Sari la conținut

DUCATI 1199


servant.1980
 Share

Postări Recomandate

dincolo uemenii ie mai tehnici si nu au texte de arici pogonici cu bemveu de bemveu, acolo lumea vb de alezaje , curse de piston, oversquare shit.. saracie.. :))))

de fapt topicul asta mi la trimis un pretin, eu nu prea mai intru pe aici dekt fte rar.

oricum fantomatic 6 000 rpm ala, sa bage lumea in sperieti nu alta.. se strica motoru conasule la 6 000 nu i da rosu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 809
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu mi-as lua BMW-ul, fara sa clipesc, numai prin prisma faptului ca atunci cand si-au propus sa faca PRIMA MOTOCICLETA DE VITEZA, au facut o RACHETA. :rolleyes: Dupa ce o sa aiba in spate jumatate din anii pe care-i au ceilalti producatori de motociclete de viteza, o sa fie departe de tot ce va insemna concurenta.

Stiu ca in WSBK Ducati sta bine, dar uitandu-ma la diferitele campionate mai mici, cele la care mai au acces "motociclistii de rand" (RoSBK, Alpe Adria - aici e dureros. La STSP, in primele 6 motociclete, 5 sunt BMW-uri iar primul Ducati apare pe pozitia 25) vad ca nu fac mare treaba. Mai mult, sunt scumpe la vedere si pe la trackday-uri.

De ce nu-si ia lumea Ducati sa se dea pe circuit, daca tot sunt asa de performante? Pe strada stim ca le vedem rar datorita problemelor cu fiabilitatea si intretinerea greoaie.

 

As fi ipocrit sa spun ca nu-mi place noul 1199. Imi place si 1198-ul. Imi plac toate Ducati-urile, dar daca ar fi sa ma intrebe Mosul ce mi-as dori de Craciun, as raspune S1000RR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti pe langa subiect total.

 

etalonul de performanta nu il iei in alpe adria unde valaorea pilotilor este foarte variabila si unde bugetul poate nu ii permite unui pilot sa performeze cum trebuie.

ro sbk? alt etalon de performanta pentru a conclude tu ca Ducati nu face treaba. :))))))))))

 

lumea nu isi ia ducati sa se dea pe circuit pentru ca nu si-l permite ma nu pentru ca nu e performanta motocicleta, dar cred ca nu ai citit cateva postinguri in urma.

 

pentru orice incepator si campionat de nivel budget.. ducati este NO GO din pricina de costuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai au facut motociclete care pot sa fie performante doar in WSBK?

Repet, eu vad comparatia intre cele doua motociclete prin ochii unui motociclist de rand. Si ca mine sunt majoritatea. De ce as da banii pe un Ducati care sa fie no. 1 doar in WSBK? Ca oricum fara o echipa de inginieri in spate, care sa manance 'shpe milioane de Euro pe sezon, si-o fura in toate competitiile, mã.

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Sinner :

Adica tu compari 2 marci de motociclete dupa ce performante au prin SBK ?Si zici Ducati e mai bun?

Asta inseamna ca daca compar Renault sau mai nou Infinity cu Mercedes si Ferrari,ma uit la F1 si vad ca le pisa Renault/Infinity ca i-a batut Vettel pe toti,nu?Pai mai au frate vreo treaba motoarele alea cu cele de serie?

Hai,la Superstock cat de cat,dar in rest,dar nici acolo,la curse de varf nu prea conteaza,conteaza foarte mult echipa,inginerii,pilotii,setari,etc,etc sunt foarte multe variabile pana sa ajungi la motor.

Dpdv al performantelor sunt convins ca avand acelasi pilot si conditii,BMW-ul va fi deasupra cu toate gizmo-urile Ducati.

Nu sunt fan BMW,nu mi-as cumpara asa ceva vreodata,dar din ce am vazut e o motocicleta extraordinara.Nu e de pasiune,nu e de look,dar e ceea ce nemtii fac foarte bine : performanta si precizie.Nu cred ca poti sa iubesti un S 1000 RR (pt ca e hidos) dar nu ai cum sa nu-l respecti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai au facut motociclete care pot sa fie performante doar in WSBK?

Repet, eu vad comparatia intre cele doua motociclete prin ochii unui motociclist de rand. Si ca mine sunt majoritatea. De ce as da banii pe un Ducati care sa fie no. 1 doar in WSBK? Ca oricum fara o echipa de inginieri in spate, care sa manance 'shpe milioane de Euro pe sezon, si-o fura in toate competitiile, mã.

Sinner-e, iarta-l bre ca nu stie despre ce vorbeste. E ca nea' Caisa atotstiutoru' care isi ia nevasta urata si casnica doar pentru ca "aia buna si desteapta a auzit el ca-i curva".

 

Dar e mai bine asa: daca si-ar lua toti ciumpalacii (a nu se intelege ca-l fac pe prietenu' japonezar "ciumpalac") Ducatti si ai vedea zilnic pe strada, si-ar pierde din aura si exclusivitate - caz in care ne-am face toti Norton-isti, Agust-isti sau Benell-isti. Asa ca lasa-i pe toti sa se zbata si sa urle ca italienele e proaste si nefiabile si nu baga la fel de mult ca ale lor. Eu-s fericit cu perceptia asta happy.gif

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Method

o dai in prostii cat tine de mari. cum compati tu prietene renaul si F1 cu niste modele stradale?

Daca renault era prima in campionatul de turisme atunci AIA era o comparatie. Noi aici vorbim de SBK unde motoarele din pista sunt si pe STRADA, le poti cumpara MAINE daca ai bani, superstock la fel ca sa inchid gura de tot. si sueprstock a luat tot Ducati.

 

deci aberezi, F1 auzi... F1 = Moto Gp. despre ce vb aici? 1199.. moto de STRADA. cu ce compar? BMW.. moto de STRADA. si etc..DE STRADA.. get it?? repet?

 

Si iti mai spun ceva, singura motoreta la fel de performanta ca 1198 era RSV4. ATAT. Acum , la 1199 vom vedea

 

p.s DE STRADA...

 

 

@stau de6

vorbesti aiurea, motoarele pot fi performante oriunde nu numai in wsbk, e nevoie de un pilot insa si ceva mai multi bani.

 

+ ducati nu iti cumperi numai pentru performanta ;), asta e alta discutie insa.

 

dar daca vrei sa mergi la curse cu ducati, da , ai nev de mai multi bani decat japo si tre sa ai si talent ca sa fi intre primii, sunt bmw uri si pe ultimul loc ron campionate, dar sunt 15 in competitie deci sansele ca un pilot bun sa aiba un bmw.. cresc simtitor nu ti se pare?

 

@ angel, nu vreau sa iti cumpere toti ciumpalacii Ducati, vreu doar sa inteleaga, motoreta asta IS THE SHIT si furstrant e ca nu sunt argumente combative pe bune, in moto gp ne luam in freza, dar pe strada Ducati is king. CA PERFORMANTA ma refer.

Editat de Sinner-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are indicator de nivel combustibil sau ba ? nu va mai bateti cu caramida in piept care e mai buna ca daca sunt anumite multe conditii indeplinite orice marca poate sa fie no 1. e mai buna aia care iti place tie si cu asta basta ce atata vrajeala.

 

pacat ca a cam apus era turometrelor analogice, erau mai simpatice, mai de civili.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, eu tot incerc sa inteleg unii posesori de Ducati. Pe bune.

Ar trebui ca atunci cand se vinde un Ducati, la cheie sa fie agatata inca o pereche de OO. smiley-fart002.gif

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu imi plac posesorii de Ducati. In schimb imi plac motocicletele lor :laugh:

Nici mie nu-mi plac posesorii, imi plac femeile. Dar asta e alta discutie. :D

 

 

recunoaste bre ca esti h8er si las-o asa, gen :grinbandit:

'ehhh, nici chiar asa. :P Am spus-o si mai sus. Imi plac toate Ducati-urile, doar ca eu, personal, as alege BMW-ul in detrimentul Ducati-ului. Si-mi mentin parerea.

 

 

Scuze pt offtopic-ul creat cu sustinerea BMW-ului pe un thread cu si despre Ducati. Ma retrag. Bafta!

:cheers:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, eu tot incerc sa inteleg unii posesori de Ducati. Pe bune.

Ar trebui ca atunci cand se vinde un Ducati, la cheie sa fie agatata inca o pereche de OO. smiley-fart002.gif

Hai sa nu fim rautaciosi ! OO le trebuie multora, fie ca au Honda, Kawa, Suzi sau Ducati...asa ca .... :peace:

 

Iar ca sa NE revenim, geniala motoreta asta ! :love:

post-4366-0-65431200-1321393597_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sinner-e, iarta-l bre ca nu stie despre ce vorbeste. E ca nea' Caisa atotstiutoru' care isi ia nevasta urata si casnica doar pentru ca "aia buna si desteapta a auzit el ca-i curva".

 

Dar e mai bine asa: daca si-ar lua toti ciumpalacii (a nu se intelege ca-l fac pe prietenu' japonezar "ciumpalac") Ducatti si ai vedea zilnic pe strada, si-ar pierde din aura si exclusivitate - caz in care ne-am face toti Norton-isti, Agust-isti sau Benell-isti. Asa ca lasa-i pe toti sa se zbata si sa urle ca italienele e proaste si nefiabile si nu baga la fel de mult ca ale lor. Eu-s fericit cu perceptia asta happy.gif

gicule mai iesi din casa,poate si din tara..mai lasati in plm televizoru si ducatismu' vostru..mai iesi pe circuite in plm vezi cati ducatisti au atitudinea asta 'superioara'...aa stai ca am uitat..ramai fara motor pana la vama :lol:

vorbiti in plm de bmw si de alte cacaturi japoneze,macar v-ati dat cu ele ma?sunteti ca soferii de pe raba, canitzi si la pwola

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

smiley-confused013.gif

 

post-28093-0-24258600-1321394213_thumb.jpg

post-28093-0-53231000-1321394223_thumb.jpg

 

 

:rolleyes:

Da, dar mie mi-a venit mintea la cap :laugh:...In lanul de porumb, la tara, mergeam cu Honda....pe strada, unde ma vede lumea, merg cu Busa :laugh:

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gicule mai iesi din casa,poate si din tara..mai lasati in plm televizoru si ducatismu' vostru..mai iesi pe circuite in plm vezi cati ducatisti au atitudinea asta 'superioara'...aa stai ca am uitat..ramai fara motor pana la vama :lol:

vorbiti in plm de bmw si de alte cacaturi japoneze,macar v-ati dat cu ele ma?sunteti ca soferii de pe raba, canitzi si la pwola

 

 

Amin!!!:))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Sinner :

Nu ai inteles nimic din ce am zis eu si imi zici mie ca eu spun prostii.Eu nu compar Renault modele de F1 cu stradal,eu am dat doar un exemplu exagerat ca sa-ti arat ca nu poti compara modelele de strada cu cele de curse,pt. ca nu au nici o treaba.Deci nu mai da exemple cu SBK,pt ca nu are nici o treaba motocicleta de SBK cu cea de pe strada.Nici la Superstock nu te uita,ti-am mai zis,sunt foarte multe variabile in curse pana sa ajungi la motor.Materialul de competitie e total diferit de strada.

Noi aici vorbim de SBK unde motoarele din pista sunt si pe STRADA, le poti cumpara MAINE daca ai bani, superstock la fel ca sa inchid gura de tot. si sueprstock a luat tot Ducati.

Aberezi total,motorul de SBK nu-l poti cumpara tu din magazin bai baiatule.Pune orice model de la SBK cu cel stock sa vezi cu cat e mai rapid cel de SBK.E distanta mare.

Singura comparatie ce se poate face e cu acelasi pilot pe aceeiasi pista cu motociclete stock.Stock din magazin,nu de la clasa Superstock.

 

Daca renault era prima in campionatul de turisme atunci AIA era o comparatie

Nu,nu era.Pt ca sunt CURSE LA NIVEL MONDIAL,iarasi ai dat un exemplu prost,nu au nici o treaba cu masina de strada,la fel ca la motociclete.La campionatul de turisme nu mai ramane din masina stock decat sasiul si blocul motor,in rest tot e schimbat,deci te intreb,ce treaba ara avea cu o masina stock?Si apoi vin cauciucurile,si setarile si inginerii si strategia si pilotii si atatea si atatea.Daca vine o echipa cu un Logan la campionatul de turisme si are bani cat incape,iti arat ca o face campioana mondiala?Si asta ce inseamna,ca Logan e tata lor,nu? :bounce:

Voi astia cu Ducati sunteti prea disperati,prea fanatici,prea din galerie "Ducati e cea mai buna,muje la restu"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai totusi sa nu ne certam pe pielea ursului din padure. Stati sa apara la dealeri, care sta prin tari straine sa faca si un test sau sa o inchirieze (anu' viitor sigur o iau o zi) si dupa ce facem toate astea ne putem "certa'.Pana una-alta sunt doar niste fotografii superbe si...cam atat. Eu unu as face un topic Ducati vs Bmw, un topic unde posesorii ambelor marci sa poata sa se scuipe legal pe principiul " ba pe-a matii", singurul argument valabil in cazul ambelor marci. Fanatismul nu arata decat o ingustare a orizontului. Acum fara suparare, multi dintre cei care sunt "Ducati forever" n-au mers niciodata pe altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fanatismul nu arata decat o ingustare a orizontului

Corect. :goodposting:

 

ba, voi astia care dati cu pietre in Ducati repede 3 tatal nostru si post negru 5 zile. Asta repede pana nu ma enervez si asmut tovarasii mei mecanicii pe voi

:lool:

 

Si ce e cel mai funny e ca mie chiar imi place Ducati.Si cum arata dar mai ales cum suna.Si pe de alta parte nu-mi place absolut nici un model de BMW,mi se par extrem de hidoase de la primul pana la ultimul,culminand cu "chiorul" S 1000 RR.Dar totusi nu poti sa nu le recunosti anumite calitati,cum ar zice baietzii de la peluza "au valoare,dom'le"

Dar in fine,mai mult ca sigur o sa apara un test comparativ "big dogs" pe motorcycle.com in curand si vedem atunci cum sta treaba.

Numai bine. :peace:

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gicule mai iesi din casa,poate si din tara..mai lasati in plm televizoru si ducatismu' vostru..mai iesi pe circuite in plm vezi cati ducatisti au atitudinea asta 'superioara'...aa stai ca am uitat..ramai fara motor pana la vama

:haha:

 

 

Da, dar mie mi-a venit mintea la cap...In lanul de porumb, la tara, mergeam cu Honda....pe strada, unde ma vede lumea, merg cu Busa

E interesant cum te-ai "teleportat" pana la mare. Sau ai mers offroad, doar prin lanuri de porumb?

post-28093-0-23007700-1321428300_thumb.jpg

 

Dar despre Honda pe care ai lipit floricele si inimioare, ce ne poti spune? :rolleyes:

post-28093-0-88761000-1321428681_thumb.jpg

post-28093-0-21440300-1321428691_thumb.jpg

 

 

@ Sinner :

Nu ai inteles nimic din ce am zis eu si imi zici mie ca eu spun prostii. [...]

:goodposting:

 

Acum fara suparare, multi dintre cei care sunt "Ducati forever" n-au mers niciodata pe altceva.

:ok:

 

 

ba, voi astia care dati cu pietre in Ducati repede 3 tatal nostru si post negru 5 zile. Asta repede pana nu ma enervez si asmut tovarasii mei mecanicii pe voi

Asta a fost buna! :D Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...