Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Din cele doua tabele postate anterior se vede ca acolo unde se recomanda schimbrea uleiului la 12 000 Km, aceasta trebuie facuta odata cu schimbarea si a filtrului de ulei. Acolo unde se recomanda schimbarea uleiului la 6 000 Km (cazul Suzuki Bandit K7), se poate vedea ca schimbarea filtrului de ulei se recomanda a fi facuta la un interval de doi ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa un studiui recent de specialiate care a introdus mai multe tipuri de uleiuri moto la mai multe teste( protectia la uzura, protectia la inalta temperatura, protectia mecanismelor/cutia de viteze, stabilitatea la oxidare, protectia la rugina, spumarea, volatilitatea, stabilitatea la forfecare, indexul de stabilitate, neutralitatea chimica, nivelul de Zn si pretul), a rezultat ca liderul uleiurilor moto este AMSOIL MCF( SUA). Urmeaza Motul 300V Sport si Mobil 1 MX4T . Pretul nu pare sa fie exagerat, http://syntheticoil-europe.eu/ro/ulei-motocicleta/17-amsoil-motocicleta-complet-sintetic-10w-40-ulei.html (64 lei/litru) , iar Motul 300 v Sport 260 lei/4 litri. :10:

Study of Oil.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă salut în primul rand .....iar în al doilea rand va rog sa mă sfatuiti/lămuriți cum e mai ok ? Părerile sunt împărțite. ...unii spun ca e sănătos pentru motor schimbarea uleiului înainte de "iernat" alții sunt de părere ca după ieșirea din anotimpul rece!! Așadar. ....daca aveți puțin timp , va propun o scurta (dar folositoare) dezbatere pe aceasta tema !

Daca moto urmeaza sa intre la pastrare peste iarna,cel mai bun lucru este sa scoti uleiul,faci o spalare eventual,pe interior odata cu incalzirea pentru evacuarea lui.la primavara,sau prima folosire,se pune ulei nou si e ok. Important este ca uleiul sa nu intre in contact cu aerul,metalul,contaminanti,oxidanti..etc.

Adi

» Post actualizat in 29 Sep 2014 20:47

De schimbat il schimbi la 5000 km,si/sau la 12 luni,pentru un uz normal al moto,si daca tii sa o pastrezi in conditii optime penru cat mai multi km fara probleme. Daca uzul este in conditii grele.atunci schimbi la 3000km. La fiecare a doua schimbare e recomandat sa schimbi si filtrul..si odata scos,filtrul vechi il poti taia..sa vezi. Poti afla multe de la un filtru taiat in 2.

Adi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10-W40

Hmm aceleasi tipuri de ulei doar ca un producator zice 12000 si altul 6000 s-or fi gandind astia ca la motoarele pe injectie trebuie schimbat mai repede uleiul si mai rar filtrul de ulei decat la carburatie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Dupa un studiui recent de specialiate care a introdus mai multe tipuri de uleiuri moto la mai multe teste( protectia la uzura, protectia la inalta temperatura, protectia mecanismelor/cutia de viteze, stabilitatea la oxidare, protectia la rugina, spumarea, volatilitatea, stabilitatea la forfecare, indexul de stabilitate, neutralitatea chimica, nivelul de Zn si pretul), a rezultat ca liderul uleiurilor moto este AMSOIL MCF( SUA). Urmeaza Motul 300V Sport si Mobil 1 MX4T . Pretul nu pare sa fie exagerat, http://syntheticoil-europe.eu/ro/ulei-motocicleta/17-amsoil-motocicleta-complet-sintetic-10w-40-ulei.html (64 lei/litru) , iar Motul 300 v Sport 260 lei/4 litri. :10:

 

 

acel studiu e facut chiar de amsoil... :)

Editat de r_amonna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acel studiu e facut chiar de amsoil... :)

 

Si totusi...eu am incredere in ceea ce afirma. Nu am gasit un studui asa de amanuntit in care Motul este pe primul loc si AMSOIL pe locul doi ! Auzisem de uleiurile americane ca sunt f bune, nu este o probelma "extra" la cat petrol se extrage si se vehiculeaza in SUA. Chiar ar fi bine, daca cineva care a folosit AMSOIL, sa ne prezinte cateva concluzii :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ar fi bine, daca cineva care a folosit AMSOIL, sa ne prezinte cateva concluzii :peace:

ce concluzii fratele meu? crezi ca exista cineva care a luat mai multe motoare cu 0 km a pus diferite uleiuri in ele a mers 100k km(fix in aceleasi conditii) le-a desfacut si a masurat uzurile???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce concluzii fratele meu? crezi ca exista cineva care a luat mai multe motoare cu 0 km a pus diferite uleiuri in ele a mers 100k km(fix in aceleasi conditii) le-a desfacut si a masurat uzurile???

Sunt multi baieti pe forum care stiu/cunosc sa faca o comparatie primara, nu ne trebuie studiu de specialiate......forumurile din USA si UK sunt pline de aprecieri pozitive pentru AMSOIL, oare noi de ce sa nu folosim un asemenea ulei, nu zic "testam" pentru ca a fost testat si are evaluari foarte bune ? Nu neg calitatile uleiului Motul, se vede mai sus ca este pe locul 2 in topul uleiurilor moto. La ultimile 3 motociclete numai Motul am folosit, si nu am avut probleme la motor sau cutie, dar sincer as utiliza un ulei american :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multi baieti pe forum care stiu/cunosc sa faca o comparatie primara, nu ne trebuie studiu de specialiate......forumurile din USA si UK sunt pline de aprecieri pozitive pentru AMSOIL, oare noi de ce sa nu folosim un asemenea ulei, nu zic "testam" pentru ca a fost testat si are evaluari foarte bune ? Nu neg calitatile uleiului Motul, se vede mai sus ca este pe locul 2 in topul uleiurilor moto. La ultimile 3 motociclete numai Motul am folosit, si nu am avut probleme la motor sau cutie, dar sincer as utiliza un ulei american :hug:

 

good. find it p-aci. sau roaga pe cineva sa vina cu el la pachet din US.

 

P.S.: Marca uleiului, calitatea marcii X, calitatea sortimentului X etc sunt topicuri pe care e discutat prea mult / supra apreciat efectul.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

good. find it p-aci. sau roaga pe cineva sa vina cu el la pachet din US.

 

P.S.: Marca uleiului, calitatea marcii X, calitatea sortimentului X etc sunt topicuri pe care e discutat prea mult / supra apreciat efectul.

O sa apara si "baiatul nostru" ...fara grija :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

pentru un lawasaki zx6r din 2001 cu vreo 38000 km, cam ce ulei ar fi recomandat pentru un schimb ?

10w40 ii ok ?

Multumesc!

 

depinde ce-i place. intreaba-l si pe el. e asa greu de uitat in manual? ca eu pot sa-ti zic ceva total aiurea si sa ma crezi daca nu ma contrazice careva pe aici, nu?

 

LE: lawasaki-urile n-au nanuale.

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde ce-i place. intreaba-l si pe el. e asa greu de uitat in manual? ca eu pot sa-ti zic ceva total aiurea si sa ma crezi daca nu ma contrazice careva pe aici, nu?

 

LE: lawasaki-urile n-au nanuale.

 

in manual din cate am vazut eu ar fi asa: grade: SE, SF or SG class

viscozity : SAE 10W40 , 10W50, 20W40, or 20w50

nah acum o parere ? avand in vedere vechimea mobrei si km facuti (38000) cam ce ar fi normal pentru ea ?

pana acum nu stiu ce ulei s-a folosit ca nu l-am schimbat eu

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manual mai mult ca sigur sunt trecute mai multi indici de vascozitate in functie de temperatura ambientala la care functioneaza motorul, trebuie sa fie si un grafic acolo.

 

Uleiul se alege dupa aceste recomandari ale producatorului si nu dupa varsta. Cred ca si in cazul motocicletei tale 10W40 este mentionat ca "bun la toate", dar verifica.

 

Standardul API SA...SG...SN nu ar trebui sa te ingrijoreze, SN este o evolutie a anterioarelor SA...SM si este oferit cam de toti producatorii de ulei.

 

Cumpara un ulei dintr-o sursa sigura si schimba-l ceva mai des decat este limita trecuta in manual.

 

Si citeste manualul !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manual mai mult ca sigur sunt trecute mai multi indici de vascozitate in functie de temperatura ambientala la care functioneaza motorul, trebuie sa fie si un grafic acolo.

 

Uleiul se alege dupa aceste recomandari ale producatorului si nu dupa varsta. Cred ca si in cazul motocicletei tale 10W40 este mentionat ca "bun la toate", dar verifica.

 

Standardul API SA...SG...SN nu ar trebui sa te ingrijoreze, SN este o evolutie a anterioarelor SA...SM si este oferit cam de toti producatorii de ulei.

 

Cumpara un ulei dintr-o sursa sigura si schimba-l ceva mai des decat este limita trecuta in manual.

 

Si citeste manualul !!!

felicitari, din pacate prea putini se obosesc sa citeasca un manual, e mai simplu sa intrebi niste necunoscuti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu n-am folosi ulei de la americacani tocmai pentru ca-i de la americacani...

 

De ce nu-ti plac americanii sau capitalismul...sa inteleg ca esti PRO EST....!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...