Sari la conținut

Reprezentanta BMW Bucuresti


Postări Recomandate

Salut

 

Nu stiu daca aici e cel mai potrivit loc pt acest topic, dar cum nu exista unul dedicat posesorilor de BMW, iar majoritatea care au BMW au enduro/touring, cred ca aici il vor citi cei mai multi posesori de BMW...

Daca mai sunteti membri pe forumuri dedicate posesorilor de BMW si imi impartasiti nemultumirea, chiar va rog sa postati acest mesaj si acolo.

 

Care este situatia:

 

Eu sunt foarte nemultumit de faptul ca cei de la reprezentanta BMW Bucuresti (Automobile Bavaria - sos Bucuresti-Ploiesti) interzic accesul in curtea reprezentantei a altor masini decat BMW (sau Cooper). M-a dus cineva cu masina ca sa iau motocicleta lasata acolo pt revizie, iar portarul ne-a oprit la intrare, ne-a pus sa parcam masina in fata gardului, in parcarea de la strada, iar eu a trebuit sa merg smerit, pe jos, cu casca in mana de la bariera pana la reprezentanta. Parca mergeam sa ma ploconesc in fata cortului lui Baiazid... Bine ca nu au o regula care sa spuna ca persoanele care nu au BMW sunt obligate sa mearga tarash, pe genunchi...

Chiar daca inteleg (oarecum) rostul acestei reglementari (cica sa nu se aglomereze parcarea...), totusi eu consider ca aceasta interdictie denota aroganta si dispret al celor de la reprezentanta BMW fata de clientii/potentialii clienti ai lor.

 

Asta este situatia cu care m-am confruntat la prima vizita la reprezentanta si care m-a nemultumit.

Eu am facut o sesizare scrisa la reprezentanta prin care mi-am exprimat aceasta nemultumire (si a mai semnat-o inca un coleg care era in acelasi timp acolo ca sa isi ia motocicleta de la revizie si a patit exact acelasi lucru - ii multumesc pe aceasta cale).

 

Deci, daca posesorii (sau neposesorii) de BMW care au trecut pe la Reprezentanta BMW au patit acelasi lucru, va rog sa faceti si voi sesizarea scrisa prin care sa va exprimati nemultumirea fata de aceasta interdictie.

 

Cum sa faceti efectiv acest lucru:

 

-Spuneti la receptie ca vreti sa va exprimati o nemultumire si ca vreti sa faceti o sesizare in scris in acest sens. D-ra de acolo va fi foarte amabila si va va da hartie si pix.

-Adresati sesizarea catre Directorul de Marketing (mie asa mi-au zis).

-Incercati sa pastrati un ton calm si coerent, fara jigniri, dar subliniati ca sunteti nemultumiti de aceasta masura, spuneti cum v-a facut sa va simtiti (eu am zis ca mi se pare o atitudine aroganta si dispretuitoare a reprezentantei BMW fata de proprii clienti sau potentialii clienti). Subliniati, de asemenea, ca aceasta masura/impresie pe care v-a creat-o afecteaza in ochii vostri imaginea BMW (in general marile corporatii cu pretentii sunt foarte interesate de propria imagine, iar faptul ca imaginea lor are de suferit este un punct sensibil).

-Mentionati neaparat ca portarul a fost foarte amabil si ca privitor la personalul de la poarta nu aveti nimic de reprosat si ca masura in sine de interzicere a accesului este cauza nemultumirii dvs (corporatiile si managerii romani au marele talent de a rezolva o problema dand vina pe ultimul prapadit din firma si scotandu-l pe el tap ispasitor, in rest situatia ramanand neschimbata: nu vrem sa fie portarul dat afara, ci scopul este sa se renunte la interdictie)

-Treceti cu stoicism peste discutiile cu toti managerii care vor veni sa vorbeasca cu voi si va vor explica de ce a fost nevoie de aceasta interdictie, cat e ea de utila bla bla bla (in cazul meu au venit 2 manageri -nu mai stiu exact care si ce manager era- sa ma convinga de utilitatea masurii. Zambiti-le si orice v-ar spune ziceti-le ca intelegeti punctul lor de vedere, dar ca totusi aceasta situatie v-a pricinuit o nemultumire pe care doriti neaparat sa o exprimati in scris, pentru ca aceasta situatie sa fie cunscuta de management si eventual transmisa mai departe catre persoanele care au dispus aceasta interdictie.

-Ramaneti calmi si politicosi!!! e foarte important! - nu vrem sa fim considerati niste derbedei si scandalagii, ci vrem ca nemultumirea noastra sa fie luata in serios

-Depuneti sesizarea la receptie (sau o inmanati unuia dintre managerii care vin sa discute cu dvs).

-Eventual asigurati-va ca sesizarea voastra a primit un nr de inregistrare.

 

Toata tevatura dureaza cam 30 - 40 de minute... dar eu zic ca merita. Macar o data sa faca sesizarea fiecare dintre noi care merge pe la reprezentanta BMW si poate reusim sa schimbam ceva... Sa se vada ca sunt multe persoane care impartasesc aceasta nemultumire si ca intr-adevar, aceasta interdictie afecteaza imaginea BMW.

 

Succes, rabdare si multumesc pt sprijin!

Editat de unvis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

de curiozitate ... cat a trebuit sa mergi pe jos ?

 

Nu am mers mult, e adevarat, insa ATITUDINEA conteaza, nu distanta in sine.

Pe mine m-a deranjat faptul ca am fost oprit la bariera, de parca aveam purici din cauza ca nu venisem cu BMW-ul... Putea sa fie usa de la reprezentanta si la 2m dupa bariera, tot m-ar fi deranjat atitudinea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum aveau parcarea interioara plina de masini BMW aduse la reparat... Probabil de aia s-a intimplat ce s-a intimplat.

 

Nu... parcarea interioara era jumatate goala... oricum nu conta. Asa este dispozitia: nu se permite accesul dupa bariera decat masinilor BMW sau marcilor comercializate de Auto Bavaria. Nu conteaza gradul de umplere al parcarii... poate sa fie complet goala parcarea - daca nu ai BMW tot nu intri. (si probabil ca daca ai BMW te lasa sa intri chiar daca parcarea e plina ochi)

 

Fiecare cu pasaricile lui.

 

Da, poate mi s-au trezit si mie pasaricile acum ca a venit primavara, insa sincer M-AM SATURAT de atitudinile astea romanesti/balcanice/sau ce origine or avea ele - in care esti tratat cu dispret desi cei care te trateaza astfel traiesc din banii tai...

 

Mai am si alte pasarici legate de: borduriada, udatul strazilor, ridicatul masinilor etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stiut de asa dispozitie. L-am vazut pe portarel ca s-a uitat la motocicleta mai insistent. Dar m-a lasat sa intru... Norocul meu ca am BMW? :D

 

De comentat ar fi multe referitoare la comportamentul balcanic si atitudinea in functie de masina pe care o conduci si grosimea portofelului, dar ma abtin ... GUSFRABA... GUSFRABA... :crack:

 

Bravo tie ca ai avut timp si nervi pentru a face o reclamatie la sefii Bavaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone

Da, poate mi s-au trezit si mie pasaricile acum ca a venit primavara, insa sincer M-AM SATURAT de atitudinile astea romanesti/balcanice/sau ce origine or avea ele - in care esti tratat cu dispret desi cei care te trateaza astfel traiesc din banii tai...

 

Mai am si alte pasarici legate de: borduriada, udatul strazilor, ridicatul masinilor etc.

 

N-avem ce face, suntem minoritari. Deja sa fii civilizat a devenit un handicap in societatea balcanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am stiut de asa dispozitie. L-am vazut pe portarel ca s-a uitat la motocicleta mai insistent. Dar m-a lasat sa intru... Norocul meu ca am BMW? :D

 

De comentat ar fi multe referitoare la comportamentul balcanic si atitudinea in functie de masina pe care o conduci si grosimea portofelului, dar ma abtin ... GUSFRABA... GUSFRABA... :crack:

 

Bravo tie ca ai avut timp si nervi pentru a face o reclamatie la sefii Bavaria.

 

 

Dap, asta e situatia in acest moment.

 

Cu motocicleta am intrat si eu... problema a fost cand m-a adus cineva cu masina ca sa imi iau motocicleta de acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu.

Numai ca eu le-am blocat poarta si le-am zis sa cheme politia daca vor sa plec de acolo pana se intoarce prietenul meu care se duse-se sa scumpere o piesa. :laugh:

E boala grea cu portarii astia care se trezesc stapani pe bariera :moron:

 

din pacate blocatul portii nu rezolva mare lucru.

dar daca pe langa cei 2 depuneai si tu sesizarea in scris sunt convins ca deja la 3 trebusoare de astea scrise li se aprindeau niste beculete.

 

eu as fi mers putin mai departe: solicitam un raspuns in scris, semnat si stampilat, traduceam autorizat toate actele in engleza/germana, scanam tot si mail la bmw motorrad.

 

sincer, o situatie de genul asta e umilitoare, in conditiile in care bmw nu e tocmai un brand de produse/servicii ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu aveau cateva zeci de locuri de parcare in fata si erau mai mult de 15 metri de la poarta pana la intrarea in cladire intelegeam problema, dar asa...

Eu cu masina bmw (e adevarat veche) n-am simtit nevoia sa intru in curte cand am fost la ei, si am fost de vreo 4-5 ori sa iau cate o piesa. Am intrat cu masina doar cand m-am dus la service, ca nu puteam evita sa intru.

Nici cu atitudinea lor referitor la problema asta nu sunt foarte de acord, dar probabil fac asta pentru ca isi permit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu.

Numai ca eu le-am blocat poarta si le-am zis sa cheme politia daca vor sa plec de acolo pana se intoarce prietenul meu care se duse-se sa scumpere o piesa. :laugh:

E boala grea cu portarii astia care se trezesc stapani pe bariera :moron:

 

Pai tocmai aici e problema: ca vina nu e a portarilor. Ei ne opresc fiindca asa este regulamentul lor intern. Problema e la managerii care au dat aceasta dispozitie.

 

din pacate blocatul portii nu rezolva mare lucru.

dar daca pe langa cei 2 depuneai si tu sesizarea in scris sunt convins ca deja la 3 trebusoare de astea scrise li se aprindeau niste beculete.

 

eu as fi mers putin mai departe: solicitam un raspuns in scris, semnat si stampilat, traduceam autorizat toate actele in engleza/germana, scanam tot si mail la bmw motorrad.

 

sincer, o situatie de genul asta e umilitoare, in conditiile in care bmw nu e tocmai un brand de produse/servicii ieftine.

 

 

Da, aici vreau sa ajungem daca chiar nu se rezolva nimic in acest sens.

Odata reclamatia depusa si inregistrata, poti oricand sa verifici care este situatia cu ea, poti solicita o copie, un raspuns, o poti traduce, trimite celor de la BMW Germania etc. Important este ca nemultumirea sa fie formulata in scris si inregistrata.

 

Daca se plange doar unul, doi, probabil ca nu se vor osteni sa faca nimic. Eventual vor da vina pe portari si vor zice ca suntem nemultumiti fiindca au fost portarii nepoliticosi. Dar daca se vor aduna sesizari mai multe si legate strict de interdictie (nu de portari), atunci e posibil sa se caute o solutie...

 

Daca nu aveau cateva zeci de locuri de parcare in fata si erau mai mult de 15 metri de la poarta pana la intrarea in cladire intelegeam problema, dar asa...

Eu cu masina bmw (e adevarat veche) n-am simtit nevoia sa intru in curte cand am fost la ei, si am fost de vreo 4-5 ori sa iau cate o piesa. Am intrat cu masina doar cand m-am dus la service, ca nu puteam evita sa intru.

Nici cu atitudinea lor referitor la problema asta nu sunt foarte de acord, dar probabil fac asta pentru ca isi permit.

 

 

Repet, nu e vorba de comoditate, distanta etc. E vorba doar de atitudine.

Gandeste-te ca si la Hotel Ritz daca te duci, te lasa sa intri cu masina, sa duci o persoana pana la usa de la intrare si chiar sa parchezi, fara sa iti interzica accesul pe motiv ca esti roman, ca ai masina galbena sau ca e mai veche de anul 2000.

Dar la BMW, ce sa vezi, avem conditii de acces... poate ne vor cere si carduri de membru sau ceva, ca doar e proprietate privata, nu?

Ideea e ca o companie cu pretentii ar trebui sa isi respecte clientii (iar o persoana care le trece pragul este fie client, fie potential client, ca doar nu merge nimeni acolo doar asa, la plimbare). Nu ar trebui sa se faca discriminari intre cei care vor sa le treaca pragul.

 

Da, de exemplu, daca la poarta as fi oprit, iar portarul si-ar cere scuze ca parcarea e plina, nu mai sunt locuri si m-ar ruga sa parchez la strada, nu ar fi nici o problema.

Insa atunci cand vezi parcarea goala si esti oprit de o interdictie cu rang de regulament intern care face discriminari intre persoanele care doresc sa patrunda, atunci cred ca da, este o problema. Si as dori sa incercam sa o remediem noi daca cei de la BMW nu au constientizat-o pana in acest moment.

Editat de unvis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bine ca nu au o regula care sa spuna ca persoanele care nu au BMW sunt obligate sa mearga tarash, pe genunchi...

 

 

hmmm...ca posesor de BMW trebuie sa recunosc ca mi-ar placea o astfel de regula aplicata la nivel mondial pentru alti motociclisti, pietoni, femei, copii, batrani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Prevederea este in vigoare de foarte mult timp... de cativa ani daca nu ma insel. Poate chiar de cand s-a deschis BMW Baneasa. Evident ca nu e vina portarului, el doar respecta indicatiile date. Sunt perfect de acord ca sun "fraieri" aia care tac si pleaca. E clar ca trebuie sa mai si tipam cand e cazul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1332709848[/url]' post='3086050']

Salut !

 

Prevederea este in vigoare de foarte mult timp... de cativa ani daca nu ma insel. Poate chiar de cand s-a deschis BMW Baneasa. Evident ca nu e vina portarului, el doar respecta indicatiile date. Sunt perfect de acord ca sun "fraieri" aia care tac si pleaca. E clar ca trebuie sa mai si tipam cand e cazul !

 

Eu i-am pacalit de doua ori, cand am intrat cu Vstromul la ei in curte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cind intri la ei intri intr-o parcre privata.

Au regulile lor.

Simplu.

Ca sa nu aglomereze parcarea au instituit regula asta.

Este tot dreptul lor.

Pentru ceilalti parcarea este afara.

De fapt care este ideea topicului asta?

Ca ai mers tu pe jos 20 metri pina la poarta ti-au cazut galoanele?

Alt pretios dus cu capu' :rusinica:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Nu imi place sa ma cert si nu am chef sa mai insist pe topicul asta indiferent cate/ce fel de raspunsuri o sa urmeze. Nu sunt fanboy bmw, japoneze sau italiene, mi-as lua din fiecare cate doua si le-as calari cu egala placere. Dar sa fiu al dracului daca inteleg elitismul asta pe care il afisezi si tu si altii cand vine vorba de marca preferata.

 

Ti se pare normal sa fii tratat ca un phulica franarul la reprezentanta bmw? Foarte bine, dar respecta-i pe astia care nu inghit mizeriile si isi rup din timp incercand civilizat sa faca ceva cand nu le convine ceva. E vorba de niste principii elementare, numa' ca din pacate pentru cei mai multi normalitatea e un lux.

Sper sa nu ma iei cu "strugurii sunt acri" si alte de-astea :)

 

Maine pot fi client la bmw, anul viitor la honda si tot asa. Nu m-ar deranja sa stiu ca platesc nu stiu cate zeci de euro ora de manopera dar mi se pare obligatoriu sa fiu tratat cu respect. Nu pupat in dos, dar nici luat la perpulis.

Adica eu daca ma duc sa ma uit la nu stiu ce bmw si-s calare pe varadero, ma dau aia afara ca e spatiul lor privat si regulile lor? :crack: Bun marketing, n-am ce zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ba....pretiosi sunt astia de la benve......am umblat toata europa si asa ceva nu am vazut....si crede-ma ca si aia aveau parcari private. asa ca nu mai luati apararea la tiganiile astea de comportamente. ai masina cu auchan? nu! atunci parcheaza pe strada ca nu iti cad galoanele sa mergi nitel pe jos pana la magazin!!!

 

P.S. la mercedes, ferrari, etc, ai voie sa intri...... :cheers:

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai duceti la ei verisorilor. Dati-i in gat pe forumuri, faceti-i de (cuvant urat), muscati-i de poponeata la sefi, da nu va mai duceti la ei daca nu va place cum sunteti tratati. Altfel sunteti un soi de curve asa. Nu e bine ca ma fute-n poponeata da e bine ca ma plateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dar sa fiu al dracului daca inteleg elitismul asta pe care il afisezi si tu si altii cand vine vorba de marca preferata.

 

Ti se pare normal sa fii tratat ca un phulica franarul la reprezentanta bmw? Foarte bine, dar respecta-i pe astia care nu inghit mizeriile si isi rup din timp incercand civilizat sa faca ceva cand nu le convine ceva. E vorba de niste principii elementare, numa' ca din pacate pentru cei mai multi normalitatea e un lux.

Sper sa nu ma iei cu "strugurii sunt acri" si alte de-astea :)

 

Este vorba despre Bavaria, nu despre elitismul pe care il afisez eu..tu citesti cu ochelarii de distanta?

..Inca odata, brandul lor, afacerea lor, curtea lor, regulile lor!

Ce este asa greu de inteles?

Americanii au o vorba:"it's my way or highway", adica vrei bine, nu..la revedere!

Nu inteleg ce va simtiti tu si flacaul care a deschis topicul asa lezati?

Mofturi de domnisoara de pension.. :rolleyes: , mergeti fratilor si invartiti rotile la motoare sa va treaca frustrarile, lasati copilariile deoparte!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai duceti la ei verisorilor. Dati-i in gat pe forumuri, faceti-i de (cuvant urat), muscati-i de poponeata la sefi, da nu va mai duceti la ei daca nu va place cum sunteti tratati. Altfel sunteti un soi de curve asa. Nu e bine ca ma fute-n poponeata da e bine ca ma plateste.

 

M-am dus la ei fiindca:

1. sunt singura reprezentanta (moto) BMW din Bucuresti. Altfel nu le-as fi calcat pragul

2. avand o motocicleta BMW am preferat sa imi fac revizia acolo (mea culpa), considerand ca mecanicii de acolo s-or pricepe la motoare BMW. Si sa imi si puna o shtampila pe cartea de service pt cazul in care voi vinde candva motocicleta... as vrea sa se vada ca a fost ingrijita.

 

Este vorba despre Bavaria, nu despre elitismul pe care il afisez eu..tu citesti cu ochelarii de distanta?

..Inca odata, brandul lor, afacerea lor, curtea lor, regulile lor!

Ce este asa greu de inteles?

Americanii au o vorba:"it's my way or highway", adica vrei bine, nu..la revedere!

Nu inteleg ce va simtiti tu si flacaul care a deschis topicul asa lezati?

Mofturi de domnisoara de pension.. :rolleyes: , mergeti fratilor si invartiti rotile la motoare sa va treaca frustrarile, lasati copilariile deoparte!

 

 

Gresit!

 

Nu e afacerea lor, nu e brandul lor, nu e regula lor!!! Aici e buba romaneasca... toti se cred shefi pe ograda/tarla/batatura.

 

Brandul BMW e unul german! la fel si afacerea, la fel si regula!! Amaratzii astia de la AutoBavaria sunt doar niste manageri romani carora LI S-A DAT DREPTUL (de catre nemtzi) sa ii reprezinte pe teritoriul Romaniei, respectiv in Bucuresti. Si de aceea ei trebuie sa fie mereu in conformitate cu politica BMW international, cu normele lor, cu imaginea lor, cu valorile lor!!!

Ei aici nu au nici un drept prin ei insisi!!! Ei sunt doar reprezentantii unei marci internationale - care a ajuns la acest renume printr-o atitudine (sunt convins de asta) diferita de ceea ce afiseaza romanasii nostri manageri!

 

Dar buba e ca romanasul cand se vede manager, i se pune in piept emblema BMW... incepe sa se creada semizeu si incepe sa creada ca el insusi a inventat BMWul, ca nu mai da socoteala nimanui si de, cum EL e BMWul, cui nu-i convine sa se duca in alta parte! El e sef acolo!

Uite cu asta nu sunt de acord!

 

Eu zic sa facem sesizari scrise pentru ca BMW (national sau chiar international) sa afle de atitudinea si de initiativele oamenilor pusi sa ii reprezinte in Bucuresti! (sunt convins ca nu stiu de chestia asta).

- daca BMW international isi asuma aceasta politica si imagine si considera ca astia de aici ii reprezinta conform pretentiilor lor - atunci multumesc frumos! am inteles care e situatia si voi incerca sa nu mai colaborez cu BMW (nici Romania, nici international) fiindca voi sti ca e o firma de cacao.

- daca BMW international insa va considera ca aceasta atitudine nu e conforma cu ceea ce doresc sa transmita ei (si niciodata un brand international nu va accepta o masura care le afecteaza imaginea) - atunci sa ia atitudine. Nu zic sa ii dea afara pe managerii care au luat aceasta masura in Bucuresti, dar macar sa le bage mintile in cap si sa le arate ca nu fac chiar ce vor muschii lor, ca au si ei de dat socoteala cuiva. Iar ceea ce conduc ei aici nu e afacerea lor de familie, ci o reprezentanta a unei afaceri internationale!!!

 

Ia incercati sa intrati cu o alta masina un curtea reprezentantei BMW din orice alta tzara civilizata! Ia vedeti, va lasa? Dar uite ca BMW-romanasii nostri sunt mai jmekeri! ca doar asa intelege romanul democratia: e democratie = fac ce vrea muschii mei!

Nu e chiar asa in toate cazurile... iar asta cred ca e unul din cazurile cand nu ar trebui sa functioneze asa treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...