Sari la conținut

Accident mortal Teleorman


SwatGuard
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 195
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hai sa iti spun eu cum e treaba, fratimiu si eu uram motociclistii, eu abia mi-am luat carnetul si in curand o sa ies dupa ei dar lu fratimiu ii place sa depaseasca motociclistii. dupa care franeaza brusc ca sa ii intre in spate. Are peste 10 accidente de genul asta in 2 ani, unu chiar a ramas paralizat de la picioare in jos SI TOT EL a trebuit sa plateasca ca doar a fost vina lui ahahaha

SlayerDiarM 3 hours ago

 

 

o.0 woooow

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru unu de-asta mi-as face putin timp.

 

Pai muciosii astia p'astea si mizeaza, ca n-ai de unde sa-i iei! Eu, pana acum n-am intanit sofer care sa nu se baricadeze in masina in cele cateva cazuri in care am lasat moto pe cric in mijlocul drumului. Dar asta-i o alta discutie si nu-i locul aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU daca aud in viata mea pe cineva ca spune asta cu gurita lui.. il bat pana se caca pe el ...mai pe scurt asa.. !!!

Uneori doresc sa vina sfarsitul lumii, sa murim toti sa crape si nenorociti, sa ne sacrificam toti.

Eu cred ca exista destea in trafic, care fac intentionat cu buna stiinta si foarte intregi la minte, oameni care dorasc sa faca rau... trebuiesc executati pe loc. cu maceta.

 

Apropo poate afla cineva unde sta nenorocitul asta sa mergem sa-i taiem tendoanele de la picioare, sa vada cum este...

 

SARACUL DE EL ALA CU MOTOCICLETA.. A MURIT NEVINOVAT.. MA UITAM LA CLIP SI GATA GATA SA BOCESC. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EU daca aud in viata mea pe cineva ca spune asta cu gurita lui.. il bat pana se caca pe el ...mai pe scurt asa.. !!!

...

 

Eu, tu si, alti 10, poate 20, maxim! Restul sunt in clubul "flower power"!

Insa asta-i din nou alta discutie!

 

 

Nu a postat nimeni daca familia are nevoie de ajutor!!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca e la liber sa ti faci cont pe aci...tot cocalaru'hop -top cont pe motociclism.ro,asta e ...poate il stie vreun frate mobrist din zona sa i rupa ficateii...groaznic eveniment,bietii mobristi nici nu au avut timp sa zica ,,au,,al dracu cap de soferita facuta la apelul bocancilor cand forteaza ea soarta,avea si masina tare , cu 500 de cai la motor ca sa se bage acolo in depasire,frateeee cati handicapati de astia vezi pe drum te crucesti,ai vezi in ,,tomberoane,, de masini cum se baga ei in depasiri....offff cand vezi de astea nu ti mai vine sa te apropii de mobra sau de conserva sa mai iesi pe sosele!Fie le tarana usoara celor morti nevinovati ,condoleante prietenilor si familiilor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. DAR CE TE FACI CU OMUL ALA CARE AVEA SENTIMENTE, AVEA O VIATA IN FATA, AVEA O MOTOCICLETA CARE O IUBEA CA NOI TOTI, AVEA PLANURI DE VIITOR.. SI TOATE SAU TERMINAT DIN CAUZA ... VREMURILOR IN CARE TRAIM.. CA A AJUNS AUTOTURISMUL UN NIMIC CARE AJUNGE PE MANA ORICUI, CUM FACE ROMANUL UN BAN SE BAGA REPEDE IN COTET CU ROTI SA SE DEA MARE.. CA A RABDAT DESTUL SI ESTE CAZUL.

ASTA ESTE DUREREA MEA, CA VAD PE STRADA MASINI FARA NICI UN FEL DE ACT, NIMIC, CU NUMERE DE POLUL NORD, CONDUSE DE NISTE MORTI DE FOAME, BOLIZI DE PESTE 150 CAI CONDUSE DE BAC 2011

AUTOTURISMUL.. DA STARI SI STARI, SE SIMTE FOMISTUL CINEVA LA VOLAN.. SI IN FELUL ASTA APARE GANDUL " CE POLA MEA STAU EU IN SPATELE ASTORA MA BAG IO"

EXACT ASA ..ASEARE EU CU MOTORUL IN FATA MEA DOUA MASINI IN SPATE UNA, COPILUL CU BOLIDUL DIN SPATE SE BAGA, IN TIMP CE A DOUA MASINA DIN FATA MEA A VIRAT LA STANGA, REZULTAT ACCIDENT LIVE IN FATA MEA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe varfurile de deal si curbele la dreapta trebuie intotdeauna redusa viteza si mers cat mai aproape de margine (in prima treime de la bordura), in acest fel mai ai sanse sa eviti cretinii care depasesc pe deal sau taie curbele.

RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea Petru, cineva mai destept decat noi a demonstrat ca nu se insumeaza viteza a doua vehicule implicate intr-o ciocnire frontala, ci pur si simplu se considera viteza la care mergeau.

Offtopic: Eu am facut fizica si iti spun ca teoretic atat distanta de franare cat si forta de impact sunt proportionale cu patratul vitezei si ca la un impact se ia in considerare patratul sumei vitezelor. Adica in aceleasi conditii de drum si cu aceleasi gume ai o distanta teoretica de franare de 4 ori mai lunga la 100 fata de 50 si de 4 mai lunga la 200 fata de 100, si la fel te pleznesti de 4 ori mai tare la 100 fata de 50 si de inca patru ori mai tare la 200 fata de 100. Ce vreau eu sa spun e ca daca te pleznesti intr-un impact frontal unde viteza cumulata e de circa 200km/h pleznitura e de circa 16 ori mai puternica decat daca tu de nebun te dai de un stalp la 50km/h, desi chiar si in cazul asta nu e sigur ca scapi viu decat daca probabil ai casca, echipament bunicel si gramada de noroc.

Nu am vrut si nu vreau sa insinuez ca motociclistul din accidentul asta era vitezoman, eu tocmai am postat ieri ca posesorii de Hayabusa mi se par mai calmi si mai fara svacniri de mana dreapta fata de alti posesori de vitezana, probabil fix pentru ca nu trebuie sa demonstreze nimanui ca ei pot pleca mai tare de la semafor.

 

Ontopic: Inca o porcarie de accident facut de un sofer (in cazul asta femeie) care fie si-a luat permis pe spaga, fie imediat dupa ce si-a luat permis a inceput sa o doara intr-un loc ce aici pe forumul asta se traduce automat prin (cuvant urat) relativ la legislatia rutiera. Dat find ca nu era de 18-19 ani eu inclin spre varianta a doua.

Imi pare rau dar din motive de lant defect nu pot sa merg la inmormantare pe motocicleta, si dupa parerea mea ar fi penibil sa ma duc cu un scuter cu numar galben pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa-i lasam sa se odihneasca in pace ...Din RESPECT pentru ei, daca nu din buna crestere ...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In situatia celor doi, nu prea au mai fost sanse chiar daca mergeau cu 50 km pe acel segment, tot nu ar fi putut evita. Poate doar ar fi vazut cine ii omoara. Ma intriga postura asta de moluste, de nevertebrate a noastra. Nu doresc o revolutie, desi ar cam fi nevoie... Doresc sa ne unim, sa ne aparam drepturile, inclusiv la viata. Nu vreau sa aud - nu se poate !, - ce sa facem ?. Cand am deschis topicul cu schimbarea legislatiei si cu intrebarea ce ne dorim sa schimbam in legislatie, unii (destepti de altfel) m-au luat la misto. Altii o pot face acum, dar intentia era de a realiza ceeea ce dorim si se poate totusi sustine de catre asa zisa comunitate moto. Cu siguranta, ceva totusi se va obtine in final daca dorim sa schimbam, dar trebuie sa ne asumam si reversul medaliei. Cine isi asuma reversul ? Cei cerebrali, cei ce doresc sa traiasca, cei ce conduc din placere, nu pentru a demonstra cuiva ceva si care nu fac din acest lucru(motocicleta) un moft, ceva trecator, o ambitie de moment. Ma simt batjocorit cand vad ca eu conduc corect si altii habar nu au de norme elementare in trafic. La examenul de B in '93 m-a picat prima oara pe drept, caci am oprit in fata trecerii de pietoni. Acum toti opresc pe trecere si inaintea ei. S-a schimbat codul rutier sau ce se intampla ?

Furia chiar indreptatita nu rezolva nimic. Din experienta proprie iti spun ca sintem prea putini si prea putin organizati ca sa putem schimba ceva fie in legislatia rutiera fie in modul de aplicare a sa.

 

Problema e clar definita. Ce putem face ca sa eliminam din trafic pe cei 10% care provoaca 90% din accidente?

1.Actiunile de constientizare a prezentei noastre in trafic de catre conducatorii auto sint bune, dar efectul lor e limitat si se cumuleaza doar in timp.

2.Unii au propus sa filmam, sa stringem probe, dar e pur si simplu utopic

3.Metodele brutale si preistorice de pedepsire a celor care isi bat pur si simplu joc de regulile de circulatie si de noi (datul oglinzilor jos spartul parbrizelor, pumni, carne) nu sint din nou o solutie, se intorc impotriva noastra

4. Sintem prea putini ca sa fim luati in serios in zona legislativa si in plus datorita teribilistilor si destul de prost famati

 

Solutia este una singura, inasprirea drastica a conditiilor de acordare a carnetului prin introducerea de testari eliminatorii in privinta reflexelor indeminarii si rezistentei la stres.

Dar nu se va aplica niciodata din motive comerciale

 

Asa ca nu ne ramine decit conduita preventiva :disappointed:

 

In rest singura idee mai fezabila ar fi sa purtam cu noi niste sprayuri cu care sa le opacizam vinovatilor parbrizele, sa fie nevoiti sa traga pe dreapta si sa se chinuie apoi citeva ore sa curete. Cam care ar fi riscurile? ce ziceti?

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furia chiar indreptatita nu rezolva nimic.

 

3.Metodele brutale si preistorice de pedepsire a celor care isi bat pur si simplu joc de regulile de circulatie si de noi (datul oglinzilor jos spartul parbrizelor, pumni, carne) nu sint din nou o solutie, se intorc impotriva noastra.

 

In rest singura idee mai fezabila ar fi sa purtam cu noi niste sprayuri cu care sa le opacizam vinovatilor parbrizele, sa fie nevoiti sa traga pe dreapta si sa se chinuie apoi citeva ore sa curete. Cam care ar fi riscurile? ce ziceti?

 

Va contraziceti, domnule Galen. Spray-ul pe parbriz ce tip de solutie ar fi? Civilizata? Mai buna decat ruperea oglinzilor si spartul parbrizelor?

Referitor la riscuri: daca nu vor curata cum trebuie parbrizul, soferii vor avea o scuza in plus atunci cand vor declara dupa un accident ca nu ne-au vazut. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va contraziceti, domnule Galen. Spray-ul pe parbriz ce tip de solutie ar fi? Civilizata? Mai buna decat ruperea oglinzilor si spartul parbrizelor?

Referitor la riscuri: daca nu vor curata cum trebuie parbrizul, soferii vor avea o scuza in plus atunci cand vor declara dupa un accident ca nu ne-au vazut. ;)

Cit e de civilizat atunci ca o domsoara sa-ti intoarca in fata, tu sa te dai de ceasul mortii sa-ti scapi zilele(urcat pe trotuar peste bordura), sa-i faci apoi educatie civilizat, ea sa ridice din umeri si 50 metri mai incolo sa repete figura cu aceeasi nonsalanta? (chestie patita recent).

 

M-am gindit la toate variantele si solutia cu spray-ul mi s-a parut totusi singura cit de cit civilizata si educativa. Normal folosita cu discernamint, doar in cazuri justificate. In timp ce freaca, domsoara poate ca se forteaza si se gindeste la ce-a facut si ca n-ar fi tocmai indicat sa mai faca.

 

Cautam solutii nu? Altfel dam degeaba pe aici cu RIP-ul.

Iar tupeistii si nesimtitii elimina incet incet dar sigur in fiecare saptamina pe cite unul dintre noi

Alte pareri?

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutii sunt putine (legale) ,ne putem face dreptate singuri dar asta va duce la denigrarea comunitatii noastre (si asa privita drept cult de satanisti)

 

Parerea mea, ca ar trebui organizate cat mai multe marsuri,parade moto si campanii de luare la cunostinta a motociclistior in trafic. Stiu ca suna cunoscut ceea ce spun, dar alta solutie (legala ).... Murim pe capete, si din pacate de multe ori cu dreptatea in mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...