptr viteza aia, cel mult daca aveai nevoie de ceva, postai ca ti-a iesit 1 in fata si ai avut accident, daca te poate ajuta cineva." :( Asta este un forum, locul unde se posteaza experientele, parerile, sfaturile, etc. Dupa parerea ta asta este o poveste? Ce ai fi vrut sa scrie? "Am avut un accident urat, ma poate ajuta cineva cu niste tije?"

"Povesti" ?,"50 o/o vinovat"?!, "tije"! Nu stiu de ce am inpresia ca ma-ti luat de capsunar plangacios. Eu nu ma asteptam la astfel de reactii din partea unor motociclisti. Motorul meu a fost evaluat la 2300E - e mult? Sunt mecanic si castig 1200E pe luna - m-am ajuns? Platesc chirie 700E pe luna si 400E cresa. Am 35 000 KM in trei ani cu motocicleta asta. Tipul care m-a lovit e vinovat SUTA LA SUTA - mi-au zis jandarmii(alcool plus neacordare de prioritate iar viteza mea nu poate fi dovedita).

Si nu ma asteptam la compasiune din partea cuiva vroiam dar sa va prezint cazul meu din Franta, dar daca aveti ceva cu asitea care traiesc si platesc TOATE taxele de aici, eu am sa regret ca am venit pe forumul vostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-te bine,PINIONU` si lasa-i pe raii astia,tot motociclist esti si cu mai putina gramatica. Bine ca ai scapat cu viata,eu credeam ca numai in Romania se gasesc conservari din astia inconstienti. Glumeam,stiu ca-s peste tot,doar ca la noi is la tot pasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"clasele primare" poi da' tu i-ti bati joc de mine? De unde sti tu cate clase am facut eu?

 

 

50 o/o

 

Salut pinionule, in primul rand vreau sa-ti multumesc ca mi-ai facut seara mai frumoasa si m-ai binedispus.

In al doilea rand, trebuie sa stii ca Romania s-a schimbat un pic de cand ai plecat. Este cel mai usor sa critici si sa iti bati joc de cineva si, se pare, ca e la moda treaba asta.

Eu personal am inteles ce ai scris dar pentru atotstiutorii forumului ai facut o groaza de greseli. Intelegem ca esti plecat de mult si ca e greu cu romana. Sa te faci bine si multa grija pe 2 roti.

Sanatate maxima si omlette du fromage.

Editat de razvanusv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super Membrule, "Eu nu inteleg ce te poate face sa scrii pe forum astfel de povesti. In cazul tau si altele similare in care ESTI MINIM 50% VINOVAT ptr viteza aia, cel mult daca aveai nevoie de ceva, postai ca ti-a iesit 1 in fata si ai avut accident, daca te poate ajuta cineva." :( Asta este un forum, locul unde se posteaza experientele, parerile, sfaturile, etc. Dupa parerea ta asta este o poveste? Ce ai fi vrut sa scrie? "Am avut un accident urat, ma poate ajuta cineva cu niste tije?"

membrule, da, asha vroiam sa scrie daca avea nevoie, ca un om la suferinta nu-l mia intrebi cum scrie, etc. Asta daca nu te apuci sa-i faci poze cu telefonu cand e intins pe asfalt.

Si da, cred ca atunci cand mergi cu dublul vitezei legale iti asumi un risc. nu merg legal, dar nici nu mai faceti voi teoria chibritului. Ai riscat, te-ai jucat in cu.ru gol pe langa plua sculata, asta e. Sa te faci bine cat mai repede, dar nu tre sa te lauzi cu asta.

Parerea mea, hac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa-te bine,PINIONU` si lasa-i pe raii astia,tot motociclist esti si cu mai putina gramatica. Bine ca ai scapat cu viata,eu credeam ca numai in Romania se gasesc conservari din astia inconstienti. Glumeam,stiu ca-s peste tot,doar ca la noi is la tot pasul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mea culpa

Da' e drept ca frazele sunt aiurea si ca sunt cuvinte in plus. Am recitit si aveti dreptate. Mi-a sarit de mai multe ori curseur-ul si tab-ul si nu am fost atent la verificare.

Mesaj completat

 

"Povesti" ?,"50 o/o vinovat"?!, "tije"! Nu stiu de ce am inpresia ca ma-ti luat de capsunar plangacios. Eu nu ma asteptam la astfel de reactii din partea unor motociclisti. Motorul meu a fost evaluat la 2300E - e mult? Sunt mecanic si castig 1200E pe luna - m-am ajuns? Platesc chirie 700E pe luna si 400E cresa. Am 35 000 KM in trei ani cu motocicleta asta. Tipul care m-a lovit e vinovat SUTA LA SUTA - mi-au zis jandarmii(alcool plus neacordare de prioritate iar viteza mea nu poate fi dovedita).

Si nu ma asteptam la compasiune din partea cuiva vroiam dar sa va prezint cazul meu din Franta, dar daca aveti ceva cu asitea care traiesc si platesc TOATE taxele de aici, eu am sa regret ca am venit pe forumul vostru.

 

Mon cher,

 

E clar, conservarul a gresit de doua ori (bautura + neacordare de prioritate), in plus nu se poate demonstra ca tu nu ai avut viteza legala (chiar daca e la fel de clar ca erai peste limita legala).

Dar, cu ce te incalzeste asta? pana la urma tu stai in spital acum...

Ai avut mare noroc ca mai poti povesti tragica intamplare, si-ti doresc refacere totala.

Morala:

Chiar daca ai prioritate, mai bine devi paranoic si franezi cand o conserva trebuie sa-ti dea prioritate (ilustrata de desenul pe care l-ai postat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii gresim, pe toti ne fura valul, nimeni nu e perfect. A fost perfect si l-au omorat. Banuiesc ca statea bine si cu gramatica limbii romane. Ghici ! E drept, unii gresesc si scriu aiurea, dar motociclist nu inseamna neaparat academician etc. etc. Ma scarbiti uneori, voi astia perfectii, mai duceti-va in plua mea de acedemicieni cu gulere albe. Voi furati cel mai tare tara asta, din cauza asta a plecat baiatul asta prin straini. Tinere, fa-te bine si urca pe motor, dar sa fii mai docil cu el si v-a fi si el cu tine...Am scris bine d-lor academicieni ? In loc de acedemicieni, corectez academicieni, ca sa fie totul bine, sa nu va zgarii la ochisorul sensibil. In loc sa va adunati, voi nu stiti cum sa va imprastiati pe motive copilaresti, ca ala e asa... ca ala e altfel ...Cand vine unul sa iti dea sange, il intrebi daca e maghiar sau martian, daca stie engleza la nivel mediu, daca are ss sau chopper . Eu zic ca nu ! Important e sa fie OM nu fiara, caci nu stiu daca merge transfuzia.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu totii gresim, pe toti ne fura valul, nimeni nu e perfect. A fost perfect si l-au omorat. Banuiesc ca statea bine si cu gramatica limbii romane. Ghici ! E drept, unii gresesc si scriu aiurea, dar motociclist nu inseamna neaparat academician etc. etc. Ma scarbiti uneori, voi astia perfectii, mai duceti-va in plua mea de acedemicieni cu gulere albe. Voi furati cel mai tare tara asta, din cauza asta a plecat baiatul asta prin straini. Tinere, fa-te bine si urca pe motor, dar sa fii mai docil cu el si v-a fi si el cu tine...Am scris bine d-lor academicieni ? In loc de acedemicieni, corectez academicieni, ca sa fie totul bine, sa nu va zgarii la ochisorul sensibil. In loc sa va adunati, voi nu stiti cum sa va imprastiati pe motive copilaresti, ca ala e asa... ca ala e altfel ...Cand vine unul sa iti dea sange, il intrebi daca e maghiar sau martian, daca stie engleza la nivel mediu, daca are ss sau chopper . Eu zic ca nu ! Important e sa fie OM nu fiara, caci nu stiu daca merge transfuzia.

Tu ai ramas tot la tensiunea 18 pe care o aveai cand ai scris topicul ala dimineata? Nu m-am luat de tine ca aratai imbracat ca robocop de la circ angajat de prigoana acolo (" Echipament : ghete, genunchere Mad Head lungi, casca Agv, culori vii tipatoare, protectie coate, spate, coloana, piept, pe tesatura elastica. Vesta verde reflectorizanta peste.") pentru ca m-am gandit ca esti ofticat de accident si tu esti prost crescut?badbadbad :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate maxima!

Daca ai timp si vrei sa te bine-dispui citeste

http://www.mongolia.ro

este un site cu povesti deosebite despre un om deosebit (talentul lui de povestitor m-a dat pe spate)

toti prietenii carora le-am recomandat site-ul respectiv l-au citit "din scoarta in scoarta"

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pana la urma "acsentu' " meu(fortat) de ardelean si frazele scrrise repede v-a deranjat mai mult decat greselile. Sa vedeti cum se scrie aici pe forumuri - unii si-ar smulge (perii ) parul din cap. De (aia) aceea nu m-a prea interesat cum criu, dar va promit ca stiu sa scriu romaneste (si franceza) bine. Si nu am tasta 'la suta' - e o tastatura mica de calculator portabil, iar des dau pe doua taste in acelasi timp (ctrl, tab).Da se scrie « impresie » nu « inpresie » . De ce nu putem corecta ce am post-at.

Iar daca am dat prea multe detalii (sordide) socante i-mi pare rau. Dar eu nu veneam aici ca sa va zic ca in timp ce mergeam tot drept avenit unul din dreapta si a intrat in mine si mi-a rupt bazinul. Si gata.

Am crezut (naiv) ca o "experienta din Franta" v-ar face placere. Bun, (n-a) nu a fost asa...

 

Morala pe care o trag eu e alta. In momentul in care esti motociclist(nu de acela de duminica) iei un risc enorm in momentul in care URCI pe motor, iar accidentele fac parte din din viata unui motociclist.

Cati nu si-au rupt gatul circuland regulamentar? CATI? C'est la vie - cum se zice pe aici.

Acum ca ma simt mai bine as fi vrut sa-l privesc mai detasat accidentul, sa facem o gluma, o barfa… Sa fie asta doar un obicei francez??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai ramas tot la tensiunea 18 pe care o aveai cand ai scris topicul ala dimineata? Nu m-am luat de tine ca aratai imbracat ca robocop de la circ angajat de prigoana acolo (" Echipament : ghete, genunchere Mad Head lungi, casca Agv, culori vii tipatoare, protectie coate, spate, coloana, piept, pe tesatura elastica. Vesta verde reflectorizanta peste.") pentru ca m-am gandit ca esti ofticat de accident si tu esti prost crescut?badbadbad :(
Mai pacaliciule, de mult ma enervai, dar de data asta chiar nu te-am mai suportat, esti prea plictisitor si obositor, te iei de toti esti tu perfectiunea intruchipata, le faci morala tuturor, le stii tu pe toate... !? Vezi poate ai un pai in ochi. Ce ti-a facut baiatul asta, a spus si el un of si gata pe el, ca are parul cret, ca e stangaci, ca nu ii plac broastele ...Ti-a cerut ceva, te-a jignit cu ceva, ti-a bagat mana in buzunar cumva, te-a aratat cu degetul ? Esti plictisitor de insistent pe toate topicurile cu morala ta. Ai fost agresat, copil fiind ? Ai suferit lipsuri materiale? Unde e originea problemelor tale, sa te ajutam ? Eram imbracat asa pentru voi astia chiorii, sa ma vedeti mai bine. Doar asa uite, mai ajung la destinatie din cand in cand, cateodata nici asa, ca ieri. Am o buna educatie, nu ai tu carti in biblioteca cate am citit eu. Stiu sa vorbesc frumos si urat, cand e cazul..., ma ridic si ma cobor dupa peronajul cu care port discutia, dar tu nu poti sa pricepi decat ajutat, e o arta. Stai pe langa cei mai batrani ca tine si poate mai prinzi ceva daca se deranjeaza sa ii acorde atentie...unui pitpalac ca tine. Poate am fost prea rautacios, dar o meriti si rabdarea are o limita!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...