Sari la conținut

cu ABS sau fara?


claman
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 490
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bine dar high si low poti face si din cauza gazului :)

Vezi ca o sa-ti zic ca ala e powerslide. Oricum, am citit mai demult atent ce a scris. Evident ca l-am bagat in sedinta si i-am zis ca nu e corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca o sa-ti zic ca ala e powerslide. Oricum, am citit mai demult atent ce a scris. Evident ca l-am bagat in sedinta si i-am zis ca nu e corect.

Degeaba zici tu ca nu e corect, legile fizicii nu tin cont de parerile noaste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ultimele mele informatii, ultima generatie de ABS de la Bosch cantareste 0,7 kg.

 

http://www.bosch-automotivetechnology.com/...frmotorrder.asp

 

Aia e numai 'pompa' de Abs, dar mai e in sistem calculatorul, conductele, senzorul(-ii), surplusul de lichid, deci si modelul asta mai nou se apropie de 2kg. Oricum eu vb mai mult de sistemele de pe motocicletele pe care ni le permitem noi romanii(si alea cu greu) cum sunt CB1000, BMW 1150 RT la care am vazut pompa asta de abs si n-are sub 3kg....

Oricum eu mi-as lua eventual numai cu ABS pt roata fatza si asta doar la o motocicleta grea.

Oricum raman de parere ca, daca conduci putin mai sportiv din fire si ai o motocicleta cu ABS cu care mergi o perioada mai lunga de timp, cand o sa treci la una fara, garantat o sa cazi dupa putin timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Vezi ca o sa-ti zic ca ala e powerslide. Oricum, am citit mai demult atent ce a scris. Evident ca l-am bagat in sedinta si i-am zis ca nu e corect.

 

 

bun, ideea e ca daca tot vrei pe motor sisteme de siguranta nu e de ajuns un abs si ala in nici un caz nu e "fool-proof". da, te poate scoate din anumite rahaturi pentru ca oameni fiind si oricat de buni piloti suntem avem si zile bune si zile proaste. deci facem si greseli. ideea e ca nu te pot scoate din cazuri extreme toate sistemele de siguranta din lume! aduc un pic de siguranta in plus? aduc, intr-adevar. sunt bune pe strada? sunt cu siguranta! sunt imperios necesare? nu, in nici un caz!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din propria experienta, dupa prima toamna/iarna pe motocicleta, daca asi avea posibilitatea mi-asi lua cu ABS. Am avut ocazia neplacuta sa blochez de cateva ori roata fata cand era umed pe jos/nisip/frig afara. Am cazut o singura data la viteza mica in ianuarie si nu din vina mea -cica nu m-a vazut..., daca aveam ABS sau mai multa experienta (sens giratoriu, un pic inclinat, umed pe jos, -5 grade, franat si cu roata fata, instant jos...) probabil nu cadeam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta aproape ca se oprise cand a lovit masina, daca reuseam sa o tin pe roti, franand cu grija, sigur o opream pana la masina... Eu consider ABS-ul ca fiind util pentru soferii/motociclistii incepatori/neexperimentati, sau pentru situatii neprevazute cand reactionezi din instinct/reflex si nu mai ai timp sa iti controlezi actiunile.

Editat de danim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din propria experienta, dupa prima toamna/iarna pe motocicleta, daca asi avea posibilitatea mi-asi lua cu ABS. Am avut ocazia neplacuta sa blochez de cateva ori roata fata cand era umed pe jos/nisip/frig afara. Am cazut o singura data la viteza mica in ianuarie si nu din vina mea -cica nu m-a vazut..., daca aveam ABS sau mai multa experienta (sens giratoriu, un pic inclinat, umed pe jos, -5 grade, franat si cu roata fata, instant jos...) probabil nu cadeam.

 

Viteza mica, gheata, inclinat -> te pi.si pe el ABS. Blocatul rotii nu ma streseaza tare,mai ales cea spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ABS-ul ca fiind util pentru soferii/motociclistii incepatori/neexperimentati, .

No, si daca ABS-ul ii ajuta atunci cand dracu se mai experimenteaza si ei? Si cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine cereau air-bag-uri.

 

Mai bine s-ar fi facut scoala ca lumea si nu le dadeau carnetele unora asa usor pe de-amphoulea (e valabil pentru orice "tabara" fie de motorete, fie de autobuze, etc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar: Cum bine zicea cineva, in scoala te invata cum sa iei permisul, nu cum sa conduci. Ceea ce se face in scoli in momentul de fata, cred ca era valabil pentru traficul de acum 20 de ani... si ca sa vedeti o chestie tare, acum 20 de ani se iesea in trafic cu motocicleta, la B se dadea poligon, conducere noaptea, etc. Orasele s-au aglomerat, traficul e in mare parte din timp un haos, iar pe noi ne invata cum sa mergi cu o mana 50 de m :D Si chiar si asa, sunt exagerat de multi care nu iau permisul din prima (mai ales la categoria B ). Nici nu vreau sa imi inchipui ce s-ar intampla daca s-ar introduce probe cu o dificultate mai mare. Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost.

Tema de aici a inceput cu intrebarea unui domn daca mai poate la o varsta mai inaintata sa obtina permis moto

si daca pasionat fiind de Choppere este mai sigura frana cu ABS.

Normal discutia s-a dezvoltat ajungand firesc si la subiectul scoala fie ea si din Japonia.

 

Sa fim politicosi de folos si ne simtim bine asta conteaza!

 

Da filmuletul s-a mai dat in alt perimetru fiind exceptonal si ne face placere

si repet pentru a admira ceva si pentru a ne fi bine impreuna nu trebuie sa cerem voie!

Nici macar mariei sale motociclistului Budd care exagereaza si se crede arbitru pe forum.

 

Bude, daca nu ai subiecte moto frumoase si interesante de oferit lasa-neeeee !

 

Problemele existentiale ti le rezolvi la doctor.

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi dau de Nastase frate? Nu exista niciun admin care sa-i zboare clonele si pe el cativa ani? Esti inconfundabil nene. Nu trebuie sa faci vreun flick flack intelectual ca sa-ti dai seama.

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost acum la Pro TV, nu stiu ce comisie europeana vrea sa oblige producatorii sa doteze toate motociclete cu ABS. A aparut si Dan Popescu, presedinte AMR (parca), si spunea ca e de acord, ca aproape sigur orice motociclist cade in momentul in care blocheaza o roata. Total gresit ceea ce a spus dansul din punctul meu de vedere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-are de ce sa strice. Lasa-l sa fie acolo,mai ales ca acum costa foarte putin in comparatie cu alti ani. Cu cat mai multe,cu atat mai ieftine. Si oricum,aste e valabil doar pentru mobrele noi, producatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...