Sari la conținut

Ce trebuie stiut cand mergi in Bulgaria, Grecia si Turcia


mettal86
 Share

Postări Recomandate

Am cautat pe topicuri de calatorii si "poze din excursii pe 2 roti", dar nu am gasit nimic recent pe subiectul acesta.

Deoarece vreau sa fac o tura BG-GR-TR peste 3 saptamani, as dori sa stiu anumite detalii care se gasesc greu pe net, sau sunt invechite, sau informatiile pur si simplu se bat cap in cap, asa ca as avea cateva interbari pentru cei care au fost recent in aceste tari.

Traseul este: Bucuresti-Russe-Sofia-Thesalloniki-Istambul-Varna-Constanta-Bucuresti.

 

Bulgaria:

Anumite route-recomanda DN3 din Bulgaria in defavoarea autostrazii spre Sofia.

0. Motocicletele platesc vinieta?

1. Exista taxa de autostrada in BG, eventual cam cat costa

2. DN3, pare sa fie mai serpuit (deci mai interesant), ca si asfalt, este drumul destul de bun incat sa nu mergi stresat?

 

Grecia:

10. Motocicletele platesc vinieta?

11. Cat costa sa mergi pe autostrada?

 

 

Turcia:

20. Motocicletele platesc vinieta?

21. Cat costa sa mergi pe autostrada

22. Am vazut pe anumite recomandari de la agentii de turism sa eviti sa mergi cu masina prin orase si sa apelezi la transportul in comun. Au restrictii de circulatie ceva, sau e doar recomandare pentru a nu sta in trafic?

23. Cum e cu viza? Am inteles ca se "cumpara" la trecerea frontierei, stiti cat costa?

24. Cum e cu vama, te verifica, cand itnri, cand iesi la sange (luand in considerare ca TR nu e in UE)? Se sta mult in vama GR->TR, e adevarata chestia ca trebuie sa dai musai spaga ca sa treci(10$ sau ceva de genul)?

25. Ati stat in camping in turcia? se gasesc usor, sau trebuie sa caut pe net din timp?

26. Podul din Istambul se plateste, eventual cat costa?

 

Cam astea sunt, si eventual daca aveti orice alte hint-uri legate de aceste tari (daca imi trebuie asigurarea de sanatate, obligatorie, si chesti de genul asta)

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

In Bulgaria nu platesti nimic, nici taxa de pod la Ruse

 

In Turcia nu platesti vinieta. Stiu ca am luat tichet pentru autostrada insa nu l-am platit, nu mai stiu de ce :P ... insa cu siguranta se plateste podul de la Bosfor.

 

Pentru Turcia:

- mersul prin oras e mult mai haotic decat in Bucuresti, insa eu m-am simtit destul de "safe"

- viza se cumpara la intrare, si costa parca 12 dolari

- nu trebuie sa dai spaga in vama decat daca vrei sa faci contrabanda, iar de stat in vama cum ti-e norocul.

- asigurarea privata e obligatorie daca pleci in tari straine, doar daca nu doresti in caz de accident dupa ce te bandajeaza sa te arunce in strada :D

Editat de PopaCosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce-mi aduc io aminte:

 

Bulgaria:

Anumite route-recomanda DN3 din Bulgaria in defavoarea autostrazii spre Sofia.

0. Motocicletele platesc vinieta?

- Nu.

1. Exista taxa de autostrada in BG, eventual cam cat costa

- Nu.

2. DN3, pare sa fie mai serpuit (deci mai interesant), ca si asfalt, este drumul destul de bun incat sa nu mergi stresat?

- Nu mai tin minte.

 

 

Turcia:

20. Motocicletele platesc vinieta?

- Nu. Trebuie sa stii ca limita de viteza e mai mica pentru motociclete. De obicei cu 10 km/h mai putin decat autoturismele.

21. Cat costa sa mergi pe autostrada

- Trebuie sa-ti cumperi de la o banca sau de la statia de taxare de la intrarea pe autostrada un card numit KGS. Cardul costa 3 lire, iar daca il incarci cu 10 lire ar trebui sa-ti ajunga pana la Istanbul si inapoi.

22. Am vazut pe anumite recomandari de la agentii de turism sa eviti sa mergi cu masina prin orase si sa apelezi la transportul in comun. Au restrictii de circulatie ceva, sau e doar recomandare pentru a nu sta in trafic?

- Traficul e cam turbat in Istanbul. Probabil de-asta se recomanda evitarea oraselor mari. Uita de semnalizare si de prioritate in sens giratoriu. :)

23. Cum e cu viza? Am inteles ca se "cumpara" la trecerea frontierei, stiti cat costa?

- Nu mai exista viza si, deci, nu se plateste.

24. Cum e cu vama, te verifica, cand itnri, cand iesi la sange (luand in considerare ca TR nu e in UE)? Se sta mult in vama GR->TR, e adevarata chestia ca trebuie sa dai musai spaga ca sa treci(10$ sau ceva de genul)?

- Am trecut doar din Bulgaria in Turcia. Dureaza intre o jumatate de ora si o ora, pentru ca trebuie sa pierzi timpul la doua cozi pentru stampile si la control. N-am dat spaga. Timpul petrecut in vama depinde de lenea vamesilor.

25. Ati stat in camping in turcia? se gasesc usor, sau trebuie sa caut pe net din timp?

- N-am stat. Nu stiu.

26. Podul din Istambul se plateste, eventual cat costa?

- Se plateste. Cu KGS. Cred ca vreo 3 sau 4 lire.

 

Cam astea sunt, si eventual daca aveti orice alte hint-uri legate de aceste tari (daca imi trebuie asigurarea de sanatate, obligatorie, si chesti de genul asta)

- E intotdeauna bine sa ai asigurare de sanatate.

Multumesc!

Editat de Doctor X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si ceilalti baieti iti recomand sa nu te zgarcesti inutil pentru asigurarea medicala ! La intrarea in Turcia nu se plateste nici o viza (a fost mai de mult!). Eu zic ca nu e cazul sa-ti faci probleme cu statul la coada intre vami pentru ca esti totusi pe moto si te poti strecura linistit mai in fata. Cel mult astepti sa termine cu cel care este deja verificat si apoi o iei incet "cu tupeu" spre politistul de frontiera /vames.

Drum bun !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor de raspunsuri!

 

Ca si ceilalti baieti iti recomand sa nu te zgarcesti inutil pentru asigurarea medicala ! La intrarea in Turcia nu se plateste nici o viza (a fost mai de mult!). Eu zic ca nu e cazul sa-ti faci probleme cu statul la coada intre vami pentru ca esti totusi pe moto si te poti strecura linistit mai in fata. Cel mult astepti sa termine cu cel care este deja verificat si apoi o iei incet "cu tupeu" spre politistul de frontiera /vames.

Drum bun !

O sa merg eu cu moto si cativa prieteni cu masina, si asta o sa fie un bottleneck, deci partea cu strecuratul nu o sa aiba sens, ca oricum va trebui sa ii astept pe cei cu masina :)

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu platesti nici un fel de vigneta nici in Bulgaria nici in Grecia pentru motor. Nu platesti nici macar taxa de pod la Ruse, asa ca fenteaza coloana dar mergi cat se poate de incet pe pod pentru ca pe partea bulgareasca e pur si simplu bombardat pe la rosturile alea de dilatare si risti sa decolezi pe orbita.

In Grecia fii atent la doua lucruri derutante si uimitoare pentru noi:

- Tablele sunt dublate, cand vezi (cel putin pe autostrada) table cu semne din alea de la matematica ignora-le pentru ca la 50-100 de metri e o alta tabla scrisa in engleza. Chiar si pe drumurile locale e acelasi obicei, dupa tabla in neo-greaca (unde unele sunete se scriu in 3 feluri - greaca veche, latina si chirilica) desi uneori dublura lipseste si e bine totusi sa fii campion la matematica.

- Pe autostrazile grecesti nu exista spatii de servicii si nici nu prea exista indicatii de benzinarii. Daca stai prost cu benzina cand vezi o iesire spre un oras mai mare de genul Alexandropolis sau Xantis (spre Thassos sunt astea) pur si simplu trebuie sa iesi spre acel oras si la 1-2km de autostrada vei gasi 2-3 benzinarii ciorchine.

Plimbare placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Traseul este: Bucuresti-Russe-Sofia-Thesalloniki-Istambul-Varna-Constanta-Bucuresti.

 

 

pe traseul ăsta nu ai de plătit nicio taxă de autostradă în bulgaria Âşi grecia. evită să pui benzină pe autostradă în grecia, ajunge la 1,80 euro, cu peste 20 de cenți față de restul benzinăriilor. asigurare medicală îți faci la giurgiu la gheretele alea dinainte de vamă. pe mine m-a costat 24 de lei pe Âşapte zile. nu Âştiu câtă îngrijire medicală primeÂşti pentru ea, dar dacă tot vrei să arunci banii, fă-o. evită să intri în sofia dacă nu ai neapărată nevoie. drumuri foarte proaste, oraÂş urât cu draci, indicatoare foarte puține Âşi toate în chirilice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bulgaria:

Grecia:

Turcia:

 

Vinieta nu se plateste BG, GR, TR

In BG si GR nu este taxa de autostrada. (In GR sunt portiuni unde se plateste dar nu pe ruta aleasa de tine.)

La prima intrare pe autostrada in TR cauta biroul unde trebuie sa-ti faci un card pentru plata autostrazii (nu se mai poate plati cash) si a podului daca treci in partea asiatica (nu prea ai ce sa vezi acolo pentru ca e zona industriala dar merita doar sa treci podurile - peisaj foarte frumos pe Bosfor) Cardul costa 5 euro + 15 euro credit = 20 de euro - autobanda pana la Istanbul costa vreo 4-5 euro cu masina (nu stiu cu moto) si podul vreo 3 euro.

Viza nu se mai plateste in TR - trebuie sa ai pasaport nu CI.

Nicaieri nu se sta la coada la vama si nu se fac controale amanuntite decat dace esti tu foarte suspect sau ghinionist. Nu se da nici-o spaga la turci dar se fac niste acte pentru ca intri "motorizat" in tara si anume : te inregistreaza la bariera de la intrare cu talon si pasaport, mergi la politia de frontiera si-ti verifica pasaportul, mergi la un birou auto cu pasaport, talon, asigurare RCA si-ti face o fisa, mergi in spatele vamii la culoarele de vama unde te verifica succint vamesul dupa care mergi la bariera de iesire - nimeni nu cere spaga dar sunt cam puturosi si trebuie sa sa stai dupa ei sau sa-i cauti prin vama. Daca motocicleta nu este pe numele tau trebuie sa ai neaparat imputernicire notariala cel putin in limba engleza.

Bulgarii mai au tupeu cateodata si cer spaga dar nejustificat, daca "te dai la ei o lasa moale".

Camping in Turcia pe ruta spre Istanbul gasesti mai greu sau nu stiu eu pentru ca nu am fost interesat.

Benzina inTR este peste 2 euro.

Merg des in Turcia , daca mai ai intrebari da un PM cu nr. tau de telefon si vorbim.

Asfalt uscat.

Editat de dan_s
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau mai bine zis, inainte sa iesi din Bulgaria faceti plinu'. In Grecia benzia e vreo 1,65euro iar in Turcia vreo 1,7, nu-i mare diferenta, dar in Bulgaria cu vreo 1,2euro/litru merita sa ai ceva leva la tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vinieta nu se plateste BG, GR, TR

In BG si GR nu este taxa de autostrada. (In GR sunt portiuni unde se plateste dar nu pe ruta aleasa de tine.)

La prima intrare pe autostrada in TR cauta biroul unde trebuie sa-ti faci un card pentru plata autostrazii (nu se mai poate plati cash) si a podului daca treci in partea asiatica (nu prea ai ce sa vezi acolo pentru ca e zona industriala dar merita doar sa treci podurile - peisaj foarte frumos pe Bosfor) Cardul costa 5 euro + 15 euro credit = 20 de euro - autobanda pana la Istanbul costa vreo 4-5 euro cu masina (nu stiu cu moto) si podul vreo 3 euro.

Viza nu se mai plateste in TR - trebuie sa ai pasaport nu CI.

Nicaieri nu se sta la coada la vama si nu se fac controale amanuntite decat dace esti tu foarte suspect sau ghinionist. Nu se da nici-o spaga la turci dar se fac niste acte pentru ca intri "motorizat" in tara si anume : te inregistreaza la bariera de la intrare cu talon si pasaport, mergi la politia de frontiera si-ti verifica pasaportul, mergi la un birou auto cu pasaport, talon, asigurare RCA si-ti face o fisa, mergi in spatele vamii la culoarele de vama unde te verifica succint vamesul dupa care mergi la bariera de iesire - nimeni nu cere spaga dar sunt cam puturosi si trebuie sa sa stai dupa ei sau sa-i cauti prin vama. Daca motocicleta nu este pe numele tau trebuie sa ai neaparat imputernicire notariala cel putin in limba engleza.

Bulgarii mai au tupeu cateodata si cer spaga dar nejustificat, daca "te dai la ei o lasa moale".

Camping in Turcia pe ruta spre Istanbul gasesti mai greu sau nu stiu eu pentru ca nu am fost interesat.

Benzina inTR este peste 2 euro.

Merg des in Turcia , daca mai ai intrebari da un PM cu nr. tau de telefon si vorbim.

Asfalt uscat.

 

 

Nu stiu pe unde ai intrat tu in Turcia, dar acum cateva saptamani nici nu a trebuit sa ma mut din fata ghiseului de la bariera. Am dat pasaportul si talonul si asta a fost tot ! E adevarat ca am trecut pe la vreo 3 ghisee, dar cu siguranta nu trebuie sa te dai jos de pe motor ! Intr-adevar iti trebuie imputernicire LEGALIZATA din partea proprietarului daca nu tu esti cel din talon !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pe unde ai intrat tu in Turcia, dar acum cateva saptamani nici nu a trebuit sa ma mut din fata ghiseului de la bariera. Am dat pasaportul si talonul si asta a fost tot ! E adevarat ca am trecut pe la vreo 3 ghisee, dar cu siguranta nu trebuie sa te dai jos de pe motor ! Intr-adevar iti trebuie imputernicire LEGALIZATA din partea proprietarului daca nu tu esti cel din talon !

 

 

Nu stiu ce importanta are ca te dai sau nu jos de pe motocicleta. Probabil tu esti mai bine informat sau explicatia este ca eu intru in TR pe la Derekoy unde sigur trebuie sa te dai jos de pe motocicleta numai daca nu ai tupeu sa intri cu ea in sala de asteptare a vamii. Poate pe la Edirne este organizat altfel dar regulile generale sunt aceleasi. Oricum nu puteai sa treci "pe la vreo 3 ghisee" fara sa te muti "din fata ghiseului de la bariera". (daca tu ai cautat nod in papura ti-am gasit si eu unul ..... in gluma, fara suparare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai atat cu matematica cat si cu chirilica stau bine, cunosc rusa, deci la Bulgari inteleg semnele fara probleme :)

Vama am mai trecut spre RM, si formalitatile "normale" le cunosc, de asta interbam de specific (de exemplu specific la vama ucraineana e sa dai 10$, daca nu vrei sa stai 2 ore cu masina la vama).

Motocicleta este pe numele meu, iar soferul masinii are imputirnicire pentru a circula in afara.

 

De autostraa in Turcia nu stiam ca ajunge la 20 de euro (5 card +15 credit), mi se pare destul de mult, dar daca turcii vor, le dam, ca daca le-am platit tricut cateva sute de ani, cumpar si cardul asta :)

 

Curezervorul cred ca glumiti, pentru ca la Hornetul meu rezervorul are 16 litri, si daca merg fooooarte incet (ceea ce o sa si fac), chiar si la un consum de 5.5 fac sub 300km, si in grecia ne-am propus sa colindam de vreo 800km, iar in turcia vreo 600, deci oricum, voi fi obligat sa alimentez de la toata lumea, si sa le platesc taxele la zgarciti.

M-am gandit la varianta cu o canistra de 20 litri care sa fie in masina, dar nu castig chiar asa mult, ar fi vreo 15 euro, dar portbagajul la masina o sa fie si asa arhiplin (bagaje la 7 persoane pt 7 zile :) ), o sa vad ce anume o sa fac.

 

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De autostraa in Turcia nu stiam ca ajunge la 20 de euro (5 card +15 credit), mi se pare destul de mult, dar daca turcii vor, le dam, ca daca le-am platit tricut cateva sute de ani, cumpar si cardul asta :)

N-a zis nimeni ca te costa 20 de euro. Costa 3 lire turcesti cardul si il incarci cu cat vrei.

 

http://www.turkeytravelplanner.com/trans/Car/pay_toll.html

http://www.aaireland.ie/AA/Summer-driving/Turkey.aspx

 

soferul masinii are imputirnicire pentru a circula in afara.

 

În cazul în care călătoriți în Turcia cu un autovehicul, condus de către o altă persoană decât proprietarul acestuia, intrarea în Turcia va fi permisă de către Autoritățile vamale numai după prezentarea următoarelor documente:

Actele maÂşinii, inclusiv cartea verde;

O împuternicire (procură) din partea proprietarului autoturismului (persoană fizică sau juridică), pentru a putea conduce autoturismul respectiv din România în Turcia Âşi retur. Atenție! Procura trebuie să fie autentificată la notar Âşi apostilată.

O traducere a procurii în limba turcă, efectuată de un traducător autorizat, legalizată de notar Âşi apostilată.

Pentru autoturismele închiriate, trebuie să prezentați contractul de închiriere Âşi traducerea acestuia în limba turcă, legalizată Âşi apostilată.

 

Sursa: MAE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, am verificat (am bonul la decont) si intradevar ai dreptate era vorba de 20 TRL - 5 cardul si 15 credit - asta fiind cumparat de la biroul de la intrarea pe autobanda - probabil daca il cumperi de la bancile recomandate de ei costa 3TRL + credit cat vrei tu, asa cum scrie pe site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuzele de rigoare si fara sa mai deschid un alt topic pe aceeasi tema: optiuni de cazare in tarile aste? Ma refer la dormit pe marginea drumului sau la camping. In principiu posibil sa ajung prin tarile astea prin august, de unul singur, de pe litoralul romanesc. Multzam fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Cu scuzele de rigoare si fara sa mai deschid un alt topic pe aceeasi tema: optiuni de cazare in tarile aste? Ma refer la dormit pe marginea drumului sau la camping. In principiu posibil sa ajung prin tarile astea prin august, de unul singur, de pe litoralul romanesc. Multzam fain.

 

Iti pui cortu unde vrei in functie de confortul tau (eu prefer zone retrase).

Iar locatii cu hoteluri, moteluri si campinguri casesti intr-un GPS cu poi-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuzele de rigoare si fara sa mai deschid un alt topic pe aceeasi tema: optiuni de cazare in tarile aste? Ma refer la dormit pe marginea drumului sau la camping. In principiu posibil sa ajung prin tarile astea prin august, de unul singur, de pe litoralul romanesc. Multzam fain.

O sa vin cu informatii dupa ce ne intoarcem. Noi ne-am propus sa dormim in cort la campinguri, pentru a avea dusuri, prize si un sentiment de siguranta in plus.

Estimez ca este sub 8-10 euro/persoana/noapte, dar iti spun exact dupa ce ne intoarcem (1 august).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost anul trecut in turcia, dar cu masina, pe coasta pana la fethyie.

 

cazare am gasit intre 10-15E de persoana la hotel/hostel. nu era lux, dar aveai un aer cond in camera si de cele mai multe si mic dejun inclus. deci daca ar fi 8-10E/persoana la cort nu cred ca s-ar merita efortul de a cara bagaje suplimentare.

 

nu am urmarit topicul (nu stiu in ce parte intetionezi sa mergi sau ce sa faci) dar ti as recomanda http://www.google.ro/#sclient=psy&hl=ro&source=hp&q=butter+fly+valley+turkey&aq=f&aqi=&aql=f&oq=&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=17c190f921d53e51&biw=1280&bih=598 daca ajungi prin zona. iti pun ei la dispozitie cort/bungalow +2 mese/zi pt 35/48 lire/persoana (18/25E -asa era anul trecut). daca iti plac locuri gen gura portitei o sa ti placa acolo f mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pentru tranzitare bulgaria, care e cea mai buna varianta de drum pentru o motocicleta? vreau sa ajung la edirne.

 

PP ca pleci din B, B - Giurgiu - Veliko - Nova Zagora - 55 - Svilengrad - Edirne

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...