Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un pistol de impact 1/2 puternic si rezistent exista? :D

Sigur exista. Nu am prea mare experienta cu sculele pneumatice si apelez la experienta voastra.

 

http://www.pieseauto.ro/scule-aer/pistol-pneumatic-normex-1-2-720-nm-1579502718.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

einhell bt-hs 12

luat de la practikshit din capat de colentina

» Post actualizat in 20 Apr 2015 20:44

sub nici o formma ranga intre spite..... se foloseste lantul vechi blocat pe ranga sau se blocheaza direct in foaie prin spatiile existente.

cum naiba sunt alea stranse la atatea sute de Nm? la mine la BMW sunt doar 100 Nm

 

Mersi!

 

Japonezii sunt maniaci cu piulitele de la pinionul mic. La Vstrom: saiba de siguranta + strans 150Nm cuplu + LOCTITE ROSU din fabrica.

Dupa ce am schimbat pinionul prima oara insa nu am strans-o asa de taraneste/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, o intrebare.

Am gasit niste scule care nu au mai fost folosite de 10-15 ani si au un strat de rugina.

Cu ce se curata\ung?

Sunt in stare buna exceptand rugina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

coca-cola si buretel de vase, le lasi in cola cateva ore, le freci bine tot cu cola si buretele , apoi le clatesti si le dai cu un pic de wd40

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,imi poate si mie cineva recomanda de unde as putea cumpara un set de lere in Bucuresti? m-ar interesa sa fie de la 0 cam pana la 0.25-0.30 din 1 in 1.. multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu gasesti asa ceva lera de 0 nu am vazut pana acum plus la ce te ajuta sa creasca din 1 in 1 ce?


» Post actualizat in 07 May 2015 17:36

Pentru cine mai surubareste si are catei, pisici, copilasi prin casa, vedeti ca se gaseste la Kaufland o tavita cu magneti, destul de maricica, la vreo 12 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hypnotech24

la magazinul draper din pantelimon am gasit set metric cu 32 de lere. Siteul este w.sculedemana.ro cauta dupa feeler si vezi in descriere ce lere cuprind seturile respective. Chiar si asa valoarea ce imi trebuia la reglajul supapelor nu am gasit-o decat ulterior intr-un set skf, insa nu am mai cautat si de unde s-ar putea lua si am suprapus doua lere pentru valoarea necdesara.

Editat de lostheaven
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi aduc aminte intervalul, am scris probabil pe topicul xt, dar era destul de mare si am reglat la jumatate. Am verificat si cu valorile invecinate pt care aveam in set lere, deci nu e out of specifications. Oricum la strangerea surubului cred ca se mai pierde putin. Le-am adus in interval, mai bine decat daca le lasam asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da.. pai la bricostore urma sa ma duc..dar slabe sanse sa gasesc ce vreau si oricum,daca nici setu ala pe care mi l-ai recomandat nu are ce vreau o sa comand unul asemanator de pe ebay cu 5$ chiar daca vine in 2-3 saptamani..nu e graba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am desfacut pinionul de atac de la Kawa la un service de camioane. Prima daca am incercat cu ranga, dupa am fost la service de auto( avea 600 Nm) si dupaia am fost la un service de camioane(1200Nm). La 1200Nm s-a desfacut instant si am stat pe mobra si nici nu s-a miscat de pe loc, asa ca nu e problema cu frana spate. Acuma la KTM se desface singur in mers chiar daca e strans la cuplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am desfacut cu o bucata de teava ca parghie pe clichet, wd40, coada ciocan in foaia spate sprijinita pe bascula, plus frana spate apasata. A cedat din a doua incercare, folosind un prelungitor lateral mai scurt. Ca idee teava avea doar 60 cm.

Intrucat nu am compresor cu rezervor ma gandeam la un pistol de impact electric mai serios, nu cel pentru bricheta. Nu a mai fost nevoie, a mers desfacut prin metoda Adi Mutu - Ranga, fara prosop :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pistolul electric de impact e cu acumulare de energie, ce suge de la bricheta e suficient (nu actioneaza ca ala pe aer comprimat).

 

in alta ordine de idei - piata de scule de la obor - micrometru romanesc 0 - 50mm (cu cala de 25) absolut nou (NOS - fabricat in 81) - 40 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pistolul electric de impact e cu acumulare de energie, ce suge de la bricheta e suficient (nu actioneaza ca ala pe aer comprimat).

AKA se invirte citeva secunde si da un soc unic la fiecare actionare, pt. cine nu l-a avut in mina.

in alta ordine de idei - piata de scule de la obor - micrometru romanesc 0 - 50mm (cu cala de 25) absolut nou (NOS - fabricat in 81) - 40 lei

Am luat si eu unu' de-ala din talcioc. Folosit, e drept, 20 de lei. Testat pe lere, e ok. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine de stiut baieti in legatura cu pistolul electric. Eu ma uitasem doar la ce cuplu maxim au: un einhell bt hs 12 cu alimentare bricheta 260Nm fata de un raider rd-eiw03 cu 500Nm link. Raider e o firma bulgareasca din gama buget, nu stiu cat de bune sunt. Doar la damper rodul din furca mi- ar mai trebui. La mine nu are capat in care sa bagi tija cu surub ca la alte modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...