Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

cool, ce ai inauntru?

 

mai completam colectie de surubelnite

 

vessel jis sunt de impact cu actiune de desurubare :)

O poza face cat 1000 de cuvinte ...

post-18053-0-44881500-1424536421_thumb.jpg

post-18053-0-24669100-1424536435_thumb.jpg

post-18053-0-41580400-1424536449_thumb.jpg

post-18053-0-75456400-1424536466_thumb.jpg

post-18053-0-27152300-1424536486_thumb.jpg

post-18053-0-77066400-1424536504_thumb.jpg

 

Ca tot zici de surubelnite, sunt un pic dezamagit de sertarul cu surubelnite, nu sunt foarte diversificate, jumate din ele au cap torx restul combinatii cruce cu linie. In rest a venit cam ce ma asteptam, in timp in functie de nevoi o sa mai completez cu una alta, deja am mai pus pe langa ce mai aveam si eu deja luat. Si apropo de pus pe langa de pus pe langa ... baietii care au gandit trusa si sertarele(continutul) nu is prea destepti, is doua tipuri de truse, una compact si una normala, dar sertarele sunt toate la fel, ca pentru compact ... rezultatul se vede in poze, singura solutie data de ei sunt niste tavi de burete care umplu spatiu dintre marginea sertarului si burete ... alti bani alta distractie, ma gandeam sa pun un profil L pentru a bloca buretele intr-un colt.

In sertarul 3 am doar 2 piese 1/3 din cate e un sertar normal de la Wurth, primul, setul 1/4 l-am luat din greseala crezand ca sertarul 2 nu are tubulare lungi 1/4 ... acum am ramas cu el, ma gandesc sa il dau, de schimbat ... mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, o trusa de scule care sa ma ajute sa surubaresc "la suprafata" unde gasesc si eu? Nu vreau scule profi dar nici nu vreau sa mi se indoaie capul de cruce la o surubelnita pentru ca surubul e mai tare strans. Vreau niste chei fixe, tubulare, eventual imbusuri, chestii usoare. Am cautat pe net (okazii, emag, etc) si mi-am cam facut o parere dar astept si de la voi, poate aveti un sfat prietenesc.

 

merci,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, o trusa de scule care sa ma ajute sa surubaresc "la suprafata" unde gasesc si eu? Nu vreau scule profi dar nici nu vreau sa mi se indoaie capul de cruce la o surubelnita pentru ca surubul e mai tare strans. Vreau niste chei fixe, tubulare, eventual imbusuri, chestii usoare. Am cautat pe net (okazii, emag, etc) si mi-am cam facut o parere dar astept si de la voi, poate aveti un sfat prietenesc.

 

merci,

Alexandru

Nu mai e aleea cu castani ? ca e mai aprope de tine sau in obor , acolo gasesti tot ce vrei sau dragonul rosu 8 (cel mai ieftin) nu sunt profi dar ajuta, trebuie doar sa stii ce iti foloseste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, o trusa de scule care sa ma ajute sa surubaresc "la suprafata" unde gasesc si eu? Nu vreau scule profi dar nici nu vreau sa mi se indoaie capul de cruce la o surubelnita pentru ca surubul e mai tare strans. Vreau niste chei fixe, tubulare, eventual imbusuri, chestii usoare. Am cautat pe net (okazii, emag, etc) si mi-am cam facut o parere dar astept si de la voi, poate aveti un sfat prietenesc.

 

merci,

Alexandru

incepi cu asta http://www.schnapp2000.de/en/socket-sets-tool-sets/combined-socket-sets/94-piece-socket-set-1-4---1-2-gold-color-coated/a-200213741/

 

o surubelnita jis p2 lunga si una stubby tot p2 (ph2)

+ o trusa de chei combinate (fixe/inelare) tot bgs

 

cu astea desfaci cam toata motocicleta ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepi cu asta http://www.schnapp2000.de/en/socket-sets-tool-sets/combined-socket-sets/94-piece-socket-set-1-4---1-2-gold-color-coated/a-200213741/

 

o surubelnita jis p2 lunga si una stubby tot p2 (ph2)

+ o trusa de chei combinate (fixe/inelare) tot bgs

 

cu astea desfaci cam toata motocicleta ta.

Neata buna si sa traiesti de link. O singura intrebare am: faptul ca sunt "schnapp" se reflecta in pret si calitatea materialului? Pentru ca fix aceasi structura a continutului am gasit-o la un pret mult mai mic, dar nu stiu cat sunt de "profi".

Cheers!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neatza :)

 

nu , schnapp e doar un site, sculele sunt BGS si le gasesti la cativa ditribuitori din RO, gasesti si mai ieftine si mai scumpe in cutii care arata similar, daca ti se par scumpe mai bine iti cumperi pe bucati decat sa iei o trusa de chinezisme si sa strici suruburi

 

asta e problema cu sculele ieftine(foarte ieftine) strici suruburile/piulitele pe care le desfaci/strangi si o sa-ti dea multe batai de cap

 

o trusa de bgs nu-i apogeul calitatii dar este ieftina si te poate tine mult timp daca nu le abuzezi

 

trusele alea de la lidl sunt pentru strans suruburi prin casa, la computer, o mobila de la ikea, in nici un caz pentru auto-moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Mi-am cumparat de curand niste chei dinamometrice (unior - am inteles ca sunt OK ca calitate). Se pare ca trebuiesc recalibrate dupa 12 luni sau 5000 de cicluri. Intrebare: cu ce si cum se recalibreaza o cheie dintr-asta? :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia cred ca te intereseaza daca ai service serios autorizat, nicidecum daca lucrezi in regim de amator :)

 

La fel se calibreaza si sculele alea cu care iti reglezi farurile, daca le folosesti in service care iti face ITP de ex.

 

Dar pt tine acasa... nu cred ca ai de ce iti face griji :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham... Are sens ce zici. Service n-am :) Doar ca eram putin paranoic ca o sa strang prea tare sau prea putin suruburile daca se decalibreaza cheia, dar cativa Nm acolo nu stiu daca conteaza asa tare. Cheile si-asa au o toleranta de 4% parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aham... Are sens ce zici. Service n-am :) Doar ca eram putin paranoic ca o sa strang prea tare sau prea putin suruburile daca se decalibreaza cheia, dar cativa Nm acolo nu stiu daca conteaza asa tare. Cheile si-asa au o toleranta de 4% parca.

sa nu uiti sa o readuci la 0 dupa ce strangi ceva, si sa nu o folosesti la desfacut suruburi chiar daca ti se pare atractiva solutia :)

 

cat ai dat pe ele si ce range au?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu, dar e firava. cea mai mare tubulara din set e de 14.

Erau si la Lidl truse aproape identice cu asta la 50-60 lei.

arata la fel dar nu-s acelasi material si nici la fel de calibrate sculele. logic ca la patrat de 1/4 sa ai cea mai mare tubulara de 14, vrei sa dai roata jos cu cheita de 1/4?

 

Baieti, de trusa de scule Rothewald de la Louis/Kronaumoto ce stiti?

 

http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/431.html Sunt de calitate au ba?

vad ca ai inceput sa surubaresti la motociclete, strange un pic si ia bgs, ieri mi-a murit clicketul de 1/2 cumparat acum 8-9 ani

daca ti se par prea scumpe cauta Promat(era sigur un importator in ro)

 

Da, scrie despre modalitatea de folosire in leaflet-urile cu care au venit (cu privire la desfacutul suruburilor)... Am cumparat 3 chei, de 2-24 1/4", 5-110 3/8" si 28-210 1/2", in total cam 750ron.

super pret, au magazin online?

, sunt cehesti sau ceva de genul si nu au design d\nemaipomenit dar otelul e de calitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca trebuie sa fie o singura trusa ia una de 3/8 cu 6 canturi (nu 12) ca dai de niste suruburi de etrieri stransi cu simt de raspundere de rupi orice clicket de 1/4

 

bgs e o firma de scule profesionale ieftine (productie suedia si binenteles china), rothewald e brandul louis produse china pentru neamtul sarac , cu adaos minim 200% ca sa aiba de unde face o super promotie

(trebuie sa vezi hoardele germane cum intra in magazin sa devasteze rafturile la promotie)

 

problema cu sculele de calitate inferioara nu e ca se strica , e ca strica suruburi si piulite, iti produc mai multi nervi si timp pierut decat o nevasta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@GoodKat eu am chiar 2 truse de genul si inca multe alte scule Rothewald! Isi merita banii, pe asta mica o folosesc aproape zilnic la motociclete de vreo 3 ani si nu s-a uzat/rupt nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce foloseste mai exact "trusa"? :)

De exemplu, daca ai motocicleta japoneza, folosesti un numar limitat de scule:

tubulare: 8,10, 12, 14, 17(rar), 19 (si mai rar), 22, 24 (rar), 27, 30(rar), 32, 36

1/4 cu T, clicket si prelungitoare: 8,10,12

1/2: 10,12, 14, 17, 19, 22, 24, 27, 30, 32, 36

(ne-obligatoriu) 3/8 cu T, clicket si prelungitoare:0,12, 14, 17, 19, 22, 24, 27. Tubulara pt bujii cu prelungitoare si articulatie e foarte buna pe 3/8

Inelara/combinata si fixa: 8,10, 12, 14, 17, 19, 22, 24, 27, 30, 32, 36

Inbus sau biti de la 3 la 12.

 

Deja am enumerat mai mult decat strictul necesar. Nu vad motive pentru care nu ati cumpara scule de calitate garantate lifetime. Si nu vorbesc despre Elora sau Facom :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super pret, au magazin online?

, sunt cehesti sau ceva de genul si nu au design d\nemaipomenit dar otelul e de calitate

Sunt din Slovenia, se pare. Eu le-am luat de la un magazin online din RO: http://www.triton.com.ro/ Ele par solide si cu materiale de buna calitate, o sa vad cat or sa ma tina. Mai am si niste scule Motion Pro care par foarte solide, printre cele mai de calitate pe care le-am folosit eu (nu sunt mecanic :D)

 

Trusa de tubulare, am un Stanley. Pare cam cheap, dar sper sa-si faca treaba. Mai am si un set de tubulare din alea romanesti, de pe timpuri, super solide.

post-76698-0-45219500-1428045338_thumb.jpg

post-76698-0-58070000-1428045345_thumb.jpg

Editat de captain_obvious
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti, de trusa de scule Rothewald de la Louis/Kronaumoto ce stiti?

 

http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/431.html Sunt de calitate au ba?

e ok pt pretul ei, doar sa tiii cont ca e pt forte mici si cel mult medii. Am una si e trusa principala pt desfacut toate draciile normale la motoreta sau pt montat mobila, etc.

In caz de cupluri foarte mari - e necesara alta abordare.

Sin trusa aia - cele mai utile sunt surubelnitele si bitii - au cele mai multe utilizari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut, nu ma injurati va rog, chiar am citit in spate, insa n-am ajuns (pana acum) la raspunsul pe care-l caut.

M-ar interesa o trusa pe care sa o pot pune sub sa, cam 20x20cm sa zic, +- 5 cm sa ramana si de husa:)

Cred ca nu-mi trebuie top quality ca sa desfac un capac de la pinion si alte asemenea. Cam imbus am peste tot unde as fi si calificat sa ma bag.

Cea de la Kronau, http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/431.html , stie cineva ce dimensiune are?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ani de framantari interioare si incercari nereusite azi mi-am luat inima-n dinti si am purces asta :D

post-36094-0-42801300-1429035302_thumb.png

 

 


» Post actualizat in 14 Apr 2015 18:17

Ori nu stiu sa citesc descrieri ori chiar nu scrie de dimensiuni.

Ma intereseaza daca intra sub sa.

nu stiu ce trusa ar intra sub sha, poate un Facom micro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Scule de calitate - de unde le cumparam?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...