Sari la conținut

accident mortal dimineata


Crazy-devil
 Share

Postări Recomandate

Ba voi nu sunteti normali la cap. In (cuvant urat) calului, e asa de greu de inteles ca ala n-a facut nimic gresit sau incorect? L-a omorat un (cuvant urat) cu ochi fara nici o vina.

 

Nu ai de unde stii.Daca se confirma faptul ca mergea intr-o roata..mai poti spune ca "n-a facut nimic gresit sau incorect"?

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cui ii pasa? Legea zice sa o tii (pe ea motocicleta) ferm lipita de pamant cu amandoua gumele. Eu apreciez cascadoriile astea doar pe la intrunirile moto cand se fac demonmstratii sau concursuri. Dar nu vreau sa vad nici demonstratii nci concursuri din astea pe strada sau pe autostrada, ca poate nu le iese alora si ies eu victima colaterala. Si nu ma intereseaza unde invata aia, e treaba lor.

Nu instigam la mers pe-o roata :). Scopul intrebarii mele era de a scoate in evidenta faptul ca foarte multi isi dau cu parerea despre lucruri care le-au vazut doar in filme si poze, nu le-au trait pe pielea lor. Unu' care se da pe-o roata, stie cum se comporta o motocicleta in acest caz (accelereaza in plm !!!!) si multe alte chestii la care am mai facut referire in celelalte posturi.

 

Nu ai de unde stii.Daca se confirma faptul ca mergea intr-o roata..mai poti spune ca "n-a facut nimic gresit sau incorect"?

Nu iti este destul de clar ca nu mergea pe-o roata? Ai dovezile in fata ochilor, tot nu intelegi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50 km nu ai cum sa faci acident si sa mai si mori.

A mai murit un baiat pe un bmw pe la inceputul anului si echipat full si nu a intalnit nici o masina... daca ai ghinion, gasesti cuie si in...stii continuarea :)

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca era pe o roat pentru ca uitati-va pe la secunada 3 sau 4 aproape de intersectie cum face balans st si dr si spre sfarsit o pune jos uitatiba la poza pe care am postato daca ii dai -Download si ii dai zum o sa vezi cat de sus este oglinda fata de pamant asta este parerea mea ca era pe o roata .

post-64245-0-60869600-1314770729_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mergea pe o roata, umbra e asa pt ca lumina e din spate. Toata filmarea e turtita, alungita sus-jos, daca va uitati la masini si ele sunt tuguiate, de asta impresia ca era pe o roata.

- se vede clar ca nu e pe o roata

- daca ar fi fost pe 1 roata ar fi mers muuult mai repede.

 

m-am uitat de 6-7 ori la video, mergea cat se poate de normal pe 2 roti... si are cam aceeasi viteza cu masina care face stanga inainte sa treaca el..

 

cine plm merge pe o roata la 8 dimineata in drum spre servici.. sau scoala sau :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa fie si o deformare data de optica din camera... m-am uitat la inceput unde trece peste trecerea de pietoni dupa masina care face stinga... am luat cadrul cu masina pe trecere si mobra pe trecere si suprapuse mobra pare la inaltime normala adica sub cea a masinii... si cum nu se ridica pe o roata de la trecere se poate deduce ca e pe 2 roti dar filmarea are deformare cumva. In ultima secunda se vede cum ii scapa piciorul de pe scarita probabil datorita frinarii violente cu fata care a urmat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astept cu interes concluzia juriului.

 

rog introduceti si 2-3 motominori in juriu, nu doar motoretisti la serviciu, astia mici au okiul format la smekerii cu uili

 

 

ON: nu il stie nimeni de baiat dupa nume?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logica:

Daca mergea pe o roata cel din filmulet, avand in vedere viteza redusa cu care merge si echilibrul fara cusur era chiar profi.

Cum accidentatul nu avea experienta prea multa, nu este logic sa mearga pe o roata (atat de bine, curat). Unghiul de filmare este inselator.

Condoleante celor apropiati,

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am zis ca nu postez pe acest topic, insa observ ca expertii in anvelope intarzie sa apara... :baldy:

 

 

 

 

Un om a murit intr-un trafic in care poti muri si la 40km/h si voua va arde de teoria mersului p'o'roata analizand niste imagini obscure in care se vad doar un motociclist mergand legal... :blink:

 

Si, uite, ca sa fiu "on-topic", eu cred ca a facut stoppie la cum intra pe frane la sfarsitul filmarii!! :wacko:

Se pune ??

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cui ii pasa? Legea zice sa o tii (pe ea motocicleta) ferm lipita de pamant cu amandoua gumele. Eu apreciez cascadoriile astea doar pe la intrunirile moto cand se fac demonmstratii sau concursuri. Dar nu vreau sa vad nici demonstratii nci concursuri din astea pe strada sau pe autostrada, ca poate nu le iese alora si ies eu victima colaterala. Si nu ma intereseaza unde invata aia, e treaba lor.

 

Dupa parerea mea, din tot acest topic e de invatat doar ce a postat mai sus Dl.Petru Moldovan (Stima!)

 

In rest, sint doar pareri si dispute...

 

Nu cred ca omul mergea pe o roata...nu cred ca avea viteza...a avut doar ghinion. Condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare motociclisti de la un conservar vechi, sper viitor motociclist.

 

Cateva detalii din Slobozia:

Motociclistul mergea pe ambele roti.

Realitatea este ca dobitocul cu duba a iesit in tromba, fara sa-l vada. Din pacate au fost mai multi factori (ca de obicei in cazul unui accident):

- cel mai important, soarele care la 8 dimineata bate fix de-a lungul bulevardului (stiu pentru ca si eu am probleme dimineata sa ies la stanga pe bulevard, si seara la dreapta), dar asta nu este o scuza pentru dobitoc

- motociclistul nu avea nici macar faza scurta aprinsa, poate ar fi fost vazut (slabe sanse dar posibil)

- pe partea dreapta, de unde a iesit masina, sunt niste arbusti ornamentali care blocheaza complet vizibilitatea pentru ambele strazi

- din imagini vad ca avea cam 60-70 la ora, poate daca ar fi mers cu 40-50 scapa doar cu un accident usor, dar cine sunt eu sa judec, din pacate tot ce se mai poate face este sa se traga niste invataminte pentru noi, restul.

 

Daca doriti pot sa revin cu poze facute la 8 dimineata ca sa vedeti exact conditiile.

 

Pe motociclist il stiam din vedere, nu personal, era viitorul ginere al primarului, o tragedie: http://www.independentonline.ro/2011/08/31/Slobozia-in-doliu_5254/ S-a oprit circulatia pe Matei Basarab, motoarele prietenilor au plans ambalate la maxim, toata lumea era socata...

Editat de RaduG.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AparTe

Parerea mea,, este ca omul mergea pe-o roata,, , si io sunt mergator pe-o roata si din experienta mea, si din ce vad in film,,este ca omul venea pe-o roata,, poate ma insel,, imi dau doar cu parerea,,

Dumnezeu sa-l odihneasca,, si pacat,, indiferent, daca mergea pe o roata sau pe doua sau chiar pe trei roti..:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea,, este ca omul mergea pe-o roata,, , si io sunt mergator pe-o roata si din experienta mea, si din ce vad in film,,este ca omul venea pe-o roata,, poate ma insel,, imi dau doar cu parerea,,

Dumnezeu sa-l odihneasca,, si pacat,, indiferent, daca mergea pe o roata sau pe doua sau chiar pe trei roti..:(

S-au dat deja 1000 de explicatii ce atesta ca nu mergea pe-o roata. Pt ce ai mai scris chestia asta? Ma indoiesc ca te dai asa bine pe-o roata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rog un moderator sa stearga toate aberatiile cu mersul pe o roata si altele.

 

dupa ce va pune RaduG poze vom putea discuta. deocamdata sa elucidat cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot felul de pareristi si bagatori de seama nu fac cat o expertiza a politiei. Care a concluzionat ca motociclistul circula regulamentar si ca masina nu i-a acordat prioritate. Nu ca v-ar ajuta cu ceva, dar omul ala a murit fara vina, doar din cauza faptului ca motociclistii in orice oras si imprejurare sunt invizibili. Obisnuiti-va cu ideea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am revenit cu poze, facute pe 28 august, la cateva zile de la accident, tot in jurul orei 8 dimineata, conditii identice cu ziua accidentului.

Prima este vederea din perspectiva conservarului, a doua vederea din perspectiva motociclistului.

Cantariti, judecati si trageti concluzii si invataminte.

 

Si o informatie neconfirmata, se pare ca motociclistul avea de putin timp carnet si a avut ceva probleme cu franarea de urgenta sau evitarea de urgenta, combinata cu lipsa de experienta.... dar e doar gura targului, va rog nu dati cu pietre.

post-67152-0-22412000-1315221952_thumb.jpg

post-67152-0-98070600-1315221961_thumb.jpg

Editat de RaduG.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase pozele. Nu am inteles niciodata de ce autoritatiile permite sa fie redusa vizibilitate la intersectii, cu copaci, panouri de publicitate, parcare de camioane si dube, ...

 

Nu e asa ca scrie ceva despre asta in codul rutier?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase pozele. Nu am inteles niciodata de ce autoritatiile permite sa fie redusa vizibilitate la intersectii, cu copaci, panouri de publicitate, parcare de camioane si dube, ...

 

Nu e asa ca scrie ceva despre asta in codul rutier?

scrie in codul rutier, scrie inca foare multe, dar totusi traim in romania, iar cei ce trebuie sa puna regulile in functiune sau sa traga de pe urma neregulilor, conduc masini de/cu 5stele Euro NCAP. asa ca ei is Safe, noi ..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase pozele. Nu am inteles niciodata de ce autoritatiile permite sa fie redusa vizibilitate la intersectii, cu copaci, panouri de publicitate, parcare de camioane si dube, ...

 

Nu e asa ca scrie ceva despre asta in codul rutier?

 

Oricum nu conteaza, am trecut de multe ori prin Slobozia. Orasul ala are un singur bulevard mare si lat in care ai prioritate. Toate stradutele care dau in bulevard au cedeaza. Singura problema ar fi fost la iesire spre Constanta unde e o intersectie ciudata cu benzinarii pe stanga unde au fost destule accidente. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nu conteaza, am trecut de multe ori prin Slobozia....

Ma gandeam in general, nu la Slobozia.

 

In codul rutier scrie multe, dar de ce e aplicat numai la soferi, si nici acolo consecvent, este o frustrare pentru mine. Au si autoritatiile responsabilitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase pozele. Nu am inteles niciodata de ce autoritatiile permite sa fie redusa vizibilitate la intersectii, cu copaci, panouri de publicitate, parcare de camioane si dube, ...

 

Nu doar permit, ci de multe ori chiar ele blocheaza vizibilitatea cu diferiti arbusti fix in coltul intersectiei. Si in cazuri tragi-comice, dupa ce au loc mai multe accidente din lipsa de vizibilitate in intersectia respectiva cauzata tocmai de arbustii lor, in loc sa scoata arbustii decid sa interzica intoarcerea acolo.

 

Caz concret, fix in fata la Politia Comunitara S6.

 

PS: si eu cred ca mergea pe o roata. 99% sigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...