Sari la conținut

Accident Buzau


zts13
 Share

Postări Recomandate

Luni am plecat la Buzau impreuna cu inca un prieten cu moto si sotia lui.La intoarcere in jurul orei 16:00 am facut accident.O sa incerc sa explic cat pot de clar.Eram pe un drum national cu o banda pe sens.Pe contrasens nu circula nimic.Se mergea cu 60 km/h aproximativ pentru ca plouase si era destul de urat pe jos.Prietenul nostru a dat semnal si s-a bagat in depasire,apoi am dat si noi semnal si ne-am bagat in depasire.Am apucat sa depasim cateva masini,cand brusc un pusti cu o super masina a tras de volan sa intre in depasire peste prietenul nostru,s-a dus oglinda in oglinda cu el iar pe sotia lui a sterso pe adidasi,apoi a franat in fata noastra maxim iar noi ne-am infipt in spatele lui pentru ca era imposibil sa il evitam avand in vedere ca a iesit pur si simplu in fata noastra.Am cazut pe partea dreapta,prietenul meu si moto s-au dus in sant in partea stanga a carosabilului,iar eu in partea dreapta vreo 10 metri.Au oprit toate masinile din spatele nostru( spre norocul meu) si au vrut sa il ia la bataie pe tipul care a provocat accident.Era un iranian,impreuna cu sotia romanca si tatal lui,radeau la noi.Apoi cand a venit politia a mintit ca taicasu era de fapt la volan,dar martorii au declarat ca asta nu e adevarat.Pe noi ne-a luat salvarea si nu am dat declaratie,au dat doar prietenii nostrii cu cealalta moto si ceilalti martori.Am ramas internata la urgente majore pana la ora 1 noaptea cand dupa ce mi s-au facut eko,radiografii si analize am cerut sa pot pleca acasa spre Bucuresti.Politistul care a venit la accident intra in concediu de ziua urmatoare,plus ca noi cand am reusit sa scapam de la spital si ne-am dus sa dam declaratie,era inchis la sectie.Azi am fost la IML la Mina Minovici si sambata o sa mergem la Buzau sa dam declaratii.Am facut o schita asa de clasa a 3-a ca nu prea pot sa misc mainile,ca sa va dati seama mai usor de cum au stat lucrurile.V-am pus si cateva poze cu semnele noastre de buna purtare.

post-56358-0-50233900-1334772935_thumb.jpg

post-56358-0-03800000-1334772962_thumb.jpg

post-56358-0-43093900-1334772976_thumb.jpg

post-56358-0-25796100-1334772997_thumb.jpg

post-56358-0-80881900-1334773025_thumb.jpg

post-56358-0-09102100-1334773072_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu am inteles bine? cei care v-au lovit radeau la voi??? si nu s-a gasit unul pe acolo sa ii spele zambetul de pe fata nenorocitului???? macar noroc ca martorii au tinut cu voi si nu cu ei...si bine ca ati scapat cu viata din toata nebunia... vindecare rapida!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am inteles bine? cei care v-au lovit radeau la voi??? si nu s-a gasit unul pe acolo sa ii spele zambetul de pe fata nenorocitului???? macar noroc ca martorii au tinut cu voi si nu cu ei...si bine ca ati scapat cu viata din toata nebunia... vindecare rapida!!!

Da radeau la noi.Prietenul cu care am fost s-a dus la el imediat dupa ce a reusit sa opreasca moto si i-a tras una pentru ca a crezut ca am murit,el ne-a vazut in aer si s-a speriat rau...Da absolut toata lumea a venit sa ne intrebe daca suntem bine,le-am luat numerele de telefon pentru ca probabil o sa avem nevoie de ei,au mai trecut si 2 baieti motociclisti care erau cu masinile si ne-au intrebat daca avem nevoie de ajutor,le multumesc pe aceasta cale,am uitat cum ii cheama pentru ca eram prea confuza.Apoi am inteles ca au venit vreo 10 motociclisti acolo si iranienii s-au baricadat in masina.Nu stiu ce s-a mai intamplat ca pe mine ma luase salvearea deja si pe prietenul meu la fel.Mersi pentru urari!

 

daca ploua,cum aveti juliturile alea?erati cu geaca de blugi?

Nu,am avut geaca de piele si casca,iar manusile nu mi le mai pusesem eu ca urma sa oprim un pic mai fata.Iar prietenul era echipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi(eram cam 5-6 motoare, plus ca mai erau care venise cu masini, si au mai si oprit un tip care venea dinspre bv) fuseseram la o plimbare, si apoi poposeam in oras, cand am auzit de accident, apoi ne-am urcat calare si am venit sa ajutam/aflam ce sa intampla. Se cam taiase cand am aparut toti, nu shtiau care e trb:))! Probabil daca colegul vostru ia dat un pumn la inceput, ce o fi zis : sa vezi ce ne ia astia acuma:)))!

 

Insanatosire grabnica, ar trebui sa fim bagati si noi in seama ca mai exista si motociclete pe strada:((!

Editat de Sosolik22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru cele intamplate! Va doresc insanatosire rapida si multa putere sa treceti peste probleme !

 

:ok: idem

 

idiotul se poate incadra la conducere imprudenta, vatamare corporala, tentativa de omor. sper sa nu scape cu suspendare, isi merita o bataie crancena (scuze, o merita).

Editat de SiD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica, ca e cea mai importanta! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut baiatu.. intamplator eram cu bicicleta la o tura cand a-ti urcat in sus spre siriu.. era un rr si ceva negru r1 cred.. la intoarcere in jurul orei 17 am trecut pe la locul accidntului dar nu mai era nimic la fata locului, ai fost confundat cu un coleg din Buzau si s-a creat mare panica intre noi ..au venit si cativa prieteni acolo.. sa ajute la ce se poate, daca te putem ajuta cu ceva dai si tu un semn, RECUPERARE MAXIMA.

 

:ok: idem

 

idiotul se poate incadra la conducere imprudenta, vatamare corporala, tentativa de omor. sper sa nu scape cu suspendare, isi merita o bataie crancena (scuze, o merita).

exact asa gandeam eu mai demult.. parca ma vad pe mine cand te citesc.. :disappointed: si daca gresesti tu fara sa vrei si te bate unu de te caci pe tine ce mai zici? Prostia trebuie evitata la maxim.. cand esti pe motocicleta esti la mana soferului.. daca tu rupi azi o oglinda in mers sau spargi o gura, maine cand ma vede pe mine ma calca intentionat de al dreacu, si poate in locul meu esti tu sau prietenul tau,, deaia nu este solutia perfecata bataia, ca naste rautate, nu spun din filme spun din experienta. Nu spun ca nu este buna bataia .. sa nu fiu rau inteles.. sunt situatii si situatii.. dar in orice circumstanta trebuie un comportament pasnic si tolerant.. plecand de la ideia ca nimeni nu vrea sa omoare pe nimeni.. cand individul arata clar intentia ca vreaa sa ma nenoroceasca.. atunci ma dezlantui. Acolo este arta .. de a descoperii stangacii si posesorii de limuzine cu 2 litri de benzina in rezervor si maneaua la maxim, ca daca-i descoperi ii eviti.

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urate julituri, insanatosire grabnica. Nici eu nu sunt de acord cu violenta, dar cand il vezi pe idiot ca rade dupa o faza ca asta e mare lucru sa te poti abtine sa nu-i dai una peste bot...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa fi vrut sa va sperie de aia a tras de volan spre voi si mai si radea, era pus pe caterinca. Spun asta ca am patit si eu ceva asemanator tot intr-o depasire, iar glumetul era tot un tip intr-o masina destul de puternica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate tin minte si din ce am apucat sa vad baiatul era chiar in blugi, si vorbeam cu prietenul meu (tot gixerist :burnout: ) ca este cam naspa pe vremea aia in blugi.. dar in fine .. bine ca nu a patit mare lucru.. spre deosebire de un prieten de-al nostru care cu 10 zile in urma a suferit un grav accident fiind acrosat de un "mertan" care a trecut pe rosu la semafor.. baiatul pe nume Sorin are femurul fracturat suferind deja o operatie fiind si la ora asta in spital.. DEGEABA.. si jegosul de sofer este un camatar din Buzau care incerca sa iasa basma curata.. mortii lor .. nici nu a fost la el la spital jegosu.. asta trebuie impuscat direct !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: idem

 

idiotul se poate incadra la conducere imprudenta, vatamare corporala, tentativa de omor. sper sa nu scape cu suspendare, isi merita o bataie crancena (scuze, o merita).

Nu se incadreaza decat la neasigurare la intrarea in depasire si, in functie de zilele de ingrijiri medicale, la vatamare corporala din culpa.

Sper sa aveti martorii aia si la procesul ce va urma, altfel va fi mai greu...

Succes si nervi tari, o sa aveti nevoie din plin cu procuratura/justitia din romanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca gresesti din neatentie, ceasul negru, zi nefasta, etc e una, desi si aia poate fi fatala noua, motoristilor. Insa sa te ranjesti stiind ca ai ratat milimetric 2 pe-un motor si-ai tavalit sanatos pe alti 2, e total altceva.

Mie accidentul asta mi se pare foarte asemanator cu ce s-a intamplat la Caransebes unde a existat premeditarea. Altfel nu-mi explic iesirea brusca din coloana fix spre prietenul tau si frana brusca si completa in fata ta plus ranjetul de dupa.

 

Pacat c-a luat doar una. Merita mult mai multe.

 

Insanatosire grabnica voua si nu-l lasati sa scape usor deloc.

Editat de gabitzu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru urari tuturor.

Suntem mai bine,eu mai am o stare asa de ameteala uneori,dar o pun pe seama socului si a stresului,iar prietenul meu asteapta sa i se scoata gipsul si firele ca numai poate saracu sa doarma in nici un fel.

Desi avem martori si toata lumea a vazut cum s-a produs accidentul si ca tipul cu masina este de vina,am inteles ca exista si varianta neplacuta ca acesta sa fie scos ca nevinovat pentru ca noi am intrat in spatele lui,politistul ne intreba ca de ce nu am intrat in lateral ca sa fie lucrurile mai clare...ca si cum in momentul ala noi ne gandeam sa fie situatia clara si nu cum sa nu murim.A durat 5 secunde toata faza cu iesitul in fata noastra si pus frana maxim,chiar nu aveam cum sa reactionam altfel,noroc ca am apucat sa mai franam si noi si impactul a fost cat de cat mai usor,daca se poate spune asa.Martorii sunt si din Buzau si din Bucuresti si avem numerele lor de telefon,acum sa vedem cum decurg lucrurile,pentru ca sincer nu vreau ca tipul sa scape prea usor.Daca ar fi dat macar vreun semn ca ii parea rau,as fi trecut peste,ca ma gandesc ca nu ar fi vrut sa ne omoare,dar la comportamentul pe care l-a avut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mergea cu 60 km/h aproximativ pentru ca plouase si era destul de urat pe jos.

 

 

A durat 5 secunde toata faza cu iesitul in fata noastra si pus frana maxim,chiar nu aveam cum sa reactionam altfel,noroc ca am apucat sa mai franam si noi si impactul a fost cat de cat mai usor,daca se poate spune asa.

 

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar la 60 km/h, chiar nu se putea face nimic mai mult in cele aproximativ 5 secunde?! Sau cumva veneati lansat din spate si viteza de 60km/h era viteza de deplasare a masinilor depasite?

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar la 60 km/h, chiar nu se putea face nimic mai mult in cele aproximativ 5 secunde?! Sau cumva veneati lansat din spate si viteza de 60km/h era viteza de deplasare a masinilor depasite?

A durat 5 secunde am zis cu aproximatie,nu stiu exact cate secunde au fost.Mie mi s-a parut enorm si cand m-am tarat pe jos,aveam impresia ca nu ma mai opresc odata...Chiar nu am avut cum sa evitam pentru ca a iesit extrem de aproape de fata noastra,de franat am franat dar fiind ud pe jos nu prea s-a simtit cine stie ce.Viteza masinilor depasite era de aproximativ 60 km/h iar noi abia ce depasisem 3 masini,asa ca cine stie ce viteza nu am avut nici noi,din fericire.

Editat de zts13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa supar pe nimeni, dar la 60 km/h, chiar nu se putea face nimic mai mult in cele aproximativ 5 secunde?! Sau cumva veneati lansat din spate si viteza de 60km/h era viteza de deplasare a masinilor depasite?

Si daca aveau 100 care-i diferenta? Se schimba vinovatia? Pliz dont!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tineti sus si tare ca prima oara au fost acrosati cei ce erau in fata voastra cu motoreta si voi sunteti al 3 lea autovehicul implicat in accident. si asa o sa fie greu, aveti toate sansele sa iesiti vinovati. martorii sunt vitali, asigurati va ca in caz de nevoie se prezinta la declaratii si ar trebui sa vorbiti cu cineva cu experienta in accidente vs. politie.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca aveau 100 care-i diferenta? Se schimba vinovatia? Pliz dont!

 

Nu! In prima faza am fost tentat sa spun ca accidentul s-a intamplat din cauza lipsei de experienta, pentru ca am inteles ca nu aveau viteaza mare si au avut destul timp la dispozitie pentru a evita impactul. Apoi, am fost lamurit ca masina a iesit in scurt in fata lor deci nu a existat timp de reactie mare. In fine, recuperare rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu! In prima faza am fost tentat sa spun ca accidentul s-a intamplat din cauza lipsei de experienta, pentru ca am inteles ca nu aveau viteaza mare si au avut destul timp la dispozitie pentru a evita impactul. Apoi, am fost lamurit ca masina a iesit in scurt in fata lor deci nu a existat timp de reactie mare. In fine, recuperare rapida.

Am vorbit cu 2 instructori auto si mai multe alte persoane,vina este clar a lui pentru ca nu s-a asigurat cand a efectuat manevra de depasire.Un mare noroc este si faptul ca avem martori care confirma cele spuse de noi.Acum sa vedem ce s-o intampla ca el avand bani poate sa manipuleze anumite lucruri.Nu cred ca se pune problema de a fi al 3-lea vehicul implicat in accident pentru ca pe prietenul nostru nu l-a accidentat doar a sterso pe sotia lui pe adidasi.Azi o sa vorbim cu un avocat sa vedem ce zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...