Sari la conținut

Honda Crosstourer


Postări Recomandate

Mnah, am rezolvat si cu vinul fiert :pow: :huh:

Ramane cum am stabilit: mie imi place Honda, mai ales noul model, Crosstourer, despre care accidental se mai vorbeste aici

Daca castig la loto vreau sa fiu primul posesor din Romania

Nu-mi trebuie BMW, nici Yamaha ST 1200

Vreau Crosstourer

E cel mai frumos de pe planeta

Si cel mai bun

Si cel mai tare

La tăți ni-i greu

 

 

:friends:

Editat de Mihutz77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 537
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mie chiar imi place bordul. Simplu si practic, fara zeci de beculetze colorate, cadrane mari care sa te incurce in cazul in care vrei sa pui un gps, o camera video sau un derulator de roadbook.

 

Am fost azi la salonul moto de la Linz; stiu ca voi fi din start considerat subiectiv dar mie mi s-a parut nsoala, "stearsa"; si fara vreo posibila legatura cu directia adventure.

Bordul (dupa gustul meu) sub orice critica. Si mai nasol... distanta/gaura mare dintre ghidon si asazis-ul bord, prin care se vad toate cele pe dedesupt.

@ boieru, de ex. la GS, deasupra bordului, poti pune ce vrei tu, navi are locul lui sus la vedere, poate chiar si un derulator (desi sa fim seriosi, cati folosesc asa ceva), in schimb la CT, in spatiul ala mare dintre ghidon si bord (castigat prin bordul asa mic) nu vad ce si cum poti pune iar deasupra de asemenea nu prea vad cum.

 

Sunt convins ca unii o vor aprecia, fiecare cu gustul lui.

 

De Triumph Explorer am fost insa placut impresionat, se vede din ce clasa face parte; insa asa cum Tiger 800 seamana mult cu 800GS, la fel mi s-a parut ca in afara de motor, Explorer aduce de la o posta cu 12GS. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mnah, am rezolvat si cu vinul fiert :pow: :huh:

Ramane cum am stabilit: mie imi place Honda, mai ales noul model, Crosstourer, despre care accidental se mai vorbeste aici

Daca castig la loto vreau sa fiu primul posesor din Romania

Nu-mi trebuie BMW, nici Yamaha ST 1200

Vreau Crosstourer

E cel mai frumos de pe planeta

Si cel mai bun

Si cel mai tare

La tăți ni-i greu

 

Merg pe mana ta , si cu incredere aleg si eu cel mai tare brand de pe planeta ( din punctul meu de vedere ) HONDA :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

In sfarsit am vazut, auzit, pipait, mirosit, calarit animalu' live, la Budapesta

In afara de o mica dezamagire vis-a-vis de dimensiune, Crosstourer este o Honda veritabila

Ambreiajul ala dublu este de senzatie, aveam senzatia ca sunt pe scuter, dar Doamne ce scuter!

Va rog sa incepeti cheta, o vreau :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am vazut, auzit, pipait, mirosit, calarit animalu' live, la Budapesta

In afara de o mica dezamagire vis-a-vis de dimensiune, Crosstourer este o Honda veritabila

Ambreiajul ala dublu este de senzatie, aveam senzatia ca sunt pe scuter, dar Doamne ce scuter!

Va rog sa incepeti cheta, o vreau :bigstar:

Baga detali..ce este in neregula cu dimensiunea? :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga detali..ce este in neregula cu dimensiunea? :rusinica:

 

da chair asa mai multe detalii va rugam :cheers: sa ne mai clatim si noi vazul si auzul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baga detali..ce este in neregula cu dimensiunea? :rusinica:

 

Pai mai mult ca sigur e o chestie subiectiva, ma asteptam la un bivol gen BMW 1200 GS Adv, dar acum e clar ca Honda se bate cu Yamaha 1200 ST si eventual cu BMW 1200 GS simplu, nu Adventure

E cam cat Varadero, cel nou desigur, care era si el prezent in show-room

Subscriu la cele scrise mai devreme de cineva vis-a-vis de bord, nu m-a lasat de loc cu gura cascata, dimpotriva, daca as fi responsabil la Honda cu asta as cere schimbarea lui

Cu riscul de a ii supara pe fanii BMW, afirm ca gradul de finisare este superior, tipic pentru Honda

Nu stiu cum s-ar comporta la drum lung, dar are de toate: putere, cuplu, ciclistica, pozitie in sa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai mai mult ca sigur e o chestie subiectiva, ma asteptam la un bivol gen BMW 1200 GS Adv, dar acum e clar ca Honda se bate cu Yamaha 1200 ST si eventual cu BMW 1200 GS simplu, nu Adventure

 

:scratch: Io mi-am mai exprimat punctul de vedere pe sectiunea asta a forumului: sunteti multi care, nu-mi dau seama de ce, probabil in necunostinta de cauza ca altfel chiar nu-mi pot explica, nu intelegeti ca Adv este doar o varianta derivata din GS; "originalul" este GS.

Asadar, este absolut firesc sa fie comparabil cu GS, ST etc. GS-ADV nu are inca un concurent direct (cilindree, cardan, dimensiuni, autonomie etc). ;)

Nu stiu de unde erau asteptarile tale, avand in vedere ca si in poze pare destul de "firava".

 

Am stat si eu pe ea si chiar nu mi-a inspirat nimic pozitiv, dar aici poate fi chestie de gusturi. Explorer-ul insa de exemplu chiar mi-a placut.

 

Cu riscul de a ii supara distra pe fanii BMW, afirm ca gradul de finisare este superior, tipic pentru Honda

 

Fixed! :rolleyes:

 

p.s. bordul, personal, mi s-a parut sub orice critica.

 

Nu stiu cum s-ar comporta la drum lung, dar are de toate: putere, cuplu, ciclistica, pozitie in sa

 

Si eu sunt curios dar aici chiar ma astept la ceva pozitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa o testez si eu in weekend dar desteptul de dealer Honda, la care am promis ca nu mai calc dupa ce m au jefuit cu revizia la raposata africana si la scuterica, a zis ca nu o da pt test ride decat daca o inchiriez o zi cu 220 de francutzi, franciza de accident de 3000.

 

La pretentia asta astept sa apara mai multe pe stoc si sa ma dau gratis :)

 

 

Prin urmare nu pot decat sa ma pronuntz decat dpdv personal fata de pozitie pe loc si aspecte de design:

 

- pozitia in sa pare buna si comfortabila

- mobra nu e mare vs greutatea ei reala, au compactat o bine

- design bord nasol rau, noul SH125i sau SH300i sunt mai faine :)

- spatiu mare gol intre ghidon, bord si carenaj, imi bate a VStrom

- plastice OK calitativ

- design carenaj fata nu prea placut

- parbriz stoc prea mic chiar si in pozitia inalta, trebe testat pe drum si vazut cum e in realitate

 

Per total, la banii pe care trebuie sa i ai pt o mobra noua tre sa ti si placa cum arata per total, si aici nu ne intelegem cu noua Honda. Prefer noul Triumph sau ST1200 oricand iar Boxerila ramane inca alegerea mea si anu asta.

 

In 3 saptamani au promis altii ca baga pe stoc vreo trei, poate poate prind una la o mica tura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu am vazut jucaria la Kawa care a adus una pentru un batranel de vreo 70 ani,dar teapan din cate am inteles.Cu cutie automata si cu controlul tractiunii.

O imensitate si o frumusete in acelasi timp.Sigur pentru drumuri lungi e fantastica.Pretul 13700 euroi tva inclus..not bad pentru una noua de asemenea anvergura.

Eu am CrossRunner-ul din August si-s foarte multumit de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut jucaria la Kawa care a adus una pentru un batranel de vreo 70 ani,dar teapan din cate am inteles.Cu cutie automata si cu controlul tractiunii.

O imensitate si o frumusete in acelasi timp.Sigur pentru drumuri lungi e fantastica.Pretul 13700 euroi tva inclus..not bad pentru una noua de asemenea anvergura.

Eu am CrossRunner-ul din August si-s foarte multumit de ea.

 

Cumva repectivul "batranel" e cunoscut sub numele de "Bunul" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa o testez si eu in weekend dar desteptul de dealer Honda, la care am promis ca nu mai calc dupa ce m au jefuit cu revizia la raposata africana si la scuterica, a zis ca nu o da pt test ride decat daca o inchiriez o zi cu 220 de francutzi, franciza de accident de 3000.

 

Chestia asta a facut-o elvetianul???

Wow! chiar ca e criza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva vreme vorbeam cu un amic si ma gandeam ca s-a facut cam tot ce se putea face in acest domeniu ADV.[domeniu in care sustin in continuare ca sunt anumite mobre care nu ar trebui sa intre].

Au fost introduse mobre de strada mobre super grele in fine parerea generala a fost ca urmatoarea mare idiotenie din domeniu va fi vitezana adventure.

 

Dar iata ca inca o data zicala Honda'i Honda [cu riscul de a-i supara pe fani mi se pare o mare idiotenie] s-a dovedit cat se poate de reala.

 

Boon deci facem o mobra adventure a zis nea' Yosuke Hasegawa. Pai sa o facem sa fie unica sa sparga tiparele sa distruga concurenta.

 

Intrebare : Putem sa o facem cea mai usoara ?

Raspuns : Shefu' nu prea putem ...

Bine atunci o facem cea mai grea. Sa iasa din multime sa se diferentieze.

Shefu' [se auzi o voce ] am o idee hai sa o facem cum nu s-a mai facut niciodata o mobra ...ce daca tre sa fie fiabila ca e de adv hai sa o facem cu shimbator din butoane sa se confuzeze baietii in curbe si in caz ca reusesc sa schimbe vitezele computeru de bord sa ia atitudine pai ce pana mea e asta frana de motor in curba lasa ca schimbam superior ca nu e bine sa avem cuplu la iesirea din curba mai bine sa se balbaie subturata.

 

 

Buna ideea ta pustiule [zise nea' Yosuke Hasegawa] si ca sa ii facem pe clienti la buzunare le scoatem levieru' de schimbator iar daca il vor neaparat sa plateasca in plus ce basca mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ar placea una din asta. E inalta(merge de un forestier incet asa),frumoasa,fiabila HONDA,cardan are, consumul.........sunt curios care o fi?

 

Estetic in opinia mea e singurul SUV moto care arata FRUMOS la ora actuala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva vreme vorbeam cu un amic si ma gandeam ca s-a facut cam tot ce se putea face in acest domeniu ADV.[domeniu in care sustin in continuare ca sunt anumite mobre care nu ar trebui sa intre].

Au fost introduse mobre de strada mobre super grele in fine parerea generala a fost ca urmatoarea mare idiotenie din domeniu va fi vitezana adventure.

 

Dar iata ca inca o data zicala Honda'i Honda [cu riscul de a-i supara pe fani mi se pare o mare idiotenie] s-a dovedit cat se poate de reala.

 

Boon deci facem o mobra adventure a zis nea' Yosuke Hasegawa. Pai sa o facem sa fie unica sa sparga tiparele sa distruga concurenta.

 

Intrebare : Putem sa o facem cea mai usoara ?

Raspuns : Shefu' nu prea putem ...

Bine atunci o facem cea mai grea. Sa iasa din multime sa se diferentieze.

Shefu' [se auzi o voce ] am o idee hai sa o facem cum nu s-a mai facut niciodata o mobra ...ce daca tre sa fie fiabila ca e de adv hai sa o facem cu shimbator din butoane sa se confuzeze baietii in curbe si in caz ca reusesc sa schimbe vitezele computeru de bord sa ia atitudine pai ce pana mea e asta frana de motor in curba lasa ca schimbam superior ca nu e bine sa avem cuplu la iesirea din curba mai bine sa se balbaie subturata.

 

 

 

 

 

Buna ideea ta pustiule [zise nea' Yosuke Hasegawa] si ca sa ii facem pe clienti la buzunare le scoatem levieru' de schimbator iar daca il vor neaparat sa plateasca in plus ce basca mea.

 

 

 

 

Nu stiu cum am facut de am postat intrucat nu terminasem de scris . Vroiam sa mai ating si alte aspecte minunate ale noului model; cum ar fi necesitaea unui van care sa aiba in spate o alta mobra si care sa te urmareasca atunci cand te plimbi intrucat daca o scapi pe jos e gata..dar nu mai am rabdare chef si timp asa ca pt doritori m-am inspirat de aici .Postul nr. 17.

 

Have fun nu uitati Onda'i Onda.... :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum am facut de am postat intrucat nu terminasem de scris . Vroiam sa mai ating si alte aspecte minunate ale noului model; cum ar fi necesitaea unui van care sa aiba in spate o alta mobra si care sa te urmareasca atunci cand te plimbi intrucat daca o scapi pe jos e gata..dar nu mai am rabdare chef si timp asa ca pt doritori m-am inspirat de aici .Postul nr. 17.

 

Have fun nu uitati Onda'i Onda.... :what:

Crosstourerul este pt aventura din 2012 . Putine locuri pe glob unde nu poti ajunge pe un drum. Indiferent de starea lui un drum este un drum si Honda la asta s-a gandit. Cred c a facut si un sondaj cu intrebarea catre posesorii de GS, Stelvio sau Multistrada cat la suta din calatori parasesc drumul. 2-5 % cred. Nesemnificativ. In plus lovitura este pretul foarte competitiv in raport cu BMW in special si concurenta in general. Sub 14000 euro. Cine-si cumpara motorul din ratiuni practice va fi satisfacut 100%, cine il cumpara din ratiuni de imagine nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare isi cumpara si merge cu o motocicleta cu un anumit motiv...dar de rugala acel motiv este "ca imi place". Degeaba ai un fier care ajunge oriunde pe planata daca nu stai comod sau nu iti place... Orice motocicleta este buna la ceva, daca toate ar fi bune la aceleasi chestii nu ar mai fi nici o diversitate si ne-am plictisii...

 

:bounce: Parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...