Sari la conținut

Accident Movilita Cu Mai Multe Motorete


BuNu'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O sa incerc sa ajung si eu maine sa donez sange pe numele Sisoe Vladimir Daniel. Am grupa universala 01 RH negativ asa ca e bun pentru oricine.

Imi pare rau pentru ce s-a intamplat sper sa se faca bine motociclistul.

Am ramas masca cand am vazut ultima schema. Radu a scapat la limita. Nu inteleg ce a fost in capul celui cu Dacia. Cum poti sa intorci in cocloana de motociclisti? Incredibil. Ba mai mult venea si o masina care in mod sigur avea farurile aprinse. Pai si dupa faruri iti dai seama ca este o maisina puternica. Iar o asemenea masina nu merge cu 80 km/h.

Individul trebuie sa fie extrem de prost.

O sa ma duc sa donez sange la floreasca pt ca e mai aproape .

 

Inca o data sanatete maxima lui Daniel. Suntem alaturi de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Am grupa universala 01 RH negativ asa ca e bun pentru oricine.

 

rh +e cea universala rh- e mai rara

 

puteti sa mi spuneti si mie daca daniel e tipul care face desene cu aerograful....>? are casca aia cu bmw desenat pe ea...:angry:

insanatosire grabnica

 

 

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rh +e cea universala rh- e mai rara

 

puteti sa mi spuneti si mie daca daniel e tipul care face desene cu aerograful....>? are casca aia cu bmw desenat pe ea...:angry:

insanatosire grabnica

 

Eu am casca cu BMW desenat pe ea. Si eu am scapat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In asemenea momente iti dai seama ca toate lucrurile in care ai incredere de fapt nu conteaza, nici echipamentul, nici motorul, nici experienta nu te ajuta cu nimic intr-un asemenea caz.

 

Incepi sa crezi in soarta, caci daca masina ar fi intors inaintea sau dupa grupul de motociclisti, poate ca ar fi fost doar alte masini implicate in accident, si nu s-ar fi soldat cu victime.

 

Si din grupul de motociclisti, tot soarta a ales sa nu fie loviti nici cei dintai, nici cei din urma, ci tocmai cei din mijloc, care cel putin teoretic erau cei mai protejati. Si din cei doi, cel mai grav sa sufere cel mai in varsta si poate cel mai experimentat.

 

Intr-adevar, cuvintele sunt de prisos. Dar poate ca tot soarta a facut ca ambulanta sa fie acolo, sa fie transportat imediat la spital, si acolo sa existe un elicopter care sa-l duca la bucuresti, la cel mai performant spital de urgenta din tzara (cel putin asa se spune). Si sa fie stabilizat si sa aiba prieteni care sa aiba grija de el si sa doneze sange pentru a-l salva.

 

Sa speram ca totul s-a intamplat asa pentru un scop, si nu arbitrar, si ca el a supravietuit accidentului si operatiilor ca sa se refaca complet si sa conduca din nou motocicleta impreuna cu prietenii sai.

 

Trebuie sa fim alaturi de Daniel si de sotia, familia si prietenii lui, si sa-i sprijinim fiecare dintre noi, dupa posibilitatile noastre. In primul rand donand sangele de care are atata nevoie, si asigurandu-ne ca se face tot ce prevede legea ca un asemenea "sofer" ca cel responsabil pentru producerea accidentului, sa nu mai conduca vreodata vreun vehicul pe drumurile publice.

 

Sunt sigur ca si Daniel ar fi facut la fel pentru oricare dintre noi. Iti uram insanatosire grabnica Daniele, mai sunt inca multe mii de km de sosea care te asteapta sa-i strabati cu motorul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- avea experienta minim 20 ani, din cate am discutat cu el la masa (in Cheia);

- nu avea supersport sa zici ca mergea foarte tare; dimpotriva, cred ca mergea cel mai prudent dintr noi toti (spunea ca n-a mai avut accident din 1982);

- mergea in grup, nici primul nici ultimul;

- grupul se deplasa cu 90-100 deci in limitele de siguranta

 

Si cu toate astea, a patit-o urat de tot....

 

Ce sa mai zicem de neexperimentati, care merg tare, nechibzuit, pe motoare puternice, singuri facand slalom printre masini? Un singur lucru: si-o cauta cu lumanarea... si intr-o buna zi, o sa si-o gaseasca!

 

Merita reflectat asupra acestei teme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva in ce conditii se poate dona sange?!?!? Este nevoie de certificat de donator, de analize ...?

Pana la ce ora au program? Se poate dona sange direct la spital? E cineva medic aici... sau stie cineva mai multe ?

se fac niste analize inainte de donarea pr-zisasi dupa primirea rezultatelor iti spun daca poti sa donezi , cel putin asa se faca la arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ultimele informatii de la politie, se pare ca de fapt Vali a intrat in dacie deoarece are vopsea rosie pe furca (dar nu inteleg cum, pt ca motorul lui era pe camp cu 20m inainte de dacie), iar Daniel a intrat in spatele passat-ului.

 

imi pare rau sa aud asta...daca ramane asa vinovat o sa fie :angry: cu dacia ca o taiat calea la passat si gsxf-lui si Daniel vinovat ca nu o pastrat distanta fata de passat...

asta e...ca sa scape :ok: cu dacia de vatamare grava din culpa.... :) politiei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut si eu aseara pe langa ei. eram cu ai mei(in masina) si am ramas masca de ce era acolo. ingrozitor. cata suferinta din cauza unui inconstient... nu pot decat sa-i urez insanatosire grabnica celui accidentat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce se scrie pe aici e foarte clar: experienta si mersul in grup, echipamentul si cumpatarea palesc in fata soartei. Sper ca Daniel va scapa si justitia isi va face treaba. o nedumerire insa ramane: ce avea in cap cel ce a intors masina?

Cum sa intorci intre faruri??

 

eu nu pot sa pricep.

 

@ helly daca mai putem ajuta cu ceva ...

Care mai e starea celui accidentat(Daniel)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E groaznic ce s-a intamplat. Ii doresc insanatosire grabnica lui Daniel .Cel cu Dacia trebuie pedepsit . Sper sa nu dea Politia vreun verdict idiot ca de obicei.Eventual , dupa solutionarea cazului cei implicati sa-l dea pe nenorocit in judecata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In asemenea momente iti dai seama ca toate lucrurile in care ai incredere de fapt nu conteaza, nici echipamentul, nici motorul, nici experienta nu te ajuta cu nimic intr-un asemenea caz.

 

Incepi sa crezi in soarta, caci daca masina ar fi intors inaintea sau dupa grupul de motociclisti, poate ca ar fi fost doar alte masini implicate in accident, si nu s-ar fi soldat cu victime.

 

Si din grupul de motociclisti, tot soarta a ales sa nu fie loviti nici cei dintai, nici cei din urma, ci tocmai cei din mijloc, care cel putin teoretic erau cei mai protejati. Si din cei doi, cel mai grav sa sufere cel mai in varsta si poate cel mai experimentat.

 

Intr-adevar, cuvintele sunt de prisos. Dar poate ca tot soarta a facut ca ambulanta sa fie acolo, sa fie transportat imediat la spital, si acolo sa existe un elicopter care sa-l duca la bucuresti, la cel mai performant spital de urgenta din tzara (cel putin asa se spune). Si sa fie stabilizat si sa aiba prieteni care sa aiba grija de el si sa doneze sange pentru a-l salva.

 

Sa speram ca totul s-a intamplat asa pentru un scop, si nu arbitrar, si ca el a supravietuit accidentului si operatiilor ca sa se refaca complet si sa conduca din nou motocicleta impreuna cu prietenii sai.

 

Trebuie sa fim alaturi de Daniel si de sotia, familia si prietenii lui, si sa-i sprijinim fiecare dintre noi, dupa posibilitatile noastre. In primul rand donand sangele de care are atata nevoie, si asigurandu-ne ca se face tot ce prevede legea ca un asemenea "sofer" ca cel responsabil pentru producerea accidentului, sa nu mai conduca vreodata vreun vehicul pe drumurile publice.

 

Sunt sigur ca si Daniel ar fi facut la fel pentru oricare dintre noi. Iti uram insanatosire grabnica Daniele, mai sunt inca multe mii de km de sosea care te asteapta sa-i strabati cu motorul...

 

foarte frumos spus si corect raspunsul tau ... :angry:

 

sa-l ajute Dumnezeu pe baiat ... sper sa scape ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica dar se pare ca e forte grav imi pare rau dar sant destui fraieri in tara asta care se cred cu masina pe camp si intorc ori unde si unde au iei chef . si eu acum doua saptamani am avut ne sansa sa intoarca un bosorog in fata mea fara sa se asigure eu m-am tavalit pe jos ca o minge dupa care am ajuns la spital . nu-l lasati pe fraer sa scape basma curata .

sa ne rugam pt el sa mai aiba zile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie neaparat sa-mi gasesc hartia cu RHu ala ca eu am grupa BIII...n-am avut nici o boala din cele care le-a enumerat Hellryder...

 

Nu conteaza grupa, ca dau la schimb cei de la centrul de hematologie.Eu am avut hepatita.Mi s-a spus ca nu pot dona, din pacate.

Doamne ce rau imi pare!!!! Si asa ma manca sa vin si eu in excursia asta, parca ma impingea ceva de la spate!!!

Sa-i ajute Dumnezeu sa se refaca cu bine.

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit in sfarsit sa citesc tot; se pare ca Daniel este mai rau decat se credea aseara:( :angry: :ok: Dumnezeu Sa-l Ajute sa-si revina complet!

 

Mars Ultor: ma bucur ca ai trecut pe aici, multumim pentru cuvintele tale,

 

crysssz : sper din tot sufletul sa nu ai dreptate, desi nu doresc raul nimanui:(

 

 

Daniel :Te asteptam printre noi !

 

O seara buna celor ce sunt pe aici!

 

 

PS: Sa nu credeti vreun moment ca celui din conserva ii este bine, remuscarile sunt grele si foarte dureroase:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne intalnim marti la orele 08:00, in parcarea din fata Spitalulul de Urgenta. Nu uitati buletinele, carnetele de donatori care le aveti si fazele cu mancarea si bautura.(cititi posturile anterioare)

 

Salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Donatul sangelui se face numai dimineata la primele ore (7-8) si donatorul nu trebuie sa manance inainte de a dona sange. Nu trebuie sa ai la tine decat buletinul si eventual carnetul de donator onorific. Nu e nevoie de nimic altceva, analiza sangelui se face la donare si astfel poti beneficia si de analize gratuite. La donare primiti si un bon de masa, o adevarinta pentru concediu de odihna 2 zile si reducere pentru transportul in comun. Va sfatuiesc sa luati bonul de masa macar si sa-l dati unui copil sau batran.

Aaaa, era sa uit, trebuie musai sa precizati pentru cine donati....

Am fost azi la Floreasca. Am ajuns pe la ora 15.10 si nu am mai gasit pe nimeni la donare. Pe usa erau afisate mai multe. Eu am notat numai programul si beneficiile. Ca o femeie trebuie sa aiba minim 58kg ( :) ) ca sa poata dona... n-a mai fost nevoie sa scriu.

 

Programul era trecut asa:

Luni-Vineri: 7.30-15.00 - determinari de grup sanguin.

Luni-Vineri: 7.30-13.30 - donatori.

Luni-Vineri: 7.30-15.00 - consultatii.

Sambata: 8.00-12.30 - donatori.

Duminica: sunati la int. 208/209 pentru informatii.

 

Beneficiile unui donator (valabil din 7 oct 2006):

* 7tichete de masa in valoare de 7,41 RON.

* o zi libera (nu doua) de la serviciu.

* reducere de 50% la abonamentul RATB si Metrorex incepand cu perioada imediat urmatoare donarii.

 

Nu-mi cereti explicatii privitoare la program, ca nu stiu sa va dau. :) Programul de duminica, cel putin, pentru mine e un mister total. :angry:

Daca regula aia cu min 58kg e batuta in cuie, eu nu pot face mai nimic. :ok:

Mai incerc maine dimineata.

 

Sa speram ca Daniel isi va reveni. Doamne-ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...