Sari la conținut

Accident Bucuresti - Bd. Iancu de Hunedoara


Sorin62
 Share

Postări Recomandate

Azi, pe la (?) 17:30 pe Iancu de Hunedoara, motociclistul venea dinspre Dorobanți spre Roma, Âşoferița cu VW iese de pe Brazilia Âşi "nu îl vede".

Băiatul e aruncat pe linia de tramvai, fractură deschisă gambă dr.

Când am ajuns eu Smurdul Âşi Poliția erau la fața locului.

Mai era o fată cu motorul care cred că văzuse accidentul (mii de scuze - i-am dat numărul meu de telefon dar am uitat să o întreb cum o cheamă) care era acolo Âşi îi luase băiatului casca, rucsacul Âşi împreună cu încă un alt băiat care lucrează în apropiere (birou asigurări ?) îl aÂşteptau pe un văr al accidentatului ca să-i predea motorul.

Inițial m-am aÂşezat pe linia de tramvai ca să fac "scut" pentru că toți cretinii treceau la 10 cm de accidentat Âşi echipajul Smurdului ce îi badaja Âşi îi imobiliza piciorul.

Accidentatul conÂştient, dar, cum se întâmplă în asemenea situații, nu avea timp Âşi de mine aÂşa că l-am lăsat în pace Âşi nu am mai intrat în vorbă cu el.

Pasagera din maÂşină (o femeie pe la 50+) comenta că "erau doi motocicliÂşti, veneau unul după altul" ... !! Îmi pare rău că nu am fost pe fază să îi zic să se ducă repede la polițiÂşti să le facă dezvăluirea senzațională! Oricum, cred că s-a dus din proprie ințiativă...

 

După ce a plecat ambulanța, poliția ne-a zis să mutăm motorul (bloca linia de tramvai). Motorul: YBR 125. Echipament, am văzut casca, un adidas, nu mai Âştiu de rest (nici nu m-a interesat)

MaÂşina oricum era mutată lângă bordură.

 

Am făcut repede câteva poze că deja apăruseră prieteni ai Âşoferiței care "făceau scenarii"

 

Având o "Mărie" în familie (Âşi ziua de naÂştere) am plecat.

post-39074-1283970757_thumb.jpg

post-39074-1283970771_thumb.jpg

post-39074-1283970783_thumb.jpg

post-39074-1283970790_thumb.jpg

post-39074-1283970803_thumb.jpg

post-39074-1283970811_thumb.jpg

post-39074-1283970839_thumb.jpg

post-39074-1283970856_thumb.jpg

post-39074-1283970867_thumb.jpg

post-39074-1283970886_thumb.jpg

post-39074-1283970908_thumb.jpg

post-39074-1283970929_thumb.jpg

post-39074-1283970944_thumb.jpg

post-39074-1283970960_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut tot accidentul, am vazut doar cum a zburat motocicleta pe linia de tramvai.

Asteptam la semafor sa fac stanga pe Dorobanti (veneam dinspre Floreasca) si Codrut (accidentatul) era la acelasi semafor, incadrat pentru inainte. S-a pus verde si a plecat, eu aveam inca rosu. Cateva momente mai tarziu il vedeam pe jos.

Politia a venit repede, ambulanta si ea... la vreo 10 minute, sa zicem.

Are fractura deschisa la glezna sau intre glezna si degete (nu stiu cum se cheama oscioarele alea), ii iesea sangele prin adidas. N-am putut ajuta decat cu gazduirea castii si a rucsacului. Din pacate, casca nu era legata. Din fericire, nu i-a sarit din cap in momentul accidentului. La cum arata casca (fara zgarieturi), probabil nici n-a dat cu capul de asfalt. Din fericire...

Tanti soferita parea ingrijorata, in schimb tanti cealalta (50+) era convinsa ca motociclistul din fata lui Codrut ("erau 2, i-am vazut eu!") este vinovat, pentru ca nu a avut Codrut spatiu sa evite masina. :lol:

In fine, am inteles de la tipul cu biroul de asigurari ca sunt camere de supraveghere acolo, deci e foarte posibil sa fi ramas filmat pe camera toata faza.

Sa speram ca doamna si anturajul ei nu vor incerca sa schimbe povestea.

 

Ca un sfat, desi e plin forumul de el: purtati echipament, si purtati-l corespunzator. Uneori, face diferenta intre oase rupte si vanatai sau chiar intre viata si moarte. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg eu: de ce nu poarta lumea ghete/cizme? Am un prieten care a avut fracturi la ambele glezne acu vreo 2 sapt din acelasi motiv.

 

Nici eu nu merg super echipat dar incaltarile le am mereu+casca+manusi+geaca.

Nu sunt lupul moralist dar era doar o intrebare. Sunt ghete de vara cu o protectie destul de buna, deci nu cred ca din cauza caldurii.

 

Sanatate multa si recuperare rapida.

Editat de BBL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg eu: de ce nu poarta lumea ghete/cizme? Am un prieten care a avut fracturi la ambele glezne acu vreo 2 sapt din acelasi motiv.

 

Nici eu nu merg super echipat dar incaltarile le am mereu+casca+manusi+geaca.

Nu sunt lupul moralist dar era doar o intrebare. Sunt ghete de vara cu o protectie destul de buna, deci nu cred ca din cauza caldurii.

 

Sanatate multa si recuperare rapida.

 

 

Aici o sa sara multi cu eterna explicatie..."si daca avea cizma tot ii rupea piciorul" Acuma bbl-ule vorba unui prieten comun ..."frate e treaba mea cum merg" :lol:

Personal am fost de fata la un accident unde cizma a salvat piciorul de la zdrobire sigura ,adevarat cizma era sport cu protectii dure la glezna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Vino miercuri la ARC sa vezi acolo ,,echipamente".. :lol: Cocalari pe vitezane in tricou mulat , sa se vada bicepsu cand ii da gaz. Ma rog, fiecare merge cum il duce capu da vorba aia..cand mergi de la Universitate la Mc in Romana..ce poa sa se intample :drink:) Mai bine te stergi de transpiratie decat de sange..Mai mult imi pare rau de pitzipoancele pasagere. Cu nelipsita gentuta pe umar. Alea se dezintegreaza la o cadere la 50km/h. Sper sa tina minte accidentatu ca nu sunt degeaba incaltarile moto. Chiar te ajuta fff mult. Cel putin in majoritatea cazurilor mai reduc din damage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg eu: de ce nu poarta lumea ghete/cizme? Am un prieten care a avut fracturi la ambele glezne acu vreo 2 sapt din acelasi motiv.

 

Nici eu nu merg super echipat dar incaltarile le am mereu+casca+manusi+geaca.

Nu sunt lupul moralist dar era doar o intrebare. Sunt ghete de vara cu o protectie destul de buna, deci nu cred ca din cauza caldurii.

 

Sanatate multa si recuperare rapida.

Nu port cizme pentru ca n-am avut niciodata bani disponibili sa-mi pot cumpara unele. La drum lung merg in bocanci, in oras merg cu ce se nimereste. Stiu ca in caz de accident sunt expuse picioarele, dar asta e, imi asum riscul. Daca as merge pe mobra numai din considerente de securitate proprie n-as mai merge deloc. Mai ales in oras. Asta e...

 

PS Sa nu-mi spuneti ca exista si cizme de 200 de lei...alea sunt la fel de protectoare ca un balerin cu poante. Ori imi iau cizme calumea ori imi vad de bocancii si adidasii mei.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Vino miercuri la ARC sa vezi acolo ,,echipamente".. :drink: Cocalari pe vitezane in tricou mulat , sa se vada bicepsu cand ii da gaz. Ma rog, fiecare merge cum il duce capu da vorba aia..cand mergi de la Universitate la Mc in Romana..ce poa sa se intample :moto:) Mai bine te stergi de transpiratie decat de sange..Mai mult imi pare rau de pitzipoancele pasagere. Cu nelipsita gentuta pe umar. Alea se dezintegreaza la o cadere la 50km/h. Sper sa tina minte accidentatu ca nu sunt degeaba incaltarile moto. Chiar te ajuta fff mult. Cel putin in majoritatea cazurilor mai reduc din damage.

Nu sunt nici cocalar, n-am nici vitezana, nici biceps, nici pasagera cu gentuta. Dar merg in tricou in oras cam o luna pe an, cand sunt 40 de grade afara. Din acelasi motiv: banii. Nu mi-am permis decat o geaca, asa ca am preferat una de iarna, ca numai cand e zapada sau polei pe carosabil las mobra acasa. Cum spuneam si mai sus, asta e situatia...

Mesaj completat

cocalar racer fara echipament + ybr125 => accident, selectie naturala....

RIP :lol:

Da, da, cred ca avea cel putin 200 la ora... Am auzit io de ybereurile astea ca sunt niste bestii cu o herghelie de cai putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg eu: de ce nu poarta lumea ghete/cizme?

 

 

uite eu nu port mereu cizme.

am acasa doua perechi, unele intalte, touring-enduro, si unele mai joase, ambele gandite sa protejeze piciorul.

 

sunt zile in care trebuie sa ma deplasez, dar nu am cum sa port cizme, pentru ca unde ma duc tinuta poate e obligatorie, sau nu am cum sa stau in cizme 10 ore si sa imi fac si treaba..

 

acum cand scriu asta , imi transpira picioarele in draci pentru ca am cizmele inalte, si ma gandesc cu groaza la urmatoarele 9 ore... DAR uneori se intampla sa nu port cizma pur si simplu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
+ lipsa de experienta.

 

Corect, se subintelege ca nu are experienta din moment ce nu are echipament. Fara echipament nu apuca sa faca prea multa experienta, nu-i asa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iara sunteti ipocriti, nu exista UN motociclist care sa nu fi mers pe mobra macar odata in viata lui fara cizme/ghetute, fara pantaloni cu protectii/genunchere, fara manusi, fara geaca. De casca nu zic, aici chiar sper sa nu existe oameni care sa fi mers fara, insa sunt convins ca sunt si d'astia.

 

Multa sanatate calaretului, nasoala rau fractura in zona aia, practic iti poate afecta mersul tot restul vietii.. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, se subintelege ca nu are experienta din moment ce nu are echipament. Fara echipament nu apuca sa faca prea multa experienta, nu-i asa ?

 

Ma intreb cum au apucat sa puna kilometrii si cum de mai traiesc aia de merg de cand habar n-avea lumea ce-s alea genunchere, armura si cizme moto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ne mai place s-o ardem "pa sistem" cind o pateste altul !

"eu am armura, douaj da geci si sapte casti, din care port cite doua odata" ...

eu am niste ghete "moto" ieftine care imi dau atita protectie cam cit un slap ... le am pentru vint ... cind fac rost de 180 de euro, ma bag si la cizme ... pina atunci, merg la risc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uooooo moarte conservarilor!!

 

s-a mai discutat de n`ori, nu toti vindem dividiuri la Big.

nu poti merge echipat full la birou, de multe ori faptul ca esti motociclist te poate incurca grav la job.

 

ca nu avea omuletul sarsanalele pe el este fix problema lui, poate nu are bani de echipament, poate ii miros picioarele si se ducea omul la un ghengbeng, cine stie ...

 

si daca tot mancati cacao cu echipament in sus si in jos de curiozitate ce valoare are echipamentul ala pe care il purtati voi cu mandrie de dimineata pana seara `candeles style` prin bucuresti.

 

P.S

 

ie de firma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite eu nu port mereu cizme.

am acasa doua perechi, unele intalte, touring-enduro, si unele mai joase, ambele gandite sa protejeze piciorul.

 

sunt zile in care trebuie sa ma deplasez, dar nu am cum sa port cizme, pentru ca unde ma duc tinuta poate e obligatorie, sau nu am cum sa stau in cizme 10 ore si sa imi fac si treaba..

 

acum cand scriu asta , imi transpira picioarele in draci pentru ca am cizmele inalte, si ma gandesc cu groaza la urmatoarele 9 ore... DAR uneori se intampla sa nu port cizma pur si simplu ...

 

nu toti folosesc motorul doar in weekend pentur plimbari.

 

eu ma mai duc cu el la munca, iar la scarbici nu pot sa ma duc echipat full si mi-i lene sa-mi pun haine de schimb in ghiozdan. Plus ca se mai intampla vara cand is la scarbici sa trebuiasca sa fug un pic prin oras, iar de multe ori prefer motoru decat masina de firma pentru ca pot parca mai usor/ma descurc mai bine in amuteiaje. Cand fac asta, plec doar cu casca pe cap si atat.

 

Riscuri, probabil ca da...dar echipamentul null ma face sa circul foarte preventiv si nu am problema mirosului neplacut cand intru in contact cu clientii sau cu alte persoane.

 

Asta se vede cel mai bine in vest, unde majoritatea celor care folosesc motocicleta in fiecare zi, merg fara echipament full, chiar la sacou si cravata

 

uooooo moarte conservarilor!!

 

s-a mai discutat de n`ori, nu toti vindem dividiuri la Big.

nu poti merge echipat full la birou, de multe ori faptul ca esti motociclist te poate incurca grav la job.

 

ca nu avea omuletul sarsanalele pe el este fix problema lui, poate nu are bani de echipament, poate ii miros picioarele si se ducea omul la un ghengbeng, cine stie ...

 

si daca tot mancati cacao cu echipament in sus si in jos de curiozitate ce valoare are echipamentul ala pe care il purtati voi cu mandrie de dimineata pana seara `candeles style` prin bucuresti.

 

P.S

 

ie de firma?

 

Eu merg cu motorul aproape in fiecare zi la munca, si recunosc mai lasam geaca acasa cand erau 40+ grade. Dar ghetele (de vara) si de firma le iau intotdeauna. Nu ofera cea mai buna protectie din lume dar cred ca gheta beats baschet. Nu imi transpira piciorul, pot sa stau in ele 10 ore si pot sa condc cu ele cand e cazul.

 

Iar cand merg in weekend afara din oras e altceva. Vorbeam mai sus de mersul strict in oras.

Consider ca un ban dat pe o gheata te fereste de ban dat la medic.

 

Si dupa cum spuneam, nu e foarte placut. Am vazut cu ochii mei oasele unui prieten iesind prin piele. Nu e foarte placut. Ghetele cu minima protectie ar fi prevenit asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da confirm, cizmele tin oasele (rupte) in interiorul pielii.

Deci nici cu mama cizmelor nu esti ferit de intamplari nefericite (vorbim de viteze mici, nu de ghiulele).

 

Eu merg cu motorul aproape in fiecare zi la munca, si recunosc mai lasam geaca acasa cand erau 40+ grade. Dar ghetele (de vara) si de firma le iau intotdeauna. Nu ofera cea mai buna protectie din lume dar cred ca gheta beats baschet. Nu imi transpira piciorul, pot sa stau in ele 10 ore si pot sa condc cu ele cand e cazul.

 

Iar cand merg in weekend afara din oras e altceva. Vorbeam mai sus de mersul strict in oras.

Consider ca un ban dat pe o gheata te fereste de ban dat la medic.

 

Si dupa cum spuneam, nu e foarte placut. Am vazut cu ochii mei oasele unui prieten iesind prin piele. Nu e foarte placut. Ghetele cu minima protectie ar fi prevenit asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca sunteti toti robocopi. S-au gasit toti deontologii de pe forum sa ne aminteasca ce poarta ei si cum cred ei ca pot preveni fracturile. Ma mir ca n-a postat si HD pe aci, probabil pentru ca ca el trage mai tare la mortaciuni.

 

Banuiesc ca nu e vinovata vita aia ca a iesit fara sa se asigure, e vinovat amaratul ca nu avea mot la basca. Spor la comentat dragilor, ca sa-l citez pe un mare clasic in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu motorul aproape in fiecare zi la munca, si recunosc mai lasam geaca acasa cand erau 40+ grade. Dar ghetele (de vara) si de firma le iau intotdeauna. Nu ofera cea mai buna protectie din lume dar cred ca gheta beats baschet. Nu imi transpira piciorul, pot sa stau in ele 10 ore si pot sa condc cu ele cand e cazul.

 

Iar cand merg in weekend afara din oras e altceva. Vorbeam mai sus de mersul strict in oras.

Consider ca un ban dat pe o gheata te fereste de ban dat la medic.

 

Si dupa cum spuneam, nu e foarte placut. Am vazut cu ochii mei oasele unui prieten iesind prin piele. Nu e foarte placut. Ghetele cu minima protectie ar fi prevenit asta.

Cat ai dat, ma, pe ghetele alea de vara "de firma" ? Ca s-ar putea sa coste cat bobina mea de inductie+releul de incarcare+bateria+becul de faza. Si eu stau cu toate astea prajite si cu mobra pe dreapta din lipsa de bani. Ia gandeste-te acuma, ce fac eu cu banii cand reusesc sa strang alea 12 bulioane?! Imi iau incaltari de vara sau imi pun mobra pe roti si-i dau bataie pe strazi?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat ai dat, ma, pe ghetele alea de vara "de firma" ? Ca s-ar putea sa coste cat bobina mea de inductie+releul de incarcare+bateria+becul de faza. Si eu stau cu toate astea prajite si cu mobra pe dreapta din lipsa de bani. Ia gandeste-te acuma, ce fac eu cu banii cand reusesc sa strang alea 12 bulioane?! Imi iau incaltari de vara sau imi pun mobra pe roti si-i dau bataie pe strazi?!

 

 

nus chiar 12 mil....adica alea racing gen Vortice-ul de la Sidi e pe acolo in functie de model dar o gheata gen Streetburner (tot de la Sidi) e vreo 6mil...si are protectii chiar la complicatura aia de oase de la jonctiunea gleznei cu laba piciorului

 

ca sa nu zic ca daca stii masura gasesti pe ebay mai ieftinache...ce am zis eu sunt preturi de magazin

 

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eo cred ca baba, ca si in cazul altor accidente de pe aici, face parte dintre acea categorie de soferi care pedepsesc motociclistii in trafic pentru felul in care conduc sau sunt echipati. Daca in unele cazuri avem de-a face cu unii care verifica cunostintele motociclistilor in ceea ce priveste franarea de urgenta, altii, pur si simplu, ca si in cazul de fata, testeaza abilitatile de fandare si eschiva, uneori cantitatea de calciu consumata in copilarie, depusa in sistemul osos.

Nici nu vreau sa ma gandesc cum ar fi aratat masina babei daca motociclistul avea cizme. :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iara sunteti ipocriti, nu exista UN motociclist care sa nu fi mers pe mobra macar odata in viata lui fara cizme/ghetute, fara pantaloni cu protectii/genunchere, fara manusi, fara geaca. De casca nu zic, aici chiar sper sa nu existe oameni care sa fi mers fara, insa sunt convins ca sunt si d'astia.

 

Multa sanatate calaretului, nasoala rau fractura in zona aia, practic iti poate afecta mersul tot restul vietii.. :hurt:

 

Este foarte adevarat ce ai spus , dar toti lupii moralisti vor spune ca cei care nu merg echipati precum robocop ar trebui pusi la zid si dat cu pietre in ei .Toti am mers macar odata in viata fara casca chit ca ne-am dus pina la colt sa luam tigari sau niste suc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...