Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Recomand Sam, Chicago Pneumatics,DeWalt,Stanley, Facom, Gedore, Beta,ABAC, scule si dispozitive speciale KLANN. Alte marci la cerere, si/sau scule speciale sau dispozitive, pentru orice lucrare de intretienre/reparare moto.

 

Stock si comanda in 5-7 zile lucratoare. Preturi bune si foarte bune.

 

Firmele de mai sus nu au nevoie de prezentare, garantia unei scule de calitate se subantelege.

 

Salut!


» Post actualizat in 21 Sep 2014 14:54

Salut! Daca imi dai cateva detalii, despre destinatia trusei respective, cam ce ai vrea sa contina, intensitatea lucrarilor..etc, este posibil sa te pot ajuta. In pretul mentionat de tine, se poate inchega o selectie de scule de calitate, sau pentru un mic rabat la calitate (DIY use) putem sa vorbim de o trusa mai complexa (aprox 140 piese)

 

Contacteazama , daca te intereseaza, chiar si numai pentru sfaturi.

 

Salut!


» Post actualizat in 21 Sep 2014 15:55

O oferta aici la o trusa de tubulare Beta: http://www.supertools.ro/295-trusa-capete-de-chei.html . A folosit cineva intensiv asa ceva?

Si ca o parere personala, obtinuta din experienta, sa nu cumparati Gedore. Cel putin surubelnite si chei imbus (ce am folosit eu). Am fost profund dezamagit de ele. De exemplu o surubelnita mecanica (cu hexagon la maner, dar nu de impact) cu cap drept 3,5x0,6 mm s-a torsionat la prima folosire in zona varfului (strangere cu mana, nu cu cheia eu nefiind un tip fortos si nici nu am strans teribil de tare). E drept ca a fost inlocuita, gratis, dar ce este mai grav e ca si a doua a patit la fel. Dar de data asta am indreptat-o singur si de atunci sunt muuult mai precaut cu ea. Despre imbusuri nici sa nu mai pomenesc. Acoperirea s-a dus aproape de tot (in zona de folosire) la toate imbusurile. Ca si calitate a materialului nu pot sa zic decat ca am folosit ca prelungitor o teava de aprox. 1 m pe un imbus de 14 si a lasat multe urme. Poate o sa zica cineva ca e mult un metru, dar sa fim seriosi un surub de M16 (parca atat e la cap imbus 14) strangi cu mana? Si teava era un OL 35 sau 45. Deci cam asta ar fi experienta mea cu Gedore. In schimb pot recomanda surubelnitele Wiha. Nu le-am folosit in regim profesional, dar mi-au lasat o impresie foarte buna, incepand cu ergonomia si terminand cu calitatea materialului.

P.S. In caz ca se intreaba cineva nu am cumparat sculele Gedore din piata sau de pe okazii.

 

Nu vreau sa creez polemici, dar si eu si majoritatea mecanicilor pe care ai cunosc, suntem de acord ca sculele grupului Gedore au o calitate foarte buna. Le folosesc si recomand de mai bine de 20 de ani. Producatorii de renume stabilesc criterii de utilizare pentru diferite game pe care le produc, si spre exemplu scula Gedore pe care o descrii aici, este destinata exclusiv pentru un uz manual, in mecanica fina, micromecanica si in general in operatii care nu necesita eforturi mai mari, decat poate exercita o mana, in conditii obisnuite.

Bavurile despre care vorbesti pe sculele imbus, sunt aparent normale pe orice scula, care a fost supusa la eforturi mai mari decat a fost ea proiectata sa lucreze.

Pentru lucrari grele , se pot utiliza sculele din gama Heavy Duty, pe care le poti folosi in conditii de eforturi mari si chiar extreme, chiar si cu prelungitoare tip teava.

Sunt convins , ca daca explici celor de la magazin despre lucrarea pe care vrei sa o faci, sigur iti vor recomanda scula adecvata, care sigur nu te va dezamagi.

 

Gedore este un grup de firme care trateaza foarte serios aceste probleme si sunt deschisi dialogului, asa ca daca crezi ca e cazul poti trimite un mail in Germania, la sediul lor, si sunt convins ca te vor lamuri cu date mult mai exacte decat am descris eu aici.

 

Salut!


» Post actualizat in 21 Sep 2014 15:57

Manometru mecanic pentru presiune roti , sau compresie cilindru?

 

Salut!


» Post actualizat in 21 Sep 2014 16:02

Salut!

 

Daca imi detaliezi putin cam ce ai vrea sa contina trusa respectiva,si cam care ar fi bugetul as putea sa te ajut ! Eventual se poate inchega o trusa buna , strict numai din sculele necesare !

 

Salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Saptamana asta am lasat la Lidl cca 700 roni pe un compresor, pistol pt roti electronic, scula pt sablat, cuple aer, 10 m furtun, pistol percutant cu un set de chei de putere si inca cateva maruntisuri,pe care mi le doream de mult in garaj. Recomand gama comercializata de ei, Parkside. Tot ce am folosit, in ritm de atelier si santier, sustinut, au rezistat 2 ani si sunt inca in functie. Manometrul din imagine 56 roni (parca), face toti banii, compresorul 500 roni.

post-8769-0-23664100-1413129514_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta am lasat la Lidl cca 700 roni pe un compresor, pistol pt roti electronic, scula pt sablat, cuple aer, 10 m furtun, pistol percutant cu un set de chei de putere si inca cateva maruntisuri,pe care mi le doream de mult in garaj. Recomand gama comercializata de ei, Parkside. Tot ce am folosit, in ritm de atelier si santier, sustinut, au rezistat 2 ani si sunt inca in functie. Manometrul din imagine 56 roni (parca), face toti banii, compresorul 500 roni.

De Parkside este un brand cu TUV_ul nemtesc fabricat in China.

Si eu ce am achizitionat sub acest brand a fost OK. Cel mai tare ma bucur de o bormasina cu acumulator li-ion la 18V cu doua viteze.La cea veche dupa 6 ani de munca intensa m-au lasat acumulatorii si erau mai scumpi decat am dat pe asta noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana asta am lasat la Lidl cca 700 roni pe un compresor, pistol pt roti electronic, scula pt sablat, cuple aer, 10 m furtun, pistol percutant cu un set de chei de putere si inca cateva maruntisuri,pe care mi le doream de mult in garaj. Recomand gama comercializata de ei, Parkside. Tot ce am folosit, in ritm de atelier si santier, sustinut, au rezistat 2 ani si sunt inca in functie. Manometrul din imagine 56 roni (parca), face toti banii, compresorul 500 roni.

 

Daca aveam garaj/curte, investeam si eu in draciile astea.

Si eu sunt multumit de produsele Parkside, ultima achizitie e o mini-trusa de tubulare si biti cu clicket, care isi face treaba f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Vreau sa imi cumpar un antrenor cu clichet (cheie cu clichet) de 1/2" si nu stiu unde gasesc specificatii gen cati NM duce maxim. M-ar interesa o ceva extensibil ca sa pot desface suruburi mari gen 24-30 ca sa nu mai bag teava. As vrea sa ma pot urca la nevoie cu piciorul pe ea cand strang pe la masina piulita de la planetara de ex si sa nu crape clichetul sau sa se indoaie cu totu. Ce imi recomandati ? Mersi.

 

cv de genu extensibil

post-6196-0-80489400-1414704256_thumb.png

Editat de csman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi cumpar un antrenor cu clichet (cheie cu clichet) de 1/2" si nu stiu unde gasesc specificatii gen cati NM duce maxim. M-ar interesa o ceva extensibil ca sa pot desface suruburi mari gen 24-30 ca sa nu mai bag teava. As vrea sa ma pot urca la nevoie cu piciorul pe ea cand strang pe la masina piulita de la planetara de ex si sa nu crape clichetul sau sa se indoaie cu totu. Ce imi recomandati ? Mersi.

 

cv de genu extensibil

attachicon.gifCapture.PNG

In principiu nici un clichet nu e facut sa se urce romanu cu picioru pe el, ca si planetara aia se strange saraca, in mod normal la o anumita forta. Clichetul ala e calcaiul lu ahile la orice cheie cu clichet si tu vrei una zdravana ... Tocmai am vazut un facom ca cel din imagine care dupa 2 ani jumate a cedat, tot in conditii de "picior" , pooate ti se pare putin, si totusi e un facom.

31vIpKvB8pL._SX300_.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi cumpar un antrenor cu clichet (cheie cu clichet) de 1/2" si nu stiu unde gasesc specificatii gen cati NM duce maxim. M-ar interesa o ceva extensibil ca sa pot desface suruburi mari gen 24-30 ca sa nu mai bag teava. As vrea sa ma pot urca la nevoie cu piciorul pe ea cand strang pe la masina piulita de la planetara de ex si sa nu crape clichetul sau sa se indoaie cu totu. Ce imi recomandati ? Mersi.

post-36094-0-61101000-1414878318_thumb.jpg

 

cam asa arata un clichet pe interior, daca tu crezi ca e de urcat cu picioarele pe ea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat-o pana la urma cu un levier http://mastertools.ro/leviere-strangere/6181-levier-strangere-prindere-patrat-1-2-topmaster.html

 

m

omul e ''mai special'', asa... Vezi ce a facut cu saua si siliconul de cacastoare...

 

Nu e nimic rau in a experimenta.

Editat de csman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumparat azi un "dremel" de la Lidl + o trusa de accesorii pt el. Am si probat-o, pe plastic... functioneaza f bine, intra in plastic "ca in branza" si mi-a placut modul de prindere al capetelor. Am mai probat cateva (mai ieftine) si toate aveau o prindere ciudata, din plastic, care se tocea rapid si se invatea in gol. Asta de la Lidl are prindere metalica cu strangere pe filet.5000-20000 de turatii, capete incluse in pachet, la 90 de lei. Setul separat de capete contine mult mai multe chestii si a fost 30 de lei.

In urma cu vreo saptamana mi-am luat o dinamometrica si am constatat ca e identica cu una pe care o mai imprumutasem de la un amic si care a fost f buna. Nu am apucat inca sa o probez. Are in cutie si 3 tubulare, 17-19-21, crv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Setul separat de capete contine mult mai multe chestii si a fost 30 de lei.

Au mandrina clasica sau falci din alea din alama, ca la pixuri? Ma enerveaza alea.

Btw, vezi ca seturi cu discuri & chestii erau la Dedeman cu ceva gen 10 lei (sper ca nu-mi amintesc aiurea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam toate au mandrina penseta, am vazut si minimandrina normala care se baga in penseta dar mi s-a parut scumpa la 35lei.

Ca accesorii cel mai complet set tot de la lidl l-am luat cu 70lei.

In targul din Obor se gasesc minifreze pentru metale, care sunt foarte utile si rezistente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

pentru cei care folosesc, sambata au la lidl din nou surubelnita electrica cu acumulator li-ion. am un prieten care si-a luat una din italia (tot de la lidl, identica cu cea din oferta) acum 4 ani. omul o foloseste de atunci, pune rigips cu ea desi nu e autofiletanta dar e puternica, usoara, tine acumulatorul mult si e rezistenta, inca nu da semne de oboseala.

 

cat despre freza, am si eu una, i-am facut si mufa pentru 12v, o bag la masina in caz de ceva, mandrina e tip penseta din metal. nu e nici freza cine-stie-ce, adica nu te apuci de facut chiulase de exemplu cu ea si nici de taiat cine-stie-ce table. pentru asa eva luati freze de la 100 de w in sus...

Editat de r_amonna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...