Sari la conținut

Accident Movilita Cu Mai Multe Motorete


BuNu'
 Share

Postări Recomandate

Daniel a inceput sa se miste, a fost scos de sub sedative deja, are o masca de oxigen si atat. Nu este constient inca, miscarile sunt necontrolate. Este inca prea devreme sa se poata formula o parere clara. Inca este in stadiul in care se lupta pentru viata.

 

Ry.

 

Am o fosta colega care a avut in dec 2003 un accident: impact lateral pe partea ei cu un tir, ea fiind intr'o masina cu 6airbags, centura pusa. rezultat: traumatism cranio-cerebral, e in coma de atunci, desi organismul traieste by itself, adica nu e pe aparate sau altceva..

asa ca daca Daniel nu se trezeste faptul ca nu mai e intubat nu spune mare lucru.. ma rog, e prematur sa se faca speculatii, asa cum zicea si Radu.

 

sa dea Dumnezeu ca Daniel sa isi revina! Lumea ii este alaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Doamne fereste de asa ceva!!! Oricum nu sunt doua cazuri la fel asa ca sa nu facem comparatii. Eu ii doresc sa se refaca la fel de repede ca si colegul meu care dupa o operatie pe creier in care i-au scos si o mica bucatica de substanta nervoasa si-a revenit in 2 sapt si a plecat din spital pe picioare si fara nici un fel de sechele acum aproape doi ani. La el cu fractura de bazin va fi mai grea recuperarea dar asta e ultima problema.

 

Trebuie sa gandim pozitiv!!! Sa stiti ca pacientii chiar si in coma simt asta. Sa nu ma credeti nebuna. Am trait pe pielea mea. Cei ale caror familii si prieteni au fost optimisti si s-au gandit ca trebuie sa fie bine si-au revenit.

 

TheBD si Hellryder de vedem la 18:30-18:45 la Arc in seara asta da?

 

Ma veti recunoaste usor sunt cu un C1 albastru cu nr rosii sau cu un carucior grena.

Editat de carla_ro_b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TheBD si Hellryder de vedem la 18:30-18:45 la Arc in seara asta da?

 

Ma veti recunoaste usor sunt cu un C1 albastru cu nr rosii sau cu un carucior grena.

 

Nici o grija, ne gasim noi. Eu vin sigur.

 

AM O RUGAMINTE LA CEI CARE DONEAZA:

 

Va rog sa pastrati bonuletele de confirmare a donarii pentru Daniel Sisoe si sa mi le dati mie diseara la arc, o sa am grija sa i le dau sotiei lui.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, mai exista un motociclist internat la reanimare.

...

si dupa cateva informatii contradictorii mi-am dat seama ca nu vorbim de acelasi motociclist. Despre al lor mi-au spus ca a intrat cu motorul intr-un copac.

...

Plus ca erau manelisti. CLAR erau manelisti...

...

Nu stiu unde s-a intamplat, nu stiu ce motor si ce viteza avea cand a intrat in copacul ala.

 

Cred ca este vorba de un baiat de prin Bucurestii Noi care a intrat sambata noaptea intr-un pom fara sa aibe casca, morotul era ceva de viteza de 600cc.

NU ESTE MOTOCICLIST, sa fii motociclist ai nevoie de permis cat. A.

 

Va rog sa pastrati bonuletele de confirmare a donarii pentru Daniel Sisoe si sa mi le dati mie diseara la arc, o sa am grija sa i le dau sotiei lui.

 

Mie nu mi-au dat nici un bilet, trebuia sa primesc ceva? :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi-au dat, dar am vazut cu ochii mei cand au notat in catastif pt cine am donat.

 

Per total, pana azi au donat doar 5 (CINCI!) persoane. Degeaba au venit mai multi dacca nu au avut dreptul de a dona.

 

Asa ca va rog, cititi inainte daca sunteti apti pt a dona, ca sa nu piarda fetele alea vremea degeaba si cei care pot dona sa stea cate 1.30 h la coada aiurea.

 

Salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi-au dat, dar am vazut cu ochii mei cand au notat in catastif pt cine am donat.

 

Da, am vazut si eu la mine cand a notat.

Cititi atenti lista de mai jos, vedeti daca va incardati si respectati regulile sa puteti dona.

 

post-9878-1161156587_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, voi vreti sa ziceti ca e pe bune cu sa nu fi fost plecat din tara in ultimele 6 luni si sa nu ai peste 100kg?

Cei care au donat au avut pasapoartele la ei si i-au luat la puricat la vize,ce naiba?

Mi se pare deja cam SF toata lista aia!

Cei care au fost sa-mi zica si mie daca chiar se considera fiecare punct din lista!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca ei acolo, la spital nu au de unde sa stie daca tu ai fost sau nu plecat din tara. Si toate intrebarile lor sunt ceva de genul: "nu-i asa ca...?" Dar, ca sa nu irosesti timpul asistentelor si bineinteles, si timpul tau, cel mai bine este sa fii sincer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, voi vreti sa ziceti ca e pe bune cu sa nu fi fost plecat din tara in ultimele 6 luni si sa nu ai peste 100kg?

Cei care au donat au avut pasapoartele la ei si i-au luat la puricat la vize,ce naiba?

Mi se pare deja cam SF toata lista aia!

Cei care au fost sa-mi zica si mie daca chiar se considera fiecare punct din lista!

 

Esti intrebat, dar nu cred ca ti se interzice. Eu am 101 kg si am o greutate perfect normala pt 2 m inaltime... E drept ca nu am fost plecat din tara de curand, dar am donat acum 2 ani cand ma intorsesem din tara. Cred ca trebuie mentionat ca ai fost plecat, pentru ca se fac teste suplimentare pentru bolile transmisibile specifice regiunii pe unde ai fost plecat.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, voi vreti sa ziceti ca e pe bune cu sa nu fi fost plecat din tara in ultimele 6 luni si sa nu ai peste 100kg?

Cei care au donat au avut pasapoartele la ei si i-au luat la puricat la vize,ce naiba?

Mi se pare deja cam SF toata lista aia!

Cei care au fost sa-mi zica si mie daca chiar se considera fiecare punct din lista!

 

Du-te, mey!!!!! Le zici ca ti-ai dat pasaportul la schimbat, sau vezi tu! Ca doar nu te duci sa donezi cu pasaportul! Ti l-ai pierdut, nu ai plecat niciodata din tara si nu ai, etc...Nu cred ca sta nimeni sa verifice asta, cred ca important e cum stai cu analizele alea, adica daca esti, sau nu, apt pentru a dona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te, mey!!!!! Le zici ca ti-ai dat pasaportul la schimbat, sau vezi tu! Ca doar nu te duci sa donezi cu pasaportul! Ti l-ai pierdut, nu ai plecat niciodata din tara si nu ai, etc...Nu cred ca sta nimeni sa verifice asta, cred ca important e cum stai cu analizele alea, adica daca esti, sau nu, apt pentru a dona.

 

hmmm

intentia de a dona sange este laudabila, dar cred ca implica o responsabilitate destul de mare avand in vedere ca de el depind unii oameni.

daca donatorul a fost plecat intr-o tara tropicala (sa zicem) si este purtatorul unei boli fara ca aceasta sa se manifeste (deci omul nu stie) ?

sigur, se fac teste, analize ale sangelui, dar poate nu se fac analize pt TOATE bolile posibile. cum zice si radu, ar trebui mentionat faptul ca ai fost plecat, pt ca oamenii aia sa stie ce analize sa faca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, voi vreti sa ziceti ca e pe bune cu sa nu fi fost plecat din tara in ultimele 6 luni si sa nu ai peste 100kg?

Cei care au donat au avut pasapoartele la ei si i-au luat la puricat la vize,ce naiba?

Mi se pare deja cam SF toata lista aia!

Cei care au fost sa-mi zica si mie daca chiar se considera fiecare punct din lista!

 

Eu am donat ieri, desi sambata m-am intors din strainatate, am peste 100 kg (chiar suficient peste) si am si servit putin peshte slab in dimineata respectiva. Toate zise la madama doctor. Documentandu-ma pe alte site-uri mai internationale (gen Crucea Rosie), motivele diverselor interdictii sunt explicate mai bine (ex: bolile de piele reprezinta contraindicatie daca au afectat locul in care se introduce acul sau daca au generat o infectie; similar si pentru extractiile dentare). Referitor la mancare, ideal este intr-adevar sa nu mananci (mai) nimic, dar o masa subtire nu dauneaza. Ce e sigur contraindicat sunt mesele grase. Vezi si http://www.givelife2.org/donor/tips.asp si Donor Eligibility Guidelines

Chestia cu strainatatea cred ca se refera la tari cu risc de malarie si alte povesti (vaca nebuna daca ar mai fi fost de actualitate etc.).

Referitor la greutatea maxima, pe unul din site-uri gasisem ceva de genul ca e limitata de maximul suportat de fotoliul pe care stai cand iti ia sange :angry:

Referitor la cafea, Crucea Rosie recomanda exact invers - sa nu servesti cofeina. Cred ca recomandarea se face si in functie de tensiunea obisnuita a persoanei care doneaza.

Oricum, ei fac teste, si daca e ceva in neregula sangele e 'aruncat'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fusei azi la Institutul Hematologic, i-am "fentat" spunand ca sunt la prima donare, asa ca nu am mai facut calificari, ca doar nu sunt in MotoGP.

 

Sper sa ajung diseara la Arc sa dau bonul prin care Serviciul Propaganda imi "multumeste calduros pt gestul generos de inalta semnificatie umanitara si patriotica". :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa pastrati bonuletele de confirmare a donarii pentru Daniel Sisoe si sa mi le dati mie diseara la arc, o sa am grija sa i le dau sotiei lui.

Mie nu mi-au dat decat bonul de la examenul pulmonar... :angry: Se pune? Oricum am vazut cand au notat numele lui Daniel ca fiind persoana pt care se face donatia...

 

@Ozzy: Eu eram in cabinet cand ti-au spus ca nu poti dona iar cand ai intrebat de ce, m-au scos afara ca cica e confidential, dar de fapt nu ti-au spus nimic ci te-au trimis la Institut...Chiar ma gandeam ce o fi in sufletul tau...Ma bucur ca a fost alarma falsa. Mare-i gradina Ta Doamne...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima ora:

 

Stirile de la spital sunt mai bune. Daniel a deschis ochii si da semne bune. Doctorii au extins termenul initial de 3 zile in care starea lui e critica la 7 zile, dar deja incolteste o speranta. Ieri s-a miscat haotic dupa ce a fost scos de pe sedative si se pare ca s-au asezat la loc niste oase pe la bazin care ar fi fost dislocate, se ia in calcul excluderea unei operatii la bazin ceea ce nu poate sa fie decat de bine. Astazi a fost pus iarasi pe morfina pentru ca altfel durerile ar fi fost insuportabile. O sa ma duc diseara sa vad ce mai pot afla. Ne vedem la arc si cine e interesat va primi detalii.

 

Ii multumesc public lui @sorinavram atat din partea familiei lui Daniel cat si din partea mea personal pentru gestul facut, precum si tuturor celorlalti care ati donat sange sau v-ati interesat de starea lui. Este laudabila implicarea voastra a tuturor in aceasta actiune.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima ora:

 

Stirile de la spital sunt mai bune. Daniel a deschis ochii si da semne bune. Doctorii au extins termenul initial de 3 zile in care starea lui e critica la 7 zile, dar deja incolteste o speranta. Ieri s-a miscat haotic dupa ce a fost scos de pe sedative si se pare ca s-au asezat la loc niste oase pe la bazin care ar fi fost dislocate, se ia in calcul excluderea unei operatii la bazin ceea ce nu poate sa fie decat de bine. Astazi a fost pus iarasi pe morfina pentru ca altfel durerile ar fi fost insuportabile. O sa ma duc diseara sa vad ce mai pot afla. Ne vedem la arc si cine e interesat va primi detalii.

 

Ii multumesc public lui @sorinavram atat din partea familiei lui Daniel cat si din partea mea personal pentru gestul facut, precum si tuturor celorlalti care ati donat sange sau v-ati interesat de starea lui. Este laudabila implicarea voastra a tuturor in aceasta actiune.

 

Ry.

Ce mult ma bucur! Doamne ajuta!

 

Intre timp am mai gasit un donator, maine dimineata pe la 9 il iau frumos de manuta si il duc sa-l intepe. A facut analizele de curand, e sanatos tun, deci e foarte probabil ca sangele lui sa nu fie aruncat. :ok: Intre timp inca mai caut donatori. Daca mai este nevoie, sambata o sa merg si cu unchiul meu (care a mai donat si altadata), pentru ca in timpul saptamanii ii e imposibil sa mearga... :angry:

 

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

In Timisoara recoltarile se fac la Centrul de Transfuzie situat imediat in dreapta Spitalului Judetean (nu stiu adresa exacta).

Programul pentru recoltari este intre orele 08:00 - 13:00. Pentru alte relatii 0256-48.25.20.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ajung si eu in seara asta la arc si vroiam sa ajut si eu. Nu va cunosc si va rog sa imi spuneti detalii cum sa va recunosc.

 

Ma bucur ca Daniel e mai bine si Doamne ajuta la o recuperare completa cat mai rapida.

 

 

 

 

 

LE:ms o sa te caut

Editat de iacomia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...