Sari la conținut

'09 Kawasaki Z 750 ABS


Norian
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 224
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merci Bogdan !

 

Ala din filmuletul pus de tine e cel "factory" Kawa, se poate lua ca si accesoriu original si e foarte misto.

Doar ca.... in Franta e 320E. La noi la United Motors este exact ca in Franta. Plus TVA :D Adica 320E + 24%, adica 400E. 1,700Ron pe asa un accesoriu cu rol pur estetic e cam sus

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare, vreau sa-mi iau si io un zet 750 din 2007 dar am cateva nedumeriri si sper ca voi sa ma puteti ajuta. As fi mai mult decat recunoscator. Problemele sunt urmatoarele: 1. Confortul pasagerului si cum se simte el. 2. Cum se simte moto cu pasager si cat se poate conduce cu el. 3. Cum reactioneaza la drumuri mai lungi si pilotul dar si moto (daca se poate si cu pasager). 4. Se pot monta ceva coburi rigizi sau chiar si textili, si topcase.

 

Mersi si sa auzim de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa iti raspund eu, fie si partial. Confortul pasagerului? Care confort? Cu saua OEM, stock, nu prea ai parte de asa ceva. Articolele test din presa noteaza cu slab si foarte slab (sau cel mai slab) confortul pasagerului comparativ cu alte nakeduri (Hornet, F800R samd, chiar si FZ8 care are un sistem de sa foarte asemanator ca design). Din viata reala, iti pot confirma ca Norian are pe lista de prioritati o sa aftermarket / bricolarea seii actuale, asta daca vrea sa se 'dea' cu pasager, la vara. Just my 2 cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Confortul pasagerului? Care confort?"........ :D ......foarte adevarat.

 

O idee super de montat top-case-ul pe Zet. Pe finalul filmuletului se vad si seile facute de Shad (se cumpara direct, nu trebuie trimise cele originale pt remodelare).

In asteptarea primaverii :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iiccee: Sa le luam metodic.

 

1. Care confort ? :D Dar, nu dispera, tu cumpara-ti Z-ul, cu saua te rezolva userul Darian la super preturi. Sunt si eu pe lista lui de viitori clienti

2. Se simte misto, dar nu stiu ce vrei tu sa faci cu motorul atunci cand esti cu pasager. Daca vrei wheelie si genunchi jos, nu sunt omul pe care sa-l intrebi asta.

3. Eu am facut 200km intr-o zi cu pasager pe drumuri de munte si a fost extraordinar. Aabia astept sa vina primavara

4. Si eu caut o solutie aici

 

@ovidiu: coane, mi-e nu-mi prea place top case-ul ala de la Shad, de fapt nu-mi place Zz-ul cu topcase. Sidecase-uri nu stii pe undeva? Problema e prinderea, nu vad cum s-ar face pe Z...

 

Pana una alta, ca up-date al topicului, sunt in mijlocului unui proiect de up-grade-uri estetice si abia astept sa fie gata "tuning-ul finutz".

Pentru anul asta am renuntat la furcile de Ninja, franele radiale si evacuari Akrapovic :D ;), m-am concentrat pe tuning estetic...

Revin cu poze si detalii, mor de curiozitate sa vad rezultatul final

Editat de Norian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iiccee: Sa le luam metodic.

 

1. Care confort ? :) Dar, nu dispera, tu cumpara-ti Z-ul, cu saua te rezolva userul Darian la super preturi. Sunt si eu pe lista lui de viitori clienti

2. Se simte misto, dar nu stiu ce vrei tu sa faci cu motorul atunci cand esti cu pasager. Daca vrei wheelie si genunchi jos, nu sunt omul pe care sa-l intrebi asta.

3. Eu am facut 200km intr-o zi cu pasager pe drumuri de munte si a fost extraordinar. Aabia astept sa vina primavara

4. Si eu caut o solutie aici

 

 

 

La treaba cu mersul cu pasager ma refeream la ceva gen touring, adica un drum de 600-700 km intr-o zi sau doua. Mers aproximativ lejer pentru peisaje si alte alea...

Apropo dupa ce iti faci saua sa imi dai si mie de veste cum se simte. Si mersi pentru raspunsuri.

Mesaj completat

Inca ceva am gasit asta oare sunt de la BMW sau ceva firma care le produce side-case-urile astea?

post-37940-1296935329_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iiccee> misto rau side/case urile, dar daca sunt de BMW, putem uita de ele, probabil ca sunt 600E bucata

 

Referitor la sa, te tin la curent, luna viitoare e in proiect

 

Tu ti/ai luat deja Z ? Sau esti in prospectari?

 

Daca inca nu ti/ai luat, iti dau un sfat> nu lua 2007! Au ceva vibratii urate in zona mediana de turatii, m/am dat si eu cu unul si se simt destul de puternic. Incepand cu 2007 au schimbat prinderile motorului pe cadru si au rezolvat problema.

Estetic vorbind, cele 2007 sunt cele cu cadrul si jantele argintii. Incepand cu 2008, cadrul si jantele sunt negre, iar din 2009, rezervorul e vopsit bicolor, adica negru si culoarea motocicletei> verde, portocaliul, etc

 

Daca vrei sa aduci de afara, vezi ca cele de Germania sunt cu ABS in standard

Bafta la achizitie, tine/ne la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iiccee> misto rau side/case urile, dar daca sunt de BMW, putem uita de ele, probabil ca sunt 600E bucata

 

Referitor la sa, te tin la curent, luna viitoare e in proiect

 

Tu ti/ai luat deja Z ? Sau esti in prospectari?

 

Daca inca nu ti/ai luat, iti dau un sfat> nu lua 2007! Au ceva vibratii urate in zona mediana de turatii, m/am dat si eu cu unul si se simt destul de puternic. Incepand cu 2007 au schimbat prinderile motorului pe cadru si au rezolvat problema.

Estetic vorbind, cele 2007 sunt cele cu cadrul si jantele argintii. Incepand cu 2008, cadrul si jantele sunt negre, iar din 2009, rezervorul e vopsit bicolor, adica negru si culoarea motocicletei> verde, portocaliul, etc

 

Daca vrei sa aduci de afara, vezi ca cele de Germania sunt cu ABS in standard

Bafta la achizitie, tine/ne la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iiccee> misto rau side/case urile, dar daca sunt de BMW, putem uita de ele, probabil ca sunt 600E bucata

 

Referitor la sa, te tin la curent, luna viitoare e in proiect

 

Tu ti/ai luat deja Z ? Sau esti in prospectari?

 

Daca inca nu ti/ai luat, iti dau un sfat> nu lua 2007! Au ceva vibratii urate in zona mediana de turatii, m/am dat si eu cu unul si se simt destul de puternic. Incepand cu 2007 au schimbat prinderile motorului pe cadru si au rezolvat problema.

Estetic vorbind, cele 2007 sunt cele cu cadrul si jantele argintii. Incepand cu 2008, cadrul si jantele sunt negre, iar din 2009, rezervorul e vopsit bicolor, adica negru si culoarea motocicletei> verde, portocaliul, etc

 

Daca vrei sa aduci de afara, vezi ca cele de Germania sunt cu ABS in standard

Bafta la achizitie, tine/ne la curent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

@massimo: Stai asa si nu pleca :bigstar:

 

Da si nu niste detalii despre Z-ul tau, baga si tu o poza, lasa anonimatul si modestia :D

 

 

In alta ordine de idei in 28 sunt programat la revizie. Vine omul de la service la garaj cu duba, urca motoarele - Z-ul meu si FZ6 lui Elikratos- le duce si le service-aza si apoi le aduce inapoi. Asta da " customer service"

 

Singura dilema este la ulei, Motul 7100 10w40 sau 10w60. Diferenta de pret e insignifianta. N-am intrebat pe forum ca am vazut un topic asemanator, plin de posturi la misto, asa ca mi-a pierit pofta. Rau nu are ce sa-i faca, asa ca vom vedea.

Primesc pareri fara misto-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@massimo: Stai asa si nu pleca :laugh:

 

Da si nu niste detalii despre Z-ul tau, baga si tu o poza, lasa anonimatul si modestia :blink:

 

 

In alta ordine de idei in 28 sunt programat la revizie. Vine omul de la service la garaj cu duba, urca motoarele - Z-ul meu si FZ6 lui Elikratos- le duce si le service-aza si apoi le aduce inapoi. Asta da " customer service"

 

Singura dilema este la ulei, Motul 7100 10w40 sau 10w60. Diferenta de pret e insignifianta. N-am intrebat pe forum ca am vazut un topic asemanator, plin de posturi la misto, asa ca mi-a pierit pofta. Rau nu are ce sa-i faca, asa ca vom vedea.

Primesc pareri fara misto-uri.

 

ok am sa pun si eu cateva poze cu brezaia.. " z750 model 2009, 106cp, 200kg, 18,5L rezervor. oricu tu deja stii :bigstar: "

 

(ar fi bine sa vezi ce scrie in cartea ei si sa ii bagi ce recomanda producatorul. eu iti recomand Motul 7100 10w60. )

 

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok am sa pun si eu cateva poze cu brezaia.. " z750 model 2009, 106cp, 200kg, 18,5L rezervor. oricu tu deja stii :bigstar: "

 

(ar fi bine sa vezi ce scrie in cartea ei si sa ii bagi ce recomanda producatorul. eu iti recomand Motul 7100 10w60. )

 

 

:D

 

Foarte frumos exemplarul, felicitari! Imi plac accesoriile (crash pads, swing arm spools samd). Iar casca, este de 10 (cu felicitari)! :laugh:

 

Si totusi, cat trage la cantar Zed-ul vostru, domnilor? Producatorul da 230 kg, cel putin pe site-ul .de. Stiu ca exista 'variabila' numita ABS, insa vorbim aici de cat, 3-6 kg? 200 kg ramane o valoare optimista :blink:

 

Referitor la oloi, Motul recomanda 10w40 pentru Z750. La fel si manualul scos de 'editura' din Akashi. Pana la urma cred ca vom face un mic experiment, eu si Norian. Facem revizia laolalta, eu bag Motul 7100 10w40 iar Norian 10w60. Si apoi ne dam si schimbam impresii. Am un feeling puternic cum ca, in exploatare, cele 2 variante de 7100 se vor comporta exact la fel, identic, aidoma etc. etc. etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Massimo: Pentru ca e asa frumoasa si e identica cu a mea, inclusiv anul de fabricatie, dau o berre fara alcool la prima intalnire in Bucuresti. :bigstar: Unde ai tinut-o ascunsa ? Muream sezonul trecut ca nu am si eu cu cine sa ma plimb! Sper ca anul asta vei fi mai vizibil in peisaj ! Dau o bere, facem niste poze misto si schimb de impresii.

 

Referitor la ulei, tu ai bagat 7100 10w60? Daca da, cum se comporta ?

 

@coobra: merci

@pzkpfw: pana la 150 se poate sta normal in sea. Peste, culcat pe rezervor. Am prins 205km/h cu ea, dar a fost cam extrema senzatia

 

@elikratos: cum te mai bagi tu in seama :D Da mah, facem experimentu'

Mesaj completat

Later edit: totusi, ca si viteza, senzatia mea e ca 150-160km/h e cam maxim croaziera-confortabila. In carte e creditata cu 240km/h, dar....

 

@elikratos: eu o sa fiu psihologic mai linistit ca i-am pus uleiul de specificatie maxima. Placebo effect ! Cat despre greutate, alea 10-20km mai putin ale fz6-lui tau sunt cheia performantelor divine, stim :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Norian: We are cool, mestere. Promit sa stau departe de acest topic sacrosanct unde, daca nu intri descult si pregatit de nesfarsite temenele, esti luat peste picior sau la pu..., pardon, alte parti anatomice.

 

Pe post de erata:

1. Z750 cantareste 180 kg (varianta cu ABS, 160 kg). Toate informatiile disponibile pe net sau in manualul producatorului, care sustin altceva, sunt minciuni sfruntate sau erori regretabile.

2. 10w60 este specificatia optima, daca nu chiar obligatorie, pentru Z750. Orice alta 'combinatie' induce riscuri majore in ceea ce priveste sanatatea si integritatea propulsorului, atunci cand acesta din urma este biciuit racing.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...