Sari la conținut

Accident mortal Cluj - Gheorghieni


gabitzu
 Share

Postări Recomandate

http://www.ziuadecj.ro/eveniment/news-alert-accident-mortal-in-gheorgheni-un-motociclist-a-fost-ucis-imagini-socante--70767.html

 

Inca unul s-a dus. Nu stiu de unde au aflat astia din ziar viteza motocicletei insa cred ca era simtitor peste limita legala iar lipsa echipamentului de orice fel l-a condamnat.

RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu pot sa nu observ ca specia numita "jurnalist" a evoluat extrem de rapid in detrimentul oamenilor obisnuiti: "baetii de la ziar" dispun de radare incorporate in ochi!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare un zx4r, deci nu-i vre-o racheta, dar suficient de puternica incat sa ucida. Motociclistul nu avea casca, in schimb si-a ascuns numarul sub coditza... Nu vreau sa judec pe nimeni, fiecare merge cum vrea, cum poate si cum stie. Prea multe r.i.p. uri in ultima vreme. Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel putin la profil, nr. AB 90 DIZ apartine userului diizzy. Last Active: User is offline Jun 02 2010 11:20 PM. La fel de bine, poate nu si-a actualizat profilul, daca a vandut motorul.

Oricine ar fi fost, sa-i fie tarana usoara! :rose:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare un zx4r, deci nu-i vre-o racheta, dar suficient de puternica incat sa ucida. Motociclistul nu avea casca, in schimb si-a ascuns numarul sub coditza... Nu vreau sa judec pe nimeni, fiecare merge cum vrea, cum poate si cum stie. Prea multe r.i.p. uri in ultima vreme. Odihneasca-se in pace!

 

 

RIP...in articol zice ca nu ar fi avut casca..

 

E zx6 sau zx9

 

L.E. 750

Editat de sorinm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare un zx4r, deci nu-i vre-o racheta, dar suficient de puternica incat sa ucida. Motociclistul nu avea casca, in schimb si-a ascuns numarul sub coditza... Nu vreau sa judec pe nimeni, fiecare merge cum vrea, cum poate si cum stie. Prea multe r.i.p. uri in ultima vreme. Odihneasca-se in pace!

 

Mult prea multe rip-uri!

Insa, tre' sa recunosti ca motocicleta aia nu arata ca dupa un impact la 145km/h. Lovita in fata... rezervorul "pare" intreg!

Mai degraba cred ca s-a intamplat pe la un 60 - 80, poate si mai putin! Si la 40km/h daca dai cu bostanu' de pamant "cum trebuie" acolo'ti canta popa!

Ati vazut ce spune "martorul": "S-a asigurat dar nu l-a văzut pe motociclist, pentru că avea viteză foarte mare. ÂŞi nici nu avea cască"!

Ca si cum, daca-ar fi avut casca l-ar fi vazut!

 

Lipsa echipamentului si neatentia l-a omorat!

Sa-i fie tarana usoara!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult prea multe rip-uri!

Insa, tre' sa recunosti ca motocicleta aia nu arata ca dupa un impact la 145km/h. Lovita in fata... rezervorul "pare" intreg!

Mai degraba cred ca s-a intamplat pe la un 60 - 80, poate si mai putin! Si la 40km/h daca dai cu bostanu' de pamant "cum trebuie" acolo'ti canta popa!

 

Lipsa echipamentului si neatentia la omorat!

Sa-i fie tarana usoara!

N-am sustinut ca aia e viteza cu care circula, oricum la toate accidentele moto, mai eles la cele cu ss uri, zgomotul tobei induce in eroare martorii, in majoritatea cazurilor viteza fiind mai mica decat se speculeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai cat de urat...dupa ca ce s-a omorat l-a mai bagat si pe ala in belele... RIP

 

Ai citit articolul? Ala s-a bagat singur in belea cand nu a cascat ochii sa vada cine trece pe strada..Dupa aspectul motorului nici vorba de viteze astronomice.

 

<PolițiÂştii spun că accidentul a fost provocat de Âşoferul autoturismului, care nu i-a acordat prioritate de trecere motociclistului. "Din primele verificări, este vorba despre Âşoferul unui autoturism care nu a acordat prioritate de trecere unei motociclete, cu care a intrat în coliziune.>

 

Zici ca vine sfarsitul lumii, ziua si accidentul/accidentele mortal/mortale..RIP :(

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezervorul intreg,furca si roata fata deasemenea par intregi insa cadrul s-a rupt ...se vede in poza chiar in fata rezervorului....am si eu zx7 ,este o mobra grea si cadrul este solid....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de multe ori si 60 la ora e mult pe stradute inguste cu multe intersectii si cu o singura banda pe sens.pacat :(

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu prioritatea e un pic cu dus intors...

Ipotetic vorbind acum, tre' sa te pui si-n locul soferului: se uita, vede punctul de lumina, da' nu se asteapta ca punctul de lumina sa vina spre el cu o viteza extrema.

Cand zbori prea jos, nu-i vina aluia ca nu te-a vazut! Poate te-a vazut da' nu i-a trecut prin cap ca vii asa tare!

 

Aici e si o particularitate pe care soferii de masini inca nu si-au insusit-o, am spus-o la toti prietenii mei care conduc numai masina:

 

"daca vrei sa intri pe strada, si vezi farul unui motociclist, presupune din start ca ala e un descreierat care merge cu viteza, si lasa-l sa treaca, dupa care baga-te si tu! Descreierat sau nu, tu lasa-l sa treaca: scapi de-o grija in plus. Ca sa nu mai zic ca este posibil sa fii surprins se faptul ca ala cu moto chiar nu se deplaseaza asa de repede pe cat ai fi sperat, sau incet!

 

Decat sa fii surprins si sa-l omori, mai bine asteapta! Nu-l educi pe el omorandu-l. El moare si, indirect/vinovat/nevinovat, ii nenorocesti familia !"

 

Cred ca asta s-a si intamplat: l-a vazut, n-a crezut ca vine asa repede si s-a bagat cu masina! Oricum, nici ala cu masina nu-i sofer! Exista intersectii in care si 30km/h este o viteza prea mare pentru a te face usor observat cand esti pe moto!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voiam sa scriu mai mult cand am deschis topicul dar n-am apucat, fiind la birou intr-o sedinta.

Tot circul cu masina prin Cluj de ceva vreme (insa situatia e la fel prin toata tara) si pe stradute mici, daca vii pe cedeaza trecerea observi cu stupoare ca nu te poti asigura. Dar nu asa ca scoti jumatate de far in strada, ci trebuie sa iesi cu jumatate de masina sa poti beli ochii cum trebuie. De 2 ori mi s-a intamplat sa ma dau jos din masina sa ma uit in strada daca vine ceva si de alte cateva ori sa ies incet incet gandindu-ma ca voi fi observat si D-zeu cu mila ca eu nu vad nimic.

In astfel de situatii nu e nici vina soferului si nici a motociclistului ci a aluia de parcheaza duba in intersectie. Cat sta el acolo da dureri de cap la zeci de soferi si-ii chinuie. (un exemplu cu duba, masini de care nu vezi sunt multe).

 

Nu stiu particularitatile accidentului asta si nu vreau sa ma pronunt ca e cazul de mai sus insa imi pare rau ca motociclistul n-a avut casca, poate ar fi scapat :baldy: :angry:

Sa-i fie tarana usoara!

 

Later Edit: Da, se pare c-am nimerit-o la fix, daca cititi comentariile, vizibilitatea e de multe ori 0 in zona.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EDIT: am citit postul de mai sus dupa ce am scris, daca e asa, atunci primul meu paragraf se schimba... insa celelalte doua raman valabile

 

Nu stiu cat de tare ar fi putut sa mearga motociclistul pe straduta aia, dar si 100 (sau mai mult) daca avea, era imposibil sa nu il vezi. M-am uitat pe norc(street view) mai mult din perspectiva soferului, si trebuie sa fii putin putin complet idiot sa nu vezi un vehicul care circula pe strada cu prioritate (Septimiu Albini). N-am vazut si eu o poza cu masina lovita, ca sa ne putem da seama cam in ce parte a masinii a avut loc impactul (sa vedem cat de mult a iesit dobitocul in calea motociclistului) si din ce directie venea motociclistul.

 

Acu' nu zic ca motociclistul e nevinovat... numai faptul ca nu avea casca spune multe despre el. Poate chiar asta i-a adus moartea, inca nu se stie. Totusi pe strazi ca alea, orice om normal la cap nu ar merge cu mai mult de 50 la ora. Daca motociclistul a avut mai mult, problema lui... numai el stie.

 

"S-a asigurat dar nu l-a văzut pe motociclist, pentru că avea viteză foarte mare. ÂŞi nici nu avea cască" - Un martor idiot, care nici nu stie ce a vazut. Daca se asigura, il vedea... nu exista "nu l-am vazut" in momentul in care te asiguri, decat daca nu o faci cum trebuie.

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P

 

Aveti grija fratilor. Ceva nu este in regula. Poate caldura. Nu stiu dar ceva este putred rau.

Ieri 3 morti, azi 1.

Accidente usoare pe banda rulanta.

De jur imprejur atmosfera devine din ce in ce mai dezolanta.

Take care...

Editat de Gothik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezervorul intreg,furca si roata fata deasemenea par intregi insa cadrul s-a rupt ...se vede in poza chiar in fata rezervorului....am si eu zx7 ,este o mobra grea si cadrul este solid....

 

Cadru rupt in impact la 30 km/h. motociclistul era in franare in momentul impactului. Plauzibil si aici...

post-29432-0-05635600-1311269925_thumb.jpg

Editat de DKWraith2Anen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pastele masii ... nu zic ca n-o fi avut prioritate motoristul si nu-i iau apararea conservarului dar inclin sa cred altceva, un lucru mult mai simplu de care nu vorbeste nici un idiot de politist constatator la accidente:

 

-daca conservarul n-a avut vizibilitate din cauza masinilor parcate la mai putin de 25 m de coltul intersectiei, ce face ? Iese cu botul mai in afara ca sa vada si sa dea prioritate. Ca a facut asta intr-un moment nefavorabil da, se cheama tot necedare de prioritate, dar ... un pic de autori morali nu credeti ca am avea aici ?

Una e cand iese conservarul de pe straduta si are coltul liber, deci timp berechet sa-l vada pe Gigel Motociclistul care vine cu 140 km/h si alta e cand are obstacol si iese cu botul jumate pe banda 1 si-l vede in ultimul timp. Cati aveti conserve si nu v-ati lovit de situatiile de genul asta ? Garcea sa aplice dracu legea, sa salte masinile care obtureaza vizibilitatea in intersectii si sa aduca bani la buget ca si-asa se plangea nenea Boc ca n-are. :finger:

Fierb de draci, mama masii de treaba, RIP :(

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici permis, nici cască, ce dracu să mai ceri

 

Un clujean care conducea o motocicletă fără permis Âşi cască a murit după ce a fost lovit de o maÂşină

 

CLUJ-NAPOCA (MEDIAFAX) - Un tânăr de 22 de ani care conducea o motocicletă fără permis Âşi fără să poarte cască de protecție a murit, joi după-amiază, la Cluj-Napoca, după ce a fost lovit de o maÂşină al cărei Âşofer nu acordase prioritate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

 

"Un motociclist a murit într-un accident rutier care a avut loc în Cluj-Napoca. Din primele cercetări a rezultat că Âşoferul unui autoturism care circula pe strada Tache Ionescu nu a acordat prioritate de trecere Âşi l-a izbit în plin pe motociclist. PolițiÂştii fac cercetări în acest caz pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care a avut loc accidentul", a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției Județene Cluj, Alma Bruja-Brehariu.

 

PolițiÂştii de la Serviciul Rutier au precizat că victima avea 22 de ani Âşi nu purta cască în momentul impactului.

 

"Motociclistul care a decedat avea 22 de ani, nu avea permis Âşi nu purta cască de protecție în momentul impactului. Acul de la vitezometrul motocicletei s-a oprit la 150 de kilometri pe oră", au menționat polițiÂştii.

 

ÂŞoferul maÂşinii implicate în accident a fost testat cu etilotestul Âşi a reieÂşit că nu consumase alcool.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul lucra la service-ul din apropiere...

 

Motorul era al unui baiat din Cluj care si-l cumparase de la Alba si s-a dus sa isi sincronizeze carburatoarele, un Kawasaki Ninja...

 

Dupa ce s-au facut sincronizariile necesare tipul a iesit asa cum era in salopeta de lucru ca sa-l probeze...cred ca a mai facut asta de cel putin 100 de ori, dar a 101 oara s-a intamplat ce nu trebuia sa se intample....

 

Fara casca, fara protectie...desi nu cred ca avea cum sa aiba 150 ca de la service pana la intersectie sunt cca 150 - 200 m max, iar la 150 la ora s-ar fi facut corpul bucati de la impact, ca doar a dat in stalpul din fata de la masina...dar oricum impactul a fost mortal....

 

Odihneasca-se in pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai cat de urat...dupa ca ce s-a omorat l-a mai bagat si pe ala in belele... RIP

 

Adica? In articol se specifica faptul ca nu i s-a dat prioritate. Schimba-ti substantele, te rog...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul lucra la service-ul din apropiere...

....

Odihneasca-se in pace!

 

Frumoasa treaba... deci yo daca-mi las motocicleta in service, tre' sa "stau cu grija" ca ma poate suna politia sa ma ia la frecat ca i-am "incredintat" motocicleta unuia fara permis care tocmai ce-a murit in intersectia X ???

Asta, una la mana...

Apoi, ce draq service moto, angajeaza mecanici moto fara permis cat A ???

 

...

Nici nu mai conteaza viteza, casca etc. Personaju', pur si simplu n-avea ce cauta pe drumul public! As putea sa spun ca deja mi-e mila de ala cu masina! O sa-si ia la sex, de n-o sa poata duce!

Ramai efectiv blocat...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pastele masii ... nu zic ca n-o fi avut prioritate motoristul si nu-i iau apararea conservarului dar inclin sa cred altceva, un lucru mult mai simplu de care nu vorbeste nici un idiot de politist constatator la accidente:

 

-daca conservarul n-a avut vizibilitate din cauza masinilor parcate la mai putin de 25 m de coltul intersectiei, ce face ? Iese cu botul mai in afara ca sa vada si sa dea prioritate. Ca a facut asta intr-un moment nefavorabil da, se cheama tot necedare de prioritate, dar ... un pic de autori morali nu credeti ca am avea aici ?

Una e cand iese conservarul de pe straduta si are coltul liber, deci timp berechet sa-l vada pe Gigel Motociclistul care vine cu 140 km/h si alta e cand are obstacol si iese cu botul jumate pe banda 1 si-l vede in ultimul timp. Cati aveti conserve si nu v-ati lovit de situatiile de genul asta ? Garcea sa aplice dracu legea, sa salte masinile care obtureaza vizibilitatea in intersectii si sa aduca bani la buget ca si-asa se plangea nenea Boc ca n-are. :finger:

Fierb de draci, mama masii de treaba, RIP :(

i agree.RIP :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...