Sari la conținut

accident moped


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Cadavrul unui mopedist lovit de un TIR, găsit la zeci de kilometri de locul accidentului Conducătorul unui moped, în vârstă de 31 de ani, Âşi-a pierdut viața în urma unui grav accident de circulație petrecut joi dimineață, în jurul orei 7, pe DN 1, în localitatea bihoreană Valea Mare de CriÂş.

 

Un cetățean ucrainean în vârstă de 42 de ani, aflat la volanul unui microbuz ce se deplasa pe direcția Cluj - Oradea, neaadaptând viteza de deplasare la drumul înzăpezit, a acroÂşat din spate mopedul condus de tânărul din localitatea Cetea, județul Bihor.

 

În urma impactului, conducătorul mopedului a fost proiectat pe contrasens, unde a fost accidentat de un autotractor TIR, al cărui conducător nu s-a oprit însă la fața locului după producerea accidentului.

PolițiÂştii rutieri au demarat imediat cercetările în cauză pentru descoperirea corpului persoanei accidentate Âşi identificarea autotractorului implicat în accident, da rnu mică le-a fost mirarea să descopere cadavrul... în alt județ.

 

"În urma colaborării dintre Inspectoratele județene de Poliție Bihor Âşi Cluj, în jurul orei 08.40, a fost descoperit pe D.N. 1 J, între localitățile CăpuÂş Âşi Bârgău, județul Cluj, pe carosabil, cadavrul unei persoane de sex masculin, cu identitate necunoscută, posibilă victimă a unui accident rutier. PolițiÂştii rutieri bihoreni Âşi aparținătorii victimei s-au deplasat la Serviciul de Medicină Legală Cluj Napoca, locul în care a fost transportat cadavrul, acesta fiind identificat ca M.N.C., de 31 de ani, din Cetea, victima accidentului rutier produs în cursul dimineții pe raza localității bihorene Valea Mare de CriÂş", precizează un comunicat al IPJ Bihor.

 

PolițiÂştii cercetează acum împrejurările în care cadavrul a ajuns la peste 70 de kilometri de locul accidentului Âşi încearcă să-l identifice Âşi să-l captureze pe conducătorul autotractorului TIR responsabil de producerea tragediei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut stirea. Se pare ca a dupa ce a fost lovit de o duba, in momentul cind TIR-ul a trecut peste el (probabil zacea in drum ) fost acrosat pe SUB respectivul TIR care l-ar fi tirit aproximativ 80 km.

Cumplit.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! ;) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neaadaptând viteza de deplasare la drumul înzăpezit, a acroÂşat din spate mopedul condus de tânărul din localitatea Cetea, județul Bihor.

 

Mie ceva nu-mi suna bine , mai sus , si am incercat sa scot in evidenta : nu ai ce sa cauti pe un carosabil inzapezit , unde abia se descurca unii pe 4 , 6 sau xx roti , cu un moped . Iti risti viata inutil . E pacat . . .

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace . Condoleante familiei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie ceva nu-mi suna bine , mai sus , si am incercat sa scot in evidenta : nu ai ce sa cauti pe un carosabil inzapezit , unde abia se descurca unii pe 4 , 6 sau xx roti , cu un moped . Iti risti viata inutil . E pacat . . .

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace . Condoleante familiei !

eu am mers cativa ani pe drum inzapezit cu mopedul,mergeam pe urma unui camion sau tir si nu aveam probleme. evident ca nu franam brusc. saracul om nu avea cu ce sa faca naveta,sa stai in picioare la ocazie in frig nu e o placere,mai ales cand trebuie sa schimbi 2-3 masini. a fost lovit tocmai pt ca mergea incet, mai ales in viraj. de obicei cei cu 4 roti nu adapteaza viteza pt ca nu simt zapada de pe drum, in masina e caldura data maxim, muzica, doar cand intra-n sant isi dau seama ca e iarna. problema ramane cu tir-ul care l-a plimbat in alt judet,asta ma inspaimanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca soferul TIR-ului sa nu isi fi dat seama ca trupul a ramas agatat. Poate de remorca, cine stie..... Nu cred ca ar fi fugit de la locul accidentului cand nu avea nici o vina. E posibil ca omul nici la ora actuala sa nu stie de accident.

 

"Potrivit informațiilor furnizate de polițiÂşti, Âşoferul microbuzului nu a văzut unde a fost proiectată victima, după impact. " - Adevarul

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferul microbuzului nu a vazut unde a "disparut"victima, ma lasi? Parca ar fi lovit o musca. Piratul din microbuz o fi oprit a vazut ca nu este decat mobra pe carosabil dar nu si victima si s-o fi bucurat ca a scapat usor, si-a zis ca scuteristul a fugit deja la o cafea. bizar accident

Editat de Serge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu. a vazut scuterul virand stanga in fata lui,l-a acrosat usor. evident ca nu a vazut clar unde l-a aruncat, ca masina abia a mai oprit cativa metri mai incolo. (apropo, avea cauciucuri de iarna?!). tirul a vazut totul, doar nu era chior soferul, cand vezi un scuter cazut in mijlocul drumului e logic ca ai calcat frana...se pare ca soferul ar fi fugit de la locul accidentului,tocmai sa nu se complice...nu cred ca a stiut ca a luat un om sub roti.sau printre roti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

groaznic infiorator cind te gindesti ce moarte cumplita a avut bietu om....

nu imi pot imagina si nu pot sa cred ca acel sofer de tir nu la vazut inainte sa se intample tragedia sunt ferm convins ca la vazut..doar vezi ca ai un om in fata ta pe sosea nu esti orb....dar nu ma mira faptu ca uni soferi de tiruri uneori judeca ca niste criminali..am avut ocazia sa am de a face cu unu dinasta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ala care a vazut cum cade corpul de sub TIR-ul din fata, nu a retinut numarul de inmatriculare, slabe sanse ca ala care l-a tirit 80 km sa mai fie gasit. Mai ales in Rromania.

Ce titlu au ales pentru stire: "Moartea l-a vrut neaparat".

Cumplit e putin zis. Nici acum nu imi vine sa cred ce soarta a putut sa aiba bietul om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Am loc ? Ai ca am ... aaa n-am ! aucii l-am dilit pala cu scuterul"

Asa a gandit animalul. A murit nevinovat, degeaba, DOAMNE FERESTE!!

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi era sa iau la o "plimbare" pe un nene care a cazut cu mopedul la 5m in fata masinii, pe un drum cu zapada da 5-10cm. Il plateam de bun pe bou pt greseala lui. Inconstienti! Asa si decedatul. Bine ca nu le da prin cap sa se dea cu barca pe zapada care e pe sosele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa te anunt, dar tu esti boul. Si ai fi fost vinovat de accident daca se intampla. Scuteristii aia "prosti" asa cum ii vedeti voi au acelasi drepturi pe sosea ca tine, domnule posesor de vitezana, naked sau chopper. Faptul ca se deplaseaza cu viteza legala cand tu incalci limita de viteza cu 30-40km/h si nu adaptezi viteza la conditiile de mers ii face intr-adevar mai vulnerabili la retardati care nu se uita pe unde merg. Si daca ti-a picat in fata din cauza unei greseli, e datoria ta (scrie in codul rutier) sa adaptezi viteza la conditiile de carosabil pentru evitarea oricarui pericol.

 

Cat despre bietul om tarat de TIR, sa-i fie odihna usoara, crunta moarte a mai avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu scuterul atata timp cat nu am gheata si zapada sub roti, saptamana trecuta l-am scos prin oras dar acum este din nou pus la iernat. Dar lasa-l frate acasa cand a dat ninsoarea, mai ales pe drumuri nationale cu tiruri si microbuze, adica "profesionisti" grabiti care dau cel mult o flegma pe tine si te pot tranti de pe moped doar prin "aspiratie"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi era sa iau la o "plimbare" pe un nene care a cazut cu mopedul la 5m in fata masinii, pe un drum cu zapada da 5-10cm. Il plateam de bun pe bou pt greseala lui. Inconstienti! Asa si decedatul. Bine ca nu le da prin cap sa se dea cu barca pe zapada care e pe sosele

 

Multi dintre cei care merg cu mopedele o fac pt ca nu alt mijloc de deplasare si/sau nu-si permit altceva.Ii vad dimineata la prima ora prin ploie , zapada :lol: ...oamenii trebuie sa ajunga la lucru. Nu cred ca sunt in cautare de adrenalina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi dintre cei care merg cu mopedele o fac pt ca nu alt mijloc de deplasare si/sau nu-si permit altceva.Ii vad dimineata la prima ora prin ploie , zapada :D ...oamenii trebuie sa ajunga la lucru. Nu cred ca sunt in cautare de adrenalina.

 

:lol: :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Cat despre bietul om tarat de TIR, sa-i fie odihna usoara, crunta moarte a mai avut.

 

Se pare ca nu m-am facut inteles. Sa mai adaug ca omul circula pe mijlcul benzii a 2a, pe un drum acoperit cu zapada de 5-10cm. Eu aveam cam 30km/h, nu aveam warp sau mach sau mai stiu eu ce. Imi pare rau ca nu ai inteles ideea si preferi sa ma faci bou, in schimb. E ca si cand te-ai da cu sania in iunie, pe asfalt. Desi ar fi mai greu sa te calce masina daca ai face asta. Nu se poate sa mergi MEREU cu scuterul pe sosea. Nu e posibil.

P.S. Am spus deja ca il plateam de bun, adica ar fi fost vina mea in caz de accident.

Am B-ul de 8 ani si A-ul de vreo 2 ani si ceva. Cam 200.000 de km facuti, adunati. Nu ma mai face bou ca nu e cazul.

Editat de mishutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 161 din Regulament = Se interzice conducatorilor de mopede :

a) sa circule pe sectoarele de drum unde este instalat indicatorul “ Acces interzis bicicletelor” ;

c) sa circule pe trotuare, cu exceptia pistelor special amenajate;

e) sa circule in paralel ;

f ) sa circule sub influenta alcoolului ;

g) sa se tine de un vehicul aflat in mers ori sa fie remorcat de un alt vehicul

m) sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, zapada sau ghiata

n) sa circule cu defectiuni tehnice la sistemul de franare sau fara avertivor sonor functional ;

p) sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura, cu exceptia cazurilor in care urmeaza sa efectueze virajul stanga

r) sa circule fara echipament fluorescent-reflectorizant de la lasarea serii pana in zori sau cand vizibilitatea esta redusa

 

La punctul m) scrie clar ce si cum!

Din pacate legislatia nu este cunoscuta si nu este pusa in aplicare de cine trebuie!

Dar inainte de orice lege trebuie sa functioneze instinctul de conservare!

Este adevarat si faptul ca multi oameni si-au luat mopede pentru a face naveta cu ele!Si este de cele mai multe ori singurul mijloc de transport catre servici!

Eu unul merg de 8 ani all seazon dar nu si pe zapada sau gheata(polei)!Riscul este prea mare si nu se merita!Si asa in tara asta este greu sa mergi pe doua roti pe timp

bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat ar pune unii palma pt. mopedisti tot nu e ok sa iesi pe scuter cand habar nu ai de codul rutier, cum sunt 3/4 din ei. Vezi ca e vremea cum e, ca abia mergi in picioare si iese Gigel cu trocariciu' ca aia cu ATV-ul unde au murit 2 din 3. La faza cu "nu are cu ce merge la serviciu" poa' sa mearga 2 zile cu microbuzu ca nu e foc si nici nu iti ia camasa de pe tine pt 10 Km. Dar cand ii vezi ca nu le pasa de siguranta lor si ii doare la cuc, atunci ce le mai tineti partea ? Pentru inconstienti ca astia nu stiu daca compasiunea sau simpatia ( sau ce vreti voi) noastra ajuta la ceva. Aici si politia greseste pt ca trebuiesc opriti in trafic si amendati cand e vreme din asta. Nici bine nu s-a racit baiatul cu scooterul ca au aparut aia 3 cu ATV-ul. Asta nu e inconstienta?

Tre' sa se mai gandeasca si la modul in care franeaza masina din spate, la vizibilitatea celui din spate la faptul ca pe 2 roti pe vremea asta esti ca pisica pe acoperis. Dar si-o fac cu mana lor.

D-zeu. sa-i ierte pe oamenii aia, si poate cei ce vor sa faca pe Yeti pe 2 roti vor invata ceva din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu
Se pare ca nu m-am facut inteles. Sa mai adaug ca omul circula pe mijlcul benzii a 2a, pe un drum acoperit cu zapada de 5-10cm. Eu aveam cam 30km/h, nu aveam warp sau mach sau mai stiu eu ce. Imi pare rau ca nu ai inteles ideea si preferi sa ma faci bou, in schimb. E ca si cand te-ai da cu sania in iunie, pe asfalt. Desi ar fi mai greu sa te calce masina daca ai face asta. Nu se poate sa mergi MEREU cu scuterul pe sosea. Nu e posibil.

P.S. Am spus deja ca il plateam de bun, adica ar fi fost vina mea in caz de accident.

Am B-ul de 8 ani si A-ul de vreo 2 ani si ceva. Cam 200.000 de km facuti, adunati. Nu ma mai face bou ca nu e cazul.

 

Salutare, mishutz

 

Nu-ti place ca te-a facut bou? Doar ti-a intors-o. Jignirea ta. Ce e rau in asta? A atentat cumva la "prestigiul" tau, la "reputatia" ta?

Tu ai inceput, cu incidentul tau, cu omul ala cu mopedul. Parca ai scris ceva cam asa: "era sa-l platesc de nou pe boul ala"....

Pai mai mihutzule, tu l-ai facut bou pe mopedistul tau, si in schimb te simti jignit ca altul te face bou pe tine?

Macar a fost sincer n(straight) cu tine... asa se face intre barbati.... si nu jignesti pe la spate....

 

numa bine....

 

Si autosuficienta asta cu 8 ani de condus si jdemii de milioarde de chilometri... pai, chiar ca nu tine, frate! si repet, tu ai inceput cu BOU....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerile sunt impartite si asa o sa fie mereu. Decat bou, mai repede inconstient. Ca sa fie toata lumea impacata.

Si exact cum s-a spus si mai sus, el circula in ilegalitate, neavand voie cu scuterul in asemenea conditii meteo nefavorabile.

Faza cu kilometrii vroiam sa sublinieze ca am destula experienta incat sa se stie ca nu l-am acuzat pe degeaba de inconstienta.

Din partea mea toata lumea e libera sa circule si pe vf Omu, dar sa nu creeze probleme celorlalti conducatori auto.

P.S. Stai linistit ca l-am facut bou in fata, nu pe la spate. Eu si cu inca un sofer care era sa-l ia la randul lui sub roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu
Parerile sunt impartite si asa o sa fie mereu. Decat bou, mai repede inconstient. Ca sa fie toata lumea impacata.

Si exact cum s-a spus si mai sus, el circula in ilegalitate, neavand voie cu scuterul in asemenea conditii meteo nefavorabile.

Faza cu kilometrii vroiam sa sublinieze ca am destula experienta incat sa se stie ca nu l-am acuzat pe degeaba de inconstienta.

Din partea mea toata lumea e libera sa circule si pe vf Omu, dar sa nu creeze probleme celorlalti conducatori auto.

P.S. Stai linistit ca l-am facut bou in fata, nu pe la spate. Eu si cu inca un sofer care era sa-l ia la randul lui sub roti.

 

Bine, mishutzule.

Ma bucur de un lucru: sperietura omului tau cred (si sper) si cuvintele grele ale voastre l-au lecuit de patinaj artistic cu mopedu. Si nu mai calca zapada si gheata cu motoreta de-acu' inainte. Asta e bine. Poate a vazut si stirea asta cu nenorocitul asta din Bihor, saracu. :lol:

 

Numa bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...