Sari la conținut

K1600 GT


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

method:

 

unele raspunsuri sunt obiective alte subiective.

 

- nu mai am m3, l-am dat si pe al doilea. conduc un 525 biturbo xdrive - 1997 cmc 218 cp - modelul 2012, iesit in sept. e foarte rapid, lanseaza pe dist scurte mai bine decat 3l, incearca.

- motor am de 1600 pt ca am vrut un tourer fara metehnele celor anterioare, ca motor e un moft 1600, si ala de 1300 era suficient. motocicleta insa ca intreg e deosebita dar nu puterea sau viteza o fac asa.

- gtr am testat in america, am vorbit cu oameni. nu e masina de zi cu zi. necesita schimburi de ulei frecvente, nu are clasa, e o bomba pe roti, ok, asta da, rade tot dar din nou pe mine nu ma intereseaza cifrele ci feelingul. ala il simteam meschin fata de un m3 sau un carrera. la fel cand am testat subaru sau evo, coji char daca au putere, bune de curse nu de plimbare. prefer un corvette alora.

 

http://www.caranddri...06-and-zr1-news

 

http://www.youtube.com/watch?v=X3n2GwOOQgo&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=rNT2UijpCMs

 

il ia gtr-ul la cateva zecimi doar.

 

What sucks is that there will be (foolish) people that are going to buy this car because the price is just low enough for them to afford it (the power of financing!). They drive it like its advertised (can’t blame them for that) and then they are stuck with the repair bills – which they can’t afford because the car was just a bit beyond their limit in the first place. I guess this would lead to a bunch of GT-R’s on the market at liquidation prices – which isn’t that bad after all…

 

 

http://www.google.ro/search?q=Nissan+GT-R+reliability&sourceid=ie7&rls=com.microsoft:en-us:IE-Address&ie=&oe=&redir_esc=&ei=NZbjTujPC4vu-ganpomGBg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ok,daca vrei sa continuam dezbaterea,o continuam :wink:

In legatura cu fiabilitatea :

Ai vazut ca ti-am dat link-ul acela cu GT-R model 2011,am si zis "model facelift",nu model 2008,care se stie ca avea probleme la transmisie,si long-term tests pe care le invoci tu sunt despre modelul vechi.Problemele acelea apareau cand se facea repetat 0-100 cu launch control.Ceda transmisia din cauza fortei prea mari.Nissan avea o chichitza (nesimtita din punctul meu de vedere) in garantie care spunea ca daca scoti TC-ul garantia e pa.(si tre sa scoti TC-ul ca sa pui launch control).Problema a fost remediata pe 2011,s-a umblat mult la cutie si transmisie,acum poti sa tot ii dai cu launch controlul pana ii sar pistoanele.

Alte probleme nu exista pe GT-R.Vechiul GT-R 34 avea o fiabilitate de fier,gandeste-te ca au scos peste 800 de cai nemodificand transimisia si pastrand multe componente de pe motorul inline 6.

Sau bine,daca schimbarea consumabilelor,uleiului de motor si de transmisie odata la 8-10000km e considerata costisitoare la o masina de genul asta,recomand cu toata caldura un Golf diesel,va fi foarte ieftin la chestiile astea.

Ce e haios e ca accesand link-ul pe care l-ai pus tu (http://www.google.ro...PC4vu-ganpomGBg),iata ce am gasit : http://www.motortrend.com/roadtests/oneyear/1007_2010_nissan_gtr_update_5/

"Yet perhaps the greatest achievement of the GT-R is this: It doesn't have to be driven hard to be appealing. It'll roll around town running errands without embarrassing you by throwing a Supercar Hissy Fit. As low-maintenance as a Sentra, in other words. If you're traveling, the GT-R will eat miles at speeds that would leave most cars breathless -- but it won't seem dramatic. You'll feel only relaxed, enjoying Bose audio and guided by sat nav."

Ce sa zic mai mult de atat?

 

In legatura cu Corvette-ul :

Da,e o masina ff buna.Insa am mers cu destule masini GM (e adevarat,Corvette nu am servit)si erau toate facute pe genunchi.Iti lasa o impresie de lucru ieftin si neterminat la interior si calitate a materialelor.Probabil inauntru Corvette-ul va fi mai low quality si mai incomod.Am vazut si testul de la TopGear,Clarkson spunea ca diferenta dintre el si Ferrari e ca Ferrari-ul e perfect pe strada,Corvette-ul e varza pe strada.

Spuneai despre GT-R ca nu e facuta pt strada,dar te contrazic,ai dat prin Corvette un exemplu perfect de masina de circuit.

Iti garantez ca te vei simti foarte confortabil in GT-R chiar si dupa o zi intreaga de mers,in Corvette insa nu cred.Sa mai zic si eu de piele,sat nav,all electric,de Bose,etc,etc?

Insa respect motorul acela,muscle car adevarat,sa stii ca daca apesi pe accel dai drumul la 7l V8,nu are cum sa te lase rece.As prefera insa un Pontiac GTO orginal,e mult mai frumos si la interior si la ext,fierul e fier,lemnul e lemn,cromul e crom,nu plastic cromat,e mult mai ieftin si nici nu platesti taxe si impozit la el pt ca e masina istorica :smoke: http://www.clasic-auto.eu/anunturi/pontiac-gto.html

De Mustang nu mai zic nimic,ca am mers cu asa ceva stock,e funny din cauza V8-ului,in rest,cum ai zis si tu : nu franeaza nu vireaza,etc.Nici nu are sens sa-l aducem in discutie.

 

@ bogdan_gba : :bounce:

 

P.S. :

Uita-te la episodul din TopGear,unde testeaza noul model facelift,uite aici o parte :

http://www.youtube.com/watch?v=CNAI0e3oqU0

Si ceva funny :

http://www.youtube.com/watch?v=PtrUSa7DexU

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

http://motorcycles.findthebest.com/l/265/2011-BMW-K-1600-GTL

 

 

 

Awards

Cycle World: Ten Best Bikes 2011Best Touring BikeMotorcycle.com: Best of 2011Motorcycle of the Year; Best Touring

Charts

Average MSRP (Base)2011 BMW K 1600 GTL$23,200BMW$15,256Touring$19,5392011$13,931Inline-6$22,050All Motorcycles$13,729

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta'i topic pt "baietii" laudarosi cu bani..

 

nu sunt invidios, sincer mi se rupe, dar asa'mi pute topicu asta...

 

sanatate!

 

puke a jambon si carnati

 

scosi pe toba de esapament a k1600

nu stii tu cum toaca 6 cilindri pulpa de porc.....

"limbidiosule"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puke a jambon si carnati

 

scosi pe toba de esapament a k1600

nu stii tu cum toaca 6 cilindri pulpa de porc.....

"limbidiosule"

 

daca ti'ai luat bembeu si nu mai ai bani de ustensile pot sa iti imprumut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tara de ca-cat. aici toate sunt pe dos. cica sunt aia cu bmw nu stiu cum, in schimb vad ca le crapa capul de oftica la altii si debiteaza tot felul de rautati. cica sunt romaniii nationalisti, rasisti, ce mai sunt si-si iau cafteala de la unguri cu toate ocaziile iar aia urla din gura de sarpe ca sunt discriminati. cam la fel e in toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ DoruBMW :

Eh,nu te stresa tu din asta,Dorule.Tot timpul va fi un Gica-contra,asa e pamantul asta.Isus a venit sa salveze lumea si l-au rastignit.Oamenii sunt ai draq,daca unu are ceva nou si frumos si bun,un touring in genul K1600,zic"ia uite-l si pe ala ce si-a luat,se da mare,parca nu putea si el sa-si ia una mai ieftina ca mere si aia foarte bine si nu costa atatia bani",daca mere cu ceva mai sport "ce ma ti-ai luat R6,R1,gixxer,Busa,te crezi Rossi?Poti tu sa mergi cu asta in blana ma?De aia va imprastiati pe jos,ca va luati motoare din astea puternice",daca are omu un chopper,"ia uite la asta,e si el Hell's Angels,ce mai,e 1%,gata",daca o arde pe enduro "va rupeti capul pe coclaurile alea,mergeti si voi ca oamenii pe strada",sau daca mere cu ceva clasic gen CB500 "ia uite-l si pe asta cu trompeta asta,pai asta e motor?unde-i sunt carenele,de ce e dezbracata,a cazut cu ea probabil;pai pe asta il fac cu Loganu meu muci (ca e din ala 1.5dci,cu i-ul rosu,fuge de rupe :blink: )",sau daca isi ia unu un sport-touring de le imbina pe toate si arata si ok gen cbr 600,"hai ba,ce draq,din asta ti-ai luat?pai din asta are toata lumea,ce draq ma,iti luai si tu ceva mai altfel..." :baldy:

Deci nicicum nu-i bine si gura lumii nu poti sa o inchizi orice ai face si orice ai zice.

Ti-ai luat o motoreta superba,bucura-te in tihna de ea,la cat mai multi km fara incidente si amenzi.

Respecte.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ DoruBMW :

Eh,nu te stresa tu din asta,Dorule.Tot timpul va fi un Gica-contra,asa e pamantul asta.Isus a venit sa salveze lumea si l-au rastignit.Oamenii sunt ai draq,daca unu are ceva nou si frumos si bun,un touring in genul K1600,zic"ia uite-l si pe ala ce si-a luat,se da mare,parca nu putea si el sa-si ia una mai ieftina ca mere si aia foarte bine si nu costa atatia bani",daca mere cu ceva mai sport "ce ma ti-ai luat R6,R1,gixxer,Busa,te crezi Rossi?Poti tu sa mergi cu asta in blana ma?De aia va imprastiati pe jos,ca va luati motoare din astea puternice",daca are omu un chopper,"ia uite la asta,e si el Hell's Angels,ce mai,e 1%,gata",daca o arde pe enduro "va rupeti capul pe coclaurile alea,mergeti si voi ca oamenii pe strada",sau daca mere cu ceva clasic gen CB500 "ia uite-l si pe asta cu trompeta asta,pai asta e motor?unde-i sunt carenele,de ce e dezbracata,a cazut cu ea probabil;pai pe asta il fac cu Loganu meu muci (ca e din ala 1.5dci,cu i-ul rosu,fuge de rupe :blink: )",sau daca isi ia unu un sport-touring de le imbina pe toate si arata si ok gen cbr 600,"hai ba,ce draq,din asta ti-ai luat?pai din asta are toata lumea,ce draq ma,iti luai si tu ceva mai altfel..." :baldy:

Deci nicicum nu-i bine si gura lumii nu poti sa o inchizi orice ai face si orice ai zice.

Ti-ai luat o motoreta superba,bucura-te in tihna de ea,la cat mai multi km fara incidente si amenzi.

Respecte.

 

:agree:

 

E multa lume invidioasa pe forum si asta e pentru ca multi sunt complexati sau frustrati (nu pt ca sunt saraci sau bogati).

Cel putin asta cred eu.

 

Daca iti iei motocicleta doar ca sa mergi la cafenea,normal ca te oftici cand vezi ca altul are una mai buna ca a ta,dar daca ai motocicleta pt ca iti place,eu cred ca admiri si apreciezi ce are altul(nu te duci sa ii dai autograf cu cheia pe rezervor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce tara de ca-cat. aici toate sunt pe dos. cica sunt aia cu bmw nu stiu cum, in schimb vad ca le crapa capul de oftica la altii si debiteaza tot felul de rautati. cica sunt romaniii nationalisti, rasisti, ce mai sunt si-si iau cafteala de la unguri cu toate ocaziile iar aia urla din gura de sarpe ca sunt discriminati. cam la fel e in toate.

 

http://www.youtube.com/watch?v=sV_13y3MR-k

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E multa lume invidioasa pe forum si asta e pentru ca multi sunt complexati sau frustrati (nu pt ca sunt saraci sau bogati).

Cel putin asta cred eu.

 

Intr-o tara saracita mi se pare normal sa apara divergente intre clasele sociale.

Totul tine de cultura. Aia saraci ii injura pe aia bogati: Eta ai dracu se lauda. Aia bogati ii injura pe aia saraci: Eta ai dracu e invidiosi.

Unde e difenernta?

In tarile civilizate si oamenii bogati si oamenii saraci sunt egali ca nivel de cultura. Altfel nu erau civilizati.

Cand toti oamenii, indiferent de clasa sociala, gandesc ca bogatia este in nivelul de inteligenta nu mai conteaza ce masina conduce fiecare.

 

Am cunoscut in anglia un om care avea doua palate si conducea un Opel Ascona vechi de cand lumea.

Am un prieten din rusia care detine o avere considerabila. Acum doua zile ne-am intalnit si el a venit cu un Ford Fiesta. E adevarat ca era destul de noua masina.

 

In Romania lucrurile stau putin altfel.

Era la radio un interviu si cineva spunea ca in america oamenii bogati se imbraca normal si merg cu metroul spunand ca cine trebuie sa stie ca ei sunt bogati, stie.

 

In privinta motocicletei K1600 mie mi se pare putin exagerata. Se pierde esenta motocicletei ca obiect.

Diferenta intre acest model si frumoasele customuri americane este extrem de mica. Se pierde utilitatea.

Au indesat tehnica in ea fara sa fie absolut necesar. Au scos o motocicleta de autostrada. Un touring pentru tarile civilizate. Si nu o vad prea compatibila cu Romania.

In cazul lui Doru nu e o problema, el nu o tine mai mult de un an si nu o foloseste prea mult in Romania.

Totusi pe mine ma deranjeaza ca in ultimul timp se scot pe piata modele facute sa tina maxim 3-4 ani. Mi se para o risipa ilogica.

 

Eu ma gandesc la un scenariu naspa in privinta lui K1600.

Sa spunem ca ploua puternic esti undeva pe o sosea din munti unde nu ai semnal la mobil. Aluneci si cazi. Tu nu patesti nimic dar motocicleta se infige in parapet.

Incerci sa o ridici si reusesti cu mare greutate. Prin carenele sparte apa curge siroaie. Bordul e crapat si toata tehnica si electronica sunt praf.

Incerci sa o impingi dar este prea mare si prea grea iar soseaua e pustie.

 

Elecrornica in masini e mult mai protejata. Dar sa bagi ceva atat de fragil intr-o motocicleta mi se pare cam riscant.

Toate motocicletele cad la fel. Chiar si BMW-urile. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul nu si-a luat mobra sa cada cu ea. daca e sa fie, Doamne fereste, se ridica, comanda un taxi pana acasa, iar mobra o trimite la service pe platforma.

daca e s-o luam asa, sa-mi dea mie mobra si sa-i dau un scuter, ca poate sa-l ridice usor dupa accident. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ozzy...

 

Sa spunem ca esti pe acel drum de munte pustiu cu o masina plina de tehnologie, derapezi si rupi o roata in sant ... doar. Esti fix in aceeasi situatie descrisa de tine.

 

Sa spunem ca esti cu o motocicleta fara pic de tehnologie. Cade de pe cric si rupi maneta de ambreiaj. Esti fix in aceeasi situatie descrisa de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omul nu si-a luat mobra sa cada cu ea. daca e sa fie, Doamne fereste, se ridica, comanda un taxi pana acasa, iar mobra o trimite la service pe platforma.

daca e s-o luam asa, sa-mi dea mie mobra si sa-i dau un scuter, ca poate sa-l ridice usor dupa accident. :D

 

Pai eu ce spuneam. Ca sa comande taxi trebuie sa fie intr-o zona populata. Deci este o motocicleta care te limiteaza la anumite zone.

Normal ca nu si-a luat motor ca sa cada cu el. Nimeni nu isi doreste asta si nici lui nu ii dorim asa ceva. In plus ar fi pacat de mobra. Chiar e frumoasa.

Dar cum spuneam si BMW-urile pot fi atrase de gravitatie ca orice mobra. Ce faci cu un asemenea tanc intr-o zona fara semnal la mobil? Si nu vorbesc de Africa ori Asia. Vorbesc de o zona din Europa.

 

Ozzy...

 

Sa spunem ca esti pe acel drum de munte pustiu cu o masina plina de tehnologie, derapezi si rupi o roata in sant ... doar. Esti fix in aceeasi situatie descrisa de tine.

 

Sa spunem ca esti cu o motocicleta fara pic de tehnologie. Cade de pe cric si rupi maneta de ambreiaj. Esti fix in aceeasi situatie descrisa de tine.

 

Masinile nu derapeaza asa des ca motocicletele. Si daca e sa se intample te inhizi in masina si tragi un pui de somn pana se opreste ploaia, pana se face dimineata, etc.

Nu vorbim de masini pe forumul asta. Vorbim de motociclete si de o viata total diferita. O viata legata de natura.

 

Cu maneta de ambreiaj rupta o impingi bagi a doua si ajungi acasa. Evident ca sa o impingi trebuie sa fie o motocicleta normala nu un tanc cum este BMW-ul asta.

 

Cat timp merge motorul poti ajunge acasa. Iar la o motocicleta normala daca nu se sparge motorul se poate face sa finctioneze chiar si fara o bujie daca are mai mult de un ciclidru.

 

Eu in BMW-ul asta nu am incredere.

Stiu ca ma repet dar imi place cum arata acel BMW, ma fascineaza dotarile, sunt sigur ca este fiabil si usor de condus. Dar eu nu mi-as lua asa ceva. Poate doar de curiozitate ca Doru.

 

Cunosc un tip care are Paneuropean. Misto motocicleta dar daca din greseala o parca cu fata intr-o panta mititica si nu mai avea loc sa se duca in fata si sa o intoarca, daca mai era si singur lasa mobra acolo si pleca acasa cu taxiul.

Nici gand sa impingi asa ceva cu spatele la deal. Cred ca nici nu fata nu era simplu. Mi se pare o mare tampenie sa nu pui marsarier la asemenea motoare. Adica dau o caciula de bani pe o mobra ca sa fiu atent sa nu fie panta cand o parchez? Hai sa fim seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mai ozzy am inteles, nimeni nu si-ar lua k1600, bmw in general, garmin, iphone etc. niste gunoaie dom'ne ce sa mai!

 

asta e un fel de apologie a prostiei.

 

... a, nici aston martin. nu e bun frate, e englezesc.

 

mai bine o viata intreaga scarmand prin gunoaie, asa da, un scop demn de urmat, un exemplu pentru comunitete.

 

v-o spun cu regret, in momentul in care incetati sa sperati in mai bine, sa aveti convingerea ca se poate, s-a terminat cu voi.

 

la voi speranta a murit, incercati sa va creati o alta lume, bazata pe non valori, un climat al vostru, in care sa puteti exista. din pacate lumea e una, incercati sa vedeti unde va situati, peisajul e foarte trist.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

 

Cunosc un tip care are Paneuropean. Misto motocicleta dar daca din greseala o parca cu fata intr-o panta mititica si nu mai avea loc sa se duca in fata si sa o intoarca, daca mai era si singur lasa mobra acolo si pleca acasa cu taxiul.

Nici gand sa impingi asa ceva cu spatele la deal. Cred ca nici nu fata nu era simplu. Mi se pare o mare tampenie sa nu pui marsarier la asemenea motoare. Adica dau o caciula de bani pe o mobra ca sa fiu atent sa nu fie panta cand o parchez? Hai sa fim seriosi.

Cine isi cumpara motoare de-astea stie la ce sa se astepte.

Astea sunt motoare barbatesti, daca te sperie faptul ca sunt mari si grele, cum spui tu mai sus atunci stai acasa!

Probabil nu te-ai urcat niciodata pe asa ceva ca sa vezi cit sunt de usor de manevrat, in ciuda masivitatii si greutatii.

Din punctul meu de vedere sunt cele mai misto motoare din toate punctele de vedere.

Dar eu apreciez eleganta si confortul, poate altii au alte gusturi.

Acuma sa judeci in termeni nu tocmai eleganti un om care are posibilitatea materiala sa-si cumpere ce-si doreste sufletul lui nu mi se pare deloc elegant.

Aduce a invidie.

Daca am avea toti bani multi ne-am satisface toate capriciile.

Bravo lui ca isi permite!

Ozzy, nu m-am referit in special la tine, ci la cei care impartasesc ideile astea.

PS:Gl 1800 si LT 1200 au marche arriere, nu stiu de astea altele.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cunosc un tip care are Paneuropean. Misto motocicleta dar daca din greseala o parca cu fata intr-o panta mititica si nu mai avea loc sa se duca in fata si sa o intoarca, daca mai era si singur lasa mobra acolo si pleca acasa cu taxiul.

Nici gand sa impingi asa ceva cu spatele la deal. Cred ca nici nu fata nu era simplu. Mi se pare o mare tampenie sa nu pui marsarier la asemenea motoare.

Greseala asta o faci o singura data apoi inveti sa gasesti, dintr-o privire, locul de parcare potrivit si sa o indrepti cu fata unde trebuie. Nu asta este problema pt cineva care-si doreste genul asta de motoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ozzy

ce masina faina era dacia 1300...cum o reparam in fata blocului cu o sarma si un patent...problema era ca mereu trebuia sa am la mine sarma si patent.

vw are motorul capsulat si sunt 3 busoane rosii sub capota. care si daca erau verzi nu ma interesa ca in afara de ala pentru apa de parbriz nu am umblat la ele...

 

@Doru BMW

faina motoreta! Sa te bucuri de ea fara evenimente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@Doru BMW

faina motoreta! Sa te bucuri de ea fara evenimente!

Dilema este cu ce o sa o schimbe la anu, ca nu prea are cu ce. Din partea mea La Multi Ani Dorule si s-o stapanesti cu interes, cel putin 5 ani. Mai lasa-i pe proiectanti sa se odihneasca, ca prea i-ai alergat, sa-ti faca in fiecare an o mobra noua. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o rugaminte adresata posesorilor de BMW.. am vazut in paginile anterioare niste useri putini ostili cu voi asa ca va rog frumos daca se poate sa va cereti scuze ca aveti BMW si banii sa le cumparati.. cred ca asa se rezolva problema si traim linistiti !! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect! sa-si ceara scuze pentru faradelegea comisa si sa doneze fiarele necurate saracilor-adica mie- si de banii pe care-i mai au sa-si ia scutere: usor de intors in panta, usor de reparat pe marginea santului, usor de ridicat de pe jos. huaaa BMW, moarte intelectualilor, jos chiaburii si mosierii, sa vina minerii sa apere democratia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...