Sari la conținut

Accident Bucuresti 21.10.2010 - zona Brancoveanu


Nea Vizanu'
 Share

Postări Recomandate

Protagonist eu si un conservar. Eu veneam dinspre Oraselul Copiilor pe banda 1. Loganul intra de pe o strada dintre blocuri la vreo 30 de metri tot pe 1 si continua sa mearga incet, cred ca in treapta a doua, cautand loc de parcare. Eu ma asigur stanga, semnal, gaz, ies pe banda 2 si cand sunt la maxim 3 metri de Logan individul vede loc gol, trage de volan stanga, intra pe banda mea si franeaza brusc dandu-si seama ca nu are spatiu sa o bage in parcare pentru ca a vazut locul prea tarziu. Eu cu franele maxim intru direct in spate stanga extrem, cam pe unde este stopul si esapamentul lui. Eu usor tavalit dar fara probleme (echipamentul de care multi au ras, chipurile nu sunt pe CBR si-a facut din plin datoria si nici macar nu are nimic), scurerul , un Motowell Magnet Sport cu toata fata zob, adica oglinda stanga, semnal dreapta, carena fata, aripa si aparatoare carena, maner frana spate si faruri nerecuperabile, restul doar mici zgarieturi. Conservarul evident nu recunoste nimic, insa eu am poze din care se vede perfect ca a intrat cam 50 cm pe banda mea. Sa vedem acum ce iese la politie, ma intalnesc cu el pe splai la accidente la 16. Mai nasol ca nu am niciun martor.

Morala: echipamentul este vital chiar si pe un scuter ce nu fuge mai mult de 80...

post-18153-1287662295_thumb.jpg

Editat de Nea Vizanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protagonist eu si un conservar. Eu veneam dinspre Oraselul Copiilor pe banda 1. Loganul intra de pe o strada dintre blocuri la vreo 30 de metri tot pe 1 si continua sa mearga incet, cred ca in treapta a doua, cautand loc de parcare. Eu ma asigur stanga, semnal, gaz, ies pe banda 2 si cand sunt la maxim 3 metri de Logan individul vede loc gol, trage de volan stanga, intra pe banda mea si franeaza brusc dandu-si seama ca nu are spatiu sa o bage in parcare pentru ca a vazut locul prea tarziu. Eu cu franele maxim intru direct in spate stanga extrem, cam pe unde este stopul si esapamentul lui. Eu usor tavalit dar fara probleme (echipamentul de care multi au ras, chipurile nu sunt pe CBR si-a facut din plin datoria si nici macar nu are nimic), scurerul , un Motowell Magnet Sport cu toata fata zob, adica oglinda stanga, semnal dreapta, carena fata, aripa si aparatoare carena, maner frana spate si faruri nerecuperabile, restul doar mici zgarieturi. Conservarul evident nu recunoste nimic, insa eu am poze din care se vede perfect ca a intrat cam 50 cm pe banda mea. Sa vedem acum ce iese la politie, ma intalnesc cu el pe splai la accidente la 16. Mai nasol ca nu am niciun martor.

Morala: echipamentul este vital chiar si pe un scuter ce nu fuge mai mult de 80...

martorii ar fi contat la un eventualproces, dar nu ajungi tu pana acolo. ai lovit in spate, cam eÂşti de vină, din păcate. trebuia sa păstrezi distanta. baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, asta a reiesit si la politie, nu a contat faptul ca eu am fost pe banda 2 cu sa zicem 50km/h si loganul pe 1 cu 20km/h, ca s-a bagat brusc si fara sa se asigure in fata mea. Ba mai mult, militianul la final mi-a spus ca daca ar putea ar interzice toate kkturile pe doua roti, ca sunt un pericol public si toti cei ce le conduc sunt un pic cam... boemi! Cred ca altul era cuvantul dar totusi i-a fost jena si teama sa il foloseasca. Am totusi 38 de ani si ceva prestanta... Era doar un imbuibat cu o burta de fost director de CAP, ce pretentii mai putem avea de la ei. Cred ca daca totusi era cineva de la patrula moto altul ar fi fost rezultatul. In concluzie, eu amenda 120ron, permisul la locul lui in buzunar, si imi fac singur jucaria. Deci o noua specie de care sa ne ferim, ca poate ne baneaza de pe drumurile publice! politia romana.

Editat de Nea Vizanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, asta cu lovitul din spate e deja lait motiv la militieni. Nu conteaza conditiile pt ei. Ai atins bara spate esti vinovat, ca asa se rezolva rapid cazul si nu stau ei sa isi bata capul...

Bafta la reparatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, asta a reiesit si la politie, nu a contat faptul ca eu am fost pe banda 2 cu sa zicem 50km/h si loganul pe 1 cu 20km/h, ca s-a bagat brusc si fara sa se asigure in fata mea. Ba mai mult, militianul la final mi-a spus ca daca ar putea ar interzice toate kkturile pe doua roti, ca sunt un pericol public si toti cei ce le conduc sunt un pic cam... boemi! Cred ca altul era cuvantul dar totusi i-a fost jena si teama sa il foloseasca. Am totusi 38 de ani si ceva prestanta... Era doar un imbuibat cu o burta de fost director de CAP, ce pretentii mai putem avea de la ei. Cred ca daca totusi era cineva de la patrula moto altul ar fi fost rezultatul. In concluzie, eu amenda 120ron, permisul la locul lui in buzunar, si imi fac singur jucaria. Deci o noua specie de care sa ne ferim, ca poate ne baneaza de pe drumurile publice! politia romana.

Cand mergi prin oras cu scuterica tii 1-2 degete pe cele doua manete de frana doar asa in joaca daca o fii sa fie. Mie imi iese sa franez in cele mai aiuritoare situatii si dintr-un metru, sau ca sa ma exprim exact pana acum mi-a iesit de fiecare data... Desigur, ca sa franezi intr-un metru trebuie sa anticipezi ca poate usa se deschide in fata ta si sa mergi cu maximum 5-10km/h, ca daca mergi la drum intins pe langa masinile care stau degeaba cu 15km/h deja nu se stie ca esti clar vitezoman :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mergi prin oras cu scuterica tii 1-2 degete pe cele doua manete de frana doar asa in joaca daca o fii sa fie. Mie imi iese sa franez in cele mai aiuritoare situatii si dintr-un metru, sau ca sa ma exprim exact pana acum mi-a iesit de fiecare data... Desigur, ca sa franezi intr-un metru trebuie sa anticipezi ca poate usa se deschide in fata ta si sa mergi cu maximum 5-10km/h, ca daca mergi la drum intins pe langa masinile care stau degeaba cu 15km/h deja nu se stie ca esti clar vitezoman :laugh:

 

in mare ai si tu dreptate...

dar uite, sa ti mai spun o intamplare.. personala sa zicem - un "sens " giratoriu, plin.

eu pe "banda 3" ca localizare

vreau sa merg inainte, il las pe cel din dreapta mea sa faca stanga - eu urmant sa merg inainte, repet. ala trece, eu bag mana in gaz , fandez un pic si brusc ala intepeneste in mijlocul intercectiei ( care era oricum full ). inclinat fiind si in accelerare iti dai seama ca n aveam ce pana mea sa mai fac asa ca am fandat la limita si in loc sa intru in bara lui direct l-am "sters " in cadere . ma rog , la cat e scuterul l am "tinut " asa ca n a ajuns pe jos si apoi l am "scos" din gaz.

ei, eu am zis "Doamne multam" ca n a fost mai rau iar soferul a fost intelegator asa ca n au fost probleme

pot sa analizez de 10 ori situatia ca tot la fel as face la cat de aglomerata era interesectia . a fost o" nepotrivire" de zecimi de secunda care s a lasat cu plastice sparte. iar viteaza cat am prin in 3 m plecat de pe loc.

deci.sa fim sanatosi ca din "astea" se intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, din pacate pe brancoveanu tot timpul ies soferii de pe strazile din dreapta fara sa se asigure, etc

f bine ca nu ai patit nimic, mult succes la politie.

si grija maxima ... brancoveanu este un bulevard periculos ! eu mai mult de 60 ... rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de incurajari, deocamdata am doua obiective: sa ii contest decizia militianului si sa repar jucaria. Ultima mi-a cam taiat elanul, doar farul este aproape 300 ron si mai trebuie carena fata, aripa, semnale, oglinzi. In jur de 600 ron si munca la vopsit+montat. Asta de placere, macar sunt noi... :laugh:

P.S. Multumesc tipului care a oprit langa mine cu motorul portocaliu parca (iarta-ma frate, chiar nu am retinut ce este in nebunia aia) si m-a intrebat daca am patit ceva.

Editat de Nea Vizanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mai mult timp in urma ,cand m-a luat unul pe sus in gura pasajului,(din fericire nu am cazut)si am ajuns la politie ,remarca politistului a fost ; pai daca si voi alergati ca disperatii.I-am repetat ca am fost lovit totusi din spate,dar nu cred ca a priceput mai mult decat pricepuse pana atunci,asa ca......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce ti-a luat permisul? Pentru lovitura din spate stiam ca nu se ia... 

Reciteste, nu i-a luat permisul. ", eu amenda 120ron, permisul la locul lui in buzunar"

 

Trae urat cand neacordarea de prioritate, devine "lovitura din spate" si schimba vinovatul ca la alba-neagra. In cazul de fata, militianul ar interzice vehiculele pe doua roti, ca suntem pericol in trafic cand ne intalnim cu soferii care si-au luat traseul pe SPAGA! Am inteles de la un instructor auto, ca acum la categoriile C+E+D, n-ai nici o sansa sa iei traseul fara spaga. Mi-e din ce in ce mai scarba de legile din tara asta si de felul in care se aplica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles de la un instructor auto, ca acum la categoriile C+E+D, n-ai nici o sansa sa iei traseul fara spaga. Mi-e din ce in ce mai scarba de legile din tara asta si de felul in care se aplica.

Tin sa te dezamagesc, inca din 2000 cand am luat C-ul a trebuit sa ********** toti ********* la politist chiar daca n-aveam nici un stres la condus, iar sala o luasem lejer.

A fost un fel de taxa de participare la examen :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca puteam fi monitorizat prin satelit, el tot asa solutiona cazul. Nu l-a interesat faptul ca eu eram pe banda 2 cu 50 la ora, conserva pe banda 1 cu 15 la ora si ca ala mi-a intrat in fata cu frana, brusc, cand eu mai aveam o lungime de mobra pana sa ajung la el si evident distanta scurta plus diferenta de 35-40 km/ora au facut... diferenta. Nu, nu am adaptat viteza la trafic pentru a evita pericolele si nu am pastrat distanta fata de... cine? Ca eu nu aveam pe nimeni in fata cu o secunda inainte ca ala sa se bage. El nu stia decat ca "asa circulati, haotic si pe urma veniti la noi ca v-au tavalit masinile si vreti daune ca aveti oase rupte. Voi si tampitii cu biciclete, ce sa cauti cu bicicleta in oras, ce, piste ne trebuie noua?" Imi pare rau ca nu l-am inregistrat, dar cand am incercat s-a calmat si mi-a spus ca "in sectia mea nu ma inregistreaza nimeni fara acordul meu" Sectia LUI?

Mesaj completat

Tin sa te dezamagesc, inca din 2000 cand am luat C-ul a trebuit sa ********** toti ********* la politist chiar daca n-aveam nici un stres la condus, iar sala o luasem lejer.

A fost un fel de taxa de participare la examen :laugh:

Identic si eu, stai linistit, si asta la sfatul instructorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa te dezamagesc, inca din 2000 cand am luat C-ul a trebuit sa ********** toti ********* la politist chiar daca n-aveam nici un stres la condus, iar sala o luasem lejer.

A fost un fel de taxa de participare la examen :laugh:

Banuiam ca se "practica" de mult timp spagareala, stiam de cand am luat categoria B, cand m-a informat instructorul. Eu unu' am refuzat si totusi, am luat din prima. N-am dat spaga niciodata politistilor si nici n-am de gand. Cand am gresit, am platit. S-a intamplat sa mai "gresesc" in trafic si sa scap doar cu avertisment verbal, dar fara a da vre-un leu cuiva. Instructorii din cate am vazut, sunt mana-n mana cu politistii, avand si ei "parte". Faptul ca bani-i dai instructorului, face ca mita sa fie greu de probat, politistii neaga, instructorul pica pentru inselatorie(sper sa nu gresesc incadrarea) Deasemenea, am vazut ca tot instructorul iti "rezolva" si dosarul, inclusiv analizele. Chiar sunt curios cati "inapti" sunt pe sosele...Analfabeti stiu ca-s multi, chiar cativa din vecinii mei colorati detin permise, desi nu-s in stare sa-si citeasca numarul de inmatriculare de la propria lor masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai claz clasic de accident....o mica nesincronizare in trafic si poc :accident.De aia se numeste ACCIDENT.

Dar in cazul de fata tu ai intrat in spatele lui deic se poate spune ca nu ai condus preventiv,nu ai pastrat distanta etc etc...

Daca totusi te simiti nedreptatit si ai dovezi si martori ,poti formula o plangere contra politistului...exista formular tip chiar si aici pe net....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

El nu stia decat ca "asa circulati, haotic si pe urma veniti la noi ca v-au tavalit masinile si vreti daune ca aveti oase rupte. Voi si tampitii cu biciclete, ce sa cauti cu bicicleta in oras, ce, piste ne trebuie noua?" Imi pare rau ca nu l-am inregistrat, dar cand am incercat s-a calmat si mi-a spus ca "in sectia mea nu ma inregistreaza nimeni fara acordul meu" Sectia LUI?

 

tampit e el si cu ma-sa.

labagiu :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da frate, de asta as fi vrut si eu sa il inregistrez, pentru "publicitate". Acum asta este, bine ca nu trebuie sa posteze nimeni R.I.P. pentru mine. In rest toate se repara.

Editat de Nea Vizanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...