Sari la conținut

Accident 20.07.2010 - Bd. Mircea Voda, Bucuresti


Balaurele
 Share

Postări Recomandate

Doamne, m-am saturat sa initiez topicuri pe aici. Un criminal cu un Logan a facut stanga pe Mircea Voda, venind dinspre BCR spre Udriste, fara sa vada ca din fata venea o moto, cel mai probabil o Kawa supersport, alb cu verde, care la ora 8 era imrastiata pe asfalt. Motociclistul nu mai era, salvarea il luase deja, politia facea masuratori. Am trecut in graba, poate mai incolo revin cu detalii.

Mesaj completat

Am trecut din nou prin zona, nu mai era nimeni. Au ramas doar antigelul si urmele evidentiate cu creta de politie. Din ele se vede cum motociclistul a franat cel putin 7m, s-a lovit de masina apoi a facut un salt de 3m, dupa care a alunecat pe asfalt inca 15m, pana la bordura.Daca nu ploua, puteti vedea inca urmele. S-a intamplat chiar vizavi de hotelul NHBucharest. Sanatate multa colegului, sper ca e inca in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU strica sa opresti 2 minute sa intrebi in stanga, dreapta. Poate are prieteni care citesc aici si il pot ajuta mai departe. Asa, nu stie nimeni ca a avut accident iar saracul se chinuie in spital.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate baiatului , cred ca sta undeva si ride de ce se scrie despre accidentul lui. Mai ales la faza cu fizica. Cum sa nu rizi , aici e vorba de fizica cuantica , nu de ce calculati voi. Si sa nu uitam , Teoria Haosului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand fizica si mistoul la o parte, nu am absolut nimik cu bietul om si nu caut sa il fac de kko, DAR am dat de atatzea motociclisti pe drumurile noastre, care merge ca niste descriereti atat prin orase si prin afara lor! Care nu pun in pericol doar viata lor dar si pe cea a altor participanti! acel motocliclist cu avea 50 la ora punct! orice este peste viteza asta e periculos in oras oricat de bun te crezi!

Mesaj completat

Nu vreu sa zic ca eu merg cu viteza legala, dar sa nu mire pe nimeni daca o pateste cand o arzi in stil racing!

Editat de Bogus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:(

 

si totusi ; topicul este deschis ptr cu totul altceva ....

 

sunt foarte bune si dialogurile pro/contra pe teme de fizica , dinamica etc...dar sa le pastram pe topicuri deschise ptr asa ceva ...si acolo sa faceti referire (ca exemple) la diverse accidente.

 

un pic de organizare dlor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana una alta trecand peste detallile fizico-matematice un lucru e clar: ca in majoritatea accidentelor cu implicare moto viteza motoreanului a fost prea mare diminuandu-i sansele de a evita sau minimiza consecintele accidentului. zilnic merg prin trafic urban si aproape zilnic intoarce cate un taxist peste dubla continua sau schimba unu banda brusc fara preludiu, dar fiindca eo merg cu 40-50 nu prea au cum sa ma "impresioneze". daca mergi pe motor ca un nea-puleon bazandu-te exclusiv pe horoscop si pe faptu ca ai prioritate evident ca intr-o zi cu soare si cu doo dimineti o musti. in momentu cand sari peste o conserva e clar ca nu te incadrai in "peisaj" in ceea ce priveste viteza.

Editat de localghost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, m-am saturat sa initiez topicuri pe aici. Un criminal cu un Logan a facut stanga pe Mircea Voda, venind dinspre BCR spre Udriste, fara sa vada ca din fata venea o moto, cel mai probabil o Kawa supersport, alb cu verde, care la ora 8 era imrastiata pe asfalt. Motociclistul nu mai era, salvarea il luase deja, politia facea masuratori. Am trecut in graba, poate mai incolo revin cu detalii.

Mesaj completat

Am trecut din nou prin zona, nu mai era nimeni. Au ramas doar antigelul si urmele evidentiate cu creta de politie. Din ele se vede cum motociclistul a franat cel putin 7m, s-a lovit de masina apoi a facut un salt de 3m, dupa care a alunecat pe asfalt inca 15m, pana la bordura.Daca nu ploua, puteti vedea inca urmele. S-a intamplat chiar vizavi de hotelul NHBucharest. Sanatate multa colegului, sper ca e inca in viata.

 

Bun ... in intersectia de acolo sunt semafoare pentru inainte (unirii > piata alba iulia si viceversa pe sensul celalalt) si pentru stanga (unirii > Udriste sau alba iulia > Timpuri Noi pe celalalt sens).

Cunosc zona, merg zilnic pe acolo.

Prima data au verde cei care merg inainte, apoi se pune rosu pentru ei si se face imediat verde pentru cei ce fac la stanga (indiferent de sens - ca merg spre Udriste, sau pe sensul celalalt, spre Timpuri Noi)

Apoi se pune rosu si pentru cei ce fac stanga ... si se da verde pentru tronsonul intersectat ( Udriste > Timpuri Noi.)

 

Inainte sa calculam vitezele, franele si distantele ... ar trebui sa stim cine a trecut pe rosu ... parerea mea ...

Nu aveau cum sa aibe amandoi verde ... si tind sa cred ca motoristul a fortzat semaforul ... cand deja era verde pentru la stanga ...

 

Imaginati-va ca masinile care sunt cu spatele vin dinspre Unirii, iar masina galbena are semafor separat pentru la stanga, care se face verde doar dupa ce se face rosu cel pentru masina verde.

Masina rosie nu are nicio concludentza, ea avand acelasi semafor cu cea verde.

201_20_8.jpg.jpg

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In adevar, ar fi trebuit si opresc atunci. Motociclistul insa nu mai era acolo, zona era impanzita de politie si incercuita cu jaloane, n-as fi putut sa ajut cu nimic, evenimentul se produsese cu ceva timp in urma. Nu am oprit atunci caci stiam ca voi reveni dupa cateva minute, dar cand am revenit a fost prea tarziu. Acum cred ca doar Nightwolf ne poate spune ceva, chiar daca nu o fi fost in tura, se poate interesa.

Nu cred ca am fost suficient de clar cu locatia. Si Loganul, si moto circulau pe Mircea Voda, din sensuri opuse, moto venind dinspre Udriste spre BCR. La intersectia cu Strehaia, Loganul a facut stanga ca sa intre pe Strehaia, dar a produs o tragedie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Nu cred ca am fost suficient de clar cu locatia. Si Loganul, si moto circulau pe Mircea Voda, din sensuri opuse, moto venind dinspre Udriste spre BCR. La intersectia cu Strehaia, Loganul a facut stanga ca sa intre pe Strehaia, dar a produs o tragedie.

 

Gata am inteles ... eu eram cu 2 intersectii mai jos pe harta, am confundat hotelele ...

E foarte clar ca vinovat se face conservarul ... Imi cer scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana una alta trecand peste detallile fizico-matematice un lucru e clar: ca in majoritatea accidentelor cu implicare moto viteza motoreanului a fost prea mare diminuandu-i sansele de a evita sau minimiza consecintele accidentului. zilnic merg prin trafic urban si aproape zilnic intoarce cate un taxist peste dubla continua sau schimba unu banda brusc fara preludiu, dar fiindca eo merg cu 40-50 nu prea au cum sa ma "impresioneze". daca mergi pe motor ca un nea-puleon bazandu-te exclusiv pe horoscop si pe faptu ca ai prioritate evident ca intr-o zi cu soare si cu doo dimineti o musti. in momentu cand sari peste o conserva e clar ca nu te incadrai in "peisaj" in ceea ce priveste viteza.

 

Tot cu viteza redusa si maxima prudenta mergea acum cateva zile pe pod la otopeni si Tiberiu Tudose, Dumnezeu sa il ierte cand a venit moartea si l-a luat. Moartea nu tine cont de viteza neaparat....

Editat de tassadar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot cu viteza redusa si maxima prudenta mergea acum cateva zile pe pod la otopeni si Tiberiu Tudose, Dumnezeu sa il ierte cand a venit moartea si l-a luat. Moartea nu tine cont de viteza neaparat....

din pacate exista si astfel de situatii in care nu ai nici o sansa dar ele sint destul de rare. oricum eu am precizat ca cele spuse de mine au aplicabilitate "in majoritatea cazurilor" nu in totalitatea lor.

ideea e ca la 40-50 la ora putine lucruri te iau cu adevarat prin surprindere. un amic de aici de pe forum tanar si nelinistit, iubitor de dat in goarna marturisea la un moment dat ca a facut exercitiu asta sa mearga cu max 40-50 prin oras. "incredibil cat de multe poti observa la viteza aia" zicea el vizavi de experienta respectiva. si penca eu practic asta zilnic va pot confirma. mda si tre sa precizez ca rar se intampla sa nu ma depaseasca toti scuteristii. apai ne miram ca pica motoristii ca mustele. nu prea ne dam prea multe sanse nici noi. sau cum zicea un alt voinic de pe aici intr-un moment de sinceritate: "noi ne-o cautam cu lumanarea si cativa conservari imbecili sau cu capu-n nori au grija sa gasim ce cautam"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca motociclistul vrea dovada poate a prins camera de la hotel Nh Bucharest ...sau intamplat multe acolo poate bate camera pe locul unde sa intamplat ......lucrez la nh :() da sunt in concediu ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In adevar, ar fi trebuit si opresc atunci. Motociclistul insa nu mai era acolo, zona era impanzita de politie si incercuita cu jaloane, n-as fi putut sa ajut cu nimic, evenimentul se produsese cu ceva timp in urma. Nu am oprit atunci caci stiam ca voi reveni dupa cateva minute, dar cand am revenit a fost prea tarziu. Acum cred ca doar Nightwolf ne poate spune ceva, chiar daca nu o fi fost in tura, se poate interesa.

Nu cred ca am fost suficient de clar cu locatia. Si Loganul, si moto circulau pe Mircea Voda, din sensuri opuse, moto venind dinspre Udriste spre BCR. La intersectia cu Strehaia, Loganul a facut stanga ca sa intre pe Strehaia, dar a produs o tragedie.

 

Nu PREA pot sa comentez ... acc s-a intamplat inainte sa ajung la baza deci stiu vag despre ce este vorba ... am inteles ca o neasigurare la Logan ceva de genul. Motociclistul a iesit sifonat rau are ceva fracturici... s-a intamplat FIX la schimbarea de tura deci e haos nu sti unde sa alergi atunci ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai cate un inpact frontal zi de zi?

Poti sa sari peste masina si la viteza mai mica daca stii sa te ridici in scarite. :(

pi nu am parte de impact penca avand viteza mica il evit. si nu e in fiecare zi evenimentu ci doar din cand in cand. experienta insa se acumuleaza zi de zi.

din moment ce eo pot sa franez in timp util si altii nu, inseamna ca cei care nu pot au o gramada de viteza in plus. pentru ca tre sa fie clar nu am vreun talent paranormal pt franarea de urgenta.

dar asa cum citam mai sus pe cineva: la viteze mici e incredibil cate chestii in plus observi si cate optiuni ai in plus fata de situatia in care ai avea viteza dubla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai cate un inpact (impact)frontal zi de zi?

Poti sa sari peste masina si la viteza mai mica daca stii sa te ridici in scarite. :(

 

insanatosire grabnica motoristului in primul rand si asteptam de la cei care il cunosc ceva detalii despre starea lui.

 

acum ce sa inteleg, ca tu te-ai arunca peste masina si nu ai incerca sa eviti impactul ? sau cu 0,20 milisecunde inainte de impact cand realizezi ca nu poti sa-l eviti ? a sari sau a nu sari ? aceasta este intrebarea ! scuze daca consideri ca sunt ironic dar sincer nu prea mai ai timp decat in cazul in care in loc sa stai in sa, stai ridicat pe scarite cand te plimbi cu motorul.

 

jump forest, jump :D

Editat de alecsutzusve
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva lucruri incep sa-mi sara in ochi in ce priveste forumul asta.

Unu' la mana se aplica cenzura - primele raspunsuri din discutia asta au fost sterse. E credeam ca dreptul de exprimare e garantat de constututie, binenteles in anumite limite. Daca un tip agonizeaza in spital in timp ce altii povestesc nefericirea lui(FARA ACORDUL SAU INSTINTAREA ACESTUIA), iar altii ii calculeaza viteza si partea lui de vinovatie si altii ii fac morala de doi bani fara sa-l cunoasca: ASTA E. Avem dreptul sa o facem, insa eu mai zic inca o data si sper ca nu o sa mai fie sters:

 

T I G A N I EEEEE!!!!!!

 

Si am observat ca unii gandesc ceva de genul: daca conduc preventiv, respect limitarile de viteza, adaptez viteza la conditiile de drum, is atent si etc nu o sa am accident sau in orice caz riscul e foarte mic. Ce prostie. Eu cred ca majoritatea motociclistilor nu-s sinucigasi si ca daca vad un pericol se feresc. Ce nu au inteles unii e ca accidentul e accident si ca bineinteles putea fi evitat. Insa suntem oameni .. cu mai putina sau mai multa minte sau sansa. Si vorba aia: "dupa razboi ..."

As fi vrut eu sa-i vad cum reactionau in fata unui accident iminent. Au avut un accident sau nici unul insa au evitat cateva si apoi vin din pozitia lor inalta sa ne dea lectii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si am observat ca unii gandesc ceva de genul: daca conduc preventiv, respect limitarile de viteza, adaptez viteza la conditiile de drum, is atent si etc nu o sa am accident sau in orice caz riscul e foarte mic. Ce prostie. ...

dragule, ca proaspat accidentat ce esti, in franta (unde fie vorba intre noi soferii sunt jumate isterici la volan, uneori si putin beti, cam ca romanii, nelinistiti rau), care a comis-o la ceva mai mult decat "usor peste viteza legala", ai un punct de vedere cel putin straniu pentru mine: ori nu ai inteles nimic din ce ti s-a intamplat, ori esti masochist si iti plac fiarele in oase.

sigur nu ti-au gresit fantujii medicatia? ca alta explicatie rationala nu gasesc. scuze ca suna usor ironic, dar te asigur ca sunt cat se poate de serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand fizica si mistoul la o parte, nu am absolut nimik cu bietul om si nu caut sa il fac de kko, DAR am dat de atatzea motociclisti pe drumurile noastre, care merge ca niste descriereti atat prin orase si prin afara lor! Care nu pun in pericol doar viata lor dar si pe cea a altor participanti! acel motocliclist cu avea 50 la ora punct! orice este peste viteza asta e periculos in oras oricat de bun te crezi!

Mesaj completat

Nu vreu sa zic ca eu merg cu viteza legala, dar sa nu mire pe nimeni daca o pateste cand o arzi in stil racing!

Mergi tu cu 50 să vezi cum se urcă toți pe tine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi tu cu 50 să vezi cum se urcă toți pe tine .

Eu merg cu 50-59 km/h prin oras (sau 60-69 pe anumite portiuni), adica in limite legale sau oricum in limita in care nu-mi iau amenda. Cand plec de la stop plec singur, dupa 2 secunde daca ma uit in oglinzi vad ca ceata de masini e la 100 de metri in urma si pana sa ajung la urmatorul semafor pus pe rosu ma depasesc cel putin 10 viteji dintre care 2 franeaza cu scartaituri la semafor. Desigur ca trec foarte incet printre ei si iar plec primul, dar ma intreb oare de ce ma depasec aia cand limita e 50 (+10 pentru amenda) si eu merg cam cu 56-58 pana sa o las in frana de motor... Oare or mai fi multi nebuni ca mine care sa respecte cat de cat legea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu 50-59 km/h prin oras (sau 60-69 pe anumite portiuni), adica in limite legale sau oricum in limita in care nu-mi iau amenda. Cand plec de la stop plec singur, dupa 2 secunde daca ma uit in oglinzi vad ca ceata de masini e la 100 de metri in urma si pana sa ajung la urmatorul semafor pus pe rosu ma depasesc cel putin 10 viteji dintre care 2 franeaza cu scartaituri la semafor. Desigur ca trec foarte incet printre ei si iar plec primul, dar ma intreb oare de ce ma depasec aia cand limita e 50 (+10 pentru amenda) si eu merg cam cu 56-58 pana sa o las in frana de motor... Oare or mai fi multi nebuni ca mine care sa respecte cat de cat legea?

 

Ti-ai verificat cablul de kilometraj ? Dupa descriere "cam agata" .

 

Parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai verificat cablul de kilometraj ? Dupa descriere "cam agata" .

 

Parerea mea

Nu ma uit in kilometraj ci in GPS. Stiu ca din kilometraj trebuie sa extrag 6-10km/h ca sa aflu viteza reala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...