Sari la conținut

BUJII - Totul despre.


Postări Recomandate

Prietene cineva mai sus zicea de procedeul de strangere e foarte important si cu o cheie OEM calibrata si speciala pt bujia si mobra ta poti foarte usor sa spargi bujia. Incearca sa te uti bine dupa ce o strangi sa vezi daca mai e intacta. O alta cauza ar mai fi schimbarile bruste de temperatura cum ar fi stropirea cu apa a bujiei respective ,ca daca era aberatia aiai de spuneau alti cunoscatori de "amestec sarac sau explozii puternice" trebuia sa o crape si pe celalat cilindru nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Prietene cineva mai sus zicea de procedeul de strangere e foarte important si cu o cheie OEM calibrata si speciala pt bujia si mobra ta poti foarte usor sa spargi bujia. Incearca sa te uti bine dupa ce o strangi sa vezi daca mai e intacta. O alta cauza ar mai fi schimbarile bruste de temperatura cum ar fi stropirea cu apa a bujiei respective ,ca daca era aberatia aiai de spuneau alti cunoscatori de "amestec sarac sau explozii puternice" trebuia sa o crape si pe celalat cilindru nu crezi?

nu neaparat, amestecul poate fi diferit pe cilindri

 

vin si eu cu o idee: nu cumva pipa are joc, sa nu intre in vibratie si sa sparga bujia

 

si alta idee: oare nu ti le sparge cineva intentionat? :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de un bicilindre, Ducati monster, poti sa imi explici si mie te rog de unde 4 carburatoare?

aaa... bine atunci 2x 4 = 8 carburatoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasand gluma la o parte, bujiile alea crapa asa numai pentru ca se incing prea tare, nu e nimic mecanic la mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o piatra sarita sau temperatura mare ce ar putea sa provoace asta , pt. ca mie mi sa intamplat treaba asta acum o luna si iar azi . de obicei mi se stramba electrodul care intra in fisa apoi apare crapatura !!!

Ca sa se strambe electrodul care intra in fisa(are 4-5 mm grosime)e clar ca e lovit,de la temp in nici un caz,ar trebui 1500 grade in pipa fisei de bujie,s-ar duce intai pipa care e de ebonita.

Ceramica interna a bujiei se mai crapa de la detonatii,nici decum cea externa.

 

Ar mai fi o varianta sa nu fi trecut cu motorul incins printr-o balta ceva si sa fi dat bujia din fata de apa rece dar oricum nu se stramba capul care intra in fisa.

Editat de A-L-E-X
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Hai noroc Adolf! prin Tecuci nu mai vii?

o alta cauza a spargerii bujiilor dupa umila mea parere de epigon e ca..si eu am patit-o... nu adaptezi bine cheia de bujie cand strangi, nu o fi vreo cheie care sa se potriveasca f. bine, o fi prea scurta si nu prinde bine si presezi in partea superioara a bujiei. Eu am patit cand stangeam o bujie cu o cheie improvizata oarecum si am auzit un zgomot insa am crezut ca mi se pare. Dupa un timp la inspectie am gasit bujia foarte fin fisurata.

Corect!

Nu mai lua aminte la toți idioții care-ți spun să reglezi amestecul! Cască bine ochii când pui cheia pe bujie, că de aceea ii spargi porțelanul exterior!

Ce treabă are, imbecililor, amestecul din cilindru cu porțelanul exterior?

Stați toți jos, aveți nota 3 la mecanică!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect!

Nu mai lua aminte la toți idioții care-ți spun să reglezi amestecul! Cască bine ochii când pui cheia pe bujie, că de aceea ii spargi porțelanul exterior!

Ce treabă are, imbecililor, amestecul din cilindru cu porțelanul exterior?

Stați toți jos, aveți nota 3 la mecanică!

esti bata! cum ce treaba are????

 

dar cat de bou tre sa fii sa le spargi cu cheia si sa nu simti sau sa vezi? Pai daca se incing ca dracu si electrodul central se dilata, cam ce crapa? Nu ceramica din jurul lui??

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti bata! cum ce treaba are????

 

dar cat de bou tre sa fii sa le spargi cu cheia si sa nu simti sau sa vezi? Pai daca se incing ca dracu si electrodul central se dilata, cam ce crapa? Nu ceramica din jurul lui??

Motorul unei naked este destul de "aerisit"fata de o sportiva sau de un motor de auto,la alea de ce nu se incinge bujiile ??????

Intr-o poza se vede clar ca capatul metalic este stramb,poti sa o pui si pe aragaz si sa o incalzesti pana la rosu si tot nu se va stramba,ce dracu nici bujiile romanesti Sinterom nu crapa de la caldura.

 

Mesaj completat

Corect!

Nu mai lua aminte la toți idioții care-ți spun să reglezi amestecul! Cască bine ochii când pui cheia pe bujie, că de aceea ii spargi porțelanul exterior!

Ce treabă are, imbecililor, amestecul din cilindru cu porțelanul exterior?

Stați toți jos, aveți nota 3 la mecanică!

Sefu !!! eu am stiut lectia de ce imi dati 3 :unsure: macar un 5 de trecere asa ... :polite:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai Adolff SS, ia lamureste situatia aici si zi adevarul, tu le spargi??

haideti ma ce naiba , alte treburi mai bune nu am de facut cu banii decat sa -i dau pe bujii !!!!

1 ) bujiile eu le infiletez cu mana apoi le fixez doar cu cheia si nu le strang ( le pot desface si cu motorul cald cand totul e dilatat )

2 ) pipa de la bujie nu are urme de lovituri iar motorul sta in curte in fata casei si am lumina cu senzori de miscare si 2 pittbulli , care e atat de prost ca sa se riste !!! la servici sta in fata usii adica doar intorc capul oricand si vad ce se intampla

3 ) ambele bujii din poze provin de la cilindrul fata , una crapata acum aprox. 1 luna iar cealalta este cea cu care am inlocuit-o crapata cand am facut topicul asta si este vorba de un motor 2V la 95 grade cu 2 carb. si numai 1 bujie per' cilindru :unsure:

4 ) electrodul este indoit la ambele bujii si nu pot sa-mi dau seama cum ( am presupus ca de la vreo piatra sarita , dar coincidenta ar fi prea mare )

5 ) Bujiile le cumpar de la MY MOTO , si ar fi de cacao sa vanda bujii NGK fabricate in Kazakstan sau nu stiu unde

ESTE PRIMA OARA CAND PATESC ASA CEVA LA UN MOTOR IAR EXPERIENTA LA SCHIMBAT BUJII AM MORMANE , MONSTERUL NU IL VAND DOAR PT ASA CEVA ( SAU DELOC ) ASA CA AM SA-I DAU DE CAP !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Motorul unei naked este destul de "aerisit"fata de o sportiva sau de un motor de auto,la alea de ce nu se incinge bujiile ??????

Intr-o poza se vede clar ca capatul metalic este stramb,poti sa o pui si pe aragaz si sa o incalzesti pana la rosu si tot nu se va stramba,ce dracu nici bujiile romanesti Sinterom nu crapa de la caldura.

 

Mesaj completat

 

Sefu !!! eu am stiut lectia de ce imi dati 3 :rolleyes: macar un 5 de trecere asa ... :huh:

Ai zis tu ceva de amestec?

Eu nu am văzut.. aÂşa că nu intri în aceeaÂşi categorie cu restul retardaților "amestecului".

 

Mesaj completat

haideti ma ce naiba , alte treburi mai bune nu am de facut cu banii decat sa -i dau pe bujii !!!!

1 ) bujiile eu le infiletez cu mana apoi le fixez doar cu cheia si nu le strang ( le pot desface si cu motorul cald cand totul e dilatat )

2 ) pipa de la bujie nu are urme de lovituri iar motorul sta in curte in fata casei si am lumina cu senzori de miscare si 2 pittbulli , care e atat de prost ca sa se riste !!! la servici sta in fata usii adica doar intorc capul oricand si vad ce se intampla

3 ) ambele bujii din poze provin de la cilindrul fata , una crapata acum aprox. 1 luna iar cealalta este cea cu care am inlocuit-o crapata cand am facut topicul asta si este vorba de un motor 2V la 95 grade cu 2 carb. si numai 1 bujie per' cilindru :huh:

4 ) electrodul este indoit la ambele bujii si nu pot sa-mi dau seama cum ( am presupus ca de la vreo piatra sarita , dar coincidenta ar fi prea mare )

5 ) Bujiile le cumpar de la MY MOTO , si ar fi de cacao sa vanda bujii NGK fabricate in Kazakstan sau nu stiu unde

ESTE PRIMA OARA CAND PATESC ASA CEVA LA UN MOTOR IAR EXPERIENTA LA SCHIMBAT BUJII AM MORMANE , MONSTERUL NU IL VAND DOAR PT ASA CEVA ( SAU DELOC ) ASA CA AM SA-I DAU DE CAP !!

Păi retarzii ăia de la MYMOTO numai căcaturi contrafăcute vând, că Âşeful lor e pus pe îmbogățire. Nu mai lua de la dobitocii ăia, chiar nu se merită. Încearcă să elimini orice intermediar român, ăÂştia sunt mai răi decât țiganii. E sfatul meu. Tu, faci cum crezi. E treaba ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as masura mai intai macar de curiozitate temperatura din zona bujiei sa vad daca nu cumva sunt diferente mari de temperatura intre cei 2 cilindri. Poti sa masori cu un multimetru deala ieftin (daca nu ai ceva mai performant) dotat cu termocuplu, valoare exacta nu are asa mare importanta ci diferenta dintre cilindri, daca cel la care se sparge bujia e mult mai fierbinte probabil ai un amestec prea sarac in cil respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la Louis ai cautat ???

da au doar iridium .....care ma cam lasa rece !!!

Mesaj completat

Eu as masura mai intai macar de curiozitate temperatura din zona bujiei sa vad daca nu cumva sunt diferente mari de temperatura intre cei 2 cilindri. Poti sa masori cu un multimetru deala ieftin (daca nu ai ceva mai performant) dotat cu termocuplu, valoare exacta nu are asa mare importanta ci diferenta dintre cilindri, daca cel la care se sparge bujia e mult mai fierbinte probabil ai un amestec prea sarac in cil respectiv.

nu am posibilitatea sa fac asta .........dar am sa fac carburatia la inceputul sezonului viitor , pana atunci voi folosi bujii de ducati 750 ss ca merg binisor

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cifra octanica chimic privind se defineste prin compararea comportarii benzinei cu cea a unui amestec etalon, format din hidrocarburi cu proprietati antidetonante opuse. Drept hidrocarbura care detoneaza usor, adica are rezistenta la autoaprindere mica, se foloseste normal heptanul (C7H16 ), caruia i se atribuie, in mod conventional cifra octanica CO = 0. Drept hidrocarbura care detoneaza greu, adica are rezistenta la autoaprindere mare, se foloseÂşte izooctanul (2,2,4-trimetilpentan) (C8H18 ), caruia i se atribuie, in mod conventional cifra octanica CO = 100. Cifra octanica este definita de procentul de izooctan in volumul amestecului etalon - in cazul nostru benzina... Oricum nu trebuie inteles ca benzina este formata dintr-un amestec de n-heptan si izooctan in proportia respectiva. De asemenea, valoarea CO = 100 nu este limitativa, exista combustibili cu rezistenta la detonatie mai mare decat izooctanul, adica cu CO mai mare ca 100. Exemple de astfel de combustibili sunt benzina folosita in curse, benzina de aviatie (de exemplu AvGas), gazul petrolier lichefiat (GPL) sau alcoolul (de exemplu etanolul are CO/R = 129).

 

Ridicarea cifrei octanice se poate face si prin aditivare cu diferite substante, dintre care cele mai cunoscute sunt tetraetilul de plumb (TEP), Metil-terț-butil-eterul (MTBE) si toluenul. TEP, folosit in „benzina cu plumb” se descompune usor in radicali care reactioneaza cu combustibilul si oxigenul in primele faze ale aprinderii, incetinind aprinderea, cu un efect de ridicare a cifrei octanice. Din pacate, TEP este toxic, iar utilizarea sa a fost limitata dupa 1970. Mai este folosit la benzinele de aviatie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in afara de o lovitura sau o diferenta brusca de temperatura nu prea ar avea altceva ce sa fie problema,iar faptul ca se intampla doar la cilindrul din fata poate fi legat de socul termic(trecerea cu motorul cald prin apa)bujia de la primul cilindru e cea mai expusa.....daca ai fise care acopera total bujia verifica-le sa nu fie crepate

 

doar parerea mea,o zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Salutare,

 

Ma roade o treaba, referitor la fisele de la bujii. Sa zicem ca la un moment dat, vine vremea sa le schimb... Si-atunci nu vreau sa ma duc la BMW ca sa imi dea aia un scor cu 3 de zeroo in coada, si caut alternative pe la magazinele de piese auto...

 

Acuma, pe langa lungime, de ce mai is caracterizate fisele / pipele? Am incercat sa le masor cu ohmetrul, da mie nu imi indica nimic, poate nu am scala potrivita pt asa valoare a rezistentei.

 

Care aveti detalii concrete, is binevenite. La fel sfaturi incepand de la sarma de cupru care o legam de la bobina la bujie la MZ-ul lu tata pana la fisele alea transparente (OCC) prin care se vede "scanteia?".

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...