Sari la conținut

Accident pe Bulevardul Ion Mihalache, Kawasaki ZX6R verde


sayan73
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator corleone

deci 4 accidente de mobra pana acum intr-o singura saptamana in B ?

Nu ma mai mut la voi.

 

Te provoc, nu rezisti nici macar o saptamana in Bucuresti. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 75 de ani, ce draqu mai cauta asta la volan? :scratch:

 

Ai uitat ca romania este locul unde chiar si imposibilul e posibil?

Infatuarea, prostia, aroganta, banii in exces, acestea duc la asa ceva, in cazul nostru, o BABA la volan. Iti dai seama ca nu i-a mai facut careva vizita medicala pt permis de conducere de muuuult... Dar asta e tara, astia sunt oamenii. Tara e frumoasa insa sunt prea multi prosti pe metru patrat.

Pacat de rider. Sanatate multa si fara dureri prea mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat ca romania este locul unde chiar si imposibilul e posibil?

Infatuarea, prostia, aroganta, banii in exces, acestea duc la asa ceva, in cazul nostru, o BABA la volan. Iti dai seama ca nu i-a mai facut careva vizita medicala pt permis de conducere de muuuult... Dar asta e tara, astia sunt oamenii. Tara e frumoasa insa sunt prea multi prosti pe metru patrat.

Pacat de rider. Sanatate multa si fara dureri prea mari.

 

Nu numai noi (Romania - n.a.) avem probleme cu soferii batrani. Priviti:

 

http://www.southparkstudios.com/clips/154175/crazy-old-drivers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tare reportajul de la idiotii astia de ziaristi.Ziarul se cheama kurpapirus ,nu adevarul.POSTEAZA IMAGINI DE LA UN ACCIDENT DIN JUDETUL DAMBOVITA LA UN REPORTAJ DE LA UN ACCIDENT DIN BUCURESTI.Cata lipsa de imaginatie poate sa aiba ziaristii,sau nu mai au aparate foto?S-o fi terminat bateriile???Nu au auzit de duracell???S-o ia in buci nitel???Sanatate maxima riderului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Senila s-a pus in miscare de langa bordura, dintre alte masini parcate, cu intentia de a intoarce masina catre piata Domenii. Nu ai ce sa anticipezi, in conditiile astea.

 

esti simpatic, la 60-80 kmh poti sa anticipesi multe daca esti atent, mai ales o iesire din parcre...dar cum tuturora ne zboara gandul si la alte prosti cand mergem cu mobra.... se mai intampla si necazuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti simpatic, la 60-80 kmh poti sa anticipesi multe daca esti atent, mai ales o iesire din parcre...dar cum tuturora ne zboara gandul si la alte prosti cand mergem cu mobra.... se mai intampla si necazuri...

 

 

Si cam cum pana mea poti anticipa o baba care se pune in miscare fara semnal, la sub 10 m in fata ta? Stiu ca unii dintre noi sunt zei si stiu inca de cand pleaca de acasa ce, cum, cand si unde li se va intampla, dar majoritatea covarsitoare suntem doar oameni, fara puteri d-astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti simpatic, la 60-80 kmh poti sa anticipesi multe daca esti atent, mai ales o iesire din parcre...dar cum tuturora ne zboara gandul si la alte prosti cand mergem cu mobra.... se mai intampla si necazuri...

 

 

amice motociclist

te invidiez pentru locurile unde ai ajuns sa te dai si ca aloci mult timp acestei pasiuni

 

insa unii dintre noi folosesc moto

mai mult pentru deplasare si in timpul acesteia mai au si alte in ganduri in cap

nu doar sa treaca linia de FINISH

 

insa UNEORI bati campii

 

exemplu de mai sus cu ANTICIPAREA/APRECIEREA

 

nu te pune niciodata in locul celui patit spunand ca TU ai fi iesit mai bine decat el

 

DACA ERA O PARCARE SEMNALIZATA IN AFARA CAROSABILULUI si tu vii da eroul la 100 km /h si zi in capul tau ...doar nu iese acum nimeni ..poate aveai dreptate

 

da cand mergi normal PE CAROSABIL/pe banda de CIRCULAT si iti iese masina BRUSC IN FATA....

 

hai sa ANTICIPAM CA ORICE MASINA PARCATA ITI INTRA IN FATA

 

MAI MERGEM CU MOTORUL????????????????

 

poza de la semnatura ta e foArte ELOCVENTA PENTRU BUCURESTI

 

MAI BINE TE PISI PE ASFALT/CAROSABIL

SI O IEI PE ARATURA SA AJUNGI ACASA

LA CATE SE INTAMPLA PE BENZILE DE CIRCULATIE

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAI BINE TE PISI PE ASFALT/CAROSABIL

SI O IEI PE ARATURA SA AJUNGI ACASA

LA CATE SE INTAMPLA PE BENZILE DE CIRCULATIE

:agree: Ai vorbit ca un adevarat endurist. Sa traiesti.:ok:

 

ktm_pee_ad.jpg

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci 4 accidente de mobra pana acum intr-o singura saptamana in B ?

Nu ma mai mut la voi.

 

4 postate aici, sint mult mai multe in realitate, 2 suplimentare cunosc doar eu, sint infinit mai multe, care nu ajung la urechile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draga Ianachim, condusul preventiv te face sa te gandesti la toti acei "...daca..."

iata cum am ANALIZAT eu acest accident:

pozitia motocicletei pe banda de mers- sunt doua benzi acolo, DACA o sa stai pe prima banda cat mai pe dreapta esti victima sigura la o iesire d-asta din parcare. asadar ne mutam mai spre centrul drumului, avem o vedere de ansamblu mai buna si un spatiu de manevre mai mare. daca iese parcangiul, tzusti repede pe banda 2 si am scapat. acuma intervine viteza: daca masina pleaca tare, nu cred ca se poate pune problema in cazul de fata, e cam nasoala situatia ca nu prea mai ai ce sa -i faci. poti sa iti alegi cel putin unde sa lovesti masina... de preferat nu in stalp ca e nasolie. daca o lovesti mai spre portbagaj/bot ai sanse sa sari peste si sa scapi ieftin... daca te premiezi...asta e frate, e nasol...

DAR, cum intr-un acident sunt implicate doua vehicole se poate lua in calcul si viteza marita a motoretei. HO, NU DATI CU PARU CA SI EU TRAG DE GAZ. cu cat creste viteza, chiar daca mamare iese tar-tar din parcare nu prea mai ai cum s-o eviti, de multe ori in aceste cazuri intervenind si fenomenul point fixation.

 

un alt factor, unul foarte important, este cel uman: asa cum mamare, in cazul nostru, nu s-a asigurat pentru ca probabil se gendea la altceva, la fel de bine, e posibil ca mintea bikerului sa fi zburat in alte parti si uite cum s-a intamplat necazul.

 

si eu, la fel ca multi altii, folosesc motocicleta in oras pentru deplasare dar asta nu are nici o legatura cu vre-o competitie, linie de finish etc STRADA NU E CIRCUIT DE CURSE ;)

nu am sustinut ca eu m-as fi descurcat mai bine in situatia data...cunosc zona, cunosc fauna si de fiecare data merg atent pe acolo..

 

Si cam cum pana mea poti anticipa o baba care se pune in miscare fara semnal, la sub 10 m in fata ta? Stiu ca unii dintre noi sunt zei si stiu inca de cand pleaca de acasa ce, cum, cand si unde li se va intampla, dar majoritatea covarsitoare suntem doar oameni, fara puteri d-astea.

 

daca ai 60/h ai sanse s-o eviti, daca ai 120 e mai greu deci, ce zici, o anticipezi pe mamare? ca eu zic ca nu pleaca din parcare ca din tun ;)

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stulewa

In teorie ai dreptate, fiecare suntem responsabil de ceea ce ni se intampla prin alegerile pe care le facem.

Insa in viata de zi cu zi, cand iti iese unu cu masina in fata sau iti cade un turture in cap mergand pe trotuar .... lucrurile se complica

foarte corect, tocmai de aceea am zis ca nu sustin ca m-as fi descurcat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti simpatic, la 60-80 kmh poti sa anticipesi multe daca esti atent, mai ales o iesire din parcre...dar cum tuturora ne zboara gandul si la alte prosti cand mergem cu mobra.... se mai intampla si necazuri...

Prietene",tu te auzi ce spui aici ? Daca baba aia a iesit brusc din parcare, cum sa anticipezi ???!!! Imi place de tine ,cu teoria stai excelent,iar aici p[e forum e usor de anticipat.Daca nu ai fost in situatia asta, te rog sa nu-ti mai dai cu presupusul :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regulă "mamare" se deplasează foarte încet,nu se uită nicăieri ,nu se asigură Âşi susține că merge foarte precaut,asta însemnând că datorită vitezei mici dă posibilitatea celorlalți sa o evite. Eu am pățit-o de mai multe ori cu astfel de specimene,e greu de evitat pentru că manevra băbăciunii te lasă perplex,nu-ți vine să crezi că se întâmplă aÂşa ceva. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e s-o luam asa si cand te strecori cu 5km/h printre masinile ce stau la semafor, mai vii si cu zgomot / far , tot se gaseste vreunul sa-ti deschida usa-n pifometru. Aaa, da, iei in calcul posibilitatea ca s-ar putea intampla, dar refuzi sa crezi ca o sa se si intample. Vorba lui Ianachim, mai bine stai in casa. N-ar fi safe cu niciun mijloc de transport daca faci scenarii de accident..

 

In fiecare zi, eviti 2-3 accidente ca si facute ( in B), dar nu poti sa anticipezi fiecare situatie din trafic, gasesti cate un prost la cateva mii de masini, numa sansa face sa fii prompt in acele momente.

Editat de Csj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...