Sari la conținut

Accident Buzau


zts13
 Share

Postări Recomandate

.Nu cred ca se pune problema de a fi al 3-lea vehicul implicat in accident pentru ca pe prietenul nostru nu l-a accidentat doar a sterso pe sotia lui pe adidasi.

 

Si ce daca, tu daca zgarii o masina ala zice "lasa, nu-i nevoie de asigurare ca doar mi-ai zgariat masina, nu ai facut-o muci"? Conteaza daca ala a accidentat mai multi oameni, nu-l lasa sa scape cat mai usor. Daca tot are bani si face manarii, macar pune-l sa scoata cat mai multa spaga.

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am vorbit cu 2 instructori auto si mai multe alte persoane,vina este clar a lui pentru ca nu s-a asigurat cand a efectuat manevra de depasire.Un mare noroc este si faptul ca avem martori care confirma cele spuse de noi.Acum sa vedem ce s-o intampla ca el avand bani poate sa manipuleze anumite lucruri.Nu cred ca se pune problema de a fi al 3-lea vehicul implicat in accident pentru ca pe prietenul nostru nu l-a accidentat doar a sterso pe sotia lui pe adidasi.Azi o sa vorbim cu un avocat sa vedem ce zice.

in principiu cam asa e ..dar daca voi(voi adica erati 2 pe moto sau erai singura?) ati intrat in spatele lui atunci iesiti vinovati pt ca se presupune ca a avut destul timp sa se bage in depasire/schimbe banda etc ... cam idioata treaba asta dar cam asa e cu loviturile din spate ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu cam asa e ..dar daca voi(voi adica erati 2 pe moto sau erai singura?) ati intrat in spatele lui atunci iesiti vinovati pt ca se presupune ca a avut destul timp sa se bage in depasire/schimbe banda etc ... cam idioata treaba asta dar cam asa e cu loviturile din spate ..

Daca exista martori si vin sa dea cu subsemnatu nu va fi nicio problema. Oricum, chiar daca ceilalti soferi nu se baga, exista martori:cei de pe mobra din fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa se poate intimpla cind depasesti coloana ... in coloana.

Pfuai de capul meu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Roxynel, nu e chiar așa, pentru că atunci cînd vrei să depășești, n-ai voie să faci asta dacă este altcineva angajat în această manevră. Deci, cu ajutorul martorilor, s-ar putea să nu fie probleme legale... Zic s-ar putea, pentru că la noi nu mai știi niciodată cum se aplică legea...

 

Pentru accidentați, vă doresc putere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa va scoata vinovati,asa se intampla cand lovesti pe cineva in spate.

 

Nu confundati lovitura din spate cu nepastrarea distantei cu ce a fost acolo.

Ei l-au lovit din spate pe berbec in timp ce ambele vehicule se aflau pe contrasens.

Daca soseaua avea mai multe benzi atunci nu aveai cum sa dovedesti ca berbecul nu a shimbat banda fara sa se asigure.

Cicloburu are dreptate. Ala nu avea voie sa intre in depasire in timp ce erea depasit. Este neacordare de prioritate la schimarea directiei de mers.

 

In plus a atins vehicolul din fata. Ii recomand fetii de pe prima motoicleta sa constate ca ala cand a trecut cu masina a rupt o bucata din adidas si o doare si piciorul. Recomand si un IML. Cu declaratii la politie cu tot.

 

Succes si nu il lasati sa scape mai ales cu atitudinea aia de jmecher.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avocatul cu care am vorbit ne-a spus ca individul este clar vinovat,pentru ca nu s-a asigurat inainte sa efectueze manevra de depasire,mai ales ca noi eram deja in depasire.Plus ca a iesit fix in fata noastra la juma de metru distanta.Eu oricum nu inteleg cum de nu l-a vazut pe prietenul nostru din fata,era fix in lateralul masinii lui si asta tot tragea de volan pana mai avea putin si il baga in sant.Dar vorba aia,suntem in Romania si orice se poate schimba,e de ajuns sa aibe relatii si bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avocatul cu care am vorbit ne-a spus ca individul este clar vinovat,pentru ca nu s-a asigurat inainte sa efectueze manevra de depasire,mai ales ca noi eram deja in depasire.Plus ca a iesit fix in fata noastra la juma de metru distanta.Eu oricum nu inteleg cum de nu l-a vazut pe prietenul nostru din fata,era fix in lateralul masinii lui si asta tot tragea de volan pana mai avea putin si il baga in sant.Dar vorba aia,suntem in Romania si orice se poate schimba,e de ajuns sa aibe relatii si bani.

 

 

Sa nu fii fost in unghiul mort al oglinzii. Mai exista si varianta neatentiei, pur si simplu era distrat la volan si a dat sa depaseasca. Varianta nr.3, gluma de prost gust din partea lui ... sper ca nu a fost asa.

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram pe un drum national cu o banda pe sens.Pe contrasens nu circula nimic.Se mergea cu 60 km/h aproximativ pentru ca plouase si era destul de urat pe jos. Prietenul nostru a dat semnal si s-a bagat in depasire,apoi am dat si noi semnal si ne-am bagat in depasire. Am apucat sa depasim cateva masini,cand brusc un pusti cu o super masina a tras de volan sa intre in depasire peste prietenul nostru,s-a dus oglinda in oglinda cu el iar pe sotia lui a sterso pe adidasi,apoi a franat in fata noastra maxim iar noi ne-am infipt in spatele lui pentru ca era imposibil sa il evitam avand in vedere ca a iesit pur si simplu in fata noastra.

Am bolduit ce e mai important! Daca nu sunt urme de accident intre masina lui si motocicleta prietenului vostru, sau urme pe adidasii sotiei acestuia, nu s-a intamplat nimic. In schimb voi sunteti vinovati pentru ca nu ati respectat distanta regulamentara si ati depasit coloana. :( Din pacate asa e legea la noi. Ca sa iti simplific un pic, voi nu aveti nici o legatura cu ce s-a intamplat intre amicul vostru din fata si masina, ci politia o sa confirme doar ca ala a intrat intr-o depasire si voi v-ati infipt in spatele lui! REPET: daca intre motocicleta din fata voastra si masina nu au existat urme de impact, atunci pa, polita nici nu o sa se uite la asa ceva iar voi o sa aveti de tras cu reparatiile. Daca incercati un proces, veti iesi vinovati, oricum o veti da - este simplu de demonstrat, mai ales pe ploaie, cum ca ala a iesit pe banda si voi ati venit glont din spate. Daca ati mai culcat si motocicleta inainte de impact, atunci se poate presupune ca ati pierdut controlul mobrei si v-ati infipt in ala. :( Trist, dar adevarat!

 

PS: de cand mergeti pe moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bolduit ce e mai important! Daca nu sunt urme de accident intre masina lui si motocicleta prietenului vostru, sau urme pe adidasii sotiei acestuia, nu s-a intamplat nimic. In schimb voi sunteti vinovati pentru ca nu ati respectat distanta regulamentara si ati depasit coloana. :( Din pacate asa e legea la noi. Ca sa iti simplific un pic, voi nu aveti nici o legatura cu ce s-a intamplat intre amicul vostru din fata si masina, ci politia o sa confirme doar ca ala a intrat intr-o depasire si voi v-ati infipt in spatele lui! REPET: daca intre motocicleta din fata voastra si masina nu au existat urme de impact, atunci pa, polita nici nu o sa se uite la asa ceva iar voi o sa aveti de tras cu reparatiile. Daca incercati un proces, veti iesi vinovati, oricum o veti da - este simplu de demonstrat, mai ales pe ploaie, cum ca ala a iesit pe banda si voi ati venit glont din spate. Daca ati mai culcat si motocicleta inainte de impact, atunci se poate presupune ca ati pierdut controlul mobrei si v-ati infipt in ala. :( Trist, dar adevarat!

 

PS: de cand mergeti pe moto?

te inseli ! are martor primul motociclist! neasigurare la schimbarea directiei de mers una si doi nu s-a asigurat la manevra de depasire cand este alt vehicul in aceeasi manevra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te inseli ! are martor primul motociclist! neasigurare la schimbarea directiei de mers una si doi nu s-a asigurat la manevra de depasire cand este alt vehicul in aceeasi manevra!

 

 

Un avocat bun si multi martori va duce aceasta poveste la un bun sfarsit pentru voi...asadar aveti grija la cine apelati si in ultimul rand sa nu se razgandeasca vreun martor.

 

 

Motorul are daune majore?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un avocat bun si multi martori va duce aceasta poveste la un bun sfarsit pentru voi...asadar aveti grija la cine apelati si in ultimul rand sa nu se razgandeasca vreun martor.

 

 

Motorul are daune majore?

 

 

si fara avocat ce are? pentru procesul verbal (in cazul de fata anexa II) nu e nevoie decat de declaratiile celor 3 implicati chiar daca nu sunt urme vizibile pe autovehicule (pentru atingere motociclist (persoana) nu raman urme vizibile pe vehicule!!!) sunt necesare doar declaratiile celor implicati direct si indirect(pasager prima moto pentru ca el/ea a fost atinsa). Avocatul apare in ecuatie daca soc de asigurari nu vrea sa plateasca si daune medicale si morale(am capatat frica de moto si tre sa ma duc la pisiholog sa ma tratez!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa ma insel, dar sunt curios ce o sa zica politia in cazul asta. Tare mi-e ca vor trebui sa conteste rezultatul anchetei politistilor si sa fie nevoiti sa-l actioneze in judecata pe cel cu masina. In cel mai fericit caz, politia o sa declare culpa comuna: ala a iesit cu masina fara se se asigura, ei au venit glont.

 

Apropo, ati fost la politie cu declaratii? Ati primit RCA-ul masinii?

 

Later edit: Pachemon, ma dezamagesti :) Pasagera motocicletei din fata a fost luata cu SMURDUL sau a primit ingrijiri medicale ca sa fie accident cu victime?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bolduit ce e mai important! Daca nu sunt urme de accident intre masina lui si motocicleta prietenului vostru, sau urme pe adidasii sotiei acestuia, nu s-a intamplat nimic. In schimb voi sunteti vinovati pentru ca nu ati respectat distanta regulamentara si ati depasit coloana. :( Din pacate asa e legea la noi. Ca sa iti simplific un pic, voi nu aveti nici o legatura cu ce s-a intamplat intre amicul vostru din fata si masina, ci politia o sa confirme doar ca ala a intrat intr-o depasire si voi v-ati infipt in spatele lui! REPET: daca intre motocicleta din fata voastra si masina nu au existat urme de impact, atunci pa, polita nici nu o sa se uite la asa ceva iar voi o sa aveti de tras cu reparatiile. Daca incercati un proces, veti iesi vinovati, oricum o veti da - este simplu de demonstrat, mai ales pe ploaie, cum ca ala a iesit pe banda si voi ati venit glont din spate. Daca ati mai culcat si motocicleta inainte de impact, atunci se poate presupune ca ati pierdut controlul mobrei si v-ati infipt in ala. :( Trist, dar adevarat!

 

PS: de cand mergeti pe moto?

Deci amandoua motocicletele eram in depasire inainte sa traga ala de volan,nu era coloana de masini stationata sau ceva,pur si simplu se mergea cu 60 km/h si erau grupulete de cate 3-4 masini apropiate ca sa ma intelegi.A mai zis cineva ca poate motociclistul din fata noastra poate era in unghiul mort,nu se pune problema de unghi mort cand era chiar in lateralul lui,in dreptul usii soferului,decat daca nu cumva era cal si vedea doar in fata.Motocicleta a intrat in bara lui din spate,nu am cazut noi fara sa il atingem doar din cauza ca a franat.Nu putem fi gasiti vinovati decat daca nu cumva are ala atatia bani incat sa schimbe datele problemei.De mers cu moto cam de vreo 6 ani deci nu este lipsa experientei problema.Tu daca esti in depasire si depasesti o masina,apoi a doua iar a 3-a trage de volan la juma de metru in fata ta...il mai poti evita?

 

Sper sa ma insel, dar sunt curios ce o sa zica politia in cazul asta. Tare mi-e ca vor trebui sa conteste rezultatul anchetei politistilor si sa fie nevoiti sa-l actioneze in judecata pe cel cu masina. In cel mai fericit caz, politia o sa declare culpa comuna: ala a iesit cu masina fara se se asigura, ei au venit glont.

 

Apropo, ati fost la politie cu declaratii? Ati primit RCA-ul masinii?

 

Later edit: Pachemon, ma dezamagesti :) Pasagera motocicletei din fata a fost luata cu SMURDUL sau a primit ingrijiri medicale ca sa fie accident cu victime?

Noi nu am dat declaratii deoarece au venit cei cu ambulantele si ne-au luat la spital,trebuie sa mergem sambata la Buzau sa dam si noi declaratiile.Plus ca nu cred ca daca aveam 80 la ora in depasire se considera ca veneam glont.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a intra in depasire exista obligatia verificarii daca, in spate, nu exista deja un vehicol aflat deja in depasire...

nu mai stiu exact textul de lege, insa, un lucru este clar ca sticla noua: este interzis sa te inscrii intr-o depasire daca din spatele tau vine un alt vehicol inscris deja in manevra de depasire.

Faptul ca nu te-a vazut pe tine in spate, sau nu te vede, teoretic nu este problema ta...

 

Spiritul de conduita preventiva iti spune sa fii atent cand te inscrii in depasiri si sa te asiguri TU ca esti sezizat de cei din fata ta, insa, legal vorbind, orice vehicol aflat in deplasare are interzisa manevra de depasire in cazul in care, din spate, vine deja un vehicol aflat deja in efectuarea acestei manevre. Cel care doreste efectuarea manevrei de depasire are obligatia legala de a se asigura.

 

Basic shit!

 

LE: bine draq ca n-ati dat de draq, adica sunteti intregi...

Se puteau intampla atat de multe nasoale...

Sa nu dea draq sa-l iertati pe jan'damme ala...

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un avocat bun si multi martori va duce aceasta poveste la un bun sfarsit pentru voi...asadar aveti grija la cine apelati si in ultimul rand sa nu se razgandeasca vreun martor.

 

 

Motorul are daune majore?

Cam asa arata moto...

post-56358-0-73770800-1334860564_thumb.jpg

post-56358-0-76116600-1334860601_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati intrat fix pe mijlocul barii spate atunci e mai greu pentru voi, daca v-ati infipt in colt e mai bine, desi e tot interpretabil.

 

Nu ma intelege gresit, nu tin cu ursul, dar, din pacate, toate datele problemei nu prea sunt in favoarea voastra. Cand politia a completat dosarul, cati martori si-au lasat datele de contact si au semnat declaratii?

 

Duceti-va cat mai reprede si rezolvati cu dosarul si cu declaratiile. Incercati sa dati de martorii care au vazut ce s-a intamplat. Si la fel, vorbiti cu politia inainte sa trimita dosarul catre Parchetul de pe panga judecatoria judetului unde s-a intamplat intamplarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a intra in depasire exista obligatia verificarii daca, in spate, nu exista deja un vehicol aflat deja in depasire...

nu mai stiu exact textul de lege, insa, un lucru este clar ca sticla noua: este interzis sa te inscrii intr-o depasire daca din spatele tau vine un alt vehicol inscris deja in manevra de depasire.

Faptul ca nu te-a vazut pe tine in spate, sau nu te vede, teoretic nu este problema ta...

 

Spiritul de conduita preventiva iti spune sa fii atent cand te inscrii in depasiri si sa te asiguri TU ca esti sezizat de cei din fata ta, insa, legal vorbind, orice vehicol aflat in deplasare are interzisa manevra de depasire in cazul in care, din spate, vine deja un vehicol aflat deja in efectuarea acestei manevre. Cel care doreste efectuarea manevrei de depasire are obligatia legala de a se asigura.

 

Basic shit!

Reguli pentru circulatia vehiculelor

 

¤ 3. Depasirea

 

Art. 149. - (1) Depasirea vehiculelor se face numai pe partea stânga, în sensul de mers, cu exceptia celor ai caror conducatori au semnalizat si s-au încadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stânga si a tramvaielor, care se depasesc pe partea dreapta.

 

(2) Tramvaiele aflate în mers pot fi depasite si pe partea stânga atunci când drumul public este cu sens unic sau când între sina din dreapta si marginea drumului nu exista spatiu suficient pentru depasire.

 

Art. 150. - Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

 

a) sa se asigure ca cel care îl urmeaza sau îl preceda nu a semnalizat intentia începerii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune în pericol sau stânjeni circulatia din sens opus;

 

B) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

 

c) sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

 

d) sa reintre pe banda de circulatie initiala dupa ce s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra în conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

 

Daca ati intrat fix pe mijlocul barii spate atunci e mai greu pentru voi, daca v-ati infipt in colt e mai bine, desi e tot interpretabil.

 

Nu ma intelege gresit, nu tin cu ursul, dar, din pacate, toate datele problemei nu prea sunt in favoarea voastra. Cand politia a completat dosarul, cati martori si-au lasat datele de contact si au semnat declaratii?

 

Duceti-va cat mai reprede si rezolvati cu dosarul si cu declaratiile. Incercati sa dati de martorii care au vazut ce s-a intamplat. Si la fel, vorbiti cu politia inainte sa trimita dosarul catre Parchetul de pe panga judecatoria judetului unde s-a intamplat intamplarea.

E in bara din spate spre coltul din stanga din ce imi aduc eu aminte,sambata mergem si la Buzau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basic shit!

 

Basic shit my ass! Hai sa-ti explic cum e the real shit, din gura unui politist de la rutiera: daca te bagi pe celalalta banda si masina din spate te loveste-n lateral se considera ca tu esti vinovat ca nu te-ai asigurat. Daca te bagi pe banda iar masina din spate te loveste-n dos, atunci ala e vinovat: se considera ca tu te-ai asigurat, ai apucat sa efectuezi manevra de schimbare a benzii, dar ala din spate nu a pastrat distanta regulamentara!

 

Cine vrea sa afle mai multe detalii, le dau numarul de telefon pe PM si povestesc mai multe acolo, din experientele mele si din discutiile cu politistii. Si ca sa scurtez povestea: un amic a patit acceasi chestie tot pe drumul spre Buzau, pe raza comunei Mihailesti (daca mai tin bine minte), tot cu un 600RR. Un Matiz a tasnit de pe banda de urgenta sa intoarca direct. Asta s-a infipt in el: Matizul dauna totala, RR-ul dauna totala. Ghiciti cine a fost scos vinovat :scratch:

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basic shit my ass! Hai sa-ti explic cum e the real shit, din gura unui politist de la rutiera: daca te bagi pe celalalta banda si masina din spate te loveste-n lateral se considera ca tu esti vinovat ca nu te-ai asigurat. Daca te bagi pe banda iar masina din spate te loveste-n dos, atunci ala e vinovat: se considera ca tu te-ai asigurat, ai apucat sa efectuezi manevra de schimbare a benzii, dar ala din spate nu a pastrat distanta regulamentara!

 

O fi valabilă interpretarea asta la mersul pe drum cu mai multe benzi de circulație. În cazul de față nu se aplică. E vorba de depășire, nu de schimbarea benzii de circulație. D-aia e basic shit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, să-i lăsăm pe legiuitori să aplice legea, eu mi-am exprimat o opinie bazată pe experiența mea din trafic și pe ce am învățat la școala de șoferi/motocicliști acum muuulți ani. Oi fi uitat eu între timp sau s-o interpreta altfel legea acum...

 

ca sa depasesti in cazul asta, nu trebuie sa schimbi banda? :scratch:

 

Eu știu că schimbarea benzii nu se consideră depășire, de aici diferența de interpretare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de asta zic, e interpretabila toata tereaba. Baietii nostri au si nu au dreptate, din punct de vedere legal, eu doar am sublinitat punctele lor vulnerabile, ca sa zic asa. Politia va stabili ceva in urma masuratorilor si a declaratiilor. Functie de ce stabileste politia, veti sti ce aveti de facut mai departe.

 

In momentul in care am patit-o si eu, am stat de vorba prieteneste cu politistul si mi-a explicat ca desi am dreptate, este foarte greu de dovedit legal, sau orice argument am eu se poate desfiinta foarte usor, evident, asta in cazul unui proces.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...