Sari la conținut

sugestie traseu Maramures


raducanescovan
 Share

Postări Recomandate

Dragilor,am de gand la anul sa fac un tur al Romaniei....

Pentru o mai buna organizare, m-am apucat de pe acum...deh...logistica ne omoara...

Problema e ca in zona Maramuresului, m-am cam poticnit...

Adica vroiam sa stiu cam ce ar merita vizitat,starea drumurilor, de ce localitati sa ma feresc,etc...

Mentionez ca traseul va fi prin Sighisoara-Targu Mures-Maramures cu oprire la Oradea...si intentionez sa stau 2 nopti...

Va multumesc anticipat !

Asfalt uscat tuturor...eu am bagat-o la iernat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu am fost de curand in zona Borsa, MM venind dinspre Tg. Mures/Sighisoara/Brasov, si trecand prin Nasaud si pe langa Bistrita.

 

In zona Bistrita sunt niste serpentine frumoase, la fel si inainte de ajunge in Borsa, pe unde sunt mai multe drumuri prin padure, foarte frumoase.

 

Asfaltul nu prea exceleaza, sunt destule denivelari inainte de Borsa, marcaje de drum lipsa, sau nu se vad, situatie care se cam mentine mentin cel putin pana la Nasaud..

 

Am fost cu masina, si cam pe noapte, nu-mi amintesc prea multe detalii.

 

Si eu vreau sa mai trec pe acolo cu motoru, la primavara.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,am de gand la anul sa fac un tur al Romaniei....

Pentru o mai buna organizare, m-am apucat de pe acum...deh...logistica ne omoara...

Problema e ca in zona Maramuresului, m-am cam poticnit...

Adica vroiam sa stiu cam ce ar merita vizitat,starea drumurilor, de ce localitati sa ma feresc,etc...

Mentionez ca traseul va fi prin Sighisoara-Targu Mures-Maramures cu oprire la Oradea...si intentionez sa stau 2 nopti...

Va multumesc anticipat !

Asfalt uscat tuturor...eu am bagat-o la iernat...

 

Salutare.Anul trecut (2011) am trecut si eu prin Maramures si am vizitat manastirea Barsana - Memorialul durerii din Sighet - m-am dat cu Mocanita la Viseul de Sus (cam scump biletul dar merita :) ) - cimitirul vesel la Sapanta .Drumurile sunt extrem de proaste dar pentru motoreta ta nu cred ca va fi o problema asa mare.Acum depinde si de tine cat timp ai la dispozitie...Daca treci pe langa Cluj-Turda pacat sa nu vizitezi salina,daca treci de Oradea si nu vizitezi Pestera Ursilor sau nu te balacesti in apa termala din Baile Felix ai trecut degeaba :P .Daca mai ai intrebari .... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oradea - Baia Mare , de aici spre Shighet prin pasul Gutai ( sunt niste serpentine super, drumul ca la noi in RO - acceptabil ) pe drum te poti opri pt o poza la mormantul lui Pintea Viteazul. in varful Gutaiului este un restaurant/motel Pintea . de aici poti mere spe Creasta Cocosului ( doar pe jos ) . e traseu lejer de vreo ora .apoi la Shighet la inchisoarea muzeu => Sapanta - cimitirul vesel => Barsana - este o manastire super => Bogdan Voda - este satul de unde a plecat voievodul si in care e o statuie faina => daca-ti place muntele iti recomand sa meri pe Muntele Tibles ( e mega salbatic , dar pana la poale e drum de piatra si numa cu enduro poti ) => Borsa ( poti urca pe varful Pietrosu ) , cascada Cailor => pasul Prislop ( dupa ce cobori cam 100 metri din pasul Prislop se face un drum forestier la dreapta si dupa dai de lacul Stiol . este intr-o caldare sau ceva de genu . in principiu din Shighet pe valea Izei e mai ok decat pe valea Viseului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,am de gand la anul sa fac un tur al Romaniei....

Pentru o mai buna organizare, m-am apucat de pe acum...deh...logistica ne omoara...

Problema e ca in zona Maramuresului, m-am cam poticnit...

Adica vroiam sa stiu cam ce ar merita vizitat,starea drumurilor, de ce localitati sa ma feresc,etc...

Mentionez ca traseul va fi prin Sighisoara-Targu Mures-Maramures cu oprire la Oradea...si intentionez sa stau 2 nopti...

Va multumesc anticipat !

Asfalt uscat tuturor...eu am bagat-o la iernat...

 

Drumul e destul de urat mai ales prin popasul Prislop. Peisaje din plin cam orice traseu iti alegi. Se poate gasi o lista intreaga de locuri pentru vizitat. Eu is din Baia Mare. Si pot sa zic ca sunt multe trasee de asfalt care merita facute. Pe langa asta sunt multe obiective turistice. Depinde doar de tine si de cat timp vrei sa petreci pe prin aceasta zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare.Anul trecut (2011) am trecut si eu prin Maramures si am vizitat manastirea Barsana - Memorialul durerii din Sighet - m-am dat cu Mocanita la Viseul de Sus (cam scump biletul dar merita :) ) - cimitirul vesel la Sapanta .Drumurile sunt extrem de proaste dar pentru motoreta ta nu cred ca va fi o problema asa mare.Acum depinde si de tine cat timp ai la dispozitie...Daca treci pe langa Cluj-Turda pacat sa nu vizitezi salina,daca treci de Oradea si nu vizitezi Pestera Ursilor sau nu te balacesti in apa termala din Baile Felix ai trecut degeaba :P .Daca mai ai intrebari .... :)

prin 2009 sau 2010 am traversat MM (borsa,sighet)din SV in SM ... nu m-am indurat sa folosesc viteza a 5-a a masinii , chiar daca ar fi asfaltat, dincolo de acostament este o tzganie manelo-capsunaro-frantzuzeasca ... in schimb Bucovina mi-a placut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O informație foarte bună poate fi Âşi http://2roti2picioare.blogspot.com/2011/06/dor-de-duca_3733.html

 

Andrei a trecut prin MaramureÂş Âşi a lăsat multe impresii Âşi sugestii pe blogul său.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutari. As vrea sa fac si eu o plimbare prin maramures prin luna Iulie si as vrea sa stiu cam cum e cu locurile de campare? Evident am in plan si mocanita dar pe net am gasit doar pensiuni in Viseul de Sus. Stie cineva daca unele permit si ridicarea unui cort? Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Mama mea e din Maramures, pot sa va zis sa vizitati manastirea Barsana din aceasi localitate. Poti vizita o biserica de lemn veche de 800 de ani din satul Poienile Izei, desigur celebra mocanita de pe valea Viseului, Sapanta (cimitirul vesel) ca e in drumul dintre Sighet si Satu Mare. La Borsa peisajul e superb si sunt ceva manastiri, poti face traseul peste pasul Prislop (intre Borsa si Vatra Dornei) din pacate in toate aceste zone drumurile sunt cam nasoale pentru ca e asfalt cu multe denivelari (nu gropi) si e enervant cand mergi cu viteze de peste 60-70 km/h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Mama mea e din Maramures, pot sa va zis sa vizitati manastirea Barsana din aceasi localitate. Poti vizita o biserica de lemn veche de 800 de ani din satul Poienile Izei, desigur celebra mocanita de pe valea Viseului, Sapanta (cimitirul vesel) ca e in drumul dintre Sighet si Satu Mare. La Borsa peisajul e superb si sunt ceva manastiri, poti face traseul peste pasul Prislop (intre Borsa si Vatra Dornei) din pacate in toate aceste zone drumurile sunt cam nasoale pentru ca e asfalt cu multe denivelari (nu gropi) si e enervant cand mergi cu viteze de peste 60-70 km/h.

 

Salut,

 

In nici un caz nu recomand traseul Borsa - Iacobeni, am fost cu motorul pe acolo de cateva saptamani! Dupa ce cobori Prislopul spre Carlibaba, este dezastru pana la Iacobeni! Bombardat total, cratere de iti vine sa te intorci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci ramane doar varianta vatra-dornei -> bistrita -> si apoi spre nord daca e atat de prost drumul intre iacobeni si prislop.

Poate mai toarna si ei o mana de asfalt ca tot vin alegerile :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt rele drumurile in zona din pacate, oricum in zona ai ce vedea crede-ma.Doar peisajele te cuceresc din start.

Eu am fost ultima oara in iulie anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt rele drumurile in zona din pacate, oricum in zona ai ce vedea crede-ma.Doar peisajele te cuceresc din start.

Eu am fost ultima oara in iulie anul trecut.

Are dreptate, peisajele fac ca starea proasta a soselelor sa nu conteze. Am fost inainte de 1 mai pe traseul Pasul Mestecanis-Cirlibaba-Pasul Prislop-Borsa-Moisei-Bistrita. Tu mergi pe unde ti-au sugerat baietii dinainte, merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost acum, de 1 mai pe acolo. Drumurile mi s-au parut execrabile, cu tot cu suspensiile de Varadero. S-au apucat in multe locuri sa repare, eu zic ca in 1-2 ani o sa se mai schimbe treaba. Cel mai bun drum de acces mi se pare Bistrita-Viseu de Sus. E pe o vale tare frumoasa si asfaltul acceptabil.

Se lucreaza la greu si pe Dej-Baia Mare. Daca ajungeti pe seara, merita sa o luati pe acolo. Muncitorii se cam opresc din lucru, traficul e foarte rarefiat, asa ca ai de multe ori senzatia ca tot drumul e al tau. Si sunt bucati maricele care sunt deja asfaltate proaspat.

 

Cat despre obiective, nu stiu, nu prea sunt de aceleasi pareri cu altii. Nu am ramas cu impresii extraordinare din zona.

Barsana mi se pare mai degraba muzeu decat manastire. Parca e facuta special pt turisti.

Valea Izei mi s-a parut o vale ca multe altele, nu am vazut nimic deosebit pe ea. Gasesti si in alte zone ale tarii vai la fel de frumoase sau poate chiar si mai si. In plus, daca te ia foamea, trebuie sa rabzi pana termini valea, eu nu am reusit sa gasesc restaurant nicaieri intre Vadu Izei si Viseul de Sus, nici macar pe la vreo pensiune ceva. Era langa Barsana ceva, dar era mai mult un fel de impinge tava in care nu erai sigur de cate zile sta mancarea in galantar.

Trecerea prin pasul Gutai e interesant, multe serpentine, pacat ca e cam prost asfaltul. Daca l-ar asfalta, ar fi tare misto pe acolo.

In Sighet si Sapanta nu am ajuns, nu pot sa zic nimic de asta. Nici prin Pasul Prislop nu am trecut.

 

Din din ce am vazut eu pe acolo, eu v-as recomanda mocanita, bisericile din lemn din Surdesti si Desesti si cascada Cailor (se urca cu telescaunul si se coboara pe jos). Daca va tin suspensiile si bugetul (160 de lei pe noapte), va pot recomanda si cazarea de la Mogosa, aproape de pasul Gutai. Ultimii 1-2 km sunt jalnici, enduro serios, dar seara acolo e o liniste extraordinara.

In Viseu de Sus cred ca se poate pune si cortul, eventual iesi un pic din localitate si gasesti ceva poienite unde sa te opresti. Mi se pare ca poti sa o iei si pe valea pe unde merge mocanita, dar tot asa, doar daca te tin suspensiile. Eu am preferat sa las motorul la pensiune decat sa merg pana la mocanita pe el. Si ca veni vorba de asta, feriti-va de pensiunea Nagy. E in fundul satului, pe un drum prost, iar pensiunea lasa mult de dorit, nici macar nu arata asa cum pare in pozele pe site-ul lor.

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...