Sari la conținut

accident ion ionescu de la brad


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

m-a sunat o colega sa ma intrebe daca sunt bine. (de fapt, intrebarea era daca mai traiesc). mi-a spus pe urma ca pe ion ionescu de la brad e un accident, un motociclist a intrat intr-o masina parcata. Pe urma m-am interesat si eu si am aflat ca de la noi au trimis deja o echipa de filmare acolo, probabil vom afla mai multe de la tv. Nu stiu mai multe amanunte acum. RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din pacate este adevarat,de acolo vin si eu acum,motociclistul era echipat corespunzator,purtand echipament din cap pana in picioare plus casca.

Nu a intrat in masina parcata dintr-o greseala ( un bmw ) si a fost proiectat in urma lovirii unei masini ( o toyota condusa de o femeie ) care se pare ca iesind de pe o straduta si avand semn obligatoriu dreapta a facut stanga calcand linia dubla continua si de aici ...a urmat lovirea de catre motociclist si proiectarea acestuia in stalpul de langa masina parcata casca sarind de pe cap..

 

Numarul motocicletei nu l-am putut vedea..e avariata serios.

Editat de cazonline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate la noi nu se vad astea

am asistat pe calea victoriei la o scena de genul, cu masina care iesea de pe o straduta, motopolitistul pe ultima bada, iar langa trotuar parcata o duba. noroc cu experienta motopolitistului care a mers ca melcul in dreptul dubei ca a iesit un nene cu jumate de masina....motopolitistul putea sa-i ia carnetul, dar omul i-a facut (pe buna dreptate) semn catre duba si l-a intrebat cum sa se asigure? mai departe e ca nea motopolitistul a plecat mai departe fara macar sa il atentioneze pe soferul dubei sa nu-si mai lase dracu masina langa intersectie.

scuze de offtopic.

RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mama masii de viata...inca unul s a dus...groaznic an,bai frate si ma gandeam ca nu mai citim pe aci de astea!Fie i tarana usoara celui dus ,condoleante prietenilor si familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procentajul detinatorilor de moto sport sa fie mai mare decat restul? Sau care e motivul ca intotdeauna sunt mai multe acidentele cu sportive? Tin minte ca pe unul dintre topicuri unul dintre colegi zisese ca pozitia mai aplecata ar impiedica sa vezi peste masini, sa observi mai bine 'peisajul' si cam asta am obsevat si eu cand ma suiam de pe zxr pe pegaso, unde pozitia era ceva mai dreapta si vedeam mai bine. Voi ce parere aveti?

 

Pacat de baiat, sa se odihneasca in pace... Deja nu mai are nici un rost sa imi vars frustarile fata de anumite maimute la volan. Inainte parca soferitele conduceau 'prea prudent', acum sar la gat chiar daca au gresit...

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te ia din scurt, nu mai conteaza pozitia!

Asta cred ca este cosmarul oricarui motociclist: sa nu mai aiba timp sa reactioneze, timp sa aleaga constient directia spre unde sa cada si sa fie proiectat aleator cine stie in ce obstacol, care, si la viteze mici iti poate provoca moartea sau schilodirea pe viata!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te ia din scurt, nu mai conteaza pozitia!

Corect, mai ales ca in cazul asta unde a zis clar ca a fost aruncat in masina aia si ar fi fost si o duba parcata de care nu prea se vedea masina (am citit bine eu?) Ma refeream in general...

 

@abalamuc: intuiesti, intuiesti, dar se intampla sa ai odata privirea atrasa intr-o alta parte exact in secunda care conteaza, se inampla sa fii obosit, sau pur si simplu sa nu realizezi ca iese vreun dobitoc/maimuta fardata cu viteza si sa te zboare. Nu stiu ce e de facut, dar sunt prea multi soferi din astia care merg pe principiul "mie nu mi se poate intampla".

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati dracu acasa pe vremea asta,nu va mai dati voi mari zmei cu motoare la 5 grade si asfalt rece,ca asa o mierliti. Cine si-o cauta ,si-o gaseste. Daca nu s macar 15 grade afara nu ai ce sa cauti cu motoreta,nu cu una sport cel putin,nu mai dati vina pe soferi,ca sunt si terminatii astia care au aparut anul asta,n-au reflexe dar o ard zilnic pe asfalt lipsit de aderenta cu 150 prin oras. Copii inconstienti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut ce trafic avem in Bucuresti,noi ,ca motociclisti,trebuie sa ne adaptam la el,nu sa facem pe eroii si sa ne f**em in c*r pentru ca a calcat unu linia continua.Nu avem loc pe strazi,e o tara de tot rahatu,si tocmai din aceasta cauza mor incepatorii pe capete.Nu au reflexe si acum nu exista nici aderenta.Din ce am auzit i-ar fi taiat cineva calea,presupun ca daca erau 30 grade + si cauciucuri incalzite avea timp de franare si nu mai derapa sau ce a facut el acolo(nici nu m-am obosit sa citesc). Ideea este ca nu aveti ce cauta cu motocicletele pe vremea asta,motocicletele sport nu sunt concepute pentru temperaturi de genul asta,nu se incalzesc cauciucurile,iar tara in care traim ne forteaza sa avem nevoie maxima de aderenta pentru a frana in cazul in care ne taie unu calea.Rip baiatului,dar parerea mea este ca si-a cautat-o,incepatorii,bagati la cap si stati in casa pan la anu,lasati motoarele !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut ce trafic avem in Bucuresti,noi ,ca motociclisti,trebuie sa ne adaptam la el,nu sa facem pe eroii si sa ne f**em in c*r pentru ca a calcat unu linia continua.Nu avem loc pe strazi,e o tara de tot rahatu,si tocmai din aceasta cauza mor incepatorii pe capete.Nu au reflexe si acum nu exista nici aderenta.Din ce am auzit i-ar fi taiat cineva calea,presupun ca daca erau 30 grade + si cauciucuri incalzite avea timp de franare si nu mai derapa sau ce a facut el acolo(nici nu m-am obosit sa citesc). Ideea este ca nu aveti ce cauta cu motocicletele pe vremea asta,motocicletele sport nu sunt concepute pentru temperaturi de genul asta,nu se incalzesc cauciucurile,iar tara in care traim ne forteaza sa avem nevoie maxima de aderenta pentru a frana in cazul in care ne taie unu calea.Rip baiatului,dar parerea mea este ca si-a cautat-o,incepatorii,bagati la cap si stati in casa pan la anu,lasati motoarele !

Aci iti cam dau dreptate...zilele trecute am iesit nitel cu mobra caci vroiam sa incarc nitel bateria pt a o da jos si sa bag mobra la iernat...am simtit gumele ca piatra pe asfalt,intr o curba lina chiar langa garaj s o dus spatele ca pe gheata,noroc ca aveam viteza de melc ca ma dadeam cu trompeta de pamant (MI AU AMORTIT GENUNCHII INSTANT... :o ),ma gandeam ca daca ar fi sa faci vreo manevra brusca de franare nu ai nici o sansa sa opresti fierul...dar nu cred ca bietul om avea o viteza prea mare ,dar ,destul ca ,,sa zboare,, si sa se loveasca mortal...pacat...cine dracu se gandeste cand pleaca de acasa ca poate nu mai vine decat cu picioarele inainte ,drepti...???R I P !

Editat de obeapaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza si mobra..iar a lui era una veche...Imaginati-va cat de prost franeaza o motoreta veche,pe temperaturi scazute,in situatii critice.e clar ca ai cele mai mari sanse sa blochezi roata si sa te versi..asta este...eu zic sa stati acasa,macar incepatorii,sa nu se umple iar forumul de rip-uri.M-am retras,bafta tuturor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ai auzit tu,ca i-ar fi taiat calea? Baiatul circula cat se poate de normal,cu viteza adaptata conditiilor de afara,echipat corespunzator!

Bulevardul Ion Ionescu de la Brad e foarte circulat zilnic ( lucrez acolo ),desi are 2 benzi pe sens,se merge mai mult pe una din cauza masinilor parcate pe margine.

Aceasta doamna a vrut sa fie mai "smechera",sa scurteze drumul,trecand peste linia dubla continua fara sa se asigure,astfel luand viata unui baiat nevinovat ! Nu poti da vina pe vreme,pe cata experienta avea soferul motocicletei sau alti factori ! Singurul vinovat de accident este soferul Toyotei negre conduse de o femeie !

Daca respecta semnul "obligat dreapta",mai mergea 1 km si putea intoarce in siguranta fara a omori un om !

Puteai fi tu in locul celui omorat,eu sau un prieten de-al tau ! Nu stiu cati ar fi intuit ca va iesi in fata de pe sensul opus o masina !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...