Sari la conținut

ACCident DN3 Ostrov - Constanta


Simpson_
 Share

Postări Recomandate

Dar poti sa stii ca nu a vrut sa scape de ea? :crack:

Se pot intampla multe, mai ales ca participanti la trafic sa se uite si la intentiile celorlalti sunt foarte putini.

Daca vrei te pot ajuta cu transportul in schimbul achitarii combustibilului.

Asta mai lipsea, sa insinuez ca a vrut sa scape de ea! Ce rea e lumea.

Nu am vrut sa para a rautate. A fost poate o gluma prea sarata. Scuze.

Daca doreste. propunerea de transport este valabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca iubesti persoana de langa tine, demonteaza scaritele spate.

Cumpara-i o masina,asfel veti fi amandoi fericiti la sosire.

 

Sustin! Cred ca toata lumea stie foarte bine ca in unele situatii cu tenta periculoasa, exista momente in care rezultatul nu mai depinde de noi. De aceea nu cred ca persoanele pe care le iubim ar trebui sa ne fie pasagere pe doua roti. Consider ca presiunea psihica e mult prea mare atunci cand o persoana draga este ranita, fara vina ei si e mai mare cand stii ca nu e nici vina ta.Cand e vina ta,deja e insuportabil. Cu toate ca uneori se vor supara, vorba aia.. tot "raul" inspre bine.Puneti gandurile astea in balanta data viitoare cand mai luati pe cineva si ganditi-va daca vreti sa dublati riscurile.Asfalt uscat,curat si nedenivelat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sustin! Cred ca toata lumea stie foarte bine ca in unele situatii cu tenta periculoasa, exista momente in care rezultatul nu mai depinde de noi. De aceea nu cred ca persoanele pe care le iubim ar trebui sa ne fie pasagere pe doua roti. Consider ca presiunea psihica e mult prea mare atunci cand o persoana draga este ranita, fara vina ei si e mai mare cand stii ca nu e nici vina ta.Cand e vina ta,deja e insuportabil. Cu toate ca uneori se vor supara, vorba aia.. tot "raul" inspre bine.Puneti gandurile astea in balanta data viitoare cand mai luati pe cineva si ganditi-va daca vreti sa dublati riscurile.Asfalt uscat,curat si nedenivelat! :)

Un gand bun, numai ca daca driverul isi mentine stilul de pe supersport (valabil pentru o prte din detinatori), degeaba isi ia masina, ca poate ajunge sub un TIR. din pacate exemple sunt destule. Trebuie sa ne ferim singuri, pentru nimeni nu te fereste, din pacate. Ochii mari dai viata lunga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Oameni buni, de ce ne obligati la o viata solitara? Eu merg in afara orasului in 90% din cazuri cu pasager; suntem impreuna, ne asumam si riscurile tot impreuna; legat de depasire, de multe ori mi s-a intamplat exact la fel ca in situatia de fata, doar ca am franat si am renuntat la manevra; sau, mai rau, mergeam in eforie sud pe prima banda, ala din fata franeaza din scurt, nu mai aveam timp sa opresc in spatele lui, dau semnal stanga si cretinul din spate ma depaseste cand eram cu juma' de motor pe banda 2, noroc ca am franat; sunt multi bolnavi psihic pe sosele, asta e singura explicatie; nu poti veni lansat ca boul cand vezi ca ala din fata semnalizeaza; pt accidentat: din pacate nu cunosc concret pe nimeni care sa te ajute, dar sunt motociclisti in constanta, pe unii ii stiu si eu, care cred ca pot da o mana de ajutor; daca nu rezolvi nimic da-mi un pm si iti dau niste numere de tel

Domnul meu.. cum bine sti padure fara uscaturi nu exista, pacat ca in romanica noastra sunt multi care dau din papagal si putini care fac ceva in folosul acestei comunitati moto. Dupa cum bine vezi .. majoritatea sunt atostiutori, si toti sunt in masura sa judece pe cineva atunci cand greseste, indiferent de situatie aruncam cu noroi.

Si atunci de ce sa ne mai miram???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si abia apoi sa ma bag si eu in depasire... iar in timpul manevrei stateam dupa el sa prinda viteza sa treaca in fata tir-ului, ca sa ma duc si eu mai departe si sa imi vad de drumul meu.

 

E cea mai mare prostie sa faci asa ceva.Lasa-l draq sa se duca si pe urma daca e liber intrii si tu.Eu am patit de am ramas descoperit si din contra sens venea un tir.Noroc ca m-a lasat o domnita sa intru pe banda mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

E cea mai mare prostie sa faci asa ceva.Lasa-l draq sa se duca si pe urma daca e liber intrii si tu.Eu am patit de am ramas descoperit si din contra sens venea un tir.Noroc ca m-a lasat o domnita sa intru pe banda mea

Yedutz! te-a lasat sa intrii ..ptr ca imi erai dator cu ceva beri.. hai norok .. ne vedem la Nandru

Editat de Painkill3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, inca un lucru mai spun pe topicul asta si am incheiat... va promit ca de acum inainte nu mai postez la rubrica accidente decat mesaje on-topic: "RIP", "Sanatate motociclistului -> fierul se repara", "recuperare rapida." fara sa mai "degenerez" cum am facut aici.

 

 

Sa mai ia inca vreo 4-5 useri mai de doamne-ajuta decizia asta si in rubrica Accidente o sa scrie numai batutii in cap. Pune mana si posteaza cand ai ceva de zis sau de intrebat! Nu e cazul sa aplici acum "cel mai destept cedeaza". Ignora briliantii care vad esenta si arde-o pe detalii cu muritorii de rand ;)

 

Cat despre faza cu scosul scaritelor daca iti iubesti prietena...e absurd. Se suie pentru ca vrea si pentru ca ii place (in 90% din cazuri). Si - in ipoteza ca nu e batuta in cap- stie si accepta riscurile pe care si le asuma urcandu-se.

Editat de AgresivRider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre faza cu scosul scaritelor daca iti iubesti prietena...e absurd. Se suie pentru ca vrea si pentru ca ii place (in 90% din cazuri). Si - in ipoteza ca nu e batuta in cap- stie si accepta riscurile pe care si le asuma urcandu-se.

Eu inteleg ce vrei sa spui.Nu e necesar demontatul scaritelor.Insa vreau sa iti imaginezi un scenariu: Sa zicem ca tu iei pasager o persoana,da?sa fie si mai "palpitant", iubesti persoana asta. Si se intampla ca nu din vina ta sa se provoace un accident in care tu esti ranit usor si pasagerul e in stare grava. Parerea mea e ca primul gand care iti vine in minte este "nu trebuia sa o iau si pe ea" si nu "stia foarte bine la ce riscuri se expune". Daca gresesc te rog sa imi spui de ce.

 

 

P.S Nu as dori pentru nimic sa patesti asa ceva!Nici tu nici oricine.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa invatam din greselile altora: Nu mai umblati cu persoanele iubite pe moto. E al nspelea caz cind se lasa cu accidentarea consoartei. Chiar nu le iubiti deloc? Sigur, toata lumea merge pe ideea ca lui nu i se intimpla.Daca era singur, dadea un telefon iubitei si aceasta ar fi alergat urgent sa-l ajute. Nu mai zic de cazurile in care amindoi sint accidentati serios la sute de km de casa.

Daca e o simpla aventura amoroasa nu-i nici o problema, ai accidentato, aia e.

Cine a avut picioare, miini, sholduri rupte, stie cit de greu e sa stai cu ghips. Inchipuitiva cum ar fi fost ca si iubita sa fie in aceeasi situatie, amindoi sa locuiti vrind nevrind sub acelasi acoperis si parintii sa nu fie cu voi sa va ajute. Stan si Bran.

Urmand aceasta logica minunata, ne lasam de moto. Ba chiar si de auto. Ca nu cumva sa primeasca vreun telefon sa vina sa ne culeaga de la spital si sa ne hraneasca restul vietii cu paiul.

Dragi copii, invatati sa fiti temperati. Solutia radicala nu este intotdeauna cea mai buna. Si cum naiba vine aia "Daca e o simpla aventura amoroasa nu-i nici o problema, ai accidentato, aia e." E mai putin OM?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un gand bun, numai ca daca driverul isi mentine stilul de pe supersport (valabil pentru o prte din detinatori), degeaba isi ia masina, ca poate ajunge sub un TIR. din pacate exemple sunt destule. Trebuie sa ne ferim singuri, pentru nimeni nu te fereste, din pacate. Ochii mari dai viata lunga.

 

Da, asta asa e Iulian.De aceea sustin ce zicea Louis: "CUMPARA-I o masina".Ca nu toti isi permit sa cumpere si nu toate merita sa primeasca, asta e altceva.Dar macar sa o lase pe ea sa conduca masina, astia SUPERSPORTI, si el sa se ocupe de partea cu ochii-n patru, ca se stie ca femeile cam au probleme la capitolul asta...unele dintre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se intampla ca nu din vina ta sa se provoace un accident in care tu esti ranit usor si pasagerul e in stare grava. Parerea mea e ca primul gand care iti vine in minte este "nu trebuia sa o iau si pe ea" si nu "stia foarte bine la ce riscuri se expune".

Corect, dar asta nu inseamna ca e ok sa-i interzici placerea de a merge cu tine. Inseamna ca e raspunderea ta sa faci absolut tot ce-ti sta in putere pentru a o proteja cat mai bine si pentru a evita un accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum naiba vine aia "Daca e o simpla aventura amoroasa nu-i nici o problema, ai accidentato, aia e." E mai putin OM?

 

 

 

Pe conceptia "nu-i a mea, da-o drecu' " :what:

 

 

 

 

Corect, dar asta nu inseamna ca e ok sa-i interzici placerea de a merge cu tine. Inseamna ca e raspunderea ta sa faci absolut tot ce-ti sta in putere pentru a o proteja cat mai bine si pentru a evita un accident.

Nici nu pot sa zic ca sunt adeptul interzicerii mersului pe motor.Cum mie nu imi place sa imi interzica cineva asa nu interzic nici eu,Insa ce vreau eu sa scot in evidenta e faptul ca trebuie gasit un echilibru intre numarul de dati in care luam cu noi acea persoana, distantele parcurse, riscurile pe care suntem pe cale sa ni le asumam si cumpatarea, respectiv atentia sporita de care trebuie sa dam dovada in aceste situatii.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmand aceasta logica minunata, ne lasam de moto. Ba chiar si de auto. Ca nu cumva sa primeasca vreun telefon sa vina sa ne culeaga de la spital si sa ne hraneasca restul vietii cu paiul.

Dragi copii, invatati sa fiti temperati. Solutia radicala nu este intotdeauna cea mai buna. Si cum naiba vine aia "Daca e o simpla aventura amoroasa nu-i nici o problema, ai accidentato, aia e." E mai putin OM?

 

Urmind logica asta in 2006 nu m-am lasat absolut deloc de moto. Am avut atunci discutii cu consoarta (cu care sint si azi) si ea a fost de acord ca e prea periculos. Motivul discutiei a fost ca tocmai suferisem un accident mergind la intrunirea de la Bv care s-a lasat cu entorse,lovituri, si zi de zi trebuia sa ma ajute cind ma imbracam, la spalat. Nu am luato pe motoreta in dimineatza din ziua accidentului datorita unei razgindiri de moment, putea sa fie cu mine.

 

Toti pasagerii care se suie pe motor nu au trecut prin accidente majore pe 2 roti, ca pasager. Cei ce ma combat inca nu siu ce inseamna accident major cu pasager in spate si, evident, ei sint convinsi ca lor nu li se poate intimpla. Dupa ce-o patesc trec in tabara cealalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmind logica asta in 2006 nu m-am lasat absolut deloc de moto. Am avut atunci discutii cu consoarta (cu care sint si azi) si ea a fost de acord ca e prea periculos. Motivul discutiei a fost ca tocmai suferisem un accident mergind la intrunirea de la Bv care s-a lasat cu entorse,lovituri, si zi de zi trebuia sa ma ajute cind ma imbracam, la spalat. Nu am luato pe motoreta in dimineatza din ziua accidentului datorita unei razgindiri de moment, putea sa fie cu mine.

 

Toti pasagerii care se suie pe motor nu au trecut prin accidente majore pe 2 roti, ca pasager. Cei ce ma combat inca nu siu ce inseamna accident major cu pasager in spate si, evident, ei sint convinsi ca lor nu li se poate intimpla. Dupa ce-o patesc trec in tabara cealalta.

 

Ma intreb eu...Ce-i prea periculos pentru ea, nu-i la fel de periculos si pentru tine? Ok, presupunem ca nu vrei sa fie ranita. Totusi, o supui zi de zi riscului de a primi un telefon care sa-i spuna ca te-ai dus pe copca sau, mai rau, ca esti leguma, situatie in care, din dragoste si loialitate, ea va avea grija de tine pentru tot restul vietii. Nu? Dar da, tu o iubesti, deci nu o duci cu tine pe motocicleta. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu mentalitatea lui. Eu nu inteleg de ce inca se mai vorbeste despre asta

E ca si cum l'ai intreba mirat pe unul cum de nu ii place banana ci marul, cand tie iti place banana cel mai mult. Fiecare traieste intr'un anumit fel, pentru ca fiecare din noi are propriul set de amintiri, de lucruri si actiuni care l'au "conturat" de'a lungul vietii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti fiecare dintre voi cat de periculos este mersul pe motocicleta, in Romania. Stiti ce inseamna sa franazi din scurt, sa iti taie un cre.tin fata, sa intre in depasire peste tine, sa iti iasa in fata in depasire chiar daca te-a vazut, pe principiul´lasa ca se da la o parte, da-l incolo´.

Ei bine, din aceste motive eu nu merg cu pasager.

Uneori nu ai timp de reactie pentru a evita accidentul. Iar in momentul producerii accidentului te maniifesti instinctiv pentru a-ti salva tie pielea.

Cat despre placerea pasagerei de a merge cu motocicleta....hmmmm...

Cred ca se suie cu noi pe motocicleta pentru ca ne iubeste pe noi, nu mersul pe moto. Daca iubea mersul pe motocicleta, isi lua motocicleta, nu prieten cu motocicleta.

Dar-cum spunea cineva mai sus, fiecare are felul sau de a trai si intelege viata.

Poate sunt eu prea protectiv.

PS Totusi, e misto sa pleci la mare cu bagaje in masina sotiei.

Si pana ajunge ea, tu te-ai cazat, ai facut o baie si ai ras vreo trei beri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau, mai rau, mergeam in eforie sud pe prima banda, ala din fata franeaza din scurt, nu mai aveam timp sa opresc in spatele lui, dau semnal stanga si cretinul din spate ma depaseste cand eram cu juma' de motor pe banda 2, noroc ca am franat; sunt multi bolnavi psihic pe sosele, asta e singura explicatie; nu poti veni lansat ca boul cand vezi ca ala din fata semnalizeaza;

Cred ca ori nu am inteles eu descrierea ori habar nu ai de regulile de circulatie - tu de pe banda 1 nu ai apucat sa franezi, dar ai apucat sa semnalizezi si sa te asiguri si sa schimbi banda? Sau ai schimbat banda peste ala care mergea pe banda a doua fara sa te asiguri si zici ca ala e bou ca venea lansat? Pai ala ce vina are ca iese unul de pe banda 1 fara sa se asigure?

 

Cum dracu' de toti ceilalti sunt de vina si motociclistii au intotdeauna dreptate? Cum poti sa spui ca cineva e bolnav psihic cand merge pe banda lui si nu iti face tie loc, zeule maret, ca vrei sa schimbi banda? Ce scrie in codul rutier mai motociclist cu permis de Arges, daca pui semnalul capeti prioritate absoluta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ori nu am inteles eu descrierea ori habar nu ai de regulile de circulatie - tu de pe banda 1 nu ai apucat sa franezi, dar ai apucat sa semnalizezi si sa te asiguri si sa schimbi banda? Sau ai schimbat banda peste ala care mergea pe banda a doua fara sa te asiguri si zici ca ala e bou ca venea lansat? Pai ala ce vina are ca iese unul de pe banda 1 fara sa se asigure?

 

Cum dracu' de toti ceilalti sunt de vina si motociclistii au intotdeauna dreptate? Cum poti sa spui ca cineva e bolnav psihic cand merge pe banda lui si nu iti face tie loc, zeule maret, ca vrei sa schimbi banda? Ce scrie in codul rutier mai motociclist cu permis de Arges, daca pui semnalul capeti prioritate absoluta?

 

 

Nu ai inteles, si ala din spatele meu era tot pe banda 1, eu am semnalizat primul si aveam prioritate in fata lui, practic el a facut triplare, si fara sa semnalizeze, ca despre manevre din astea e vorba in topic; eu m-am asigurat ca nu vine nimeni de pe banda 2 si am dat semnal, astea le faci intr-o secunda in timp ce o franare dureaza mai mult; si vorbeste si tu mai civilizat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles, si ala din spatele meu era tot pe banda 1, eu am semnalizat primul si aveam prioritate in fata lui, practic el a facut triplare, si fara sa semnalizeze, ca despre manevre din astea e vorba in topic; eu m-am asigurat ca nu vine nimeni de pe banda 2 si am dat semnal, astea le faci intr-o secunda in timp ce o franare dureaza mai mult; si vorbeste si tu mai civilizat

 

Tu nu ai inteles ca in tara asta prioritatea e ceva relativ, ca fiind cu mobra TREBUIE sa consideri ca n-ai prioritate?

 

 

Imi pare rau pt.pasagera si pt.domi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles, si ala din spatele meu era tot pe banda 1, eu am semnalizat primul si aveam prioritate in fata lui, practic el a facut triplare, si fara sa semnalizeze, ca despre manevre din astea e vorba in topic; eu m-am asigurat ca nu vine nimeni de pe banda 2 si am dat semnal, astea le faci intr-o secunda in timp ce o franare dureaza mai mult; si vorbeste si tu mai civilizat

Ca sa semnalizezi si sa schimbi o banda iti ia mai mult decat o fractiune de secunda, daca ai schimbat banda in conditii de urgenta ca sa nu intri in ala din fata numai regulamentar nu ai apucat sa o faci, iar daca tipul din spate era deja pe banda 2 cand a ajuns in dreptul tau orice politist te scotea vinovat fara umbre de indoiala in caz ca va tamponati. Aia cu "eu am semnalizat primul" e aproape imposibil de demonstrat, in schimb daca ala a apucat sa treaca pe banda 2 si va ciocneati erai de vina pentru ca nu te-ai asigurat la schimbarea benzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am gresit, corect, dar ala din spate a vazut ce si cum si l-a durut undeva, el era mult mai in spate, avea timp sa reduca viteza si sa ma lase dar a facut manevra fara sa se gandeasca sau sa-i pese ca poate iesi un accident; iar asta denota ceva probleme psihice, cum spuneam. Nu e normal sa te bagi asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai rezolvat , sau inca esti in constanta ?

 

eu si inclusiv pasagera (care se simpte mai bine) suntem de duminica in bucuresti ne avand incredere prea mare in spitalul judetean constanta. motocicleta e in constanta intr-un loc sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...