Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

schubert e super casca..i-a salvat viata unui bun prieten dintr-un accident groaznic(frontal cu o masina)...acum casca arata precum coaja unui ou ciocnit de pasti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebare: am la bostan 59 cm sau 58.7 cm - depinde unde masor si cat sunt de destept la momentul respectiv.

Pentru un schubert c3 ce marime recomandati 58(59) sau 60(61)?! marimile sunt din 2 in 2 si am inteles ca includ marimea impara urmatoare. Am dubii din cauza cagulei + sistemul de comunicare care am constatat la castile anterioare ca schimba datele problemei...

 

Nu am timp sa merg pana in Bucuresti sa incerc personal si parerea voastra m~ar ajuta. Multumesc.

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai gasit nici un posesor de Schuberth in Brasov? 60/61 o sa iti intre sigur, dar s-ar putea sa stea prea lejera. 58/59 s-ar putea sa te stranga si sa nu rezisti sa se lase :)

II pandesti pe ai de se duc/intorc la intalnirea BMW, ca sigur sunt si purtatori de C3 :)

Editat de NaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: am la bostan 59 cm sau 58.7 cm - depinde unde masor si cat sunt de destept la momentul respectiv.

Pentru un schubert c3 ce marime recomandati 58(59) sau 60(61)?! marimile sunt din 2 in 2 si am inteles ca includ marimea impara urmatoare. Am dubii din cauza cagulei + sistemul de comunicare care am constatat la castile anterioare ca schimba datele problemei...

 

Nu am timp sa merg pana in Bucuresti sa incerc personal si parerea voastra m~ar ajuta. Multumesc.

eu sunt ca tine, am probat 58 si a venit bine, daca iei mai mare e ca o galeata, are joc 2 cm fata-spate, la frunte.

la 58 te strange foarte putin, dar este burete care se lasa imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ebay.de gasiti cele mai bune preturi! Atat Schuberth C3 cat si BMW Systemhelm6 incep de pe la 300 euro noi!!! mai bine de atat... sunt la fel de bune amandoua! doar Shoei Neotec e peste, dar aici concureaza cu Schuberth C3 Pro si Schuberth C3 Evo care incep de pe la 500 euro!! Cam astea sunt cele mai bune cast Flip-up! Cine ce alege...tine de "gust"!

Editat de okhio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ebay.de gasiti cele mai bune preturi! Atat Schuberth C3 cat si BMW Systemhelm6 incep de pe la 300 euro noi!!! mai bine de atat... sunt la fel de bune amandoua! doar Shoei Neotec e peste, dar aici concureaza cu Schuberth C3 Pro si Schuberth C3 Evo care incep de pe la 500 euro!! Cam astea sunt cele mai bune cast Flip-up! Cine ce alege...tine de "gust"!

 

Poti detalia "doar Shoei Neotec e peste"? Cu ce anume este peste?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ce este cert este ca marea majoritate a strainilor care calaresc touring / sport/touring / adventure touring poarta Schuberth..

Trendul este si la noi, chiar vorbeam cu cei de la United Motors acum vreo doi ani (sunt si importatori Shoei) si imi spuneau ca aproape nimeni nu intreaba de flip-up-ul Shoei, toti care vin sa cumpere se duc ata catre toata gama Schuberth..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata, m-am facut om :alcy: am c3.

am luat-o de la un prieten care mi-a adus-o sa o incerc si nu i-am mai dat-o inapoi... :rusinica:

ca marime e 60 dar se portiveste de minune. 58 cred ca m-ar fi strans.

am bagat ieri vreo 400 km cu ea si sunt multumit. bine ca nici nu am mare experienta la casti de sosea, umblam cu casti de enduro/adventure. F4 de la Klim e nepaipomenita dar pana in 90/120 la ora iar singura casca de sosea cu care m-am dat vreo 20.000 km a fost un suomi facut pentru ktm... ma durea capul ingrozitor in doua puncte, deasupra urechilor ( langa aerisiri?! ) de parca ma sfredelea cineva cu un burghiu cu turatie mica.

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cu un C3 Pro umblu de o luna. Desi am motor sport, m-am cam indragostit de ea. Confortul interior, materialele de calitate de la interior si izolatia fonica fac toti banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

si eu sunt mai fericit azi, de cand am luat C3-ul. Am gasit alb, modelul World care mi-a placut foarte mult din prima. Problema a fost ca il aveau la 650E acum o saptamana..nu stiu de ce..

azi cand l-am cumparat a fost 470. am preferat modelul asta decat negru mat, la 400.

diferenta uriasa acum, si la comfort, si la zgomot..maine sper sa bag un drum mai lung sa o testez.

deocamdata nu am reusit sa montez pinlock-ul, este parca mai mare, am incercat de 3 ori sa il pun si nu am reusit.

post-69469-0-53621600-1376945335_thumb.jpg

post-69469-0-99386400-1376945357_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o porti sanatos!

Planuiesc si eu sa iau un C3, pentru oras, ca cu aerisirile S2-ului nu prea ma impac in traficul urban.

 

Vezi ca poate, din greseala, ai avut o alta marime de pinlock in cutie si de acolo si nepotrivirea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc..

am o problema cu ochelarii, zdrangane a plastic ieftin in mers, daca bate vantul in ei.

o sa merg inapoi la united sa se uite, la 2100 lei vreau sa fie cu ochelari ok.

am probat c3-ul unui prieten si la el nu fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata nu am reusit sa montez pinlock-ul, este parca mai mare, am incercat de 3 ori sa il pun si nu am reusit.

Probabil ai primit din greseala pinlocul de la versiunea mai mare. Ei au 2 dimensiuni la viziere si implicit pinlock (pt castile 50-59 si 60-65)

 

Am o problema cu ochelarii, zdrangane a plastic ieftin in mers, daca bate vantul in ei.

o sa merg inapoi la united sa se uite, la 2100 lei vreau sa fie cu ochelari ok.

am probat c3-ul unui prieten si la el nu fac.

Nici la mine nu zdrangane. Verifica sa fie bine prinsi intre cele 3 urechiuse ale suportului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum m-am intors de la ei, au spus ca asa fac toate (si asa faceau toate c3-urile pe care le aveau expuse). ziceau ca se mai lasa in timp, cand se umple de praf si merg mai greu.

puteam sa o dau inapoi si sa imi dea banii dar imi place prea mult si e pacat de ea asa ca am refuzat.

 

pinlock-ul l-am rezolvat, nu stiam ca trebuie sa intind viziera...mi-a aratat el acolo cum se face. deocamdata nu l-am montat dar la primul drum lung o sa o montez.

tosusi e aiurea ca vibreaza asa tare ochelarii cand mergi cu ei deschisi, e plastic foarte fragil, la fel si la prietenul meu, vibrau dar nu se auzea nimic.

o sa verific acum prinderile alea.



Din ce îmi dau seama e prins cum trebuie

post-69469-0-14348200-1377009658_thumb.jpg

post-69469-0-55706500-1377009682_thumb.jpg

post-69469-0-30397500-1377009706_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum m-am intors de la ei, au spus ca asa fac toate (si asa faceau toate c3-urile pe care le aveau expuse). ziceau ca se mai lasa in timp, cand se umple de praf si merg mai greu.

puteam sa o dau inapoi si sa imi dea banii dar imi place prea mult si e pacat de ea asa ca am refuzat.

 

Poate ca n-ar fi rau sa-ti iei banii inapoi daca ai sansa asta.

Din pacate editia asta World vad ca este pe fapt C3-ul vechi care a avut niste "scapari", ca si castile System 6 de la BMW (produse tot de Scuberth).

Intre timp a aparut C3 Pro, un fel de facelift, o varianta imbunatatita, si se pare ca "scaparile" au cam fost rezolvate. Personal, mi se pare pacat sa dai 500€ pe o casca care deja nu se mai fabrica, mai bine mai pui ceva si iei modelul nou, actual, imbunatatit.

 

Nu m-ar mira ca gaselnita asta cu "world" sa fie doar o metoda de a scapa de stocul de modele vechi, cu decorul asta aplicat pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Naturellement,..cind apar defecte Schuberth este de vina, cind citim in vreun clasament obscur CACAstile BMW ocupa primul loc Schuberth nu mai are niciun merit, ci BMW..ca de..ei au pus abtipildu' pe ele.. :tomato: :crack:

 

In alta ordine de idei ma conving pe zi ce trece ca fabricantii astia au innebunit si lumea o ia razna, altfel de ce ai schimba ceva foarte bun cu altceva mai fitos si estetic, dar care nu se compara nici pe departe la confort si silentiozitate cu lucrul anterior?

Ma refer la S2, vis/a/vis de S1 Pro si S1..

Asta noua este zgomotoasa, nu prea este nicio diferenta intre ea si alte branduri, modelele vechi erau superbe..dar nu se mai fabrica!!

Sfat, cine vrea CASCA de la Schuberth sa-si ia S1 Pro, cit inca se mai gaseste pe ebay!!!

Uitati de S2..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai despre C3 Pro ce pot sa spun? Decat ca am fost sa ma uit la ochelari si faceau exact la fel. Zdranganeau a plastic ieftin, vibrau urat cand ii coborai sau daca ii loveai usor cu degetul. Poate as fi luat Pro-ul daca vedeam o imbunatatire aici.

 

Azi am facut un drum pana la Giurgiu, am avut vant din lateral si cu toate aerisirile si viziera inchisa imi intra aer la urechi. Am verificat si se inchide totul etans, mai putin despartitura unde se inchide mandibula si pun pariu ca pe acolo intra. iar faza cea mai deranjanta este ca incuietoarea de plastic imi impinge exact in marul lui Adam. Am incercat eu sa o las mai larga, sa desfac catarama la maxim, dar tot degeaba, tot acolo imi preseaza. Am inteles ca te obisnuiesti cu timpul, de la cei care o folosesc de mai multi ani. Si-au dat seama si la Pro au dat inchiderea mai in fata, sa nu iti mai stea fix pe gat, ci sub barbie.

Avand in vedere problemele astea imi pare rau ca am dat atatia bani. Nu o exista casca perfecta, dar la 2160 lei cat a costat ma asteptam sa nu am ce sa ii reprosez. Si chiar imi placea foarte mult modelul, culoarea, interiorul, e super silentioasa, e super comfortabila (ma dor un pic urechile pentru ca inca nu s-a lasat).

 

Si nici C3 Pro nu m-a dat pe spate, sa dau 600 euro pe aia..si sa imi zdrangane ochelarii de noua, parca nu as vrea. Sunt totusi 3000 lei.

Sa vad maine daca o mai accepta retur, daca nu, asta e. M-oi obisnui cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

M-ai facut curios cu zdranganitul ochelarilor la C3 :(

Cind am drum la UM incerc sa vad si eu despre ce este vorba..

La S1/S1Pro sau S2 nu zdrangane nimic, nu ai ce le reprosa in privinta calitatii materialelor sau finisajelor, dar simplul fapt ca S2 este mai zgomotoasa decit predecesoarele ma enerveaza..

 

In alta ordine de idei..vezi ca pinlock-ul ala cere o anumita indemanare, in sensul ca pinii aia din viziera sunt conici si uneori trebuiesc reglati si probat ca pinlock-ul sa etanseze perfect, daca nu te pricepi suna-ma si iti arat cum se face, o verificam impreuna..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am folosit ochelarii aia veci. Nu stiu de ce. Oricum un sfat . aveti grija cum curatati casca. Eu am patito in felul urmator. Am cumparat ceva solutie "speciala" pentru casti. Si am curatat-o. Drept urmare , so desprins un cheder. Intra aerul in ea de zici ca aveam AC: Am lipito si apoi totul OK.IN legatura cu asta

"Azi am facut un drum pana la Giurgiu, am avut vant din lateral si cu toate aerisirile si viziera inchisa imi intra aer la urechi. Am verificat si se inchide totul etans, mai putin despartitura unde se inchide mandibula si pun pariu ca pe acolo intra. iar faza cea mai deranjanta este ca incuietoarea de plastic imi impinge exact in marul lui Adam."

 

La fel patesc si eu. Tre sa o inchid , sa imping bine de tot viziera. Si ma si deranjeaza la marul lui Adam. Dar asta s-ar putea sa fie din cauza ca mi-o crescut parul si acu il tin legat in coada :) Oricum io am capul mare. am XXL :) 62/63 :)

Dar per total sunt multumit de casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...