Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

Lene? Omului ii lipseste total capacitatea sa prevada situatiile de trafic, si cum sa reactioneze dupa. Trecerea era presemnalizata de la 100m, pietonii treceau deja cand el mai avea 50-60 m, si el nu a reusit sa opreasca de la 60 la ora.

 

Iar martitrizarea asta imbecila ca eu ma sacrific sa iau injuraturile oamenilor doar sa constientizez cumva pietonii e epica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Catre initiator topic-cand treci prin dreptul trecerii, ai obligatia sa reduci. Nu ai schitat nici un gest. Ba mai mult, in inregistrare, se vad de la o distanta suficienta, ca vor -si incep sa traverseze. iar n-ai schitat nimic. Ori te gandeai la altceva, ori te uitai la cer, ca te-ai trezit cu ei in fata. Bine ca nu i-ai luat pe sus...

Cat despre clipul 2, pe serpentine, nu m-am prins?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazuta recent asta si prin BV/CV/CT e la fel (si sigur si prin multe alte locuri). Ce mi-a placut in Bv (spre surprinderea mea - un ...95% sa zic), lumea stia sa semnalizeze iesirea din giratoriu, ceea ce prin alte parti nu am vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si noi avem (ce e drept, suntem mai noi in 'domeniu') si tot de-an boulea merge lumea. Totusi problema cea mai mare in trafic o vad incapacitatea de a intelege ce se intampla in momentul unei greseli cauzata de necunoastere/smecherie/indolenta/prostie etc. Adica te poti rani grav/poti muri dintr-o tampenie. Gen cum s-a intamplat pe autostrada. Si multe alte cazuri.


Si ca tot e topic de mutociclism: 4 crai de la rasarit, in loc sa mai stea sa coada, depasesc ei coloana care avea cedeaza pe banda de dreapta (era loc) si ce sa mai cedeze trecerea la aia de stateau ca prostii in coloana, i-au dat toti 4 pedala ca melcu'. Pe ultimii 2 era sa se suie unul cu masina care parea cam nublete (sau belbod ca e la moda pe aici). Am vazut astfel efectul de turma: primul bezmetic s-a strecurat usor, urmatorii i-au dat dupa el, ca doar nu sunt mai prosti.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si noi avem (ce e drept, suntem mai noi in 'domeniu') si tot de-an boulea merge lumea. Totusi problema cea mai mare in trafic o vad incapacitatea de a intelege ce se intampla in momentul unei greseli cauzata de necunoastere/smecherie/indolenta/prostie etc. Adica te poti rani grav/poti muri dintr-o tampenie. Gen cum s-a intamplat pe autostrada. Si multe alte cazuri.

 

Si ca tot e topic de mutociclism: 4 crai de la rasarit, in loc sa mai stea sa coada, depasesc ei coloana care avea cedeaza pe banda de dreapta (era loc) si ce sa mai cedeze trecerea la aia de stateau ca prostii in coloana, i-au dat toti 4 pedala ca melcu'. Pe ultimii 2 era sa se suie unul cu masina care parea cam nublete (sau belbod ca e la moda pe aici). Am vazut astfel efectul de turma: primul bezmetic s-a strecurat usor, urmatorii i-au dat dupa el, ca doar nu sunt mai prosti.

din cate inteleg de la tine, moto erau pe banda lor (banda 1 ?), masinile pe banda 2. ce prioritate mai trebuia sa dea masinilor din banda doi, ca nu ma prind?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 benzi, una mergea usor catre stanga (cu coloana) cu cedeaza, alta care mergea spre dreapta. bezmeticii au depasit prin dreapta si au luat-o stanga. Gen. Probabil au lipsit ceva virgule si ceva detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E scump curentul, nu semnalizeaza mai nimeni! Azi, cu conserva, am avut parte de vreo 3, pe 2 m-as fi putut urca lejer. Primul pe A1, era intre camioane pe banda 1, rulau toti cu maxim 90 km/h, eu eram pe 2 cu 13x km/h. Berbecul, cu telefonul tinut la urechea stanga cu mana dreapta, iese fara nici o greata. Dau cu faza mare + claxon dar ma infig zdravan si in frana ca altfel ne-am fi lipit, dupa ce ajunge in fata mea 3/4 intra la loc, incetisor si fara agitatie... Ulterior am vz in oglinda ca incepuse sa semnalizeze stanga de zor sa iasa, dar cu ocazia franarii de mine se lipisera niste "avioane" cu faruri led care rulau binisor peste 13x ai mei si a mai stat la cutie pana a iesit din raza vizuala. Urmatorii 2 prin niste sate pe directia Bolintin Vale - Sabareni, unul rula in fata mea si a inceput virajul la dreapta, fara semnal bineinteles, dupa care, fix in apex, a oprit la universalul satesc, alalalt a virat stanga fara semnal, pe drumul cu prioritate, dar eu era sa ma bag pt ca am presupus ca merge drept din moment ce nu licarea nimic galben. Asta iar a fost strans, si as fi fost scos vinovat clar din moment ce omul era pe drum cu prioritate... Nu mai zic ca nici macar elevii cu masinile de scoala (si, presupun, "dom' profesor" alaturi) nu pastreaza benzile in giratoriu (Mogosoaia cu centura, sunt 2 benzi), de pe dreapta ajung tangent la pastila dupa care ies iar pe dreapta!

Eu nu stiu nici macar ce-i ala belbod, d'apoi sa le cunosc si modul de inmultire! O fac ca melcii oare?

P.S. La faza cu banda continua de la Cotu Donului (parca asa-i spune carciumii aleia de pe Timis) exagerati, banda era intrerupta cativa metri mai acana, deci manevra de intoarcere nu era interzisa in zona. Ca a facut-o 10 m mai la vale nu e chiar de taiat capul. Iar daca Busa vireaza ca un autobuz - dupa spusele lui - mi se pare firesc sa mearga in regim de turatie de diesel :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata pe la 1, un coleg cu Africa Twin sau Super Tenere model vechi in depasire la intrarea in Buzau dinspre Ploiesti, se indrepta spre mine in voblaj, eu mergand in directia opusa. Recomand mai mare grija data viitoare, ca era sa te iau pe capota... M-am uitat si in retrovizoare dupa ce a trecut de mine, abia de s-a redresat pe contrasens, mare noroc a avut. :mellow:

Editat de captain_obvious
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, ce draq fuse azi in trafic ? A inceput Black fridayu' ? E vreun sfant ceva ? Sau nu are lumea haine groase si si-au luat masinile pe post de palton ? :)

Numa belbozi, full tot orasul pe la 8 dimineata. Am facut slalom tot drumul pana la munci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ieri (4 decembrie 2016) am avut niste drumuri prin capitala minunata si, pt rapiditate, am ales mobra. Stiu, sunt inconstient, erau 4 grade afara, iar daca va destainui si DOT-ul anvelopelor mele ma rastigniti direct in piata publica, in bradul din P-ta Constipatiei :D

Mi s-a intamplat ceva IN-CRE-DI-BIL! Pe Stirbei Voda, venind dinspre Plevnei, inainte de intersectia cu Berzei, vad printre masini undeva in fata mea un Logan facelift taxi care numai ce plecase de langa bordura. Instant am trecut in safe mode, pt ca manevra fireasca a masinii galbene ar fi putut fi oricare. Bineinteles ca in cei 25-30m a taiat toate benzile ca sa vireze stanga, insa, si asta m-a lasat paf, a semnalizat si S-A ASIGURAT! Da, era cu ochii beliti in oglinda (am vazut clar) si a trecut pe rand de pe o banda pe alta, in fata mea nu s-a bagat decat cand a fost sigur ca il las - eu incetinisem deja si eram cu toti ochii pe el, inclusiv ala de pisica de deasupra numarului.

Cred ca se apropie sfarsitul lumii! Taximetrist care sa se asigure si sa semnalizeze, in Bucuresti si anul 2016! :eek: Ptiu, drace!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...