Sari la conținut

Vulcanizare Moto


coxx
 Share

Postări Recomandate

ma gandesc ca poate o sa va foloseasca. si pe mine m-a trimis cineva astazi acolo pentru ca altfel probabil ca ma duceam la o vulcanizare d-aia de coltul strazii si isi prindeau aia urechile ca sa faca pana.

 

vulcanizarea minune este Autozone, pe Buzesti, vis-a-vis de McDonalds Rock'n'Roll.

cand am ajuns azi la birou, un coleg ma intreaba daca am vazut cuiul pe care-l am in roata spate. :crack: prima data am zis ca face misto de mine... cand m-am uitat insa...aveam un foarte frumos surub pe mijlocul cauciucului, care ziceai ca a fost infiletat cu grija in roata mea. din fericire ramasese ca dop acolo si roata nu se desumflase deloc. :P

 

dau telefon la un amic motorist vechi si priceput ( :( skreech) si-mi zice sa ma duc la Autozone ca-s baieti ok. zis si facut.

ajung acolo, nici n-apuc sa-mi scot casca de pe cap, ca un baiat deja imi luase motoru si-l dusese in atelier, il urcase pe stander si se apucase sa scoata roata. in 20 de minute aveam petic frumos pus si roata montata la loc. ziceai ca toata viata lui a lucrat pe Horneturi omu. :blink: in rest...atelier super-curat, civilizat, utilaje profi, cafelutza moca :crack: pe timpul reparatziei. aveau chiar si cauciucuri de moto pe stoc de mai multe dimensiuni si marci...cu reducere 20% in perioada asta. :crack:

 

chiar nu e reclama acest post. pur si simplu am fost siderat de faptul ca exista si la noi vulcanizari cu adevarat civilizate si profi pentru motoare si m-am gandit ca ar fi de folos sa stie toata lumea.

 

bafta si asfalt uscat si fara cuie :hug: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi s-a intamplat de vreo 2 ori ( cu niste cuie de 6-7 cm :hug: ) prima oara nu am putut sa fac pana pt ca era gaura in lateralul cauciucului si ...la vulcanizarea de la coltul strazii normal ca nu au stiut sa o faca! asa ca pana la urma am luat alt cauciuc (1.400.000 lei vechi cauciuc Sava)...

a doua oara acum 4 zile cu un cui neascutit si am bagat la o vulcanizare mai buna un dop...a tinut pana azi si sper sa mai tina :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da de ce ti-a scos roata?

putea sa-ti bage un siret...e vreo 5RON unu'

 

asfalt uscat! :(

 

cica varianta cea mai buna si durabila este cu petic. cea cu siret cica este un pic mai riscanta. treaba e ca dupa ce mi-a pus peticu, a dat peste el cu un maclavais care cica imita stratul de cauciuc de pe interiorul anvelopei si astfel structuta ei ramane neafectata. la treaba cu siret nu poate fi aplicat acest maclavais...

 

echilibrarea este inclusa in pret.

 

mi-a mai placut si faptul ca omu' mi-a si explicat pe tot parcursul reparatiei ce si cum face si tot felul de alte chestii utile. :hug:

Vorba lu' Baiazid...nota 12 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fostii mei colgi de la AutoZone fac o treaba minunata, sunt e echpa f simpatica si mereu fac reduceri si promotii pt motociclisti. deh, le-am insuflat si lor dragostea fata de mobre.

 

va recomand cu cladura sa apelati la ei cand aveti probeleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica varianta cea mai buna si durabila este cu petic. cea cu siret cica este un pic mai riscanta. treaba e ca dupa ce mi-a pus peticu, a dat peste el cu un maclavais care cica imita stratul de cauciuc de pe interiorul anvelopei si astfel structuta ei ramane neafectata. la treaba cu siret nu poate fi aplicat acest maclavais...

 

echilibrarea este inclusa in pret.

 

mi-a mai placut si faptul ca omu' mi-a si explicat pe tot parcursul reparatiei ce si cum face si tot felul de alte chestii utile. :(

Vorba lu' Baiazid...nota 12 !

 

mi-au spus cei de la vulcanizare ca pe cuaciucurile care au panza inauntru ( nu sarma) nu se poate lipi petic deoarece nu tine ... poate m-au mintit nu stiu ... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la Autozone, acelasi baiat de treaba, serviabil, priceput avand scule etc, dar cel ami mult am obs ca pune suflet fatza de lucrare si are grija de ceea ce face...nu de alta dar daca se intampla sa nu-ti puna la roata ceva bine....te trezesti sau nu te mai trezesti

 

Super !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar trebui facuta o lista cu locurile "moto friendly", ca sa zic asa. gen service-urile cele mai bune, magazinele cele mai bine aprovizionate si cu preturile cele mai bune si chiar si vulcanizarile cele mai bune.

 

ne-ar fi de folos tuturor ca atunci cand avem o problema sa intram pe forum si sa vedem locurile unde se poare rezolva aceasta testate si recomandate de alti motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar trebui facuta o lista cu locurile "moto friendly", ca sa zic asa. gen service-urile cele mai bune, magazinele cele mai bine aprovizionate si cu preturile cele mai bune si chiar si vulcanizarile cele mai bune.

 

ne-ar fi de folos tuturor ca atunci cand avem o problema sa intram pe forum si sa vedem locurile unde se poare rezolva aceasta testate si recomandate de alti motociclisti.

 

Subscriu, ar trebui sa existe asa ceva sa stie omu unde nu ia tzapa cand se intampla evenimentul neplacut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal am strecurat si o hartie de 10 lei la om ca patronul il plateste cum il plateste.

 

Si nu am facut-o din obligatie sau de frica sa nu faca treaba buna. Am facut-o ca mi-a placut cum lucreaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

ma gandesc ca poate o sa va foloseasca. si pe mine m-a trimis cineva astazi acolo pentru ca altfel probabil ca ma duceam la o vulcanizare d-aia de coltul strazii si isi prindeau aia urechile ca sa faca pana.

 

vulcanizarea minune este Autozone, pe Buzesti, vis-a-vis de McDonalds Rock'n'Roll.

cand am ajuns azi la birou, un coleg ma intreaba daca am vazut cuiul pe care-l am in roata spate. :laugh: prima data am zis ca face misto de mine... cand m-am uitat insa...aveam un foarte frumos surub pe mijlocul cauciucului, care ziceai ca a fost infiletat cu grija in roata mea. din fericire ramasese ca dop acolo si roata nu se desumflase deloc. :(

 

dau telefon la un amic motorist vechi si priceput ( :bigstar: skreech) si-mi zice sa ma duc la Autozone ca-s baieti ok. zis si facut.

ajung acolo, nici n-apuc sa-mi scot casca de pe cap, ca un baiat deja imi luase motoru si-l dusese in atelier, il urcase pe stander si se apucase sa scoata roata. in 20 de minute aveam petic frumos pus si roata montata la loc. ziceai ca toata viata lui a lucrat pe Horneturi omu. :rock: in rest...atelier super-curat, civilizat, utilaje profi, cafelutza moca :D pe timpul reparatziei. aveau chiar si cauciucuri de moto pe stoc de mai multe dimensiuni si marci...cu reducere 20% in perioada asta. :P

 

chiar nu e reclama acest post. pur si simplu am fost siderat de faptul ca exista si la noi vulcanizari cu adevarat civilizate si profi pentru motoare si m-am gandit ca ar fi de folos sa stie toata lumea.

 

bafta si asfalt uscat si fara cuie :bigstar: !

 

si eu am fost la acolo la service si baietii sunt de treaba. Eu am fost sa-mi echilibreze roata spate, presiunea, un pic de ulei pe lant si cam atat. Pot sa zic ca am fost multumit de cum s-au comportat cu mobra mea iar la faza cu cafeaua sunt tari numai ca eu ma lasasem de tigari si n-am mai baut nici cafea atunci chiar daca era moca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate s-au mai schimbat dar acum 2 ani am jurat ca nu mai calc pe la ei. Dupa ce m-au jumulit fara rusine pentru un amarat de petic , mi-au montat camera rasucita in cauciuc si am facut iar pana dupa 1 saptamana. De atunci imi fac singur rotile sau ma duc la vulcanizarea de cartier unde stau cu gura pe ala sa faca exact cum ii zic eu. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi schimb cauciucurile la http://www.auto-soft.ro/ . Atentie - e service de roti pentru masini, nu au masina de echilibrat roti de motociclete si nici nu se baga sa iti dea jos roata. Deci e doar pentru cine nu se jeneaza sa se murdareasca pe maini si cine nu tine neaparat sa-si echilibreze roata. Pret - 5 lei, normal, ca la masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu imi schimb cauciucurile la http://www.auto-soft.ro/ . Atentie - e service de roti pentru masini, nu au masina de echilibrat roti de motociclete si nici nu se baga sa iti dea jos roata. Deci e doar pentru cine nu se jeneaza sa se murdareasca pe maini si cine nu tine neaparat sa-si echilibreze roata. Pret - 5 lei, normal, ca la masina.

si eu le schimb tot acolo. sunt f. promti si daca mai dai 1 leu ai si cafea inclusa :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Ce sa zic? Minte putina, bani aruncati aiurea.Intrebati si voi pe cei care se dau pe Serres, citi i-si centreaza rotile acolo? Si se dau tare de tot.

Cu 60 euro va luati 2 standere de prima calitate de pe eBay germania, le folositi si la datul jos al rotilor si la alte aplicatii.

Mai puneti la socoteala si cit timp pierdeti aiurea in trafic sa ajungeti de exemplu din Potcoava pina la Autozone,jdemii de semafoare.

Sint o multime de vulcanizari de cartier care schimba cauciucurile pe 5roni,fara nici o fandoseala. La mine pe linga bloc sint 3 vulcanizari, unul cere 5 ron , i-l prinzi greu liber dar e suuuperpriceput, altul cere 20ron doar sa-ti schimbe anvelopa crezind ca si-a gasit fraieru, iar cel de-al 3-lea cere 10ron,i-ti face si pana in aceeasi bani. Deci ai de unde alege,conditia e sa-ti cumperi standere.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...