Sari la conținut

Eveniment, Lansare carte


jumbo
 Share

Postări Recomandate

am intrebat nu am dat cu paru''!

ce n-am voie sa intreb?

eu vin oricum la lansare si cumpar cartea ca imi place si am citit on line toate materialele.

:P

 

* asa sa faci!

ce, fiu-tau n-ar citi si el o lectura de vacanta cand o sa fie la scoala? :alcy:

mai ales daca tara il vrea motociclist...

 

hai, ne vedem la Clubul Taranului si tu poi sa te lauzi ca ai in familie un personaj din carte :laugh:

Mesaj completat

Eu cred ca gestul conteaza, cum o fi - cum n-o fi, e frumos din partea lui ca plateste pentru 50 de carti.

 

* eu nu stiu ce vezi tu asa de frumos in gestul de a plati ceva ce folosesc altii, dar anuntand asta public, adica facand in asa fel incat sa afle cat mai multi oameni din toata tara (wow!) si de pe mapamond. gestul ar fi fost frumos, repet, daca ar fi fost facut pana la capat si in mod ...uman. adica te duci la cineva acasa (sau macar ii trimiti prin posta sau ...si mai simplu, il chemi la tine acasa, la birou, oriunde), ii dai cartea, eventual ii strangi mana si-i urezi bafta (sa faca si el bani si sa-si permita carti alta data).

 

gata! ...iar am deviat si nu imi place. vreau doar sa subliniez ca am asteptat astfel de gesturi, dar nu le agreez. suntem in Balcani si asta nu putem schimba, that's a fact :blbl:

Mesaj completat

mie mi se pare ca asta e o cinste pe care n-o vor putea plati ei vreodata.

 

 

..Aici exagerezi si pierzi esenta:ei DEJA au platit pentru onoarea asta.

 

* da, am exagerat putin, dar cred ca ai prins ideea.

(btw., si eu am fost o data un personaj intr-o carte si ...n-am platit nimic :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

* eu nu stiu ce vezi tu asa de frumos in gestul de a plati ceva ce folosesc altii, dar anuntand asta public, adica facand in asa fel incat sa afle cat mai multi oameni din toata tara (wow!) si de pe mapamond. gestul ar fi fost frumos, repet, daca ar fi fost facut pana la capat si in mod ...uman. adica te duci la cineva acasa (sau macar ii trimiti prin posta sau ...si mai simplu, il chemi la tine acasa, la birou, oriunde), ii dai cartea, eventual ii strangi mana si-i urezi bafta (sa faca si el bani si sa-si permita carti alta data).

 

1. Omul a facut un anunt pe un forum, forum care e... public. Tu cum ai fi facut acest anunt? In soapta, pe la colturi? In cel mai strict secret? Cu biletele in plicuri sigilate, pe care scrie doar "Da mai departe"? Ai fi selectat aleator 50 de persoane din cartea de telefon? Ai fi hackuit baza de date de la "Evidenta Populatiei" si ai fi facut un script care-ti scoate 50 de insi din palarie? :alcy:

 

2. Omul poate nu e in tara. Dintre toti oamenii, ar trebui sa intelegi asta cel mai bine: e dificil sa organizezi logistic asa ceva daca nu esti in Romania. Asa ca a facut CE A PUTUT: a dat banii. Ca doar nu era sa ia avionul (sau sa-i plateasca userului avionul sa vina la el la birou) ca sa-i dea o carte. Sau sa plateasca cine stie cat pe taxe postale, de-acolo de unde e. Sau sa-i stranga mana (primita colet prin posta, taiata de la cot?) si sa-i ureze bafta (cu proteza pe care va fi nevoie sa si-o puna).

 

Parerea mea e c-ai gasit si tu un nod in papura aiurea, acolo unde nu-i nici nod, nici papura, nici durere, nici intristare.

 

Later edit:

 

Vad ca-i in Romania, my bad pentru punctul 2. Your bad pentru asta:

 

vi le aduc eu oriunde in bucuresti sau le puteti lua de la mine, cum doriti.
Editat de BlackDirt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Tu cum ai fi facut acest anunt? In soapta, pe la colturi? In cel mai strict secret?

...

 

* daca as fi dat un astfel de anunt ar fi sunat cam asa:

 

"donez 50 de exemplare din "Vand Kilometrii". pentru cei interesati, las nr. de tel. aici (sau PM)."

 

da' eu nu sunt DoruBMW si asta ...imi ocupa tot timpul :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* daca as fi dat un astfel de anunt ar fi sunat cam asa:

 

"donez 50 de exemplare din "Vand Kilometrii". pentru cei interesati, las nr. de tel. aici (sau PM)."

 

da' eu nu sunt DoruBMW si asta ...imi ocupa tot timpul :P

 

Cria, răutate mică ce eÂşti.... eu aÂş propune să livrezi tu cartea... :blbl: Uhhh... too late... case closed. Văd că ți'a luat'o Dan Popescu înainte :laugh:

 

Mamăăă ce activitate astăzi pe link-ul cu pricina... Ce rapid s'a miÂşcat lumea, măi să fie... :D BTW, am văzut pe lista aia oameni care chiar îÂşi permit să cumpere o carte cu prețul a 10 l de benzină. :alcy:

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BTW, am văzut pe lista aia oameni care chiar îÂşi permit să cumpere o carte cu prețul a 10 l de benzină. :alcy:

Mda, si acum s-a facut curat, cereau cartea ID-uri facute acum 4 luni si cu zero posturi la activ. Plus una cerea pentru un ID care nici macar nu exista...

Eu am si zis: n-am bani inca sa cumpar cartea, o sa vin joi numai sa vad cata lume va fi prezenta si sa il felicit pe Mihai, ca la salonnul de anul asta l-am ratat. Dar in niciun caz nu vreau cartea moca, chiar daca o sa am bani s-o cumpar abia peste cateva zile, la leafa. Mi se pare de bun simt sa dai banii pe carte dupa ce l-ai laudat pe Mihai pe tot forumul. Adica... il admiri pe om asa mult incat nu esti in stare sa renunti la 4 pachete de tigari ca sa cumperi cartea?!

(A nu se intelege ca dezaprob oferta lu' Doru, mi se pare foarte misto. Dar trebuia gandit altfel, in asa fel incat sa ajunga cartea strict la cei care efectiv n-au cum sa dea banii pe ea. Dar asta era dificil de facut)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba ceea, "ii dai omului un deget si-ti ia toata mana".

Daca omul s-a oferit sa le cumpere si sa le dea mocca, acu' nu e bun ca nu le duce la usa fiecaruia si nici nu face si un studiu paranormal sa vada daca e sarac sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il respect pe Mihai dar totusi situatia este un pic ciudata.

Deci:

Mihai a primit bani de la motociclisti pentru a finanta excursia si acestia au primit in schimb pagini cu aventurile lui din acesta excursie. Acum aceste pagini sunt adunate intr-o carte avand ca propietari pe texte acei motociclisti? Sau este propietar Mihai care din castigurile de pe urma vanzarii cartii va restitui sumele datorate?

Daca am inteles gresit inseamna ca cei care au contribuit vor plati la randul lor inca 45 de lei pentru carte. Sau o vor primi gratuit ca semn de recunostinta pentru efortul lor?

Nu vreau sa par un insensibil dar a sponsoriza un vis este OK dar daca acel vis se transforma ulterior si in venituri ... este un pic mai ciudat.

 

Sunt simple intrebari si rog pe cei care se pot simti extrem de lezati de aceste intrebari sa le ignore.

 

Mentionez ca nu ma numar printre cei care au sponsorizat actiunea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba ceea, "ii dai omului un deget si-ti ia toata mana".

Daca omul s-a oferit sa le cumpere si sa le dea mocca, acu' nu e bun ca nu le duce la usa fiecaruia si nici nu face si un studiu paranormal sa vada daca e sarac sau nu.

Mestere, ghici ce, iar exagerezi. Am zis mai sus ca "asta e greu de facut". Si proverbul ala se aplica fix la aia de care ziceam eu, gen forumista aia care comandase trei bucati, una pentru ea, alta pentru un id de 4 luni cu posturi zero si a treia pentru un id inexistent.

Mesaj completat

Il respect pe Mihai dar totusi situatia este un pic ciudata.

Deci:

Mihai a primit bani de la motociclisti pentru a finanta excursia si acestia au primit in schimb pagini cu aventurile lui din acesta excursie. Acum aceste pagini sunt adunate intr-o carte avand ca propietari pe texte acei motociclisti? Sau este propietar Mihai care din castigurile de pe urma vanzarii cartii va restitui sumele datorate?

Daca am inteles gresit inseamna ca cei care au contribuit vor plati la randul lor inca 45 de lei pentru carte. Sau o vor primi gratuit ca semn de recunostinta pentru efortul lor?

Nu vreau sa par un insensibil dar a sponsoriza un vis este OK dar daca acel vis se transforma ulterior si in venituri ... este un pic mai ciudat.

 

Sunt simple intrebari si rog pe cei care se pot simti extrem de lezati de aceste intrebari sa le ignore.

 

Mentionez ca nu ma numar printre cei care au sponsorizat actiunea.

Da, m-am gandit si eu la chestia asta. Dar: textele alea pe care le-au primit contribuabilii calatoriei sunt scrisori ale lui Mihai catre ei. Deci autor si proprietar - Mihai. Iar contributiile alea au fost pentru ce a scris Mihai pe site la momentul deschiderii subiectului. Ceea ce s-a respectat. Pe de alta parte, in locul lui Mihai as fi trimis cate un exemplar fiecarui contribuabil.

Deci, cum ai spus, e ciudat si greu de apreciat. Pacat ca Mihai nu mai serveste forumul asta, ca sa ne lamureasca ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placebo, l-am sponsorizat pe mihai, am cumpărat deja două cărți Âşi dacă mihai mai scoate încă o carte o să o cumpăr Âşi pe aia Âşi tot aÂşa. de ce? pentru că merită. mi-aÂş dori să se îmbogățească după cartea asta, dar sunt sigur că nu se va întâmpla. la urma urmei, ce vreau eu să spun e că nu ar trebui să ne doară grija ce Âşi cum fac alții cu banii lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce a zis placebo este foarte pertinent. In strainatate nu exista "las' ca merge si asa". Lucrurile se clarifica iar problemele legate de drepturi de autor sunt foarte serios privite.

 

Sa va dau un exemplu:

M-am inscris in STAR si am zis ca facem un chapter si in Romania. M-a luat valul si inainte de a oficializa toata treaba am facut un site pentru chapterul local, folosind insemnele lor. Daca privim lucrurile in stil romanesc, totul e bine si frumos. Eu nu am facut decat sa le promovez lor interesele fara a obtine nici cel mai mic profit din asta. Ei bine, in stil american nu e chiar asa. Copyright-ul e copyright si se respecta, indiferent care iti sunt intentiile. Poate nu mi-a convenit ca a trebuit sa dau cu piciorul la tot ce am muncit dar le-am dat dreptate si am modificat site-ul. O sa pun site-ul asa cum il facusem initial atunci cand voi avea dreptul legal sa folosesc toate imaginile lor.

 

In cazul lui Mihai nu stiu cum sta treaba dar e in interesul lui sa clarifice toate aspectele astea. Altfel s-ar putea trezi ca cineva da in judecata editura, editura va dori sa isi recupereze paguba de la el si uite dandanaua. Cel mai simplu ar fi sa le ceara celor care au cumparat kilometri sa ii dea o scrisoare cum ca nu mai au nici o alta pretentie in afara de ce au primit deja.

 

 

In alta ordine de idei, nu stiu ce ii roade grija pe unii despre ce fac altii. Nenea ala care vrea sa doneze 50 de carti sa le doneze. Bravo lui ca o face si jos palaria. De ce o face, ce urmareste, cum o face... Poate are motivele lui. Important e ca face aceasta donatie. Daca i se pare cuiva ca va avea un castig de imagine sau de orice fel, nu are decat sa faca la fel.

La fel, nu inteleg de ce sunt comentarii legate de cine sa primeasca si cine sa nu primeasca carte gratis din partea lui Mihai. Nu ii mai faceti voi socoteala si nu mai incercati sa fiti filantropi pe banii lui. Poate ca o carte nu costa asa de mult dar 100 sau 1000 inseamna ceva chiar si pentru un om bogat. Dupa mintea unora ar trebui sa dea toate cartile gratis si nici atunci nu ar fi bine. Da si omul cat poate si cui crede el de cuvinta. Si nici daca o sa se imbogateasca nu ar trebui sa va pese. Dintr-o astfel de carte imi e greu sa cred ca te imbogatesti altfel decat sufleteste. Dar chiar daca s-ar umple de bani, ce e rau in asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare de bun simt sa dai banii pe carte dupa ce l-ai laudat pe Mihai pe tot forumul. Adica... il admiri pe om asa mult incat nu esti in stare sa renunti la 4 pachete de tigari ca sa cumperi cartea?!

 

Da, man. Mi se pare un lucru de bun simț. :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

=)))

drepturi de autor pentru ce?

omu a "vandut" ceva?

nu, a fost doar o "denumire", a spus exact la inceput ce va primi fiecare, s-a tinut de cuvant. Cum sa aiba altii drepturi de autor pe ceva ce omu a scris singur??

Pe cuvant daca nu sunteti cu capu, si culmea, doar cei care nu ati contribuit la excursie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că prea mult despicăm firul în 4, în cel mai neaoÂş stil românesc... cheltuim multă energie pentru nimic, în loc să o folosim în scopuri mai practice :alcy:

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un scop practic ar fi ca tot mai mulți să venim cu motocicletele la lansarea de joi, la muzeul țăranului.

Exact. Si, chiar, Clubul Taranului sper ca e la Muzeul Taranului... ca acum mi-am dat seama ca poate e in alta parte. Si e o problema daca vor fi multe mobre: parcarea aia din Victoriei n-o fi plina la sase fara un sfert?

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clubul țăranului e fix la muzeul țăranului, intrarea se poate face Âşi din kiseleff Âşi din mihalache. trotuarul e destul de lat pe acolo Âşi putem lăsa motocicletele la intrare.

M-am gandit si eu la trotuar, dar e cam multa pulitie prin zona, sa nu se ridice cu pretentii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor, sunteti teroristi cu toate comentariile astea, ca de ce ala doneaza carti, ca de ce mihai nu doneaza carti, etc, etc

 

nu puteti lua ceea ce e bun din tot?

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata domle, am infruntat frigul si ploaia, am ajuns ud tot, am cumparat cartea, am dat piept cu cele 3 masinarii diabolice, m-am asezat la coada, am obtinut autograful si un zambet de la Mihai si am ajuns acasa implinit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poze daca erai girafa sau de la 4 in sala

prea multa imbulzeala intr.o sala neincapatoare

o tanti care a luat primul cuvant de parca era adusa cu forta de la un orfelinat

si a primit textul atunci

 

ma asteptam la ceva mai aerisit

asa ca am rugat o mama cu copilul in brate sa. ia o carte si cu regretul da a nu.l fi

felicitat pe autor am taiat.o cat mai repede la aer

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...