Sari la conținut

CIRCUIT IN RO


Vlad Codreanu
 Share

Postări Recomandate

  • 6 months later...
  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Doamne ajuta! De-ar deveni odata realitate multe accidente datorate vitezei nu ar mai avea loc pe strada. Sa am certitudinea ca proiectul acesta va fi gata peste 2 ani ..m-as apuca serios sa-mi caut platforma, carlig de remorcare si toate cele sa merg cu motorul acolo. Dar pana atunci mai e..si multe pagini se vor mai scrie. Totusi sa speram...nu ne costa nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2 saptamani se apuca de treaba, chipurile.

Incheierea reportajului a fost de efect: vor aparea hoteluri, pensiuni, restaurante.

De fapt se cauta dezvoltarea zonei, nu construirea circuitului. Sariti si cumparati terenurile din imprejurimi!

 

Totusi ce bine ar fi sa demonstreze ca gresesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ideia cu putine curbe is is eu, acum o fi bun si asta dar as fi vrut unu ceva mai tehnic oleaca, nu liniar. in ala tehnic se face performanta, si se vede adevarata valoare a pilotului, in ala liniar vor vorbi doar motoarele, mai putin pilotii.

 

acum sa il vedem doar asfaltat maca, ca de restu poate sa mai treaca timpul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Numai de s-ar face odata, undeva, oriunde in tara asta, sa nu trebuiasca sa facem mai mult de 300 de km pentru o tura de o zi pe circuit. Abia atunci am avea si noi trackday in Romania. Astea-s vise pentru noi acum, insa inchipuiti-va cati copii ar putea incepe de foarte mici o cariera in sportul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind acest topic, mi-a venit o idee.

As fi curios cat ar costa un astfel de circuit, o sa va spun si dwe ce. Acum ceva timp, cand eram in facultate am invatat despre obligatiuni . Mai exact cum reusesc statele sa-si atraga bani.

Sa zicem ca un circuit ar costa 15 mil de euro.

Putem imparti aceasta suma in cat mai multe fractii. Ideea e , sa contribuim cat mai multi la construirea acestui circuit, ulterior avand dreptul la o "bucatica" din circuit , financiar vorbind.Teoretic am investi niste bani, practic, nu stiu daca circuitul ar reusi sa scoata profit in viitorul apropiat . La noi mai exista si factorul tzeapa... Totusi, cati dintre noi ar investi in asa ceva ?

 

Numai bine si incercati sa ma criticati cat mai putin ca n-am dat cu parul, ci doar cu presupusul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e rea ideea, in schimb ar fi vorba de sume mari de investit pe care eu unul clar nu le am. Plus ca ar trebui sa contribuie fff multi cu sume importante si tot n-ar fi de ajuns cu siguranta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Completat! :> speranta moare ultima...dar proiectu pentru autostrazi a fost platit...si i-a murit proiectantului la intrare...i se mai trezeste in 2030 k sa inceapa autostrazile.

Doamne ajuta pentru circuitul asta..:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva concret ceva despre MURESRING?.....s-au apucat cu lopetile sua cu grebla?

 

in antenamente la Valencia spunea Haralambie ca a fost informat ca s-a deschis santierul.

acum nu stiu daca sa ma iau dupa el, tot el zice de Muresan ca e mare talent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

in antenamente la Valencia spunea Haralambie ca a fost informat ca s-a deschis santierul.

acum nu stiu daca sa ma iau dupa el, tot el zice de Muresan ca e mare talent.

santierul s-a deschis,pretul pamantului sare la jdemii de euro,afaceristii isi pun cortu in zona,liderii locali isi mai tzapa o vila/ingrasa contu' etc. daca apar aia de la romania te iubesc scoatem criza la inaintare...care/cand/unde/ce circuit?! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa mi spuneti in ce AN sa pun CEASUL sa va TREZEASCA....

 

cost circuit de la 10 mil euro unul modest

 

poate sa facem un cont gen DATI UN LEU PENTRU ATENEU

Altfel cu siguranta 10 ani ramanem tot la nivel de CHESTIONARE :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind acest topic, mi-a venit o idee.

As fi curios cat ar costa un astfel de circuit, o sa va spun si dwe ce. Acum ceva timp, cand eram in facultate am invatat despre obligatiuni . Mai exact cum reusesc statele sa-si atraga bani.

Sa zicem ca un circuit ar costa 15 mil de euro.

Putem imparti aceasta suma in cat mai multe fractii. Ideea e , sa contribuim cat mai multi la construirea acestui circuit, ulterior avand dreptul la o "bucatica" din circuit , financiar vorbind.Teoretic am investi niste bani, practic, nu stiu daca circuitul ar reusi sa scoata profit in viitorul apropiat . La noi mai exista si factorul tzeapa... Totusi, cati dintre noi ar investi in asa ceva ?

 

Numai bine si incercati sa ma criticati cat mai putin ca n-am dat cu parul, ci doar cu presupusul :)

1Tu te-ai duce maine la banca sa depui o suma care iti va aduce profit (impozabil)poate peste vreo 10 ani ?

2Vorbesti aici, daca am inteles bine, despre o forma de co-proprietate pe care rezonabili fiind, nu poti sa o divizezi in ,,n'' fractii

3Daca totusi s-a nascut cumva nebunul de notar care sa faca cele ,,n''contracte de proprietate, tu ca ,,investitor'' cum ti-ai controla profitul pentru a te asigura ca nu a intervenit ,,factorul tzeapa''?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba pana la urma chiar nu e un motocclist in zona sa se duca sa vada daca s-a inceput lucrarea sau nu. ca ne balacarim aici pana ........ udrea is aduce aminte ca trebuie si asa ceva. dar intai sa asteptama alegerile ca atunci se incep multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba pana la urma chiar nu e un motocclist in zona sa se duca sa vada daca s-a inceput lucrarea sau nu. ca ne balacarim aici pana ........ udrea is aduce aminte ca trebuie si asa ceva. dar intai sa asteptama alegerile ca atunci se incep multe.

 

 

Ce sa vada? Nu are ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va fi circuit langa Urziceni.

Desenul circuitului e gata. S-au luat o multime de aprobari, mai trebuie luata o aprobare de mediu, pentru o specie de pasari care ar cuibari in acea zona...

Daca mai aflu alte infomatii din interior, va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va fi circuit langa Urziceni.

Desenul circuitului e gata. S-au luat o multime de aprobari, mai trebuie luata o aprobare de mediu, pentru o specie de pasari care ar cuibari in acea zona...

Daca mai aflu alte infomatii din interior, va tin la curent.

se da voie cu frana spate :)) scuze da nu mam putut abtine

 

 

ON: ai ideie cat de mare v-a fi si cand se preconizeaza ca incep lucrarile. ca de terminat oricum se trece de termen.... doar suntem in Romania

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,am vz si eu ceva hartii,cica ar fi la adancata,primarul de acolo fiind motociclist.au planuri mari baietii,din ce am citit cica s-ar fi anuntat cateva competitii la anul deja,cupa dacia logan care se tine in germania,o etapa de wsbk si altele!pista va avea 15 m latime la start si dupa 12m,parca vreo 4300 m,9 viraje pe st si 8 pe dr sau invers,5000 locuri de parcare,statie peco,dispensar medical si tot ce tine de circuit!dadeam si preturile inchirierii pe week end pt competitii,pt trak day era 70 euro,nu ziceau nimic de cate intrari!nu-mi amintesc chiar tot acum,am vz documentatia la un baiat care a facut topografia acolo dar nu a vrut sa posteze pe forum ca si el e sceptic! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...